Anykščių Antano Vienuolio progimnazijoje nuotoliniu būdu besimokančiam pradinukui priklausantį maisto davinį atsiėmusi mama pasipiktino jo sudėtimi ir teigia, kad jame – vaikui netinkami maisto produktai.
Progimnazijos vadovybė šioje situacijoje tik skėsčioja rankomis ir aiškina, kad su ja moksleivių maitinimo paslaugą teikianti VšĮ „Bruneros” maisto davinių sudėties nederina, o tiesioginių skundų iš tėvų šia tema nėra gavusi.

Į nepatenkintos mamos skundą dėl maisto davinio sudėties reaguoti nežada ir Anykščių rajono savivaldybės Švietimo skyrius. Šio skyriaus vedėja Jurgita Banienė teigia, kad dėl keliamos problemos į skyrių niekas nesikreipė, o maisto davinyje esantį majonezą ir dešrą esą valgo ir pačios vaikai.

 

Dalį maisto davinio „sulapnojo“ šuo

Į „Anykštos” feisbuko paskyrą parašė moteris ( moters vardas ir pavardė redakcijai žinoma, red.pastaba), kuri atsiuntė Anykščių Antano Vienuolio progimnazijoje pradinių klasių moksleiviui šį mėnesį skirto maisto davinio nuotrauką ir tokio turinio komentarą: „Kreipiuosi anonimiškai. Tai yra dviejų savaičių maisto davinys, pradinukui dalinamas mokykloje karantino metu. Gal galėtumėt pasidalinti, gal pajudės reikalai ir nebebus nuodijami mūsų vaikai! Jis gautas šiandien. Antano Vienuolio progimnazijoje, bet gal visame rajone toks pats
Pažiūrėkit į mūsų davinį. Bankė majonezo, kurį net neįsivaizduoju kur naudoti. Apie sveikumą tokio produkto nekomentuosiu.
Dešros. Na nevalgoma Krekenavos produkcija. Tas jogurtas, kur norfoje parduodamas pats pigiausias. Niekada tokio neperkam, labai bloga sudėtis.
Makaronai, jau ir taip visur eskaluojama, kad paprastų miltų jokios maistinės vertės neturi. Geriausia kietagrūdžių, arba pilno grūdo. O čia tokia košė, bandėm virti, tai gale šuo sulapnojo...
Labai norėčiau, kad atitinkamos institucijos pakomentuotų, ar tai yra sveikas maistas mūsų augantiems vaikams. Ir ką iš tokių produktų dvi savaites vaikui daryti valgyti.
Gal mūsų vaikams mėsos išvis nereikia, maitinkim šlapenkom su majonezu”, - piktinosi mama (komentaro kalba netaisyta, -red.pastaba).

Ko paprašo mokyklos, tą ir įdeda

„Anykšta” susisiekė su daliai Anykščių rajono mokyklų maitinimo paslaugą teikiančią VšĮ „Bruneros”. Kalbėjomės su Marketingo skyriaus vadove Silvija Petrikauskiene.
„Visus tuos maisto davinius deriname su mokyklomis, ko paprašo, tą dedame.
Priklausomai nuo to, už kokį periodą mokykla nori maisto davinius atiduoti, mes juos sudarome.Vienos mokyklos nori už penkias dienas, kitos už dešimt dienų, o yra ir tokių mokyklų, kurios maisto davinio paprašo ir už mėnesį. Nuo to priklauso, kokio dydžio suma skiriama vaikui.Už penkias dienas yra viena suma, o už mėnesį - visai kita suma.
Visi produktai yra tinkami vaikų mitybai.Mes laikomės maitinimo aprašo. Mus labai kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir mes negalime tų dalykų pažeisti.Tai, kas įeina į tą sąrašą, ką mes siūlome, mes pateikiame mokyklai. Jei mokykla nieko nekomentuoja, neprašo pakeisti, mes ir nekeičiame. Užsakovas yra visada teisus, mes tik vykdome jo norus”, - kalbėjo S.Petrikauskienė.

