Prieš mėnesį Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Jolanta Gasparavičienė priėmė sprendimą patvirtinti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) ir ūkininko Audriaus Juškos bei statybą leidžiančius dokumentus išdavusios Anykščių rajono savivaldybės administracijos taikos sutartį. Regis, A. Juška dėl savo Europos Sąjungos lėšomis pastatytų šiltnamių jau galėjo būti ramus, tačiau, pasirodo, teismų maratonas nesibaigė. Trečioji šalis – AB „Anykščių kvarcas“- Anykščių rajono apylinkės teismo sprendimą vėl apskundė aukštesnės instancijos teismui.


Aplinkos ministerija
džiaugėsi taika

A. Juška šiltnamius, gavęs Europos Sąjungos paramą, pastatė nuosavoje žemėje, kurios gelmėse – kvarcinio smėlio klodai. AB „Anykščių kvarcas“ – vienintelė kvarcinio smėlio gavybos įmonė Pabaltijyje, todėl šiai įmonei teisminiame procese buvo leista dalyvauti kaip trečiajam suinteresuotam asmeniui.
Teisminį procesą pradėjo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos, tačiau kai ieškovas - VTPSI antrą kartą pasirašė taikos sutartį su atsakovais, Aplinkos ministerija išplatino džiaugsmingą pranešimą spaudai.
„Abipusėmis šalių nuolaidomis išsprendus teisminį ginčą, valstybės institucijos išvengs tolesnio bylinėjimosi išlaidų, o pagal taikos sutarties sąlygas galės būti tęsiamas valstybei ir Anykščių rajono savivaldybei svarbaus investicinio projekto įgyvendinimas. Atsiradus poreikiui naudoti žemės gelmių išteklius, statytojas ne vėliau kaip per vienerius metus privalės savo sąskaita pašalinti visas kliūtis. Ginčas tarp ieškovo VTPSI ir atsakovų kilo dėl statinių žemės sklype ant kvarcinio smėlio klodų. VTPSI, patikrinusi statybos leidimo išdavimo teisėtumą, nustatė pažeidimų, dėl kurių šie dokumentai negalėjo būti išduoti. Iš pradžių teismo buvo prašyta panaikinti statybos leidimo galiojimą ir įpareigoti statytoją statinius nugriauti. Tačiau VTPSI, atsižvelgdama į investicinio projekto didelę vertę (9 334 829 eurų be PVM), į tai, kad iki 2016 m. birželio 30 d. į projektą jau buvo investuota beveik 3 mln. eurų ir kad jį įgyvendinus, būtų sukurta 100 naujų darbo vietų Anykščių rajone, sutiko ginčą spręsti taikiai. Taikos sutarčiai neprieštaravo ir trečioji bylos šalis – Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos“, – tokį pranešimą spaudai sausio viduryje išplatino Aplinkos ministerija.

„Anykščių kvarcas“ pašalintas iš trečiųjų asmenų

Anykščių rajono apylinkės teismas atsakovo A. Juškos prašymu, priimdamas sprendimą dėl taikos sutarties patvirtinimo, panaikino AB „Anykščių kvarcas“ trečiojo suinteresuotojo asmens statusą šioje byloje bei netenkino A. Juškos prašymo skirti „Anykščių kvarcui“ baudą. Tačiau šis teismo sprendimas taip ir neįsiteisėjo – AB „Anykščių kvarcas“ parašius skundą, byla antrą kartą keliaus į Panevėžio apygardos teismą.
Priminsime, jog praėjusių metų rudenį VTPSI ir ūkininko A. Juškos bei Anykščių rajono savivaldybės administracijos Taikos sutartį patvirtino kita Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja – Zita Gavėnienė. Tada AB „Anykščių kvarcas“ skundą nagrinėjęs Panevėžio apygardos teismas priėmė sprendimą grąžinti bylą iš naujo nagrinėti Anykščių rajono apylinkės teismui. Bylos ėmėsi kita teisėja J. Gasparavičienė. Antrą kartą nagrinėjant byla buvo peržiūrėta ir kiek koreguota taikos sutartis, tačiau sprendimo esmė nepasikeitė. Ir antrojoje taikos sutartyje numatyta, kad atsiradus poreikiui naudoti žemės gelmių išteklius sklype, A. Juška savo sąskaita, ne vėliau kaip per 12 mėnesių, privalo pašalinti nuo žemės sklypo visus statinius, sutvarkyti statybvietę ir pašalinti bet kokias kitas kliūtis, trukdančias naudoti kvarcinį smėlį.
Taikos sutartyje numatoma, kad jei šis įsipareigojimas per nustatytą terminą nebus įvykdytas, statytojas privalės mokėti 60 eurų baudą už kiekvieną įsipareigojimo nevykdymo dieną.

