Dešinysis Šventosios takas pakeitė miesto vaizdą ties įvažiavimu į Anykščius.

Užbaigtas 1 mln. 189 tūkst. eurų vertės Anykščių miesto apžvalgos aikštelės ir pėsčiųjų bei dviračių tako Šventosios upės tako dešiniajame take projektas Anykščių rajono savivaldybei tapo galvos skausmu.
Nušalintojo Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio pradėtą projektą lydi daugybė broko, todėl šios kadencijos valdantieji ėmėsi priemonių, kad objektas nesugriūtų anksčiau laiko.

 

Su rangovu ,,kariauja”

Anykščių rajono meras Dainius Žiogelis ,,Anykštai” pasakojo, kad šiuo metu savivaldybė ,,kovoja” su Anykščių miesto apžvalgos aikštelės ir pėsčiųjų bei dviračių tako Šventosios upės tako dešiniajame take projekto rangovu UAB ,,Jungtiniai projektai”.
kto broko netaisytų. Čia amžinas karas: kas stato - pinigų nori, dirba, bet paskui, kai reikia taisyti broką, o tai privalo daryti penekerius metus po projekto įgyvendinimo, tai arba bankrutuoja, arba daro viską, kad netaisytų. Bet, manau, priversime, yra tų svertų”, - kalbėjo D.Žiogelis.

Po žiemos – daug broko

Pasiteiravus, kas dešiniajame Šventosios upės take šiuo metu savivaldybei labiausiai ,,akis bado”, mero pavaduotojas D.Žiogelis vardijo: ,,Aš  nekalbu apie patį projektą, ten yra, kaip yra, bet po žiemos išlindo daug techninio broko. Plytelės, asfaltas susmuko, išsikraipė, žolė nesudygusi, nes nepasėta, ir taip toliau, ir panašiai.Ten trūkumų prirašėme daug lapų. Buvo komisija, perėjo tuo taku, bet štai jau antras mėnuo, kai rangovas atsirašinėja, nepripažįsta padarytų klaidų, aiškina, kad tai ne jų kaltė - kalta gamta, lietus ir t.t.”
Mero pavaduotojas D.Žiogelis sakė, kad šį mėnesį jis kartu su Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė vaikščiojo dešiniuoju Šventosios upės taku ir vertino tako būklę.
,,Žiema be įšalo, vanduo paplovė taką, paslinko žemės, elektra neveikia, varžtai kai kur išplyšo”, - toliau pastebėtas rangovo klaidas vardijo D.Žiogelis.

Rangovai mėgsta bankrutuoti…

Anykščių rajono mero pavaduotojas džiaugėsi, kad pastebėtą broką ištaisyti  dešiniajame Šventosios upės take dar yra iš ko pareikalauti.
,,Pavyzdžiui, Okuličiūtės dvarelio rangovo jau nebėra - jis sugebėjo pabaigoje statybų bankrutuoti. Lygiai ta pati padėtis su Kurklių vandentiekio rekonstrukcija - vienas rangovas bankrutavo per statybas, o kitas - jų pabaigoje. Ir UAB ,,Anrestas” kiek mums paliko... Dabar atsirado tokia mada -  tyčia ar netyčia atsiranda bankrotai”, - pastebėjo D.Žiogelis.
Anykščių rajono mero pavaduotojas D.Žiogelis sakė, kad savivaldybė dėl viso pikto pasitikrino, ar UAB ,,Jungtiniai projektai” nenumatoma artimiausiu metu restruktūrizuoti, tačiau apie tai jokios informacijos nesurado.
UAB ,,Jungtiniai projektai” būstinė yra įsikūrusi Vilniuje, bendrovei vadovauja Mindaugas Devėnas. Bendrovė veikia jau 12 metų.  Įmonės tinklapyje skelbiama, kad vien 2018 metais UAB ,,Jungtiniai projektai” dalyvavo viešųjų pirkimų konkursuose daugiau nei už 14 mln.Eur.  Pernai bendrovė atliko VSAT Užsieniečių registracijos centro Pabradėje statybos bei rekonstrukcijos darbus, sėkmingai užbaigė ,,Aro” šaudyklos statybas Vilniuje; Vilniaus rajone, Balsiuose, pradėjo statyti modernią pradinę mokyklą ir atliko kitus stambius statybos darbus.
Beje, prasidėjus koronaviruso pandemijai, UAB ,,Jungtiniai projektai” Anykščių ligoninei buvo atvežusi humanitarinės paramos – maždaug 150  respiratorių.

