Planuojamojo paminklo Bronės Buivydaitės aikštėje sprendiniai.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Anykščių rajono savivaldybė Svėdasuose, Bronės Buivydaitės aikštėje, planuoja  pastatyti Svėdasų krašto partizanų atminimo įamžinimo ženklus. Aikštėje planuota  įrengti akmens elementus su išfrezuotomis partizanų, ryšininkų ir jų rėmėjų, žuvusių už Lietuvos laisvę, pavardėmis.
Dalis Anykščių rajono tarybos narių spalį vykusiame posėdyje sukritikavo sumanymą Svėdasų aikštėje statyti akmenines plokštes.

 

Pastabų dėl šio klausimo turėjo Socialinių reikalų, sveikatos ir aplinkos apsaugos komitetui priklausantys Anykščių rajono tarybos nariai.
Liberalas Kęstutis Indriūnas pastebėjo, kad vasario mėnesio susitikime, kuriame dalyvavo  Anykščių rajono savivaldybės meras Sigutis Obelevičius, savivaldybės administracijos specialistai bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinio departamento  atstovai ir  projekto architektai Algis Vyšniūnas ir Vytenis Rudokas, buvo ne tik aptartos preliminarios bendradarbiavimo sutarties pasirašymo sąlygos, bet ir pasiūlytas Svėdasų krašto partizanų atminimui skirto atminimo ženklo projektas, tačiau jis nebuvo aptartas su visuomene.
„Pats projektas padaro dar vienas kapines, tik dabar jau miesto centre. Esamas paminklas yra skirtas partizanams įamžinti, tačiau kokiu būdu Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras tai daro? Akmeninės plokštės yra „du metrai iš septyniasdešimt”, tokie akmenys iš esmės suguldyti kaip karstai. Ir ta aikštė iš viso bus nelankoma bent jau vietinių žmonių. Kiek girdėjau, pastačius pirmąjį paminklą, bendruomenė ten vengė net daryti šventes, nors iš tikrųjų aikštė turėtų tarnauti žmonėms”, - kalbėjo K.Indriūnas.
Partizanų atminimą Anykščių rajono tarybos narys K.Indriūnas pasiūlė įamžinti pasitelkiant šiuolaikines technologijas.
„Anykščių miesto centre įrengėme išmanųjį ekraną. Tokiame ekrane galima sudėti informaciją apie visus partizanus su aprašymais, nuotraukomis. Reikalui esant, informacija ekrane galėtų būti atnaujinama. Atėjusiam mokiniui gal bus įdomu - jis ekraną pasispaus, paskaitys”, - dėstė K.Indriūnas.
Jis kalbėjo, kad B.Buivydaitės aikštę Svėdasuose norintis sugrąžinti žmonėms.
„Kiek žinau, naktį aikštė neapšviesta. Visur Europoje žmonės nevengia prie tokių paminklų burtis, pramogauti. Gal reikėtų keisti tą aikštę, jos struktūrą, daugiau ją pritaikyti žmonėms, kad jie ten pradėtų lankytis. Jei mes padarysime aikštėje tas akmenines plokštes - tai viskas. Atsiras kažkoks partizanas, juo buvęs ar nebuvęs, pamatys, kad kažkas sėdi ant suoliuko, ir pradės žmones vaikyti, sakys - čia partizanų vieta”, - kalbėjo K.Indriūnas.
Anykščių rajono tarybos narys, Kęstučio Tubio visuomeninio rinkimų komiteto narys Gediminas Kutka sakė, kad dauguma svėdasiškių ženklo Svėdasų krašto partizanams nematė.
„Gali būti po to labai daug atgarsių, nes viskas dar nesuderinta. Pirma projektą reikia pristatyti bendruomenei, sutarti, žiūrėti, kas ką gali pasiūlyti, ir išrinkti geriausią variantą”, - dėstė jis.
Anykščių rajono taryba pritarė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Anykščių rajono savivaldybės bendradarbiavimo sutarčiai dėl Svėdasų krašto partizanų atminimo įamžinimo B. Buivydaitės aikštėje pasirašymui. Partizanų įamžinimui savivaldybė įsipareigoja skirti 15 tūkst. Eur.
Po posėdžio Svėdasų seniūnijos feisbuko paskyroje buvo paviešinti B.Buivydaitės aukštėje planuojamo paminklo sprendiniai. Svėdasiškiai šia tema parašė aibę komentarų.
„Parkas turėtų būti laisvalaikio praleidimo zona, o čia - visai ne į tą pusę... geriau vaikams žaidimų aikštelę įrenkite, miestelis „pagyvėtų”, - siūlė Aušra.
„Manau, kad yra svarbesnių darbų, kurie labai reikalingi miesteliui, tokie kaip saugi aikštelė vaikams, šaligatvių tvarkymas, vandentiekio sistemos įvedimas J.T.Vaižganto g. ir pan.”, - dėstė Ramunė.
„Labai liūdnai atrodo viskas. Ne vieta čia tiems „kapeliams“, - nuomonę išsakė Andrius.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Tony

