Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) taryba, vienijanti visų 60 šalies savivaldybių vadovus, kreipsis į Seimą ragindama, kad Konstitucijoje būtų įtvirtintas dabartinis tiesiogiai renkamo mero - savivaldybės tarybos vadovo - statusas.


LSA tarybos nutarime, priimtame balandžio 30 dieną, penktadienį, vykusiame nuotoliniame posėdyje, raginama Konstitucijoje įtvirtinti šias nuostatas: savivaldybės meras yra savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas, atstovaujantis savivaldybei ir vykdantis įstatymuose nustatytus įgaliojimus; jis renkamas remiantis visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu.
Tiesioginius merų rinkimus vienbalsiai palaikantys merai kreipdamiesi į Seimo narius akcentuoja, kad jau antrą kadenciją veikianti tiesioginių merų rinkimų sistema užtikrina politinį stabilumą, savivaldybių veiklos tęstinumą, pateisina gyventojų lūkesčius ir stiprina jų pasitikėjimą vietos savivalda.
„Jau šerius metus Lietuvoje veikianti sistema įrodė, kad savivaldybės stabiliausiai ir efektyviausiai dirba tada, kai būtinų sprendimų priėmimo nestabdo politinės manipuliacijos ar partiniai interesai. Gyventojų išrinktas meras, kuris vadovauja savivaldybės tarybai ir planuoja jos veiklą, geriausiai užtikrina, kad būtų vykdomi įsipareigojimai vietos gyventojams,“ - šalies merų poziciją apibendrina LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Pasak jo, dabartinė sistema veikia ir todėl, kad turėdamas gyventojų suteiktą pasitikėjimo mandatą, meras priima visai savivaldybei svarbius sprendimus – kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, teikia savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūrą, atstovauja savivaldybei bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ir užsienio šalių institucijomis, taip pat - teisme, regionų plėtros tarybos kolegijoje.
LSA tarybos pozicijai palaikymą išsakė posėdyje dalyvavę Laisvės, Socialdemokratų, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Darbo partijos frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

 

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • tai dabar

  Nuoroda

  merai turetu buti atstatydinti ,nes jie buna pazeidziant konstitucija ,ir neteisetai

  Prieš mėnesį
 • X - man

  Nuoroda

  Viskas čia gerai, meras turi būti renkamas tiesiogiai, bet pati savivalda turėti daugiau galių. Problema ko gero čia slypi kitur. Konstituciją pakeisti bus nesunku, tik va kaip parsidės debatai Seime, dėl mero įgaliojimų išplėtimo, kai prasidės ginčai kiek kadencijų savivaldybės vadovas gali būti renkamas, prasidės ir problemos. Jau dabar matosi, kad politikų nuomonės skiriasi. Kad nebūtų taip, kad per ateinančius rinkimus, balsuosime tik už Savivaldybės Tarybos narius, o jie jau pagal laimėtą mandatų skaičių nuspęs kas bus meras. Liko tik du metai iki Savivaldos rinkimų, lygiai tiek laiko keisti LR Konstitucijos straipsnį, bei kitus teisės aktus, reglamentuojančius tiesiogiai renkamų merų teises ir galias. Dviejų metų gali ir neužtekti žinant, kad nepavykus pakeisti Konstitucijos straipsnį, jo dar kartą teikti jo pataisą galima tik už metų, be kita ko reikalingi 94 balsai palaikantys minėtas permainas.

  Prieš mėnesį