„Idėja gera, net puiki, bet įgyvendinti ją pakankamai sudėtinga“, - apie meniškų metalinių Anykščių bažnyčios durų sukūrimą kalbėjo projekto koordinatorius Juozas Ratautas.Jono JUNEVIČIAUS nuotr.

Pasaulio anykštėnų bendrijos iniciatyva medines Anykščių šv.Mato bažnyčios duris pakeisti meniškomis metalinėmis susidūrė su sunkiai išsprendžiamais sunkumais.

Priminsime, kad Pasaulio anykštėnų bendrija iškėlė idėją paradines Anykščių bažnyčios duris pakeisti skulptoriaus Romualdo Inčirausko, kilusio iš Anykščių, sukurtomis metalinėmis durimis.
Duryse numatyta pavaizduoti 12 svarbiausių Anykščių istorijos epizodų ir asmenybių.
Buvo skelbta, kad durys kainuotų beveik du šimtus tūkstančių eurų, kuriuos tikėtasi surinkti iš aukų.


„Anykštos“ žiniomis, Anykščiuose lankantis Panevėžio vyskupijos vyskupui Linui Vodopjanovui, su juo susitiko grupė anykštėnų, kurie vyskupui pristatė durų idėją ir prašė bažnyčios prisidėti prie jų pastatymo.
Tačiau anykštėnai sulaukė neigiamo atsakymo, kadangi bažnyčia prioritetu laiko sutvarkyti pastato ūkinę dalį – pakeisti grindis ar įrengti šildymą, o dabartinės durys dar pakankamai geros būklės ir jų keisti nėra būtina.
Vyskupas nepritarė idėjai ant bažnyčios durų vaizduoti ir Anykščių istorijos epizodus, nes tai būtų durys ne į muziejų, o į bažnyčią, tad ant jų turėtų būti vaizduojama ne Anykščių istorija, o bažnyčios gyvenimas, religiniai motyvai.
Pasak vyskupo L. Vodopjanovo, bažnyčiai priimtina vaizduoti būtų tik kai kurie anykštėniški epizodai, pavyzdžiui, pavaizduoti vyskupą Antaną Baranauską ar šventą Oną.
Nepavyko anykštėnams finansavimo gauti ir iš Avižienių fondo, nes durų sukūrimas neatitiko fondo tikslų ir prioritetų.
„Suaukota apie tris tūkstančius eurų. Aukojo daugiausiai fiziniai asmenys. Jei reikėtų surinkti kokių dešimt ar dvidešimt tūkstančių, tai viskas būtų gerai. Bet dabar reikia 178 tūkstančių eurų. Tikėjausi, kad sąmatą pavyks sumažinti, bet ji menkai sumažėjo. Dabar reikia bendrijos valdybos sprendimo, reikia permąstyti iš naujo, ką toliau darome“, - kad sunkiai sekasi rinkti aukas bažnyčios durims, patvirtino „Anykštos“ kalbintas projekto koordinatorius Juozas Ratautas.
Skulptorius R. Inčirauskas nuo 1986 metų yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Nuo 1998 metų - Tarptautinės medalininkų federacijos (FIDEM) narys, nuo 1985 metų - Tarptautinių medalių kūrėjų stovyklų Telšiuose, FIDEM medalių parodų, Baltijos medalių trienalių dalyvis.
2009 metais skulptorius yra sukūręs Telšių katedros duris. Jose pavaizduota Žemaitijos krikšto istorija. Telšiams durų kūryba kainavo 350 tūkstančių litų. „Buvo panaudotos vienos verslovės, mieste ketinančios statyti prekybos centrą, lėšos, skirtos miesto infrastruktūrai gerinti. Savivaldybės tarybos sprendimu, jos atiteko katedrai gražinti“, - apie duris 2009 metais rašė naujienų portalas lrytas.lt.

Rytis KULBOKAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Algis

  Nuoroda

  Labai teisingai aiškina vyskupija.Baikite didybės maniją ir sekite Popiežiaus pavyzdžiu.

  Prieš 4 metų
 • kazkas naujo

  Nuoroda

  buves komunistas su morale,nebejuokinkit

  Prieš 4 metų
 • Esamam

  atsakymas į: kazkas naujo Nuoroda

  Buvę komunistai ir dabar vadovauja rajonui, matyt,ne tas svarbiausia, . Geriau buvęs, nei esamas. Persišviesk galvą.

  Prieš 4 metų
 • atsimenu kai

  Nuoroda

  buve komunistai ir pro sitas duris zmones neleido ieiti i sventove ir rase sarasus sudarinejo o po to keliais eina ,geda ,kokio zemo lygio ir tik partiniai

  Prieš 4 metų
 • Jadze iš Dabužių

  atsakymas į: atsimenu kai Nuoroda

  Pažįstu ir aš tokius žmones, tik netaikykit to gerb. ratautui. Turėkim visi tokią moralę, kokią turi jis

  Prieš 4 metų
 • GALAVIASTAS

  Nuoroda

  Nūū - jooo , tai jau norėdami prasuktį kažkokį tai biznį , savivaldybės ,, kordinatoriai ,, atsiklaus ne tikinčiųjų , ne kunigų , ne vyskupo , o elgsis kaip su savo nuosavybe ... Gal jau greitai sulauksime tokio laiko , kai už šimtus tūkstančių euriukų bus užkelti ant bokštų PUSMĖNULIAI ... kažkas kordinuos , kažkas meniškai išpildys - o jūs lapūhai duokit pinigus - tik mes viską žinome ir galime nusprętį kuo jums tikėtį , ir kaip gyventį , net savo mintimis ....

  Prieš 4 metų
 • Vladas

  Nuoroda

  Kauno Katedra pasidarė naujas duris už 40 000. Anykščiams per kuklu?

  Prieš 4 metų
 • buve partiniai

  Nuoroda

  kabinkit bilietus ant duru ir nereiks keisti

  Prieš 4 metų
 • adg

  Nuoroda

  Projekto kordinatorius Anykščiuose neturi autoriteto, todėl durų idėją galima palaidoti.

  Prieš 4 metų
 • dm

  Nuoroda

  Ar tų durų prabanga neprieštarauja katalikybės skleidžiamoms tiesoms, ypač, paprastumui?

  Prieš 4 metų
 • aš kai buvau maža svajodavau

  Nuoroda

  nuskristi į mėnulį. Keista, kad net dabar apie tai kažkas pasvajoja . Jadze iš Svidasų

  Prieš 4 metų