Briedis. R.Nalivaikos nuotr.

Pandemijos metu vis daugiau žmonių atsigręžia į gamtą ir dažniau laiką leidžia miške. Į gamtą traukia ir šeimos, ir sporto entuziastai, ir norintys pavedžioti savo augintinius ar tiesiog pasivaikščioti gryname ore. Vis dėlto, kai kurie pamiršta, jog svečiuojasi ten, kur gyvena daugybė skirtingų gyvūnų, o juos susitikę – ne visada elgiasi taip, kaip derėtų.

 

Valstybinių miškų urėdijos gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus specialistas Kornelijus Alekna įsitikinęs – ateidami į mišką, privalome elgtis taip, lyg būtume svečiuose: „O būdami svečiais, visada esame labai atsakingi, pareigingi, negąsdiname „šeimininkų“ nei savo netinkamu elgesiu, nei dideliu triukšmu. Jus, esančius miške, briedis, elnias ar kitas laukinis gyvūnas pastebi daug anksčiau, nei jūs jį. Tik gyvūnas dėl savo prisitaikymo ir prisiderinimo gyventi arti žmogaus, jausdamas saugų (nepavojingą) sau atstumą, prisileidžia žmogų arti.

Taigi, pastebėjus žvėrį, nereikėtų stengtis prie jo prieiti kuo arčiau, stengtis jį paliesti, paglostyti ar maitinti iš rankų. O jei jau gyvūnas yra pakankamai arti – nereikėtų daryti staigių judesių ar skleisti garsų, siekiant jį išgąsdinti, nes išsigandęs gyvūnas gali būti neprognozuojamas – bėgti neaiškia kryptimi, šokti, spirti.“

Ar reikėtų sunerimti, jei sutinkame ne vieną briedį ar elnią, o visą grupę? Anot specialisto, vienas gyvūnas visada yra ramesnis ir arčiau prisileidžia žmogų, ramiau pasišalina pajautęs pavojų. Tuo tarpu gyvūnų grupė visada yra aktyvesnė, drąsesnė, bet pabaidyta gali bėgti į visas puses. Vis dėlto, Lietuvos miškuose gyvenantys žvėrys žmogui nėra pavojingi.

„Pavojingu gali tapti įbaugintas ar uždaroje teritorijoje į kampą įspraustas žvėris. Taip pat patelė, turinti ar vedžiojanti jauniklį ar keletą jų, pavyzdžiui, briedžio ar šerno patelė. Toks gyvūnas gali bėgti link jūsų, spirti ar parversti, įkąsti. Tačiau tai tik gynyba, siekiant apsaugoti jauniklius“, – paaiškina K. Alekna.

Pamačius ramų laukinį žvėrį daugeliui niežti rankas tokį nuostabų reginį įamžinti ar prieiti paliesti, paglostyti žvėrį. Vis dėlto, taip elgtis šiukštu nederėtų: „Neikite prie gyvūno, nebandykite glostyti ar pamaitinti iš rankų, o svarbiausia – negąsdinkite.“

Specialistas primena, kad ir naminius augintinius vedžioti privaloma saugiai. Vedžiojant šunį miške ar miško parke, jis turi būti prisegtas pavadėliu, negali būti palaidas, kai kurioms veislėms reikia uždėti ir antsnukį. „Šuniui pabaidžius ar išgąsdinus laukinį gyvūną – briedį, elnią, stirną ar kt., gyvūnas traukiasi, greitai bėga ir gali padaryti žalos stovinčioms ar važiuojančioms transporto priemonėms, sužeisti ar išgąsdinti kitus netoliese esančius žmones, arba susižaloti ar net žūti. Jei jūsų šuo pagaus ir papjaus laukinį gyvūną – jums, kaip šuns šeimininkui, teks atlyginti padarytą žalą gamtai“, – įspėja K. Alekna.

VMU pranešimas spaudai

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • As tai aidamas

  Nuoroda

  Daug bezdu. Pasklinda kvapus aplink, zveras jaucia is toli i neina pre many

  Prieš mėnesį
 • Kur

  Nuoroda

  Gulbės. tik jų šude išsimaudyti nes gamtinius reikalus, be žmogaus visi kiti atlieka o žmogus tai netik išmatomis teršia gamta bet ir visokiomis kitokiomis šiukšlėmis

  Prieš mėnesį
 • Einu

  Nuoroda

  Miško kelių, išeina ant kelio 5 briedžiai ir visi artėja link manęs kur man dingti kur ant kelio gulti patark

  Prieš mėnesį
 • Levute

  Nuoroda

  Miske reikia ypac saugotis lusies , nes ji uzsoka zmogui ant sprando , prakanda gysla ir isgeria visa krauja ,o laiku nesuteikus zmogui pagalbos ( nepripilus kraujo ) galima tiketis pacio blogiausio.

  Prieš mėnesį
 • na tep

  atsakymas į: Levute Nuoroda

  Mažiau gerti reikia tada lūšys nesivaidelens.:-)

  Prieš mėnesį
 • Agne

  Nuoroda

  dar pamacius briedi galima gult ant zemes ir apsimest negyvu kad ir zveris pribeges pauostis .

  Prieš mėnesį
 • 123

  Nuoroda

  Na jus paaiskinkit koks laukinis gyvunas turi but, kad prisileistu paglostomas.Zveris tik pajutes zmogu bega nuo jo neatsigrezdamas.

  Prieš mėnesį
 • 456

  atsakymas į: 123 Nuoroda

  Toks, kokios tapo laukinės gulbės, lapės, voverės. Sentimentalūs asfaltiniai gamtos mylėtojai pridaro daug žalos. Pradžioje jie kartu su Žygaičių rėksniai pradeda rėkti, kad neleiskime Labanore kirsti pušelės, po to pradeda šerti lapes, slaugyti stirniukus ir t.t. Tada prišerti, primaitinti laukiniai gyvūnai tampa agresyvūs ir įvyksta kaip Latvijos mietuose. Žmonės nebegali nueiti nusimaudyti, nes gulbių šeimos puola reketuoti ir yra jau sužeistų vaikų.

  Prieš mėnesį
 • 123

  atsakymas į: 456 Nuoroda

  Gulbes tokios buvo ir pries 30 metu.Todel , kad zmones nebezino kas yra gamta ir naturali atranka.

  Prieš mėnesį