Balandžio 20 dieną Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamentas pranešė, kad Anykščiuose nustatyti 35 atvejai, kai asmenys užsikrėtė dar neidentifikuota koronaviruso atmaina. Penktadienio duomenimis, šia koronaviruso atmaina jau yra užsikrėtę 43 asmenys. Trys žmonės, užsikrėtę šia atmaina, mirė.


Idomiausia, kad šia koronaviruso atmaina užsikrėtė ir dviem „Pfizer“ vakcinomis paskiepyti žmonės.
Anykščių rajono savivaldybė skundžiasi, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras jai teikia per mažai informacijos apie koronaviruso plitimą, tačiau šio centro Utenos departamento direktorė Birutė Sapkauskienė sako, kad savivaldybė mato net užsikrėtusiųjų koronavirusu pavardes.

 

Susirgo ir vakcinuoti asmenys

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė B.Sapkauskienė penktadienį „Anykštai“ sakė, kad neaiškios kilmės koronaviruso atmaina jau indentifikuota ir jai suteiktas kodas B.1.620. „Tai nėra kažkoks unikalus ir naujas virusas, pasaulyje toks yra, bet jis labai retas. Spėjama, kad jis kilęs iš Afrikos. Šitas virusas turi E484 mutaciją, o ta mutacija galimai gali apgauti imunitetą tiek persirgus, tiek ir po skiepų įgijus imunitetą“, - sakė ji.
Pasak B. Sapkauskienės, Anykščiuose nustatyti aštuoni žmonės, kurie buvo vakcinuoti, ir jiems PGR(polimerazinė grandininė reakcija) metodu buvo nustatytas užsikrėtimas šiuo virusu. „ Septyni užsikrėtę asmenys yra dviejų Anykščių rajono socialinės globos įstaigų darbuotojai, paskiepyti dviem „Pfizer“ vakcinos dozėmis. Kokių tai įstaigų darbuotojai, įvardyti nenorėčiau, nes Anykščiai – mažas rajonas. Septyni užsikrėtusieji nejaučia jokių simptomų ir jie kitų asmenų neužkrėtė“, - kalbėjo B.Sapkauskienė.
Trys nauja koronaviruso atmaina užsikrėtę asmenys Anykščių rajone mirė. Pasak B.Sapkauskienės, jie priklausė 50-60 amžiaus grupei, kiti du – 70 ir 80 ir 80-90 amžiaus grupėms. Pasak B.Sapkauskienės, 13 žmonių iš 43, kurie užsikrėtė nauja koronaviruso atmaina, jau yra pasveikę.

Pietų Afrikos atmaina tapo neidentifikuota

Anykščių rajono mero pavaduotojas, Ekstremaliųjų situacijų komisijos operacijų vadovas Dainius Žiogelis „Anykštai“ antradienį sakė, kad neidentifikuota koronaviruso atmaina gali būti susijusi su Anykščių rajone dar balandžio 9 dieną nustatytais COVID -19 Pietų Afrikos atmainos atvejais.
„Tada mes tikėjome, kad tai ir yra tokia koronaviruso atmaina. Suaktyvinome tyrimus, o čia turbūt Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prisipažino, kad negali konkrečiai pasakyti, kokia čia koronaviruso atmaina“, - svarstė jis.
Anot D.Žiogelio, „Nacionalinis visuomenės sveikatos centras balandžio 9-tą paskelbė, kad Anykščių rajone nustatyti Pietų Afrikos koronavirusinės infekcijos atmainos atvejai, o jau balandžio 16 dieną „tarp eilučių“ pranešė, kad tų atvejų negali priskirti Pietų Afrikos atmainai, nes tam tikra viruso dalis turi ir kitų atmainų požymių“.
B.Sapkauskienė „Anykštai“ sakė, kad balandžio 9 dieną gavo informacijos, kad 13-kai žmonių, kurie buvo ištirti dėl koronaviruso jau anksčiau, susirgimą sukėlė koronaviruso E484 mutacija. „Apie tai iš karto Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento Anykščių skyriaus vedėja informavo berods patį D.Žiogelį. Iš karto parengėme raštą ir jau balandžio 10 dieną buvo organizuoti tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar iš užsikrėtusiųjų aplinkos nėra daugiau užsikrėtusiųjų“, - sakė ji.
Balandžio 12 dieną Anykščių rajono savivaldybėje buvo sušauktas ekstremaliųjų situacijų posėdis, po kurio išplatintas pranešimas spaudai, kad Anykščių rajone nustatyti susirgimai Pietų Afrikos koronaviruso atmaina.
Tą dieną apie neidentikuotą koronaviruso atmainą B.Sapkauskienė sakė taip pat neturėjusi informacijos, apie tai ji sužinojusi trečiadienį, balandžio 21 dieną.

