Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Dainius Žiogelis pirmadienį paskirtas Anykščių rajono ekstremalių situacijų operacijų centro vadovu. Šalia - vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė Audronė Zdanevičienė.

Savaitgalį Debeikių seniūnijos Puodžių kaime nuo afrikinio kiaulių maro nugaišo ūkininkų Baltakių tvarte auginama kiaulė.
Pirmadienį dėl to sušauktas savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, visame Anykščių rajone paskelbta ekstremali situacija.

 


Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Dainius Žiogelis pasakojo, kad ūkininkai Baltakiai savo tvarte augino dvi kiaules. Viena jų sunegalavo praėjusios savaitės antradienį. Ūkininkai kreipėsi į privatų veterinarijos gydytoją. Iš pradžių buvo manoma, kad kiaulė dėl tvyrančių karščių galėjo susirgti raudonlige. Buvo paimtas kiaulės kraujo mėginys ir šeštadienį iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto gautas atsakymas, kad ji serga afrikiniu kiaulių maru. Beje, gyvulys nugaišo penktadienį, dar negavus oficialių tyrimo išvadų. Dar viena ūkininkų kiaulė po kraupios žinios buvo priverstinai numarinta.
Anykščių rajone tai pirmasis atvejis, kai afrikinis kiaulių maras buvo nustatytas ne šernams, o kiaulei. Tai – viso labo antrasis kiaulei nustatytas afrikinio kiaulių maro atvejis Lietuvoje. Pirmasis ligos atvejis nustatytas Elektrėnų savivaldybėje, smulkiame kiaulių ūkyje.
Po šio įvykio ūkininkų Baltakių kiemo teritorija aptverta „STOP“ juosta, ūkinis pastatas dezinfekuotas, užantspauduotos jo durys. Ūkininkai teigia nežinantys, kokiu būdu afrikinio kiaulių maro virusas galėjo patekti į jų tvartą. Manoma, kad užkratą šeimininkai į tvartą galėjo pernešti iš netoliese esančios miško teritorijos.
Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas D.Žiogelis sakė, kad grėsmės aplinkiniams kaimo gyventojams nėra. Šalia afrikinio kiaulių maro židinio yra dar viena sodyba, tačiau jos šeimininkas gyvulių nelaiko ir į sodybą atvyksta tik savaitgaliais.
Aplink ligos židinį 3 ir 10 kilometrų spinduliu nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.
„Nėra dar nurodymų dėl kiaulių skerdimo, nes dar nepriimti sprendimai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba siūlė du problemos sprendimo variantus – švelnesnį ir ne tokį švelnų. Sprendimus priims Europos Komisija“, - Ekstremalių situacijų komisijos narius informavo D.Žiogelis, pirmadienį paskirtas Anykščių rajono ekstremalių situacijų operacijų centro vadovu.
Antradienį Valstybinės maisto ir veterinarijos specialistai skrenda į Briuselį, kur atsakingos institucijos bus informuotos apie šalyje užfiksuotą antrąjį afrikinio kiaulių maro atvejį Lietuvoje. Čia taip pat bus priimti sprendimai dėl zonų nustatymo, kuriose privalu paskersti be išimties visas kiaules.
Anykščių rajone gyventojai savo tvartuose augina maždaug 1000 kiaulių. Daugiau nei 21 000 jų laikomos keturiuose rajone veikiančiuose kiaulių auginimo kompleksuose.

Robertas ALEKSIEJŪNAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Milius

  Nuoroda

  Ziogeli, kaip ten Kaces restoranas laikosi? Kada pakviesi sriubos valgyti is emaliuoto puodo?Laukiam epidemijos potrukio.

  Prieš 4 metų
 • abc.

  Nuoroda

  daug triukšmo dėl pastipusios kiaulės...anksčiau maskvon dėl tokiu reikalu nevažiuodavo.tragikomedija.

  Prieš 4 metų
 • ALio

  Nuoroda

  Nu tikrai baisu, tai ką dabar augint reikės, kur mėsytės gaut? :(

  Prieš 4 metų
 • Dalius .P

  Nuoroda

  Gal Debeikių MEDŽIOTOJŲ klubo vadovas gerb. R.Juozapavičius galėtų atsakyti į šį klausimą.Iš kur toks staigus maro protrūkis Debeikių medžioklės plotų vienete kurį sudaro 14000.ha ir kuriame taip tiksliai tiksliai buvo suskaičiuoti 12 vnt šernų.

  Prieš 4 metų
 • kiaule

  Nuoroda

  Sprendimai nepriimti, o zmonems jau nurodyta data iki kada reikia kiaules ispjauti. Vagonas pirmiau traukinio?

  Prieš 4 metų