„Lietuvoje nustačius pirmąjį užsikrėtimo COVID-19 atvejį, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina šalies darbdavius solidarizuotis su pastangomis įveikti šią infekciją. Darbdavių prašoma leisti darbuotojams, kurie pastaruoju metu lankėsi Kinijos Liaudies Respublikoje, Šiaurės Italijoje (Veneto, Lombardijos, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose), Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre, dirbti iš namų“, - praneša Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. BNS nuotr.

Ketvirtadienį iš Anykščių ligoninės į vieną iš respublikinių ligoninių išvežtas galimai koronavirsu apsikrėtęs vyras. Žinią apie tai ,,Anykštai" pavyko sužinoti iš atsitiktinių šaltinių.
Plintant žmonių gyvybes šienaujančiam virusui paaiškėjo, kad Anykščiuose informacijos apie užkratą nėra kam teikti - penktadienį savivaldybės gydytoja, Anykščių ligoninės vadovai dalyvavo mokymuose, todėl skubiai savivaldybėje sušauktame pasitarime ligoninei atstovavo maža ką apie plintantį koronavirusą galintis pasakyti darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas.

 

Apie tai, kad ketvirtadienį iš Anykščių ligoninės išvežtas pacientas, kuriam pasireiškė koronavirusui analogiški simptomai, žinią ,,Anykštai“ patvirtino Anykščių rajono mero pavaduotojas Dainius Žiogelis.
Neoficialiomis žiniomis, galimai koronavirusu apsikrėtęs vyras yra tolimųjų reisų darbuotojas.
Iki penktadienio darbo dienos pabaigos oficialių duomenų apie koronavirusu neva susirgusį žmogų taip ir neatsirado. Vicemeras D.Žiogelis ,,Anykštai“ sakė, kad vyrui koronavirusas nebuvo diagnozuotas, o Visuomenės sveikatos biuro Anykščių padalinio vadovė Danguolė Sudeikienė tvirtino, kad, jos duomenimis, anykštėnas dėl koronaviruso ir nebuvo tirtas. D.Sudeikienė žadėjo, jog jeigu bus naujų duomenų, ji apie tai pateiks informaciją. Panašu, kad naujų žinių neatsirado, nes penktadienio vakare naujos informacijos sakė neturįs ir vicemeras D.Žiogelis.  
Penktadienį rinkosi Anykščių rajono vadovai bei sveikatos įstaigų atstovai. Anykščių ligoninei šiame pasitarime atstovavo darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas Romas Buterlevičius.
,,Ką aš galiu jums papasakoti. Anykščių ligoninės vadovas Audrius Vasiliauskas su pavaduotoja Virginija Pažėriene išvykę, tai sudalyvavau kaip atsakingas už civilinę saugą. Visi ten teikė informaciją apie padėtį, tai pasakiau ir aš, kiek turėjau informacijos“, - sakė R.Buterlevičius.
R.Buterlevičius ,,Anykštai“ nieko negalėjo papasakoti apie iš Anykščių ligoninės išgabentą galimai koronavirusu apsikrėtusį vyrą, jo būklę, nes jis tokios informacijos neturėjo. Specialistas prisipažino, kad dabar svarbiausias jo darbas - Anykščių ligoninės skyriuose iškabinti informacinius plakatus apie koronavirusą.
,,Važiuosiu pas savivaldybės specialistą Gintarą Vaičiūną, jis turi spalvotą spausdintuvą. Mes praktiškai iš Sveikatos apsaugos ministerijos negavome centralizuotai tiekiamų plakatų. Patys ištraukėmė iš interneto įvairių skelbimų ir juos atsispausdinsime“, - apie tai, kaip  anykštėnai bus informuojami apie koronaviruso grėsmes, pasakojo R.Buterlevičius.
Penktadienio rytą paskelbta apie pirmąjį Lietuvoje koronavirusu užskirėtusį asmenį. Koronavirusu užsikrėtė 39 metų moteris iš Šiaulių, ji vasario 24–ą dieną grįžo iš Veronos Italijoje.
Nemažai anykštėnų vasario mėnesį taip pat lankėsi Šiaurės Italijoje. Kol kas duomenys apie žmones, buvusius pavojingoje zonoje, nėra surinkti, tačiau tikimasi, kad iki pirmadienio ,,italai“ bus suskaičiuoti.
Anykščių vaistinėse ima trūkti dezinfekuojamųjų skysčių, jie tampa deficitu ir bazėse. Penktadienio rytą maisto prekės iš parduotuvių lentynų masiškai nebuvo šluojamos, tačiau pamažu pirkėjų srautai augo.
Penktadienį į redakciją paskambinęs vyras piktinosi, kad Anykščių ligoninėje jam nepavyko surasti dezinfekcinio skysčio rankoms. ,,Buvau ligoninėje duoti kraujo, tuo pačiu aplankiau ten gulinčią mamą. Kraujo daviau antrajame ligoninės aukšte, ten, kur paslauga yra mokama. Nemačiau niekur, kad būtų dezinfekcinio skysčio. Išeidamas iš ligoninės pradėjau ieškoti dezinfekcinio skysčio, pamačiau vieną vyrą, kaip supratau, jis buvo ligoninės darbuotojas. Paklausiau, kur rasti dezinfekcinio skysčio, o jis tik pradėjo mykti, mykti. Kaip supratau, ligonineje nėra dezinfekcinio skysčio rankoms. Tai, sakyčiau, jau net nenormalu. O gal ir yra kažkur paslėptas? Bent jau išeinant, prie registratūros, turėtų jo būti. Dabar visokie koronavirusai ,,vaikšto“, tai ligoninėje tuo labiau dezinfekcinio skysčio rankoms turėtų būti“, - kalbėjo ketvirtadienio naktį iš užsienio į Anykščius grįžęs, bemaž  panikos priepuolio ištiktas  vyras.
Šią situaciją pakomentuoti paprašėme D.Žiogelio. Vicemeras dėstė, kad pagal tą valandą galiojusius nurodymus dezinfekcinių skysčių prie gydymo įstaigų durų ir neprivalėjo būti. Pasak politiko, gydymo įstaigos gauna tiesioginius Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus, o situacija ir   reikalavimai gali keistis ir kelis kartus per dieną.  
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki šiol Lietuvoje atlikta 76 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, laukiama dar šešių rezultatų.
Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų, rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius) reikalavimų, vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, miršta vidutiniškai 1 – 2 proc. koronavirusu užsikrėtusių žmonių. Mirties rizika didžiausia vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat jeigu žmogus serga širdies ligomis, diabetu, lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis ar  padidėjęs jo kraujospūdis.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • sss