Pateikė labai skirtingus skaičius apie testavimą

D.Žiogelis sakė, kad praėjusią savaitę Anykščių rajone greitaisiais testais papildomai buvo ištirta maždaug 500 žmonių. Tai yra apie 2 proc. rajono gyventojų. Jis sakė, kad per papildomus tyrimus nerasta nė vieno užsikrėtimo koronavirusu atvejo.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys surengtoje spaudos konferencijoje pateikė kiek kitokius skaičius apie Anykščių rajone dėl neaiškios kilmės koronaviruso atmainos suaktyvinto testavimo.
„Vien per paskutines septynias dienas buvo testuota beveik 11 procentų visos Anykščių populiacijos“, - sakė jis. Išeitų, ministro duomenimis, papildomai turėjo būti ištirta ne 500, o maždaug 2 tūkst.500 Anykščių rajono gyventojų, nes rajone gyvena apie 23 tūkst. žmonių.
Nauja koronaviruso atmaina plinta ne tik Anykščių, bet ir kituose Lietuvos rajonuose.

Informaciją paviešino tik mažai daliai gyventojų

Trečiadienį, balandžio 21 dieną, D. Žiogelis „Anykštai“ sakė, kad savivaldybė iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro dar nebuvo gavusi oficialios informacijos, kad rajone nustatyta neidentifikuota koronaviruso mutacija, tačiau apie tai balandžio 16 dieną jis kalbėjo už mokesčių mokėtojų pinigus filmuojamame ir socialiniuose tinkluose bei per Anykščių kabelinę televiziją rodomame siužete: „Taip, aš pasakiau penktadienį, kad išgirdau apie tai, kad yra ta atmaina“.
Anykščių rajono savivaldybės filmuoti siužetai, kuriuose Ekstremaliųjų situacijų komisijos operacijų vadovas D. Žiogelis kalba apie koronaviruso plitimo valdymą Anykščių rajone, skelbiami Anykščių rajono savivaldybės feisbuko paskyroje. Siužetą pamato apie 1 tūkst. žmonių. Per Anykščių miesto kabelinę televiziją siužetus, pasak D. Žiogelio, pamato dar apie 7 tūkst. žiūrovų. Tačiau šią kabelinę televiziją gali matyti tik apie 3 tūkst. Anykščių miesto gyventojų.

Dalijosi gandais

Įdomu, kad filmuotame siužete, kuris buvo paviešintas balandžio 16-tą, D. Žiogelis dalijosi gandais, nes, kaip pats sakė, oficialios informacijos apie neidentifikuotą koronaviruso mutaciją neturintis:„Mes neturime jokios oficialios informacijos, nes mums tokios informacijos niekas neteikia.Vyksta tik telefoniniai pokalbiai, kurių metu kažkas kažką pasako“.
Pasiteiravus, su kokiais konkrečiais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais D.Žiogelis kalbasi koronaviruso temomis, jis atsakė: „Kalbamės su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, su tam tikrais žmonėmis. Kodėl aš turėčiau sakyti, su kuo kalbuosi? Jiems yra uždrausta teikti informaciją. Jeigu mes kažkiek gauname kažkokios informacijos, tai tik dėl to, kad žinotume, ką daryti. Sveikatos apsaugos ministerijos nuspręsta taip, kad duomenis apie susirgimus koronavirusu turi pateikti Statistikos departamentas“.

Savivaldybė žino net užsikrėtusiųjų pavardes

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė B.Sapkauskienė aiškino, kad su Anykščių rajono savivaldybe keičiasi visa operatyvia informacija.
„Be to, prie užkrečiamųjų ligų sistemos prisijungimą turi ir savivaldybė. Prie šios sistemos prisijungti galime dar mes ir policija. Jie mato ir stebimus, ir sergančius asmenis“, - sakė ji.