Ministras pritarė taikos
sutarčiai

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas BNS agentūrai sakė, kad jis pritaria taikos sutarčiai ir teigia, kad Anykščių rajone esantys kiti kvarcinio smėlio ištekliai leidžia tikėtis, kad šiltnamių griauti nereikės.
„Tokią situaciją turime dėl pačių teisės aktų netobulumo. Aš pats pritariu taikos sutarčiai, aš asmeniškai ją palaikau. Aš manau, kad šitoje situacijoje įkaitai yra ir tie žmonės, kurie statė šiltnamius, nes faktas yra tas, kad jie statėsi savo nuosavybėje, o kad ant kvarco telkinio, tai čia teisės aktų nesuderinamumo padarinys“, - BNS sakė K. Navickas.
Anot jo, poreikis išgauti šiltnamių vietoje esantį kvarcinį smėlį neatsiras greitai, todėl statinių griauti artimiausiu metu dar nereikės.
„Reikia nepamiršti, kad tas poreikis neatsiras taip lengvai. Aplinkui dar yra telkinių, paimti žemę valstybės poreikiams yra labai aiškiai apibrėžti argumentai ir yra kompensaciniai mechanizmai, tai kadangi smėlio gavybos apimtys yra ribojamos, aplinkui tų telkinių užtenka dar ilgam laikui ir dėl to manome, kad taikos susitarimas yra geriausias sprendimas šitoje situacijoje. (...) Šiuo atveju socialiai jautresnis sprendimas yra taikos sutartis, nes tikimės, kad dar to realaus poreikio griauti nebus bent jau tą laikotarpį, kol galios europinės paramos sutartis“, - BNS kalbėjo aplinkos ministras.
Nauji 6 ha ploto A. Juškos šiltnamiai šalia Anykščių pastatyti gavus 6,5 mln. eurų Europos Sąjungos paramą. Projekto vertė - 9,335 mln. eurų.

Vidmantas ŠMIGELSKAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Katie

  Nuoroda
  Prieš 3 metų
 • dirbk

  Nuoroda

  AUDRIAUir tau sekmes gali pirk ,gali parduok o kuo jis kaltas,kad pinigu turi

  Prieš 4 metų
 • Na...

  Nuoroda

  Įstatymai turi būti visiems lygūs.

  Prieš 4 metų
 • dddd

  Nuoroda

  juska kaltas.uzkiso pinigais savivaldibes darbuotoja o jis dave leidima

  Prieš 4 metų
 • mano nuomone

  Nuoroda

  lietuvoj jokia konstitucija ,negalioja ,sumane nuverte zmoniu rinkta prezidenta ,sumane koks beprotis ir apvoge zmones ,kad ir pensininkus ,o kitas dar geriau ,sako neteisetai pavogto turto negrazinsim ,kiek galima dotuot ir grazint ,tyli visi konstitucijos garantai ir zinovai ,su konstitucinia dvasia laksto,kas kaip nori taip daro ,na o kas turi daug pinigu ,tai jie turbut konstitucija ir yra

  Prieš 4 metų
 • Algis

  Nuoroda

  Galimai reikalinga pataisa žemes nuosavybes įstatyme ,tikiu ši pataisa tikrai atsiras apibrėžianti žmogaus teise i "nuosavybe" Žmogus perkasi ne žeme bet leidimą žemę naudotis ar perleisti-parduoti kitam naudotojui
  .Būtent sis atvejis aiškiai parodo konstitucija negina žmogaus teises i nuosavybe.

  Prieš 4 metų
 • tik per

  Nuoroda

  betvarkes ,tokia betvarke ,jai visi butu teisiskai dare ,tai tokiu cirku nebutu

  Prieš 4 metų
 • Nesuprantamas tas noras

  Nuoroda

  tu milijonų pinigų turėti, kai žinai kad tavęs laukia "Šilelis" , o didžiausias turtas bus tik 2x2 metro žemės lopinėlis...ir nepasiimsi nei vieno cento ten... ?

  Prieš 4 metų
 • SAVAS...

  Nuoroda

  Audriuk!!! Dabaig ta Kvarca,ir visa ta sutve...

  Prieš 4 metų
 • tai dar karta

  Nuoroda

  irodo ,kad mes gyvenam aborigenu saly,kam tada istatymai ir kam tokie istatymai ,jai patys ju nesilaiko ,tai naikinkit toki istatyma,o dabarJUSKOS nuosavoj zemej, andrijauskasir teiseja iklaip savininkai elgiasi.o savyvaldybes ten specialistus tik isvyt ,kurie ta padare ,juki istatyma nusispiove ,kam tada jie reikalingi,

  Prieš 4 metų
 • Iki to

  Nuoroda

  laiko kol nebuvo šiltnamių šios žemės ploto Kvarcui NEREIKĖJO, aiškino jog smėlis gyliai ir jo mažas kiekis, todėl buvo pradėtas eksploatuoti naujas karjeras žymiai toliau nuo Kvarco.
  Va štai ką reiškia lietuviškas PAVYDAS ir ... A Juška jums stiprybės.

  Prieš 4 metų
 • Skardis

  Nuoroda

  E, Andrijauckai, spėsi atsikelt ir iš amžinybės.Baik drumst vandenį apie tą savo numylėtą kvarcą!

  Prieš 4 metų
 • juk yra

  Nuoroda

  istatymai ir ju reikia laikytis o ne fiklia daryti ,tai cia norejo pasakyti is ubagu paims zeme ,smeliui ,kaip galejo leidima ,neteisetai isduoti ,paaiskinkit ,as nieko pries Juska ,bet sia betvarke padare tas kas isdave leidima ,reiskia nezinojo istatymo ar neatsispyre pagundai

  Prieš 4 metų