Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Sonata Steniulienė sakė, kad prevencinių programų vykdymas įstaigoje gerėja, todėl ateityje reitingo rezultatai gerės.

Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo gydymo įstaigų reitingavimą. Jame dalyvauja 409 valstybinės ir privačios gydymo įstaigos, turinčios sutartis su ligonių kasomis. Reitingas skelbiamas Valstybinės ligonių kasos interneto svetainėje. Pirmąsias pozicijas reitinge užima privačios medicinos įstaigos.
Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras tarp 409 gydymo įstaigų yra 394-oje vietoje.

 

Reitingas keistokas

Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Sonata Steniulienė ,,Anykštai“ sakė, kad gydymo įstaigų reitingas jai pasirodęs keistokas.
,,Reitinge lyginamos privačios ir viešosios įstaigos. Be to, miestuose ir rajonuose skiriasi pacientų kontingentas. Miestuose yra daugiau jaunų žmonių, vaikų, o Anykščių rajonas, kaip žinome, senstantis. Pas mus į ligoninę guldoma daugiau pacientų, o vienas iš reitingo rodiklių, lemiančių geresnį medicinos įstaigos reitingą - išvengti pacientų hospitalizacijos“, - kalbėjo S.Steniulienė.
Reitinguojant medicinos įstaigas taip pat atkreiptas dėmesys į tai, kaip efektyviai jose vykdomos prevencinės sveikatos programos.
,,Taip, šioje srityje mes per mažai dirbame, tačiau Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras įsidiegė vidinę sistemą, prie kurios jungdamasis gydytojas iš karto mato, ar konkrečiam pacientui reikalinga prevencinė programa, ar ne. Jau spėjau su kolektyvu pasidžiaugti, kad tai davė rezultatų“, - sakė S.Steniulienė.

Nėra privačios medicinos įstaigos - rezultatai prastesni

Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Alma Čiplienė ,,Anykštai“ sakė, kad nė vienos reitingo žvaigždutės negavo didieji pirminės sveikatos priežiūros centrai, turintys daug prirašytų gyventojų bei esantys vieninteliai toje savivaldybėje, kaip, pavyzdžiui, Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja A.Čiplienė pastebėjo, kad konkrečių vietų gydymo įstaigų reitinge kaip ir  nėra.
,,Skaičiuojant gerus darbus, buvo skaičiuojami pacientų apsilankymai, prevencinių priemonių vykdymas bei pacientų hospitalizacija. Kuo mažesnė įstaiga, tuo šiuos rodiklius lengviau prižiūrėti. Anykščiuose nėra jokios privačios medicinos įstaigos, todėl tų gerų darbų rezultatai yra prastesni“, - pastebėjo pašnekovė.

Prevencines programas vykdyti sudėtinga

,,Gerų rodiklių pasiekti pirminės sveikatos priežiūros centrams nedideliuose miestuose nėra lengva“, - pastebėjo Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja A.Čiplienė.
,,Įstaigos sako, kad mes kviečiame žmones dalyvauti prevencinėse programose, stebime jų apsilankymus, bet žinote, kaip yra rajonuose: nėra pacientui su kuo atvažiuoti, pas ką pasitikrinti. O privačios įstaigos aptarnauja mažesnį skaičių pacientų ir net SMS žinute kviečia žmones dalyvauti vienoje ar kitoje programoje. Didžiosioms įstaigoms trūksta gal ir iniciatyvos. Gal ir kviečia tuos žmones, tačiau ką gydytojas gali padaryti?“- kalbėjo pašnekovė.

Pacientui reitingas nesvarbus

Nors gydymo įstaigų reitingas yra gan abstraktus, teigiama, kad jis reikalingas ir prasmingas.
,,Dabar įstaigos galės pamatyti, kaip tarpusavyje atrodo, ir pamatys, ką reikia keisti. O pacientui nesvarbu, kiek tų reitingų balų“, - sakė Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja A.Čiplienė.
Gydymo įstaigos kol kas bus vertinamos pagal 16 kriterijų, reitingas bus atnaujinamas du kartus per metus.
Įstaigų darbo rezultatai lemia joms skiriamą finansavimą – už skatinamųjų paslaugų teikimą ir gerus darbo rezultatus sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo mokama papildomai.
Įstaigoms už gerus darbo rezultatus mokama pagal šiuos rodiklius: vaikų priežiūros intensyvumą (vertinama, ar prisirašiusieji kreipiasi į šeimos gydytoją ar pediatrą bent kartą per metus dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo); prevencinių programų vykdymą (atsižvelgiama į gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio prevencinių programų vykdymo rezultatus); sergančiųjų lėtinėmis ligomis priežiūrą (analizuojama, kaip dažnai pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis (arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, bronchine astma, pneumonija ir kt. ligomis), yra gydomi ligoninėse; labai svarbaus tyrimo atlikimą vaikams, kuris padeda išsiaiškinti, ar būtinas gydymas antibiotikais; už vyresnių nei 65 metų žmonių skiepijimą nuo gripo.