Gyventojų nepasitenkinimas prasidėjo pasikeitus merams

Anykščių rajono mero pavaduotojas D.Žiogelis sakė, kad pradėjus dirbti šios kadencijos rajono valdžiai, savivaldybė dėl dešiniojo Šventosios upės tako projekto sulaukė ir nepatenkintų gyventojų raštų.
,,Tų raštų buvo, tik mes nesuprantame, kodėl jie atsirado tik po K.Tubio išėjimo. Kodėl visiems Žvejų gatvės gyventojams iki 2019 metų vasaros buvo viskas gerai, o tada viskas pasidarė blogai.Gyventojai dar 2017 metais susipažino su šiuo projektu. Jie bijojo žodį pasakyti buvusiam merui, o po to, kai demokratijos atsirado daugiau, ėmė sakyti”, - stebėjosi D.Žiogelis.

Ant betoninės sienos pieš ornamentus

Vicemeras sakė  pripažįstantis, kad dešiniojo Šventosios upės tako projektas -  problema ir gyventojams.
,,Ta siena dešiniajame Šventosios upės take turėjo būti kitokia, bet jos niekas jau nebenugriovė. Su Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė vaikščiojome, žiūrėjome, gal ant tos sienos kažką galima nupiešti. Gal būsimosios Anykščių meno mokyklos moksleivių prašyti, kad jie tą sieną gražiai kažkokiais ornamentais papuoštų? Kitą pusę mes planuojame augalais apsodinti”, - planais, kaip padaryti dešinįjį Šventosios upės taką patrauklesnį, dalijosi D.Žiogelis.

Su taku, kaip ir su neveikiančia amfibija

Anykščių rajono mero pavaduotojas D.Žiogelis vylėsi, kad broką dešiniajame Šventosios upės take pavyks sutvarkyti be rajono biudžeto išlaidų.
Pasiteravus, ar neplanuojama asmeninės atsakomybės dėl nevykusiai įgyvendinto projekto pareikalauti iš jį pradėjusios nušalintojo Anykščių rajono mero K.Tubio komandos, D.Žiogelis sakė: ,,Mes čia galime tik politikuoti. Nėra įstatymo, kad Anykščių rajono taryba neštų atsakomybę.Yra tik asmeninė atsakomybė už padarytus nuostolius. Buvo toks sprendimas, padarė, o gavosi kaip su amfibija. Ir nėra kaltų. Ji nupirkta, tik upėje ji meldų nepjauna.”

Broką ištaisyti privers

Išlindusį broką dešiniajame Šventosios upės take UAB ,,Jungtiniai projektai” pagal Anykščių rajono savivaldybės pareikalavimą turėjo ištaisyti iki birželio 15 dienos, tačiau to nepadarė.
,,Surengėme birželio 16 dieną posėdį ir eisime kitais keliais. Jau yra komisijos, techninės ekspertizės.Yra daug biurokratinių procesų, kaip įmonę priversti ištaisyti broką”, - sakė D.Žiogelis.

Kairysis takas tarnaus 100 metų, o dešinysis?

