Už 75 tūkst. nupirkta amfibija Anykščių rajono savivaldybei tapo tikru galvos skausmu.

Už 75 tūkst. eurų nušalintojo Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio komandos nupirkta amfibija šiemet Šventosios upės vagos šalia užtvankos Anykščiuose nešienaus. Savivaldybė išsiaiškino, kad tokiems darbams šis įrenginys yra visiškai nepritaikytas. Anykščių rajono savivaldybės vadovų sprendimu, prieštaringai vertinamas pirkinys vis dėlto šią vasarą bus ištrauktas iš garažo ir juo bus bandoma atlikti kitus darbus.

 

Bus bandoma šienauti miesto parko tvenkinius

Anykščių rajono mero pavaduotojas Dainius Žiogelis ,,Anykštai” sakė, kad su amfibija prieš artėjančią Anykščių miesto šventę bus bandoma šienauti miesto parko tvenkinius.
,,Bandysime parko tvenkinius pjauti, kol amfibijos garantinis galiojimas dar nepasibaigęs. Jeigu ji sulūš, tai amfbijos pardavėjai galės ją dar kartą remontuoti”, - kalbėjo D.Žiogelis.
Tiesa, iš garažo ištraukus pasiilsėjusią amfibiją, prie jos vairo sėsti galės ne bet kas.
,,Reikės ieškoti laivavedžio, sertifikuoto specialisto. Pernai tokį specialistą buvo atsivežę, rodos, iš Kauno, tačiau jis vieną dieną su amfibija Šventosios upėje paplaukiojo, ir viskas tuo pasibaigė”, - kalbėjo D.Žiogelis.
    
Techninis aprašymas – anglų kalba

Mero pavaduotojas D.Žiogelis sakė, kad iš amfibijos gamintojo buvo išsireikalauta pateikti jos techninį aprašymą.
,,Komunalininkai gavo atsakymą, labai gražų, anglišką. Išsivertė jį, o jame labai aiškiai parašyta, kad šis technikos kūrinys nėra pritaikytas dirbti tekančiame vancdenyje. Jis tinkamas tik pelkių ar kokių ,,prūdų” pjovimui. Tai kam dar reikia išsidirbinėti, akivaizdžiai matome, kad amfibija neišgali plaukti prieš upės srovę”, - sakė D.Žiogelis.

Vicemeras į amfibiją buvo ir įlipęs

Beje, Anykščių rajono mero pavaduotojas D.Žiogelis ,,Anykštai” prisipažino, kad pradėjęs dirbti savivaldybėje amfibiją apžiūrėjo ne tik iš šalies.
,,Buvau į ją ir įlipęs. Mano akimis, ji visiškai niekam tinkamas daiktas. Pirminis variantas amfibijos apskritai buvo imitacija, nes ji net negalėjo pjauti žolės. Agregatas buvo tarsi vaikiškas žaisliukas. Kai iš pirmo karto pjauti upės nepasisekė, tada tą amfibiją įmonė patobulino.Tačiau patobulino tik pjovimo mechanizmą, o variklis ir važiuoklė liko kaip Pirmojo pasaulinio karo tanko”, - nevykusį nušalintojo Anykščių rajono mero K.Tubio komandos pirkinį įvertino D.Žiogelis.

Upę šienaus samdyta amfibija

Dėl skandalingojo 75 tūkst. Eur vertės amfibijos įsigijimo Šventosios upės vaga, pasak Anykščių rajono mero pavaduotojo D.Žiogelio, šią vasarą nepjauta neliks.
,,Komunalininkams duota užduotis atlikti paslaugų teikėjų apklausą ir ieškoti pigiausio varianto veikiančios amfibijos paslaugoms pirkti”, - informavo D.Žiogelis.
Pernai Anykščių rajono savivaldybė amfibiją su vairuotoju pasisamdė maždaug už 2 tūkst. Eur.

Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas pirkimo dokumentų neskaito

Anykščių rajono mero pavaduotojui D.Žiogeliui prasitarus, kad amfibijos techninį aprašymą iš jos gamintojo komunalininkai gavo anglų kalba, ,,Anykšta” pasidomėjo, kokias užsienio kalbas moka tuo metu Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas ėjęs Ramūnas Blazarėnas, kuris buvo savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas. Kas ten žino, galbūt būtent prastas užsienio kalbų mokėjimas galėjo pakišti koją perkant amfibiją - jos pirkėjai tiesiog galutinai nesuprato, kokiems darbams atlikti ji skirta.
Tuometinis Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas, šiuo metu Viešintų seniūnijos seniūno pareigas einantis R.Blazarėnas ,,Anykštai” prisipažino, kad geriausiai iš užsienio kalbų supranta rusiškai.
,,Kažkiek suprantu ir anglų, bet ne tiek, kad galėčiau laisvai kalbėti”, - kiek nustebęs, kad sulaukė tokio klausimo, sakė R.Blazarėnas.
Paaiškinus, kad šiuo metu rengiama publikacija apie skandalingąją amfbiją ir informavus R.Blazarėną, kad komunalininkai iš jos gamintojo techninį aprašymą gavo angliškai, pašnekovo teiravomės - gal tikrai tuometiniai amfibijos pirkėjai savivaldybėje tinkamai neįsigilino į angliškus aprašymus ir už 75 tūkst. eurų nupirko niekam tikusį įrenginį?
,,Ar jūs bent įsivaizduojate, kaip vyksta viešasis pirkimas? Viešuosius pirkimus savivaldybėje vykdo vienas kažkuris specialistas.Techninę visą specifikaciją, viską, ką reikia, paruošia kažkurio savivaldybės administracijos skyriaus specialistas. Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas tikrai neskaito tų visų dokumentų”, - atviravo R.Blazarėnas.

Dokumentų anglų kalba nematė

Pasiteiravus, ar savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas nepatikrina, kokius pirkimo dokumentus parengė savivaldybės specialistas, buvęs Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas R.Blazarėnas kalbėjo: ,,Kaip nepatikrina? Yra specialistai, kurie bendrauja, tikrinasi, bet tikrai to nedaro viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas. Nemačiau anglų kalba amfibijos techninės specifikacijos.”

Negali šienauti upės – tegul šienauja ežerus

R.Blazarėnas ,,Anykštos” teiravosi, kiek dar metų žurnalistai rašys apie amfibijos įsigijimo peripetijas. Paaiškinę, kad apie amfibiją esame priversti rašyti kaskart, kai vasarą tenka šienauti vandens telkinius, Viešintų seniūnijos seniūno R.Blazarėno teiravomės, ar kartais nereikėtų amfibijos paslaugų Viešintų seniūnijoje.
,,Yra tam savivaldybėje ekologas, jis ir sprendžia šiuos dalykus, nes viskam reikalingi leidimai. Šiaip iš tikrųjų buvo ruošti projektai dėl ežerų šienavimo, tarp jų buvo ir Viešintų ežeras įtrauktas. Dabar visur apaugę ežerai, kur jie neapaugę…” - kalbėjo R.Blazarėnas.
R. Blazarėnas,vienas iš nušalintojo Anykščių rajono mero K.Tubio komandos narių, svarstė, kad amfbija galėtų atlikti nemažai darbų.
,,Jeigu ji negali šienauti upės tėkmėje, aišku, kad yra ežerų, kurių pakrantes reikia šienauti ir tvarkyti “,- dėstė R.Blazarėnas.
R.Blazarėnas kalbėjo, kad amfibijos tema esą yra ,,išpūstas burbulas”, bei pasidomėjo, ar įrenginys jau sutvarkytas bei veikiantis.
,,Jau beveik dveji metai praėjo, kai vyko amfibijos pirkimas, visko smulkiai jau ir nebeatsimenu”, - apie amfibijos pirkimo peripetijas kalbėjo R.Blazarėnas.