Majonezo ir cukraus prašė tėvai

Pašnekovė sakė, kad paskutinio maisto davinio Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos moksleiviams sudėtį nulėmė moksleivių tėvai.
„Kiek žinau, majonezo ir cukraus paprašė įdėti tėveliai, nes artėja Velykos. Tas majonezas yra be konservantų tikrai.Vienos mamos nori vieno dalyko, kitos - kito dalyko.
Mūsų įmonėje yra įvesta tvarka. Mes parašome mokykloms, už kokį periodą pateikti maisto davinį, ir paskaičiuojame bei pasiūlome maisto rinkinukus. Būna mokyklos, kad pageidauja maisto davinių sudėtį pakeisti.
Yra tokių mokyklų, kurios reikalauja tik ekologiškų produktų, o jie yra keturis kartus brangesni. Jie gauna ekologiškus produktus, bet gauna labai mažai. Kitos mokyklos nekreipia dėmesio į ekologiškumą ir reikalauja daugiau produktų. Ir visą laiką mes gauname pretenziją. Vienų mamų vaikai maisto davinius gauna už penkias dienas, kitų - už dešimt dienų.Tos mamos tarpusavyje draugauja ir lygina tų davinių kiekius”, - dėstė S.Petrikauskienė.

Pasigenda „sistemos”

VšĮ „Bruneros” Marketingo skyriaus vadovė S. Petrikauskienė aiškino, kad pretenzijų dėl maisto davinių esą kyla ir dėl to, kad skirtingų mokyklų moksleiviams jie skiriami už nevienodus periodus, o tuomet prasideda gautųjų lyginimas tarpusavyje.
„Šioje vietoje nėra sistemos. Mes būtume linkę viską susisteminti, su Švietimo skyriumi ar kuo nors. Susiderintume vieną maisto davinį ir visas rajonas gautų vienodus davinius, jie būtų vienodo dydžio, vienodų produktų ir pateiktas vienodu grafiku. Ir tada nekiltų jokių klausimų.
Tai yra atviras, skaudus klausimas. Skaitau apie tai mamų atsiliepimus feisbuke, bet negaliu kiekvienu atveju komentuoti ir aiškinti apie produktų kokybę”, - sakė ji.

Niekas dar nesiskundė

Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos direktorė Danutė Mažvylienė „Anykštai” sakė, kad į mokyklą nepatenkinti tėvai dėl maisto davinių nesikreipė.
„Čia pirmas kartas. Jei žiūrint iš vaiko mitybos koncepcijos, aš taip pat kai kuriems produktams maisto davinyje nepritarčiau.Gal tas majonezas ir ne pats tinkamiausias produktas vaikui.
Maisto daviniai vaikams yra dalijami už tą laikotarpį, kurį jie per karantiną mokosi nuotoliniu būdu. Praėjusį kartą maisto daviniai buvo kitokios sudėties. Čia turbūt maitintojo yra kompetencija. Jie laikosi visų reikalavimų ir čia turbūt esmė tik pinigų suma. Sudėtis yra tokia, kokia yra. Mes įtakos daryti labai negalime, bet jei yra nusiskundimų, gaila, kad jie ne mums tiesiogiai, mes juos iš karto būtume persiuntę VšĮ „Bruneros“, - sakė D.Mažvylienė.

Su mokykla derina tik valgyklos meniu

Direktorė sakė, kad progimnazijos dėl maisto davinių sudėties neturi daug įtakos.
„Mes galime rinktis tik du dalykus - kas kiek laiko maisto daviniai dalinami ir ar kartu su maisto daviniais gali būti pridėta vaisių ir pieno programos produktai. O turinį pagal valstybės skirtus pinigus - 1,90 Eur mokiniui, skaičiuoja pati VšĮ „Brunera“. Mažesniems yra mažesnė suma, rodos 1,45 Eur. Žinokite, jie su mumis maisto davinių meniu nederina, mes juos pamatome tik tada, kai juos gauname”, - tęsė progimnazijos direktorė D.Mažvylienė.
Ji sakė, kad kai vaikai mokosi mokykloje, VšĮ „Buneros” su mokyklos administracija valgyklos valgiaraščius derina.
„Mums vieną kartą tėvai pareiškė pretenzijas, kad mokyklos valgykloje nėra miltinių produktų, tada mes rašėme prašymą VšĮ „Bruneros“ ir jie per ilgesnį laiką meniu pakeitė, sureagavo”, - prisiminė pašnekovė.