Mero patarėją reitingas nuliūdino

Anykščių rajono mero Sigučio Obelevičiaus patarėjas, gydytojas Dalis Vaiginas sakė tik žinantis, kad buvo sudarytas Lietuvos gydymo įstaigų reitingas, tačiau prisipažino nesigilinęs, kaip jis buvo sudarinėjamas.
Paklaustas, kaip vertina tai, kad Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centras yra šio reitingo gale, D.Vaiginas buvo lakoniškas: ,,Man šiek tiek liūdonka dėl šitokios situacijos.“
Neįsigilinęs į gydymo įstaigų vertinimo kriterijus, D.Vaiginas sakė negalintis daugiau ką nors komentuoti, nes tai esą būtų neobjektyvu.

Tikisi gydytojų entuziazmo

Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja A.Čiplienė minėjo, kad gydymo įstaigų reitingai aukštesni ten, kur veikia privačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Mero patarėjo D.Vaigino pasiteiravus, kodėl, jo manymu, privačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos nesikuria Anykščiuose, jis sakė: ,,Sudėtinga atsakyti už tuos, kurie tokias įstaigas galėtų kurti. Matyt, nebuvo sudarytų sąlygų, kad privatus sektorius susidomėtų Anykščiais. Reikia, kad  atsirastų entuziastų, visų pirma, gal patys gydytojai ryžtųsi kurti tokias įstaigas, o tada galbūt ir ptivatus kapitalas susidomėtų.“

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • va kaip

  Nuoroda

  kai ne medikai vadovauja tai taip ir gaunasi.

  Prieš metus
 • Tai

  atsakymas į: va kaip Nuoroda

  kad medikai, siūlau pasidomėti.

  Prieš metus
 • Aha

  atsakymas į: va kaip Nuoroda

  Kai medikas, mero pararėjas, tik koncertus organizuoja su furšetais, o ne medicinos paslaugų klausimais rūpinasi, tai ką gali pasiekti podukros vietoje palikta savivaldybės įstaiga

  Prieš metus
 • airin

  Nuoroda

  Gerb. vadove labai reikėtų pasidomėti kaip dirba slaugytojos,pasimokyti elementaraus mandagumo. Juk dirba su žmonėmis.

  Prieš metus
 • Mano nuomone

  atsakymas į: airin Nuoroda

  kas vadovauja slaugytojoms, toks ir rezultatas...

  Prieš metus
 • Jo

  Nuoroda

  Įdomu kokioje vietoje yra Anykščių savivaldybė ir rajonas?

  Prieš metus
 • Juozas

  Nuoroda

  Man, kaip anykštėnui apmaudu dėl tokių žemų reitigų mūsų rajono PSPC. Gal tie reitingai nepasiekti dėl objektyvių priežasčių, tačiau turi būti dedamos visos pastangos jiems pakelti ir taip pritraukti papildomą finansavimą. Stebina ir savivaldybės valdžios atstovų abejingas požiūris į vieną iš svarbiausiųjų rajono gyventojams paslaugų įstaigos veiklos vertinimą bei jos tobulinimą.
  Žinau, kad nevisiems patiks mano išsakyta nuomonė, bet užimant pareigas pagal pavestą kuruoti sritį, negalima ta sritimi nesirūpinti, o " užsižaisti" tik laikinais projektais ir pasipuikavimo renginiais.

  Prieš metus
 • Ui

  atsakymas į: Juozas Nuoroda

  Nuo kada poliklinikos vedėjos pareigos laikomos ir proginės? Čia ne tikras Juozas rašo, tikras, taip nenusikalbėtų.

  Prieš metus
 • Mane džiugina,

  Nuoroda

  Kad sugebėjo aplenti „ superine” Ukmergės polikliniką...nu čia pamąstymui apie tokius reitinguortous ir jų sukurtus reitingus.

  Prieš metus
 • Kalifornija

  atsakymas į: Mane džiugina, Nuoroda

  Ukmergės poliklinikoje pradėjo dirbti žmones iš Tubio sąrašo, tai ir nusivažiavo į reitingų apačią

  Prieš metus
 • Mane džiugina,

  Nuoroda

  Kad sugebėjo aplenti „ superine” Ukmergės polikliniką...nu čia pamąstymui apie tokius reitinguortous ir jų sukurtus reitingus.

  Prieš metus
 • nesuprantama

  Nuoroda

  Dar gerai,kad ne paskutinėje. Patys gydytojai serga ir serga arba atostogose po savaite. Užsiregistruoji,lauki pakliuti,užgirsti,kad serga.,o pas kitus sunku pakliuti. Gal nėra tvarkos,kažkaip anksčiau taip nebuvo,o gal už pavadavimą nesumokama.

  Prieš metus