Balandžio 14-osios, trečiadienio, naktį Kavarsko seniūnijos Budrių kaime, gyvenamajame name, kilęs gaisras nusinešė keturių žmonių gyvybes.
Gaisre žuvo pernai spalį gimęs kūdikis, du mažamečiai vaikai – antrokas ir priešmokyklinukas - bei dvidešimtmetė mergina. Trys namo gyventojai iš gaisro sugebėjo išsigelbėti.

 

Gaisrą gesino visą naktį

Pranešimas apie liepsnose skendintį dviejų aukštų medinį apmūrytą namą Budrių kaime Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 gautas vėlyvą naktį, apie 01.49 val. Pranešta, kad namas dega atvira liepsna. Gesinti didžiulio gaisro atvyko net penkios ugniagesių gaisrinės cisternos: keturios Anykščių rajono (Kavarsko, Anykščių, Traupio, Kurklių) bei gaisrinė cisterna iš Ukmergės.
Pirmieji į nelaimės vietą atvyko Anykščių rajono ugniagesių tarnybos Kavarsko ugniagesių komanda, tačiau patekti į degantį pastatą ugniagesiai negalėjo, nes su savimi neturėjo kvėpavimo aparatų. Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesių ekipažas į gaisravietę atvyko 2.14 val. Pradėję gelbėjimo darbus, jie viename iš gyvenamojo namo kambarių, pagal gautą informaciją, ieškojo žmogaus, bet informacija nepasitvirtino, vėliau, atliekant perkasimo darbus, kūnas rastas visai kitoje namo dalyje.
Gaisrą ugniagesiai malšino visą naktį. Pastato sienos viduje buvo iškaltos plastikinėmis lentelėmis, todėl ugnis plito žaibišku greičiu.Vanduo į gaisrinių automobilių vandens rezervuarus buvo imamas iš šalia esančios kūdros ir iš Budrių ežero.Gaisras visiškai buvo lokalizuotas tik 9 valandą ryto.
Apmalšinus liepsnas gaisravietėje ugniagesiai rado trijų vaikų ir moters kūnus. Gaisro liepsnose žuvo 2020 metais gimusi mergaitė, du 2012 ir 2015 metais gimę berniukai ir 2001 metais gimusi mergina.
Po gaisro pasklido gandai, kad gaisravietėje rastos sudegusios merginos rankose buvo matyti žuvęs kūdikis. Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Saulius Slavinskas tokias kalbas paneigė.
„Nėra taip, kad du kūnai buvo surasti iš karto vienoje vietoje. Pirmą kartą tai girdžiu ir tokios informacijos mes neturime“, - sakė jis.

Išsigelbėjo trys žmonės

Iki atvykstant gelbėtojams, du žmonės jau buvo iššokę pro ugnies liepsnų apimto namo antrojo aukšto langus, dar vienas į lauką spruko iš pirmojo aukšto. Išsigelbėjo žuvusių vaikų motina, 16 metų amžiaus sulaukęs jos sūnus ir sugyventinis.
Vaikų motina su sugyventiniu ir trimis vaikais buvo antrajame pastato aukšte, kiti žmonės – pirmajame aukšte. Kad dega namai, jie išgirdo merginos riksmą iš pirmojo aukšto.
Sugyventinis dar prieš iššokdamas pro langą bandė gelbėti vaikus, apdegė rankas, o iššokęs į lauką prarado sąmonę.

Dūmų detektorius buvo išmontuotas

Kol kas neaišku, dėl kokių priežasčių name kilo gaisras. Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Saulius Slavinskas „Anykštai“ sakė, kad gaisras galėjo kilti dėl ilgai kūrentos krosnies: „Krosnis buvo kūrenama dar 23 valandą. Bus ieškoma gaisro židinio, tada į visus klausimus dėl gaisro priežasties ir bus galima atsakyti“.
Neaišku ir kuriame dviaukščio mūrinuko aukšte galėjo ugnis įsiplieksti. Pasak S.Slavinsko, panašūs gaisrai kyla dėl įvairių priežasčių: „Gali iš degančios krosnies iškristi nuodėgulis, gaisras gali kilti ir nuo kamino, jei jis netvarkingas“.
Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas sakė, kad name, kuriame kilo gaisras, prieš dvejus metus buvo sumontuotas dūmų detektorius: „Savivaldybės ugniagesiai jį įrengė. O ar buvo dūmų detektorius gaisro metu - nėra aišku, lyg ir panašu, kad jo nebuvo, jis turbūt buvo išmontuotas“.

