Prie vyskupo Antano Baranausko tilto išpjautas iš Šventosios žoles semia rimta technika, tačiau be žmogaus rankų hidrodarbuotojai išsiversti vis tiek negali.


Liepos 15-ą dieną, trečiadienį, pradėta šienauti gerokai išvešėjusi Šventosios upės augmenija. Upę tvarkydami darbuojasi Kauno įmonės atstovai, o Anykščių amfibija, kuri rajono biudžetui kainavo 75 tūkstančius eurų ir kuri nė karto nepajėgė nušienauti Šventosios, sulūžusi ilsisi komunalininkų garaže.

 

Kauno rajono įmonė UAB „Hidro darbai“ tvarko upės atkarpą nuo užtvankos iki bažnyčios. Darbai baigsis prieš pat Anykščių miesto šventę, liepos 22 dieną. Pagal Anykščių rajono savivaldybės administracijos viešųjų pirkimų konkursą sudarytos sutarties vertė siekia 5 tūkstančius eurų. Iš viso už šiuos rajono biudžeto pinigus planuojama nušienauti 1,2 hektaro Šventosios upės ploto.
Į Vyskupo skvero papėdėje vykstančius darbus kartkartėmis sustoja pasižiūrėti praeiviai. Dviračiu pro šalį važiavęs Arminas Šeškus sutiko su „Anykšta“ pasidalyti savo nuomone apie šienaujamą Šventąją.
Anykščiuose užaugęs vyresnio amžiaus vyriškis teigia dabar čia nebegyvenantis. Vyras pamena vaikystėje raudavęs nendres ir iš jų meistravęs plaustus. Žinoma, upė tais laikais buvo kur kas mažiau užžėlusi. Tačiau, pašnekovo teigimu, vargu ar tokie darbai sustabdys žolių augimą upėje.
Upės augmenijos šalinimo darbus jis vertina kiek skeptiškai: „Aš manau, kad betikslis reikalas. Gamta turi būti tokia, kokia yra.“ Pasak jo, dabar visame pasaulyje vyrauja tendencija, kad  gamtos nereikia pernelyg žaboti. „Ką čia tas šienavimas duos? Kiekvienais metais pjauna ir... kokiu tikslu?“ – retorinius klausimus kelia pašnekovas.
Ar miesto šventės lankytojams sutvarkytos upės vaizdas bus svarbus, A. Šeškus taip pat abejoja: „Ką duoda miesto šventei tos nupjautos nendrės? Paliktų taip, kaip yra. Nebent miesto valdžia nori pasirodyti.“
Kilęs iš Anykščių A. Šeškus pritartų šienavimo darbams nebent tuo atveju, jei upės vagą šventės organizatoriai panaudotų kaip vietą kokiam nors renginiui (plaukimui ar panašiai), o ūgliai trukdytų.
Jis sako matantis, kad ir vėl Šventąją šienauja kauniečiai. „Kur dabar ta mašina, kuria Anykščiai pernai gyrėsi nusipirkę?“ – problemą įžvelgia pašnekovas. Nuo pareigų nušalinto Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio komandos už 75 tūkstančius eurų įsigyta amfibija, pasirodo, nepritaikyta upės vagai šienauti.
Neseniai UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ pranešė, kad amfibija sugedo. Pasak įmonės atstovų, praeitą savaitę ketinta šį įrenginį išbandyti miesto tvenkinyje. Prieš pradedant eksploatuoti, garaže atlikta patikra, kurios metu nustatyti defektai, iki galo nepašalinti praeito remonto metu.
„Dar kartą kreipėmės į įmonę  prašydami pašalinti išvardytus trūkumus. Juos pašalinus, bus dar kartą atliekamas bandymas“, - informavo UAB Anykščių komunalinis ūkis.
Anykščių rajono vyriausiasis ekologijos specialistas Simas Aštrauskas „Anykštai“ pasakojo, kad upės augaliją anksčiau pjaudavo dalgiais, o vienu metu ji išvis buvo nešienauta dėl pakilusio vandens lygio. Šventosios žoles prie tilto paprastai prieš Onines dalgiais pjaudavo vietos politikai. Reginys dažniausiai pritraukdavo būrį smalsuolių. Nupjautos žolės plaukdavo pasroviui, o dabar jos renkamos ir išvežamos.
Pasikeitus teisiniam reguliavimui, tapo privalu rengti vandens telkinių tvarkymo planus. 2017 metais savivaldybės paruoštam projektui pritarė Aplinkos apsaugos agentūra. Pasak S. Aštrausko, upė vėl pradėta šienauti tik pernai. Pagal šiuos planus upė turi būti šienaujama mechanizuotai, kad nupjauta žolė nesikauptų upės posūkiuose, ties Kavarsko užtvanka ir netaptų nereikalinga, papildoma trąša, išderinančia upės ekosistemą.
„Upės tvarkymo planas neverčia mūsų šienauti būtinai kiekvienais metais, – komentavo vyriausiasis ekologas, – tačiau norint, kad situacija pagerėtų, kad žolės sumažėtų, svarbu stengtis šienauti kasmet.“ Pasak specialisto, upės vagą reikia prižiūrėti taip, kaip kiekvienas prižiūri savo namus. „Tada didėja tikimybė, kad galbūt pradės mažėti žolių populiacija“, – teigia S. Aštrauskas.
Kita vertus, pasak ekologo, upėje visada yra maistinių medžiagų, todėl augmenijos visiškai išnaikinti neįmanoma, nes ji vis linkusi ataugti. „Čia yra gamta, ji taip laviruoja“, – apibendrina pašnekovas.
„Anykšta“ pasidomėjo, ar sutvarkius upės ruožą nuo užtvankos iki bažnyčios planuojama nušienauti dar ir apžėlusius paplūdimius prie kairiojo Šventosios tako. S. Aštrauskas tuo abejoja: „Tvarkymo plane nebuvo numatytas kitų vietų šienavimas.“ Kita vertus, sudaryti trys nauji ežerų tvarkymo planai, pagal kuriuos bus nupjauta žolė pagrindinėse maudymosi vietose.
Pašnekovas atskleidžia, kad ,,Hidro darbai“, ta pati įmonė, Šventosios žolynus tvarkė ir pernai.  S. Aštrausko nuomone, darbuotojams šiemet turi sektis gerokai lengviau, nes jie jau nusimano apie upės specifines savybes: koks gylis, kurioje vietoje eina vamzdis, kur duobė, kur sekluma. Ekologijos specialisto teigimu, šiemet darbai turėtų vykti greičiau:  „Aišku, jei technika nepagaus kokios nors kliūties, tai visa kita eisis sklandžiai.“
Apie įmonės veiklą S. Aštrauskas atsiliepia teigiamai: „Pernai viskas padaryta teisingai. Šiemet jie patobulėjo, turi daugiau technikos – traktorių atgabeno.“ Pašnekovas pastebi, kad praėjusį kartą darbuotojai buvo mažiau apsirūpinę reikiama įranga: „Šiemet tikrai rimčiau atrodo.“ Pasak jo, pernai dėl atlikto šienavimo jokių skundų nesulaukta.