Iš ,,Anykštos” išgirdusi, kad norime pasikalbėti apie Anykščių miesto apžvalgos aikštelės ir pėsčiųjų bei dviračių tako Šventosios upės tako dešiniajame take projektą, Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė reagavo vienu žodžiu : ,,Žiauru!”.
,,Projektas turi nemažai broko. Viskas prasideda nuo to, kad pradžioje nebuvo ištirtas gruntas, supiltinis gruntas galimai nesutrombuotas tinkamai.Tokių objektų, kaip kairysis Šventosios upės takas, tiek ir dešinysis Šventosios upės takas, tikslas yra juos kuo labiau integruoti į aplinką, į esamą reljefą, sukurti kuo mažiau dirbtinumo, takas turi lyg ir natūraliai nuvingiuoti. Štai kairiojo Šventosios upės kranto takas, nors jo lentos ir pūva, o tai yra normalu, bet tas takas stovės 100 metų.
Dešiniajame Šventosios upės krante taką įrenginėjant lyg ir vietomis bandyta paplatinti gatvę, tačiau būtų žymiai geriau, jei takas driektųsi arčiau vandens. Gal kažkas sakys, kad taką plautų upė, aš sakyčiau, kad ne. Jeigu konstruktyvas yra padarytas tinkamai, tai niekas nieko ir neplautų. O čia laimi konkursą įmonė, atsiunčia darbų vykdytojus iš kito objekto, nes Anykščiai jiems nėra labai svarbu.Tik priduotas objektas, o jau viskas atsilupę, krenta, smenga, byra”, - kritikos rangovams negailėjo D.Gasiūnienė.

Svarbi kiekviena detalė

Jau anksčiau Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė yra išsakiusi pastabų ir dėl netinkamai įrengto dešiniojo Šventosios upės tako apšvietimo.
,,Šviesos plieskia į akis, kažkokį neoną uždėjo. Apšvietimas galėtų būti integruotas taip, kad pati konstrukcija skleistų šviesą. Galima daug ką paslėpti, tada atsiranda daugiau to gamtiškumo”, - komentavo pašnekovė, pastebėjusi, kad viskas slypi detalėse.
Ypač svarbia detale šiame projekte D.Gasiūnienė įvardijo Žvejų gatvę.
,,Nuo Vienuolio gatvės žemyn per reljefą bėga lietaus vanduo. Žvejų gatvės rekonstravimo metu šitie dalykai bus išspręsti ir, aišku, tada tas vanduo nepateks į taką ir dalis bėdų išsispręs”, - kalbėjo rajono vyriausioji architektė.

Defektai privalės būti ištaisyti

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė sakė matanti galimybių klaidas dešiniajame Šventosios upės take ištaisyti.
,,Rangovams surašytas protokolas. Jie truputį ,,kariauja”, ,,atsimušinėja”, bet mes nepasiduodame. Bet kokiu atveju, kas benutiktų, tai sudėtingas darbas, bet toks objektas su tokia kokybe negalės būti, jis vienaip ar kitaip turės būti sutvarkytas”, - sakė D.Gasiūnienė.

Projektą galėjo išgelbėti viešumo nebijantys anykštėnai

Pasiteiravus, ar dešiniojo Šventosios upės tako projektą galėjo ,,išgelbėti” aktyvesnė visuomenė, pastebėtas klaidas į viešumą kelianti, D.Gasiūnienė sakė dėl to net neabejojanti.
,,Mes  gyvename laisvoje demokratinėje valstybėje, o vienas iš demokratijos principų yra viešumas. O kas yra viešumas? Tai yra savo nuomonės reiškimas, konkrečių pastebėjimų išsakymas”, - kalbėjo pašnekovė.
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė pastebėjo, kad visuomenė susideda iš įvairių visuomenės grupių ir, jei jos nariai kažką sako, savivaldybės pareiga ir atsakomybė išklausyti.
,,Mano patirtis iš darbo Panevėžio miesto savivaldybėje ta, kad po visuomenės išklausymo tu pamatai tai, ko nepamatei. Po to viską įvertini profesionaliai ir padarai sprendimą”, - kalbėjo D.Gasiūnienė.