Ugniagesiai neturėjo kvėpavimo aparatų

Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Kavarsko ugniagesių komanda pirmoji atvyko gesinti Budrių kaime kilusio gaisro, tačiau ugniagesiai neturėjo kvėpavimo aparatų, todėl negalėjo patekti į degantį pastatą.
Anykščių rajono ugniagesių tarnybos viršininkas Valdas Tereškevičius „Anykštai“ sakė, kad kvėpavimo aparatams įsigyti tarnyba neturi pinigų, juos turi vienintelė Svėdasų ugniagesių komanda.
V.Tereškevičius aiškino, kad net jei Kavarsko ugniagesių komanda ir būtų turėjusi kvėpavimo aparatus, žmonių gyvybių išgelbėti ji nebūtų galėjusi:„Į gaisrą atvyko du Kavarsko ugniagesių komandos ugniagesiai. Du žmonės negali eiti į uždūmintas patalpas, todėl mums reikėjo laukti Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesių, kad jungtumės į vadinamąją grandį.Be to, pastatas degė atvira liepsna - ugniagesiams uždrausta eiti į ugnį“.

„Delfi“ iškėlė mintį, kad išsigelbėję asmenys buvo neblaivūs

Portalas „Delfi“ trečiadienį pranešė, kad visi išsigelbėjusieji iš gaisro buvo neblaivūs. Tačiau Utenos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas tokių faktų patvirtinti ar paneigti „Anykštai“ negalėjo, remdamasis tuo, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Kavarsko seniūnijos seniūnė Šarūnė Kalibatatitė, kalbėdamasi su „Anykšta“, atmetė mintį, kad gaisras Budrių kaime esančiame gyvenamajame name galėjo kilti dėl girtavimo. „Tai nebuvo alkoholio problemų turinti šeima, tikrai ne“, – sakė ji.

Gyventojai:
„Skaudžiausia nelaimė, kokia tik gali būti...“

Mūrinis namas Kavarsko seniūnijos Budrių kaime, kuriame kilo gaisras, yra atokiau nuo kaimynų, ties Budrių kaimo sankryža. Tai socialinis būstas. Kadaise šiame pastate veikė Budrių pradžios mokykla, vėliau buvo įkurta kolūkio kontora, o antrame jo aukšte veikė biblioteka.
Kai Šovenių kaime pastatė naują didžiulį pastatą, ten persikėlė ūkio kontora, pradėjo veikti kultūros namai. Tuomet šiame Budrių kaimo mūriniame dviaukštyje įrengė butus, juose apsistodavo kolūkio darbuotojai. Nelikus kolūkių, pastatas buvo pritaikytas socialinėms reikmėms.
„Skaudžiausia nelaimė, kokia tik gali būti. Maži vaikai miegojo antrame aukšte. Įkritus luboms, jie sukrito į pirmą aukštą žemyn. Labai skaudu. Iš septynių tąnakt nakvojusiųjų liko gyvi tik trys, kurie spėjo išsigelbėti pro langus. Taip, tai buvo gana problemiška šeima, stebima ir prižiūrima socialinių darbuotojų, bet skausmas didžiulis, ypač dėl mažųjų“, – nelaimės vietoje apgailestavo būriavęsi budriečiai bei šoveniečiai.
„Man pačiai buvo baisu, kai mūsų kiemas tapo švyturėlių apšviestas 2.20 nakties. Išbėgau į kiemą savo mašinos atitraukti, kad lengviau gaisrinei cisternai būtų apsisukti. Juk gaisras mūsų - Budrių - kaime buvo kilęs vos prieš tris dienas - tąkart sudegė pirtelė. Prie mūsų privažiavo ir dar dvi gaisrinės cisternos, nes nuo mūsų sodybos patogu semti ežero vandenį (geras privažiavimas, krantas čia pat). Man gaisrininkas pasakė, kuris namas dega atvira liepsna, kad yra aukų... Supratau, kad padėtis labai rimta...
Mano dukrytė neteko savo klasės draugo. Jis atvažiuodavo dviratuku ir pabelsdavo į langą šypsodamasis – kviesdavo pažaisti. Tajukas mėgo žvejoti...
Vaikus pasiėmėme po pamokų iš mokyklos, jie žino, kad Tajus mirė, kad nebeatvažiuos ir nebepabels į langą... Kartu važiuodavo geltonuoju mokykliniu autobusu į mokyklą... Mažas pradinuko suolas liko tuščias“, - po tragiškos nelaimės kalbėjo Budrių kaimo gyventoja.
Antros klasės mokiniai balandžio 15 dieną Kavarsko pagrindinėje mokykloje-daugiafunkciame centre piešė piešinius Tajui. „Aš piešiau žvakutę, viršuj kryželį, o šonuose – po vieną angeliuką. Angeliuką buvo sunkiausia nupiešti. Tajaus geriausias draugas Danielius piešė jo gimtadienį – nupiešė didelę dovaną, daug balionų. Mums sakė, kad perduos tuos piešinius ir surinktą pinigėlių sumą Tajaus mamai. Piešinukus turbūt įdės į karstelį”, – atviravo savo mamai klasės draugė. Jautriomis akimirkomis pasidalijo šios mokyklos pedagogė.
Mokykla surinktas lėšas perves į specialią sąskaitą, o sudaryta komisija spręs, kaip tikslingai panaudoti paaukotus pinigus pagal būtiniausius daugiavaikės motinos poreikius.

