Baigėsi laikotarpis, kai Lajų taką buvo galima aplankyti praktiškai už dyka. Nuo kovo 20 dienos, šeštadienio, norint pasivaikščioti medžių viršūnėmis, lankytojams privalu įsigyti lankytojo bilietą.

 

Iki šiol Lajų tako lankytojai pirkdavo 1 Eur kainuojantį saugomų teritorijų bilietą. Tiesa, jis buvo savanoriškas, taigi, galima sakyti, kad Lajų taką buvo galima pamatyti ir nemokamai.
Nuo šio šeštadienio Lajų tako lankymas suaugusiems žmonėms kainuoja 4 Eur, moksleiviams, studentams, pensininkams ir neįgaliesiems - 2 Eur.
Anykščių regioninio parko direkcijos direktorius Kęstutis Šerepka „Anykštai“ sakė, kad lankytojo bilietas įvestas pasibaigus laikotarpiui, kai Lajų tako projektas negalėjo nešti ekonominės naudos.
„Dabar atsirado normalūs bilietai, kaip ir visame civilizuotame pasaulyje“, - sakė K.Šerepka.
Lajų tako lankytojo bilietas, anot K.Šerepkos, įvestas tam, kad objektą būtų galima išlaikyti. Per metus jo išlaikymas  kainuoja maždaug 60 tūkst. Eur.
„Tuos pinigus reikia užsidirbti. Niekas jų neduoda, kaip ir žinote“, - tęsė Anykščių regioninio parko direkcijos direktorius K.Šerepka.
Pasiteiravus, kodėl už Lajų tako lankymą suaugusiems asmenims nustatytas būtent 4 Eur dydžio mokestis, K.Šerepka sakė: „1 euras būtų mažai, o 5 Eur - daug.“
Jis kalbėjo, kad imti už Lajų tako aplankymą tokius pinigus nėra labai brangu.
„Jūs pažiūrėkite Labirintų parke. Apversto namo aplankymas kainuoja 2 Eur. Palyginkite objektus - tą ir tą. Mes, nustatydami Lajų tako lankytojo bilietą, žiūrėjome į bendrą visą Anykščių rajono kainodarą“, - aiškino K.Šerepka.
Pernai dėl koronaviruso pandemijos Lajų takas sulaukė mažiau lankytojų, tačiau jų skaičiai vis tiek įspūdingi - medžių viršūnėmis vaikštinėjo per 100 tūkst.lankytojų.
Anykščių regioninio pako direkcijos direktorius K.Šerepka nesiryžo prognozuoti, kiek pavyks uždirbti įvedus Lajų tako lankytojo bilietą: „Sunku pasakyti, nežinau, kiek bus lankytojų“.
Surinktas lėšas už lankytojo bilietą žadama naudoti Anykščių regioninio parko direkcijos reikmėms.
„Teritorijos tvarkymui, įrangos įsigijimui ir jos atnaujinimui, sulaužytos įrangos atstatymui, šienavimo darbams“, - vardijo K.Šerepka.
Pasiteiravus, ar potencialiems Lajų tako lankytojams buvo iš anksto ištransliuota žinia, kad šio objekto lankymas tampa brangesnis, K.Šerepka kalbėjo: „Gyvenime apskritai daug netikėtumų. Jūs nepastebėjote? Nemanau, kad lankytojams tai bus netikėtumas. Tai normalus dalykas civilizuotame pasaulyje. Kai einate į kino teatrą, taip pat perkate bilietą. Nenorite eiti, bilieto neperkate. Paprastas reikalas.“
Lajų tako komplekse dirba septyni darbuotojai.
Laikinoji Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Renata Gudonienė „Anykštai“ sakė, kad dabartinėje situacijoje, kai šalyje dėl koronaviruso pandemijos yra įvestas karantinas, Lajų tako „bilieto pabrangimas nėra pagrindinis veiksnys“.
R.Gudonienė sakė „truputėlį apgailestaujanti“, kad įvestas Lajų tako lankytojo bilietas.
„Jeigu paskaičiuoti, kiek už Lajų tako aplankymą teks susimokėti šeimai, tai suma gaunasi gana nemaža“, - skaičiavo ji.
Tiesa, R.Gudonienė kalbėjo, kad įvesti Lajų tako lankytojo bilietą jau buvo būtina.
"Nemanau, kad lankytojo bilietas atsirado iš neturėjimo ką veikti. Tai visgi yra objektas, kurį reikia prižiūrėti“, - sakė ji.
R.Gudonienė pripažino, lad Lajų takas dabar bus vienas brangesnių objektų lankytojams, tačiau svarstė, kad būtent tokio dydžio lankytojo bilietas įvestas pasiskaičiavus ir turint pagrindą.
Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius „Anykštai“ sakė, kad reakcija dėl Lajų tako lankytojo bilieto įvedimo jam buvo natūrali.
„Mes to ir laukėme. Pasibaigė tie penkeri metai, kai nebuvo leidžiama jokių rinkliavų, kadangi europinis projektas", - kalbėjo meras.
S.Obelevičius svarstė, kad nustatytas Lajų tako lankytojo bilieto dydis „gal šiek tiek ir didokas. Bet mes tam negalime turėti jokios įtakos“, - sakė jis.
Meras neprognozavo, ar dėl įvesto lankytojo bilieto Lajų taką gali aplankyti mažiau žmonių.
„Visos tos pramogų kainos, ypač privačiuose objektuose, yra labai didelės, tad čia tie 4 Eur...Nemanau, kad labai daug kažką atbaidys“, - sakė S.Obelevičius.
Anykščių regioniniame parke Lajų takas atidarytas 2015 metų rugpjūtį. Taką iškilmingai atidarė tuometinė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Lajų takas – vienintelis toks Baltijos šalyse. Takas prasideda netoli Puntuko akmens ir nuo žemės pamažu kyla iki 21 metro ties medžių laja. Aukščiausia komplekso vieta – apžvalgos bokšto aikštelė – įrengta 34 m aukštyje. Nuo bokšto viršūnės atsiveria vaizdai į Anykščių šilelį, Šventosios upės vingius, lygumas.
Lajų tako statybos kainavo 2,7 mln. Eur. Jis atidarytas atidarytas kaip Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos vykdyto projekto „Saugomų teritorijų tvarkymas“ dalis.
Lajų tako statybos susilaukė kai kurių anykštėnų pasipriešinimo. Prieš jo statybas skambėjo pareiškimai, kad toks statinys suniokos unikalų Anykščių šilelį.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • aha...

  Nuoroda

  Įdomu kas rašė straipsnį, gal koks nežinantis, teiginys: "Tiesa, jis buvo savanoriškas, taigi, galima sakyti, kad Lajų taką buvo galima pamatyti ir nemokamai." visiška nesąmonė arba sumaišė metus, jau pernai buvo privalomas mokestis, kad ir 1 euras, bet privalomas, o ne savanoriškas... Ką gi pamatėm, daugiau nebe važiuosim, nes 4€ asmeniui tikrai per daug...

  Prieš mėnesį
 • as

  Nuoroda

  Sutikciau moketi 1-2 eur. 4eur per brangu. Du suauge jau mokes 8eur. Kur dar keliones islaidos jei esi ne is Anyksciu. Nebevaziuosime.

  Prieš mėnesį
 • Jo

  Nuoroda

  Jo pasibaige tie penkeri metai ,dabar sukelsit kainas ,,plesiku gauja

  Prieš mėnesį