Apžiūrėti taką kvietėsi net prof. Vytautą Landsbergį

Žvejų gatvėje, šalia naujai nutiesto dešiniojo Šventosios upės tako, gyvenantis rašytojas Rimantas Vanagas ,,Anykštai” sakė, kad dėl šio tako daugybė žmonių Anykščių rajono savivaldybei yra parašiusi daugybę raštų. Tiesa, bent keletą kartų pokalbio metu paklaustas, ar tie raštai buvo rašyti šios kadencijos valdantiesiems, ar projektą pradėjusiai nušalintojo mero K.Tubio komandai, pašnekovas suabejojo ir tiksliai atsakyti negalėjo.
,,Kas ten ko neprirašė. Ir dėl šviestuvų, ir dėl metalinių tvorų, ir dėl sugadinto kraštovaizdžio.Vidury Žvejų gatvės įrengė apžvalgos aikštelę - kainavo tūkstančius, o vaizdas nuo jos atsiveria į nieką. O nesąmonės ,,viršūnė” - ta betono siena 4 ar 5 metrų, kuri yra absoliučiai nefunkcionali, užstoja Šventąją. Sieną išbetonavo dėl to, kad joje padarytų praėjimą. Čia kuriozas. Komisijos buvo ir iš aplinkosaugos, ir iš savivaldybės - ir visi tam pritaria. Kiek medžių iškirsta... Žodžiu, padarytas projektas neatsižvelgiant į reljefą”, - kalbėjo R.Vanagas.
,,Tiek raštų prirašėme, kad net iš Vilniaus atvažiavo - iš ministerijų. Aš net asmeniškai buvau pasikvietęs Vytautą Landsbergį. Mes pirštu baksnojome”, - sakė R.Vanagas.

Net nesugebėjo projekto tinkamai pristatyti visuomenei

Pašnekovas ir toliau vardijo pastebėtas projekto ,,nesąmones”: ,,Dviračių takas eina šlaitu. Jeigu viskas būtų sukeista, nereikėtų visų tų metalinių turėklų. O dabar mes jaučiamės kaip gete ar kokiame voljere.”
Pastebėjus, kad gal žmonės, rajoną valdant K.Tubio komandai, apie pastebėtas dešiniojo Šventosios upės tako projekto negeroves tiesiog bijoję viešai išsakyti savo nuomonę, R.Vanagas tikino, kad taip nebuvę.
,,Valdžia nesugebėjo padaryti tinkamo projekto pristatymo, jį nepakankamai paviešino. Kai komisijos vaikščiojo dar prieš pradedant darbus, tai aš buvau vienas iš tų, kuris komisiją vaikėsi fiziškai. Komisija praeina darbo dienos metu, per pietų pertrauką. Ką jie tokiu metu gali rasti Žvejų gatvėje? Bobutę 90-ties metų.Visi juk dirba. Skelbimai, kad dėl projekto reikia susirinkti, buvo dviejose Žvejų gatvės vietose pakabinti prie tvoros. Kita vertus, nebuvo tokios patirties ir niekas neįsivaizdavo, kad mokinti žmonės - specialistai, architektai, gamtosaugininkai - padarys tokius dalykus, kurie akį rėžia paprasčiausiam žmogui”, - stebėjosi R.Vanagas.

Rakštis – metalinė tvora

Pasiteiravus, kokių pokyičų labiausiai lauktų dešiniajame Šventosios upės take, kai bus taisomas projekto brokas, rašytojas R.Vanagas sakė, kad jam asmeniškai ,,rakštis Nr.1 yra metalinė tvora”.
,,Kodėl ji tokia aukšta, neįsivaizduoju? Ką, ją dabar nupjaus? O ta betoninė siena… Ten nebuvo jokio šlaito ir ją , kaip aiškino, subetonavo tam, kad sulaikytų slenkančias žemes. Nebuvo ten tų žemių.Ten buvo sidabrinės eglės žmonių pasodintos.Ten nuo senų senovės reljefas buvo susiformavęs. Kai jie pamatė, kad blogai, tada jie pradėjo vežti žemes, kad tą vietą paaukštintų”, - dėstė pašnekovas.
R. Vanagas sakė, kad jam įdomiausia tai, kad, kai į Žvejų gatvę atvažiuoja aplinkosaugininkai, ne jie gyventojams pasakoja, kad anykštėnų labui saugo kraštovaizdį, o apie tai jiems aiškina gyventojai. Pašnekovas taip pat pastebėjo, kad iškirtus visą eilę medžių, upės pakrantė tapo panaši į traukinių peroną, kuriame trūksta tik geležinkelio bėgių.