Vaikus prižiūrėjo

Po tragiškai pasibaigusio gaisro „Anykšta“ bendravo su trijų vaikų netekusios Budrių kaimo gyventojos seserimi Ayda.
Ši pasakojo, kad per gaisrą nukentėjusi jos 38-erių sesuo Snieguolė užaugo daugiavaikėje šeimoje, tarp dviejų seserų ir keturių brolių. Moteris baigė tik 8 klases. Budrių kaime ji gyveno jau seniai. Pastaruosius 15 metų ji gyveno įsikūrusi dabar jau sudegusiuose namuose. Prieš dvejus metus Snieguolė išsiskyrė su savo 46-erių vyru. Jis dirbo atsitiktinius darbus ir, anot Aydos, buvo „darbininkas, ne tinginys“.
Jau dvejus metus Aydos sesuo Snieguolė gyvena su 18-mečiu savo 16-mečio sūnaus Igno draugu Eimantu. „Jis yra iš Anykščių, niekur nei nesimokina, nei dirba. Man nelabai patinka, kad jis už seserį daugiau nei perpus jaunesnis“, - pasakojo Ayda.
Per gaisrą nukentėjusios Snieguolės sesuo Ayda sakė, kad jos sesuo Snieguolė gyveno tvarkingai, vaikus prižiūrėjo.
„Gyvename viename kaime, mus skiria pusės kilometro atstumas. Per karantiną su Snieguole bendraujame mažiau, pasikalbame tik telefonu”, - sakė ji.
Ayda pasakojo, kad gaisro liepsnose žuvo Tajus, Pijus ir Elija. Jauniausioji Elija jos seseriai gimė jau gyvenant su 18-mečiu draugu.
„Buvo labai „faini“ vaikai. Mandaugūs ir labai geri. Pas mus atvažiuodavo su dviratukais“, - žuvusius mažylius prisiminė pašnekovė.

Girtų nematė

Ayda pasakojo, kad tuoj po gaisro ji nuvyko į įvykio vietą: „Kai nuvažiavau po gaisro, jie buvo neišgėrę. Gal kada ir išgeria per balių, tačiau neskaitau, kad tai gėrimas“, - tęsė ji.
Moteris pasakojo, kad tą tragišką naktį nemiegojo tik jos sesers sūnus Ignas, vėlyvą naktį jis „maigė telefoną“.

Galimai buvo nėščia

Ayda sakė, kad nepažino gaisro liepsnose žuvusios Igno draugės Akvilės, nebuvo jos net akyse mačiusi, tik girdėjo, kad ji lyg ir buvo nėščia. „Anykštos“ žiniomis, Akvilė Budrių kaime apsigyveno atvykusi iš Ukmergės, gimtajame mieste palikusi savo 1,5 metų vaiką.
„Anykštos“ žiniomis, Akvilę Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai yra įkalbinėję sugrįžti pas savo mažametį vaiką į Ukmergę, tačiau ji tai daryti atsisakinėjo.