Merui į viešuosius pirkimus kištis draudžiama

Paklaustas, ar nejaučiantis asmeninės atsakomybės dėl to, kad jam užimant Anykščių rajono mero pareigas buvo įsigyta 75 tūkst. Eur kainuojanti amfibija, kurios praktiškai neįmanoma panaudoti, K.Tubis juokėsi: ,,Yra viešųjų pirkimų komisija, kuri vykdo tą projektą, jie nustato, kokie perkamam įrenginiui keliami reikalavimai, kokia jo paskirtis ir kokį įrenginį reikia nupirkti.Taigi, komisijos nariai ir atsako už tą pirkinį. Jeigu komisijos nariai neturi tam tikrų žinių, jie gali pasikviesti konsultantus. O meras neturi teisės kištis į viešųjų pirkimų komisiją ir neturi pasakyti, koks įrenginys turi būti. Tai yra draudžiama”.
K.Tubis taip pat prisiminė, kad dėl amfibijos įsigijimo savivaldybėje buvo organizuotas patikrinimas, tačiau jis, kaip Anykščių rajono tarybos narys, sakė šio patikrinimo išvadų negavęs.
,,Man dabar kai paskambinote, bus labai įdomu pasižiūrėti, ką gi jie ten surašė”, - sakė K.Tubis.

Ežerams šienauti nėra pinigų

Anykščių miesto parko tvenkinių šienavimo darbai amfibijai bus tikras išbandymas. Po to turėtų galutinai paaiškėti, ar šį technikos ,,šedevrą” toliau laikyti uždarytą komunalininkų garaže, ar jai duoti rimtesnių užduočių.
Anykščių rajono savivaldybė yra parengusi Rubikių, Nevėžos ir Viešinto ežerų šienavimo planus, kuriuose numatyta, kad amfibija galėtų šienauti minėtus vandens telkinius.
,,Tiesiog kol kas dėl ežerų šienavimo darbų nėra išspręsti rajono biudžeto klausimai. Šiais metais tam lėšų nenumatyta”, - ,,Anykštai” sakė Anykščių rajono savivaldybės ekologas Simas Aštrauskas.

Amfibija ,,kaip ir turėtų tikti”…

Pasiteiravus, ar parengtuose ežerų šienavimo planuose yra apibrėžta, kad šiuos darbus galėtų atlikti nušalintojo Anykščių rajono mero K.Tubio komandos už 75 tūkst.Eur nupirkta amfibija, ar ji nekeltų grėsmės ežerų ekosistemos gyventojams, ekologas S.Aštrauskas komentavo: ,,Plano rengėjams esame davę amfibijos techninę specifikaciją.Ta amfibija tam darbui kaip ir turėtų tikti. Nėra nurodyta konkreti amfibija, nes ir visų kitų amfibijų specifikacijos yra panašios."

Abejoja, ar apskritai galės važiuoti

 UAB Anykščių komunalinis ūkis direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Navickas sakė nežinantis, ar remontuota amfibija po žiemos  apskritai galės važiuoti.
,,Buvome ją ,,užkūrę”, bet važiavimas ir darbas – visai skirtingi dalykai”, - pastebėjo V.Navickas.
UAB Anykščių komunalinis ūkis direktoriaus pavaduotojas N.Navickas prisiminė, kaip pernai amfibiją buvo bandoma ,,įkinkyti” į darbą.
,,Du kartus bandėme – nepasisekė nei vieną, nei kitą. Tikimybė, kad ir trečias kartas gali nemeluoti”, - prognozavo V.Navickas.
Pasak N.Navicko, amfibijai gali būti sudėtinga patekti net į pačią Anykščių miesto parko teritoriją.
Turint galvoje, kad parko žemė yra durpynas, su technika gali būti apskritai sudėtinga įvažiuoti”, - sakė V.Navickas.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.