Skiria kas dvi savaites

Progimnazijos direktorė D.Mažvylienė kalbėjo, kad šalies Operacijų vadovo sprendimai leidžia mokyklai rinktis, kas kiek laiko moksleiviams per karantiną pristatomi maisto daviniai.
„Mes pasirinkę kas dvi savaites, nes, manau, kad kartą per mėnesį yra per retai. Šeimos, kurių vaikai gauna nemokamą maitinimą, maistas kai kurioms tikrai yra labai reikalingas.Negalime kartą per mėnesį nuvežti didelio maišo ilgo galiojimo gėrybių”, - sakė ji.
Direktorė D.Mažvylienė svarstė, kad nepriklausomai nuo to, kokiu laikotarpiu gauna maisto davinį moksleiviai, jis savo sudėtimi neturėtų skirtis.
„Aišku, kad visai nesvarbu, ar maisto davinys skiriamas kas dvi savaites, ar kartą per mėnesį, jo sudėtis turi būti identiška. Bet mes turime nemažai patirties, kai šeimose yra įvairios situacijos, ne visos moka racionaliai maistą vaikams paskirstyti”, - kalbėjo ji.

Ne mitybos specialistė, bet mato spragų

Direktorė D.Mažvylienė prisipažino, kad pati nesanti mitybos specialistė.
„Neturiu kompetencijų, aš net nežinau, už kokią pinigų sumą VšĮ „Bruneros” perka produktus, juk perka didmeninėmis kainomis. Mokykla tikrai nesudarinėja maisto davinių sudėties, čia reikia dietologo, kurio mes neturime”, - tęsė ji.
Direktorė D.Mažvylienė sakė, kad ji pati nėra labai patenkinta progimnazijai teikiamomis maitinimo paslaugomis.
„Sakykime taip. Čia gal ne tik VšĮ „Bruneros“ problema, bet ir kitų maitintojų. Jų pasiūlomi maisto deriniai yra labai neįprastiniai, vaikai nepripratę taip valgyti, sako - neskanu, nes produktai be cukraus, be druskos, be prieskonių.Vaikų skonių receptoriai pripratę prie aštresnių skonių. Jeigu paklaustumėte tėvų ar mokinių, ar skanu valgykloje, greičiausiai atsakytų, kad nelabai”, - sakė direktorė.
Pokalbio pabaigoje Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos direktorė D.Mažvylienė pažadėjo:„Ateityje darysime tėvų apklausą dėl maisto davinio dažnumo ir sudėties.”

Skyrius skundų negavo

Anykščių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Jurgita Banienė „Anykštai” sakė, kad apie keliamą problemą dėl maisto davinio kokybės Anykščių Antano Vienuolio progimnazijoje girdėjusi, tačiau į skyrių dėl to niekas nesikreipė.
„Jeigu yra nusiskundimas, mes galime parašyti kažkokį maitinimo paslaugų teikėjui raštą, kad netenkina vienoks ar kitoks maisto davinys. Iki Švietimo skyriaus nusiskundimų neatėjo. Nebūtinai mes juos turėtume gauti raštiškai, kažkas tiesiog turėtų kreiptis į mus. Mes savo ruožtu į paslaugos teikėją negalime kreiptis ir ieškoti, tikrinti, ar sudėtis maisto davinio tinkama, ar ne”, - sakė ji.