Projektą pradėjo ne nuo to galo

Rašytojas kalbėjo, kad visas dešiniojo Šventosios upės tako projektas prasidėjo ne pagal gyventojų norus.
,,Apie Žvejų gatvę esu rašęs N  kartų. Jeigu dalyvaudau Anykščių rajono tarybos ar Kultūros tarybos posėdžiuose, klausdavau, kas bus su Žvejų gatve. Ne gatvės rekonstrukciją padarė, o pirmiausia takus. Gatvės rekonstrukcija dar laukia. Po to, ką jie padarė su takais, vers tą mūsų dešiniąją Žvejų gatvės pusę - vėl viskas prasidės iš naujo. O galėjo padaryti gatvės rekonstukciją su visais takais, ir viskas būtų normalu“, - dėstė R.Vanagas.
Skirtingai nei su visuomene svarstant dešiniojo Šventosios upės tako projektą, reaguodami dėl Žvejų gatvės rekonstrukcijos, anot R.Vanago, žmonės reiškėsi labai aktyviai.
,,Kai sukvietė dėl gatvės rekonstrukcijos, tai sulėkė iš Žvejų gatvės ne tik vyrai, žmonos, bet ir vaikai atvažiavo iš Vilniaus ir Kauno. Buvo minia žmonių ir visi persigandę, kad taip pat gali padaryti”, - sakė R.Vanagas.
Pokalbio pabaigoje R.Vanagas dar kartą pakartojo, kad žmonės dėl dešiniojo Šventosios upės kranto tako savo nuomonės išsakyti nebijojo.
,,Kas galėjo net pagalvoti, kad ,,razumni” žmonės gali ,,išpaišyti” tokią nesąmonę”, - reziumavo pašnekovas.

Brokas išlindo jau pernai

Priminsime, kad rangos darbų sutartis dėl naujo pėsčiųjų-dviračių tako su priklausiniais (terasomis, poilsio aikštelėmis bei visa būtina mažąja architektūra - suoliukais, šiukšliadėžėmis ir t. t.) palei Žvejų gatvę, Šventosios upės dešiniame krante, tarp Būgos ir Birutės gatvių tilto bei tilto ties Šventosios upės užtvanka įrengimo bei miesto apžvalgos aikštelės A.Vienuolio gatvėje su būtina parkavimo infrastruktūra ir  nusileidimo taku į Žvejų gatvę įrengimo tuometinis Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka su UAB „Jungtiniai projektai“ pasirašė  2018 metų  balandį. Rangovas projektui surastas tik po antro viešojo pirkimo. Iš viso antrą kartą surengtame viešajame pirkime dalyvavo keturi dalyviai, tačiau konkurso laimėtoja paskelbta  UAB „Jungtiniai projektai“, kurios pasiūlyta paslaugų kaina buvo mažiausia.
Bendra Anykščių miesto apžvalgos aikštelės ir pėsčiųjų-dviračių tako Šventosios upės dešiniame krante, apjungiant su upės kairiojo kranto infrastruktūra, darbų atlikimo sutarties kaina siekė 1 mln. 89 tūkst. Eur, tačiau jau pernai, pastebėjus projekto darbų broką, jam skirti papildomi 100 tūkst. eurų. Takas eksplotacijai priduotas praėjusių metų pabaigoje.
Kas yra Anykščių miesto apžvalgos aikštelės ir pėsčiųjų bei dviračių tako Šventosios upės tako dešiniajame take projekto architektas, „Anykštai“ iš savivaldybės specialistų sužinoti nepavyko. Pernai laikinąi Architektūros ir urbanistikos skyriui vadovavusi Vida Jakniūnienė tik  minėjo, kad projekto vadovas yra Darius Franckevičius, o prie jo sukūrimo esą dirbo grupė specialistų.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Anykštėnas

  Nuoroda

  Žmonės nesidomi projaktais taip ir gaunasi

  Prieš 10 mėnesių
 • atsibodo

  Nuoroda

  greičiau tie takai ir bokštai sugriūtų pasibaigtų pinigų mėtimas

  Prieš 10 mėnesių
 • Klausimėlis

  Nuoroda

  O ką pasakoja meros pavaduotojas S. Obelevičius?