  Nuoroda

  $95 an hour! seriously i don't know why more people haven't tried this, i work two shifts, 2 hours in the day and 2 in the evening…and whats awesome is im working from home so i get more time with my kids. heres where i went Copy Here.......
  ... ... https://bit.ly/39JrDqt

  Prieš 6 mėnesių
 • Marija

  Nuoroda

  Kapai turi būti kapinėse,o ne miesto centre.Koks durnius tai sugalvojo.Tai yra nesuvokiama protui.Svedasu parkelį netinka paminklas,gadins vaizdą.
  Kaip nesupranta?Norėt juk visai nedraudžiama.

  Prieš 6 mėnesių
 • kaimietis

  Nuoroda

  Labai pritariu Savivaldybes sprendimui. Manau, kad nesutinkanciu su sprendimu visada buvo ir bus. Svedasu krastas pasizymejo ne tik partizanine kova pries okupantus ir ju pakalikus, bet ir labai ziauriais stribais. Tad siu stribu palikuonys ir jiems pritariant kai kurie veikejai, simpatizuojantys liberalu ir laisves partiju nuostatoms

  Prieš 6 mėnesių
 • Patrijotas

  Nuoroda

  Bereikalinga diskusija. Miestelio centre yra paminklas kovotojams už Lietuvos laisvę, bet ten nėra jokių pavardžių. Todėl tos meniškos plokštės su pavardėmis ten tiktų, papildytų paminklą. Tiktai svarbu, kad pavardės būtų iškaltos visų partizanų ir jų rėmėjų, kad niekas nebūtų pamiršta. Dar svarbiau, kad tarp tikrų partizanų nepakliūtų visokių apsišaukėlių ir KGB agentų. O dėl Svėdasų kapinių tai reikia rimtai susirūpinti, nes ten jau likę mažai vietos laidojimui. Ar kas rūpinasi kapinių praplėtimu?

  Prieš 6 mėnesių
 • Danguolė

  atsakymas į: Patrijotas Nuoroda

  J teisės šitame žodyje nereikia.

  Prieš 6 mėnesių
 • Saulius Rasalas

  atsakymas į: Patrijotas Nuoroda

  Dėl kapinių plėtros darbai vyksta.

  Prieš 6 mėnesių
 • O.O. pastaba

  atsakymas į: Saulius Rasalas Nuoroda

  Tik pastebėjimas. Priimtiniau ir solidžiau atrodytų, jeigu valdžios atstovai gyventojams pateiktų informaciją oficialia darbo tvarka savo institucijų informacijos priemonėmis ir kitaip informuodami visuomenę, kaip institucijos atstovai pranešdami apie vykdomus darbus ir sprendžiamas aktualijas, o neatsirašinėtų komentaruose kaip ieškantys populiarumo vietos žiniasklaidos portaluose komentatoriai.

  Prieš 6 mėnesių
 • Svėdasiškis

  atsakymas į: O.O. pastaba Nuoroda

  Normalūs XXI amžiaus vadovai informaciją teikia taip, kad ji pasiektų žmones. Seniūnas Rasalas elgiasi teisingai.

  Prieš 6 mėnesių
 • Vaja

  atsakymas į: Svėdasiškis Nuoroda

  Ir Tamsta neliūdėkit, partija nepamirš!

  Prieš 6 mėnesių
 • Tualetui

  atsakymas į: O.O. pastaba Nuoroda

  Ypač solidžiai atrodo O.O. Kas toks esi? taip ŽYMIMI TUALETAI KONTOROSE. Iš VISKO, KĄ rašote, LABAI PANAŠU, KAD SLAPTAŽODĮ PASITINKOTE PAGAL SAVO KVAPĄ.

  Prieš 6 mėnesių
 • Schahas

  atsakymas į: Tualetui Nuoroda

  Sąžiningos ir skaidrios veiklos visuomenėje net ir viešieji tuoaletai levandomis kvepia!
  Deja, sovierinės palikimo įtakos, užpelėjusio supratimo istaigose net ir kabinėtai smirdi liūnu ar sudėvėtomis darbinėmis kojinėmis. Gal dėl to turizmo strategiją pasirinkusio rajono valdžia ne tik rajono centre, bet ir miesteliuose gyventojus pratina prie rytų valstybėje egzistavusios sovietkultūros, nes viešųjų tuoaletų žmonių susibūrimo vietose 21 a. problema nesprendžiama nei pagal LR Higienos normatyvą HN 55:2001, nei pagal ES reikalvimus. Svėdasuose, miestelio centre jau gal 2-as dešimtmetis viešojo tualeto nebėra. Kaip ir Anykščiuose prie "Laimės žiburio". Tai kur žmonėms, atvykusiems istorinių vietų apžiūrėti reikia gamtinius reikalus atlikti? Gal miestelio seniūnijos administracinėse patalpose, kai ta įstaiga atvira gyventojų aptarnavimui, o gal važiuoti iki degalinės už miestelio ribos? Ar ne pačių savu "kvepėjimu" norite tepti kitus ir būti švaresni ... ?