Neįsivaizduoja, apie kokią sistemą kalbama

Vedėjai papasakojus, kad VšĮ „Bruneros” Anykščių rajono mokyklose pasigedanti maisto davinių moksleiviams dalijimo sistemos, ji sakė:„Nežinau, kokios jiems sistemos gali pritrūkti, jei negali su mokykla susišnekėti, kada paruošti tuos davinius ir kada juos perduoti. Nelabai įsivaizduoju, kokia tai turėtų būti sistema. O jei kitaip įsivaizduoja, galėtų pasakyti.”
Tas pats, tik kita forma

Grįždama prie maisto davinio moksleiviams per karantiną, Švietimo skyriaus vedėja J.Banienė kalbėjo, kad pačiame Anykščių rajono savivaldybės organizuotame viešajame pirkime yra detaliai įvardyta, kokia turi būti moksleiviams tiekiamų maisto produktų sudėtis. „Jei tai, kas šiuo metu yra maisto daviniuose, neprieštarauja teisės aktams, mes nelabai kažką galėtume padaryti”, - sakė ji.
Švietimo skyriaus vedėja J.Banienė svarstė, kad maisto davinių sudėtis moksleiviams turėtų būti derinama su mokyklų administracijomis. „Jeigu valgiaraščiai yra derinami su mokyklomis, tai aš įsivaizduoju, kad tai turi būti daroma ir su maisto daviniais. Čia yra tas pats principas, tik kita forma”, - dėstė J.Banienė.

Nei patys majonezo valgo, nei vaikams duoda

Švietimo skyriaus vedėja sakė nematanti nieko blogo, kad maisto davinyje pradinukui yra majonezo ar dešros.
„Aš galiu pasakyti, kad mano vaikai tokią dešrą ir majonezą valgo. O čia kiekvienos šeimos pasirinkimas. O jei ji galvoja, kad tai netinkamas produktas, jo gali atsisakyti. Dabar manau, kad problema ne tiems, kas šeimoje turi nepriteklių, o tikriausiai čia problema, susijusi su visuotiniu priešmokyklinukų maitinimu. Įsivaizduoju, kad yra įvairios šeimos, įvairios jų filosofijos, galimybės ir norai, tai galbūt ir yra šeimų, kurios nei pačios majonezo valgo, nei vaikams duoda. Bet jeigu tai duodama, galima tai atiduoti kitiems, kam to reikia”, - svarstė pašnekovė.

Į anoniminį skundą nereaguos

Švietimo skyriaus vedėja J.Banienė sakė, kad dėl šio į viešumą iškilusio skandalo į VšĮ „Bruneros” nesikreips.
„Reikėtų pasižiūrėti, ką jie ten sudeda į maisto davinius, jei yra kažkoks nepasitenkinimas, bet tas nepasitenkinimas neturėtų būti išreikštas nufotografuota nuotrauka ir nusiųsta į spaudą. Tai turėtų būti normalus skambutis, prisistatant, ne anoniminis kažkoks, ir į tokį dalyką mes tikrai sureaguotume.
Šiuo atveju mes į žiniasklaidos publikacijas nereagavome ir nereaguosime. Tai yra visiškai anoniminis dalykas, jūs gal ir žinote, kas tai atsiuntė, bet mes matėme tik kažkokią nuotrauką ir anonominius komentarus.Aš manau, kad į tai reaguoti nereikia. Jei yra rimta problema, ją reikia spręsti tiesiogiai komunikuojant tiek su mokyklos vadovais, tiek kreipiantis į mokyklos steigėją.
Atidžiai ir nevaldiškai į tą problemą tuomet pažiūrėtume. Man atrodo, kad čia žmogus supyko. Visada labai lengva pasislėpti po kažkokių komentaru anoniminiu, nusiųsti kažkam nuotrauką, sukelti skandalą, tikintis efekto ar poveikio. Mano supratimu, taip problemos nesprendžiamos”, - dėstė J.Banienė.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Taigi

  Nuoroda

  Tik tai, kur ant nuotraukos majonezą su dešra iš lapnot.

  Prieš mėnesį
 • Vitalija

  Nuoroda

  Visiems neitiksi,nes vieni džiaugiasi,kad gavo,o kiti nepatenkinti.

  Prieš mėnesį