Julija ABUAŠVILI

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Juozas

  Nuoroda

  Mano nuomone toks darbas kaip matome nuotraukoje tikrai slaviško stiliaus. Matomai mūsų rajono ūkiu besirūpinantys renkasi paslaugų teikėjus iš tokių, kuriuos geriau supranta paga pažiūras į darbo kultūrą ir darbo stilių. Kas gali paneigti, kad tam vyrukui ne tik " upė iki kelių" bet ir promilių iki skalės viršaus.

  Prieš 8 mėnesių
 • ančiuk dunduk

  Nuoroda

  neveikiančią upės šienapjovę nupirko tavo komytietas, kuriame pats basteisi, o mokslininkų kūrinys dumblui tirti tik tiek bendro turi su Anykščiais, kad Šventoji per miestą teka...pamąstyk savo smegenų likučiais.

  Prieš 8 mėnesių
 • Ančiukas Donaldas

  Nuoroda

  Niekam neidomu tos apsaugos su šalmais - dabar svarbu kaukę tik ant snukio užsidėti (t.y. didžiausia apsauga).
  Nesuvokiama tik viena: Kodėl rajono savivaldybė nusipirko jau du upės šienavimo kombainus, o šienauja samdomos įmonės ? Tai kam rajono savivaldybė tas šienapjoves perka ?
  Savivaldybe ! Kas ten jūsų gatvelėse dedasi ?

  Prieš 8 mėnesių
 • Alfa

  Nuoroda

  Norėtūsi paklausti savivaldybės specialistų ir vadovų, atsakingų už paslaugų teikėjų vykdomų darbų priežiūrą. Kiek galma už biudžeto pinigus leisti durbti " rusišku stiliumi" , nenaudojant privalomųjų darbo saugos priemonių, dirbant pavojingus darbus, neužtikrinant darbų saugos reikalvimų tiek dirbančiųjų atžvilgiu, tiek teritorijos, kurije vykdomi darbai.
  Kiek tenka stebėti, tai visi apmokami iš savivaldybės biudžeto darbai Anykščiuose dažniausiai vykdomi su akivaižzdžiais darbų saugos pažeidimais. Ko galima tikėtis dėl darbų kokybės, kai užsakovas nereikalauja elementarios tvarkos iš paslaugas vykdančiųjų savo valdomame objekte?

  Prieš 8 mėnesių