  Prieš 6 mėnesių
 • Schahas

  atsakymas į: Schahas Nuoroda

  Atsiprašau, nusikalbėjau
  ĮSAKYMAS
  DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2001 M.
  LAPKRIČIO 30 D. ĮSAKYMO NR. 622 „DĖL LIETUVOS HIGIENOS NORMOS
  HN 55:2001 „VIEŠIEJI TUALETAI“ PATVIRTINIMO“ PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS
  2016 m. birželio 23 d. Nr. V-832
  Vilnius
  P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. lapkričio 30 d. įsakymą Nr. 622 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 55:2001 „Viešieji tualetai“ patvirtinimo“.
  Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela

  Prieš 6 mėnesių
 • Prieš 9 mėnesius

  Nuoroda

  Žinom
  Mes kurie buvo partizanai ir kurie bandytai, dauguma buvo beraščiai ir laukė ateinančios Amerikos miškuose sulindę norėdami ryt plėšė žudė, degino nieko nekaltus žmonės kiti sulindo kad neiti į kariuomenę, vistiek miškuose žuvo

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti
  Atsakyti
  jonasNUORODA
  o gal kurkime dabar gyvenanciu gerove apsvieskime gatves sutvarkykime katiline kad nenuodytu miestelio gyventoju ir dirvozemio pabaikime kaNALIZACIJA VANDENTIEKI IR ELEKTRA TVARKYTI o tada statykim paminklus kas kam patinka gal net kolchozui nes labai daug zmoniu jo ilgisi

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti


  zita.NUORODA
  partizanai čia niekuo dėti.juk yra jiems paminklas.chebra nutarė dar kartą pasipelnyti.

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti


  NuNUORODA
  Atėjo laikai banditams paminklus stato ?

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti


  Tikrai taip!NUORODA
  Kokia puiki proga Anykščiams padovanoti Svėdasams tą geležinį šedevrą su visu postamentu iš centro!

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti
  nu tikraiNUORODA
  atsibodo,gal gana jau

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti


  vitalisNUORODA
  Kada tuos balvonus baigs statyti. Ir dar neaišku už kokius nuopelnus.

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti


  Vitalijui atsakymas į: vitalisNUORODA
  Esi komunistas-ateistas? Kelintoje vietoje buvai komitete?

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti

  Vitalis atsakymas į: VitalijuiNUORODA
  Jeigu pasakai savo nuomonę tai komunistas ateistas ir dar vatnikas. Jeigu visi partizanai buvo geriečiai,tai tarp komunistų buvo neblogesnių.

  Prieš 9 mėnesių
  Atsakyti

  viatlis ui atsakymas į: VitalisNUORODA
  Nereikia filosofijų, sakyk konkrečiai, Tubis buvo geras komunistas? Ar visi komunistai buvo ateistai?
  Prieš 9 mėnesių

  Prieš 6 mėnesių
 • Svedasu Jadze

  Nuoroda

  Net parūpo paskebt savo pastebėjimus, kad žiūrint iš Svedasų tai niekas su žmanėm nešnekėja akuratnai apie šitų paminklo statybų. Nu atsimenu buvo kažkokia žinutė kažkur, kad prie esamą paminklą ruošiasi pastatyt atminimo ženklus.
  E kų meras sutarė su architekti tai nei seniūnas nei tarybas narys Svedasys garsiai niekam nepaporino. Teip išeina nebendravo su visuomeni dėl visuomenei reikšmingo istorijos atminties palikimo. Egi gaunasi šitas straipsnelis tai tik prisikėlusių liberalų pagarsinimui be jakio kitų pusių ar nuomanių pateikimą, kurių buvą unksčiau išreikta nekvailų žmanių.
  Aš mįsliju, kad rajoną valdžios veiklos ir funkcijų aprašuose yra išsitrinusi tokia eilutę, kuri apibrėžtų istorinio atminimo ir pagarbos vietų išsaugajimą Letuvas istorijai ir kraštui svarbių įvykių ir asmenų atminimo įmžinimą darbų kardinavimas ir priežiūra. Dabar atrodą kad takie darbai tik prišokant kaip kokių karštų bulbų į runkas sugriebus daromi, kai iš sostinės kas kokių iniciatyvų nulaidžia. Taškas.