Pastogę suteikė motina

Ayda pasakojo, kad dar du jos sesers sūnūs gyvena užsienyje. Karolis yra jau vedęs ir yra apsistojęs Airijoje, o Ovidijus gyvena pas dėdę Vokietijoje. Dar viena per gaisrą nukentėjusios Snieguolės dukra Panevėžyje lanko vaikų darželį, nes turi specialiųjų poreikių ir į namus grįžta tik savaitgaliais.
Ši šeima dėl socialinių įgūdžių stokos yra įtraukta į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos akiratį, ji naudojasi Anykščių socialinių paslaugų centro paslaugomis.
Ayda pasakojo, kad šiuo metu jos sesuo Snieguolė su sūnumi Ignu glaudžiasi pas motiną Kavarske.
Trijų gaisre žuvusių vaikų kūneliai buvo pašarvoti Budrių kaimo bendruomenės namuose penktadienį, jie bus laidojami sekmadienį Kavarsko kapinėse.

Užuojautą pareiškė prezidentas

Į tragiškai pasibaigusį gaisrą netruko sureaguoti pats Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.Užuojautą dėl nelaimės Kavarsko seniūnijos Budrių kaime pareiškęs prezidentas Gitanas Nausėda įvykį pavadino didžiule nelaime.
„Didžiulė nelaimė Anykščių rajone. Ypač skaudu, kai užgęsta vaikų gyvybės. Reiškiu didžiausią užuojautą žuvusiųjų artimiesiems“, – feisbuke rašė prezidentas.

Renkama parama

„Gaisras tai gaisras, bet kad jame žūtų tiek žmonių, net negaliu pagalvoti“, - kalbėdamasis su „Anykšta“ sakė Šovenių seniūnaitijos seniūnaitis Raimondas Sunklodas. Jis sakė, kad gyventojai rinks nukentėjusiai šeimai pinigus, prie paramos prisidės ir Kavarsko parapija.
Nuo tragiško gaisro nukentėjusiai šeimai galintys padėti ar skirti finansinę paramą, ją gali pervesti į banko sąskaitą. Paramą kuruoja Budrių kaimo bendruomenė. Rekvizitai finansinei paramai:
Budrių kaimo bendruomenė į.k. 302302477 bankas Luminor, LT514010043100166994, nurodant paskirtį - parama Snieguolei Milašauskei.
Dėl paramos buičiai reikalingais daiktais reikėtų kreiptis į Anykščių rajono socialinių paslaugų centro darbuotoją Vaidą Garšanovienę tel.nr.: 8 673 08689.
Budrių kaimo bendruomenės pirmininkas Valentinas Gudėnas „Anykštai“ sakė, kad nukentėjusi šeima Budriuose gyveno senokai: ,,Ta šeima dėl girtavimo nėra užkliuvusi. Jie gyveno labai uždarai, nesilankydavo bendruomenės renginiuose. Gyveno tokį atskirą gyvenimą, todėl sunku ką nors ir papasakoti“.

Sudarė pagalbos planą

Trečiadienio rytą Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė su Anykščių rajono meru Sigučiu Obelevičiumi, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, „Maltiečių“, „Raudonojo kryžiaus“, „Caritas“, „Maisto banko“ atstovais po įvykusio gaisro Budrių kaime nuotoliniame susitikime aptarė pagalbos planą šeimai.
Pasak ministrės, nukentėjusiai šeimai bus suteikta visa reikiama pagalba.
Pagalbos šeimai koordinavimu rūpinasi Anykščių rajono savivaldybė. Anykščių meras S. Obelevičius informavo, kad netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas. „Maisto bankas“, „Maltiečiai“, „Raudonasis kryžius“ ir „Caritas“ parems šeimą reikalingais daiktais, maistu, savanoriai padės įsirengti būstą.

Budrių kaime – antras gaisras iš eilės

Per kelias pastarąsias dienas Kavarsko seniūnijos Budrių kaime kilo du gaisrai. Balandžio 11 dieną gaisras įsiplieskė Budrių kaimo gyventojui Dainiui Diliui priklausančioje pirtyje – ji visiškai sudegė.
Tragišką trečiadienio naktį netoliese kilusio gaisro gyvenantis budrietis Dainius Dilys, šokęs iš miegų, dar skubėjo suteikti įmanomą pagalbą – teiravosi, kur vaikai. Supratęs, kad atvira liepsna nebeleidžia ničnieko daugiau išgelbėti, pagelbėjo gaisrininkams – naktį palydėjo juos iki Budrių ežero patogiausios vietos, kad cisternas prisipildytų vandens.

Robertas ALEKSIEJŪNAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.