  Prieš 10 mėnesių
 • nu ir su VEJELISKIO

  Nuoroda

  kelio remontu padare keliuka isasvaltavo ir jau suluzo ir remontuoja ,kazkoks neismanelis dar ir leidzia vaziuoti iki 20 tonu ,nors matem visi koks pagrindas ,silpnasir kurie dare kelia sake kad tik iki 8 tonu ,bet musu savybledos klerkams nusisikt ,nera kelio zenklu visu sustatytu ir is vienos puses greitis per gyvenviete neribojamas,kodel tokia betvarke ir kas uz tai atsakiszmonems jokio saugumo nera ir visiems dzin

  Prieš 10 mėnesių
 • Savybleda, tu savybleda,

  atsakymas į: nu ir su VEJELISKIO Nuoroda

  esi ne tik bledis elementari, bet ir durnius totalus. Apgailetina.

  Prieš 10 mėnesių
 • Belgas

  Nuoroda

  Mažiausios kainos konkursas pasako viską. Mažiausia kaina reiškia žemiausią kokybę ir jokios garantijos. Norėjot už dyką, gavot už dyką. Skelbkit konkursą kur laimės geriausia kokybė, turėsit kokybę, tik kainuos daugiau. Ir atkatai didesni bus.

  Prieš 10 mėnesių
 • Nerijus

  Nuoroda

  Ziogeli kalbi apie anresta kad subankrutavo..bet gerus gal atkatus gaunate kad toliau stoties objiektus daro tik pakeitė pavadinima ir ten šuda mala..Daivos paklausime musu bendruomenė nori zinoti kam pigina fasadus...

  Prieš 10 mėnesių
 • Lempa

  Nuoroda

  O koks siaubingas ir nevykęs apšvietimas važiuojant link dainų slėnio ,žolej sukištos lempos ,kurios apžėlę žolėmis ,juokas ima kas tokia nesamonę sugalvojo ,o ir šviečia porą kart per metus ,žodžiu nesąmones ,pinigų plovimas buvo ir liko nieko naujo .

  Prieš 10 mėnesių
 • Bet

  Nuoroda

  Nu blet tas kurva tubys kiek prisiukslino, ir va pochui visiems, ir jis dar i seimas eina, tragedija, tik i kalejima ji!!!

  Prieš 10 mėnesių
 • Faktas

  Nuoroda

  "meras Dainius Žiogelis ,,Anykštai” pasakojo"...
  Darytina išvada, kad kaip parašyta, taip ir yra.

  Prieš 10 mėnesių
 • Red.

  Nuoroda

  Juozo vardu rašo stukačius ančiukas

  Prieš 10 mėnesių
 • Chi- chi- chi

  atsakymas į: Red. Nuoroda

  Oi, kaip tave jis myli :)

  Prieš 10 mėnesių
 • Juozas

  Nuoroda

  Pasak žurnalisto turime Anyšių rajono naują merą, kuris " Anykštai" komentuoja savo karą surangovu.
  Įdomu kada atsistatydino išrinktąsis meras Sigutis Obrlevičius?

  Prieš 10 mėnesių
 • Jonas

  Nuoroda

  Kur tik Tubis ranką pridėjo, ten nesusipratimai, teismai, intrigos ir brokas.

  Prieš 10 mėnesių
 • Tumba Rumba!

  Nuoroda

  Viskas ten gerai. Projektas geras, takas dar geresnia, Tubis irgi, o brokelį firma sutvarkys. Visko pasitaiko, nieko tokio. Bus liuks! :)

  Prieš 10 mėnesių