  Prieš 6 mėnesių
 • vadybos pagrindai

  atsakymas į: Svedasu Jadze Nuoroda

  Tyla- gera byla. Jei uvo informacija, kad planuojama įrengti atminimo lentas ir tylėjo net Svėdasų Jadzė, tai reiškia visiems buvo gerai. Toks informavimo tikslas ir yra. Informuoji ir matai, ar žmonėms patinka. Jei visi tyli, reiškia patinka.

  Prieš 6 mėnesių
 • Lina

  Nuoroda

  Svėdasai turi normalias, netgi gražias kapines. Ten tinkama vieta visų mirusiųjų atminimui įamžinti. Negaliu įsivaizduoti, kokiam "proto bokštui" (norėčiau pamatyti jo veidą!) galėjo kilti mintis atimti iš miestelėnų centrinę aikštę ir amžiams paversti ją niūriu gedulingu objektu? Svėdasiškiai turi teisę pareikši veto šitai žlugti pasmerktai idėjai. O nesiskaityti su jų nuomone teisės tikrai niekas neturi! Vienysimės visi, jei prireiks, kad sutrukdytume įgyvendinti šitą kvailą planą.

  Prieš 6 mėnesių
 • Albinas

  atsakymas į: Lina Nuoroda

  Kodėl jūs taip drastiškai prieštaraujate, net kelis kartus tą patį kartodama? Kodėl jūs nepasitikite rajono vadovo, išrinkto daugumos anykštėnų palaikomais balsais, nuomone ir savivaldybės specialistų, kuriais pasitiki visa politikų valdančioji koalicija, sprendimais. Jie su įamžinimo iniciatoriais ir paminklo ženklų architektais nusprendė ir padarys, svarbu, kad su rajono raryba suderino skiriamų pinigų sumą, o visa kita kaip rimti vyrai sako- " ne bobų reikalas". Taigi, kad išlindo kitokios nuomonės iš politikų tik svarstant pinigų skyrimo sprendimą, tai taip pat parodo, kad nuo vasario mėn visiems viskas buvo gerai.

  Prieš 6 mėnesių
 • tai va

  atsakymas į: Albinas Nuoroda

  Albinai, nebuk bynas ir nesiulyk savo egoistines nuomones

  Prieš 6 mėnesių
 • Žiniai

  atsakymas į: Albinas Nuoroda

  Albinas primena Juozą. Tai labai blogai. Informaciją susirenka iš spaudos ir bando vaizduoti, kad kažką žino.

  Prieš 6 mėnesių
 • Lina

  Nuoroda

  Svėdasai turi normalias, netgi gražias kapines. Ten tinkama vieta visų mirusiųjų atminimui įamžinti. Negaliu įsivaizduoti, kokiam "proto bokštui" (norėčiau pamatyti jo veidą!) galėjo kilti mintis atimti iš miestelėnų centrinę aikštę ir amžiams paversti ją niūriu gedulingu objektu? Svėdasiškiai turi teisę pareikši veto šitai žlugti pasmerktai idėjai. O nesiskaityti su jų nuomone teisės tikrai niekas neturi! Vienysimės visi, jei prireiks, kad sutrukdytume įgyvendinti šitą kvailą planą.

  Prieš 6 mėnesių
 • Lina

  Nuoroda

  Svėdasai turi normalias, netgi gražias kapines. Ten tinkama vieta visų mirusiųjų atminimui įamžinti. Negaliu įsivaizduoti, kokiam "proto bokštui" (norėčiau pamatyti jo veidą!) galėjo kilti mintis atimti iš miestelėnų centrinę aikštę ir amžiams paversti ją niūriu gedulingu objektu? Svėdasiškiai turi teisę pareikši veto šitai žlugti pasmerktai idėjai. O nesiskaityti su jų nuomone teisės tikrai niekas neturi! Vienysimės visi, jei prireiks, kad sutrukdytume įgyvendinti šitą kvailą planą.

  Prieš 6 mėnesių
 • svedasas

  Nuoroda

  Tendencingas straipsnelis. Andrius, Aušra, Ramūnė, dar kiti žmonės, tai čia visų svėdasiškių nuomonė? Ko siekiama tokiais rašymais, tarsi formuojama, peršama nuomonė, kad partizanam gana, vietoj to, kad užsiimti rimtu žurnalistiniu darbu.

  Prieš 6 mėnesių
 • ?

  atsakymas į: svedasas Nuoroda

  Labai atsiprašau, bet kur Jūsų pareikšta nuomonė? Kiek mačiau nei vieno "svedaso" diskusijoje nebuvo. Jei veidas blogas, tai nereikia kaltinti veidrodžio. Ar žurnalisto darbas susirasti tą vieninteli ar nevienintelis, kuris nedrįsta dalyvauti diskusijoje, o drąsus pasirašinėti pasislėpęs kaip vagis po slaptažodžiu?

  Prieš 6 mėnesių