Pagaliau patvirtinta nauja Lietuvos higienos norma, kurioje kaip vienas iš oro užterštumą nusakančių veiksnių įvardijamas kvapas. Tai pirmasis bandymas Lietuvoje reglamentuoti kvapus, o anykštėnams tai bus svarus įrankis kovojant su kiaulių mėšlo kvapu.

 

 

Pagaliau patvirtinta nauja Lietuvos higienos norma, kurioje kaip vienas iš oro užterštumą  nusakančių veiksnių įvardijamas kvapas. Tai pirmasis bandymas Lietuvoje reglamentuoti kvapus, o anykštėnams tai bus svarus įrankis kovojant su kiaulių mėšlo kvapu.

 Anykštėnams ši problema buvo itin aktuali, nes keletą kartų per metus miestą užguldavo “Jaros” kiaulidžių “produkcijos” kvapas, tuo tarpu higienistai ir savivaldybės valdininkai tik skėsčiodavo rankomis – galimybės sudrausminti gamintojus nebuvo, nes kvapai iki šiol buvo nereglamentuoti, o anykštėnai tokias bangas vadindavo “kurorto kvapu”.

Naujojoje higienos normoje nurodytos kai kurių medžiagų koncentracijos, kurioms esant kvapų vertintojai laboratorinėmis sąlygomis pajunta cheminės medžiagos specifinį kvapą.  Lietuvoje tam tikrų administracinių veiksmų galima bus imtis tik tuomet, kai viršijama medžiagos didžiausia leistina koncentracija.

Kaip ir visuose įstatymuose, gana sudėtinga bus nustatyti, ar išties kalta įmonė.   Jei kvapą skleis kokia nors stambi įmonė ar kiaulių ferma, reikės įrodyti, ar iš tiesų naudojamos neleistinos technologijos, skleidžiama tarša didesnė nei suderinta su Aplinkos ministerijai pavaldžiomis institucijomis

O gyventojai, norintys išsitirti savo namų orą, turės už šį malonumą susimokėti patys. Gavus skundus, nemokamai tyrimai bus atliekami tik ligoninėse, mokyklose bei kitose visuomeninėse įstaigose. Butuose oro kokybė nemokamai  bus tiriama tik tuo atveju, jei įtariama, kad aplinką teršia gyvenamuosiuose namuose ar šalia jų legalią veiklą vykdantys fiziniai ar juridiniai asmenys

 

Linas BITVINSKAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.