„Statistika – melo rūšis“

D.Žiogelis prisipažino, kad dėl kliūčių gauti ypač svarbią visuomenei informaciją apie koronaviruso plitimą nesikreipęs nei į Seimo narius, nei į Sveikatos ministeriją:„Seimo nariai patys žino, kas Lietuvoje vyksta. Mes kiekvieną penktadienį būname susijungę į nuotolinius posėdžius su Sveikatos apsaugos ministerija ir tuos klausimus keliame, bet...“
Jis sakė, kad, valdant koronaviruso plitimą Anykščių rajone, savivaldybė esą yra tik „vykdytoja“. „Paprašė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atlikti papildomus tyrimus. Nuo šeštadienio ryto buvo organizuotai vežami žmonės, dirbome savaitgalį ir visą savaitę. Viską diriguoja Sveikatos apsaugos ministerija. Aš esu tik operacijų vadovas, kad kažkokias pajėgos būtų sutelktos, dirbu techninius darbus“, - tęsė D.Žiogelis.
Pasiteiravus, kas Anykščių rajono savivaldybės tinklapyje viešina informaciją apie koronaviruso susirgimų skaičių bei protrūkių židinius, D.Žiogelis sakė, kad tai daro Anykščių rajono mero patarėja Donata Sabaliauskaitė:„Ji bando iškapstyti tuos skaičius, kuriuos skelbia statistika. Kaip aš sakau, statistika yra melo rūšis. Mes informuojame savo iniciatyva, parašome, kokiose įmonėse atsiranda protrūkiai, kad žmonės jaustų, kur tai yra“.

Pagąsdinti žmones naudinga

Anykščių rajono savivaldybės gydytoja Vaiva Daugelavičienė mano, kad pasirodžiusi informacija apie Anykščių rajone išplitusią neaiškios kilmės koronaviruso mutaciją duos naudos: „Tegul truputį pagąsdina, kad žmonės vėl daugiau saugotųsi. Atsidaro parduotuvės, įstaigos, žmonės tiesiog pradės nebesisaugoti. Manyčiau, kad tai motyvuoja žinoti, kad koronavirusas niekur neišnyko ir toliau reikia elgtis labai atsakingai ir vakcinuotis“.
Ji tikino, kad balandžio 16 dieną niekas apie neaiškios kilmės koronaviruso mutaciją Anykščių rajono savivaldybėje nežinojo: „Sužinojome savaitgalį, kai jau niekas nedirbo“.
Kaip jau skelbėme, apie neaiškios kilmės koronaviruso mutaciją Anykščių rajone pirmasis savivaldybės parengtame vaizdo siužete dar balandžio 16 dieną prakalbo Ekstremaliųjų situacijų komisijos operacijų vadovas D. Žiogelis, kuris „Anykštai“ sakė, kad apie tai jis kalbėjo remdamasis ne oficialia informacija, o gandais.

„Man atrodo, kad tiek daug viešinama, jog patys žmonės nebežino, kokio jie viešumo nori. Kiekvieną dieną spausdinama informacija, kiek žmonių susirgo. Kaip tai neviešinama? Nesutinku su tuo“, - tęsė ji.
Tiesa, net ir antradienio popietę Anykščių rajono savivaldybės tinklapyje dar nebuvo jokio pranešimo, kad Anykščių rajone plinta neaiškios kilmės koronaviruso mutacija, o ja užsikrečia net nuo koronaviruso vakcinuoti asmenys.
„Neskaitau, kas ten ką skelbia apie tas viruso mutacijas, tikrai tam neturiu laiko. Yra atsakingi žmonės už informacijos skelbimą“, - sakė V.Daugelavičienė.
Anykščių rajone išplitus neaiškios kilmės koronaviruso mutacijai, savivaldybės gydytoja V.Daugelavičienė patarė žmonėms elgtis taip, kaip ir iki šiol - saugotis. „Neiti be reikalo, nesibūriuoti, dezinfekuoti rankas. Nepamiršti to, ką mes jau buvome išmokę.“, - sakė ji.
Grįžtant prie sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio surengtos spaudos konferencijos, sulaukęs žurnalistų klausimo, ar nebuvo į situaciją pažiūrėta pernelyg laisvai, kai apie naują atmainą žmonėms pranešta tik po kurio laiko, A.Dulkys teigė, kad informacijos gausos ir dezinformacijos amžiuje reikia pripažinti, kad „tarp institucijų ir organizacijų ta informacija kartais keliauja lėtai“.

Pirmaujame

Anykščių rajone pirmąja vakcinos doze paskiepyta jau 25,52 proc. gyventojų.
„Džiugu, kad tai didžiausias vakcinacijos rodiklis lyginant su kaimyninėmis savivaldybėmis ir Utenos apskritimi, kur paskiepyta nuo 20,35 iki 24,52 proc. gyventojų. Lietuvoje esame 4 pagal skiepijimo efektyvumą“, - skelbiama Anykščių rajono savivaldybės pranešime. Pagal amžiaus grupę „65+“ vakcinacijos progresas Anykščių rajone yra 9 vietoje, senjorų paskiepyta 59,05 proc.

 

Robertas ALEKSIEJŪNAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Ot patarė

  Nuoroda

  Gąsdinti źmones ,patarė daktare ! Kokia sistemos tapke .

  Prieš mėnesį
 • Ot aktuali info

  atsakymas į: Ot patarė Nuoroda

  Visiems po pusantro mėnesio.

  Prieš mėnesį