  Nuoroda

  ka gali tie darmaniukai dirbt laukt darmavos algos

  Prieš metus
 • Janina

  Nuoroda

  kam išvis reikalinga ta savivaldybės gydytoja??ką ji veikia??atlyginimą pasiima??? sakysit- kokie pikti žmonės, taip rašo...ne, mes nesuprantame, kam ten tiek neaiškių etatų???lauk pusę iš savivaldybės su visu ,,meru,,

  Prieš metus
 • Žiūrėkit

  Nuoroda

  kokia straipsnio data ir nesinervuokit taip.

  Prieš metus
 • Nebeturi

  atsakymas į: Žiūrėkit Nuoroda

  Anyksta nebeturi ka rasyti, perspausdina ankstesnes rasliavas, tik klaidina zmones!

  Prieš metus
 • jau pikta

  Nuoroda

  kokio bieso sėdi savivaldybėje 2 gydytojai,kažkoks absurdas pas mus. Nieko nežino ir ligoninės saugos specialistas tai ką dirba jeigu nesirūpina,o gal jam ir komentuoti ne valia. Anykščiuose tamsus miškas. Straipsnis nesuprantamas. Atveža apsaugos priemones ir nėra tai kur jos dingsta. Mielieji, jeigu negirdite ką sako ministras ar Jums nesinori girdėti,palikite kėdes ir į namus. Kur visuomenės sveikatos padalinys,ką jos
  dirba?Toks mažas rajonas ar negalima susitvarkyti.

  Prieš metus
 • BLYN

  Nuoroda

  KOKS BARDAKAS TOJ LIGONINJ.KUR ŽIŪRI ŽIOGELIS? DEZINFEKTANTO TONA GAVO,DAR VYNAS DAVE TONA, KAUKIU KINAI 4000 IR KUR JIE PASIDĖJO?

  Prieš metus
 • Anyksciai

  Nuoroda

  Apie ką kalbate,dezinfekcinio skyscio nera,absurdas.Ką jis ten visi dirbate,niekas nieko nežino,tai leiskote dirbti tiems ,kurie žinos.

  Prieš metus
 • Ka sugalvojot

  Nuoroda

  1,5 men senumo informacija! Cha

  Prieš metus
 • Idomu

  Nuoroda

  Ka veikia savivaldybes gydytoja, kad informacijos negali teigti, liezuvaut tai turi laiko

  Prieš metus