Dabužių miške guolyje aptikti šeši vilkiukai. Vlado MASLINSKO nuotr.

Šiomis dienomis vilkai išpjovė per 30 keturių ūkininkų avių. Vienas Kavarsko seniūnijos ūkininkas neteko 4, kitas – 3 avių. Debeikių seniūnijos gyventoja po nakties rado vilkų išpjautas 11 avių. Andrioniškio seniūnijos ūkininkas po nakties rado sudraskytas 14 avių.
Rajono meras Kęstutis Tubis kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą prašydamas leidimų vilkų medžioklei. Meras prašo, jog leidimai medžioti vilkus būtų išduoti ne konkretiems medžiotojams, o medžiotojų būreliams.

 


Ankstyva medžioklės pradžia

Pasak medžiotojų, vilkų antpuoliai vyksta dviem bangom – pavasarį, kai suaugėliai neša maistą jaunikliams ir juos maitinančioms motinoms, ir antroje vasaros pusėje, kai vilkiukai išvedami į „mokymus“.
Pernai pirmasis vilkų išpuolis prieš avis Anykščių rajone fiksuotas tik birželio 22-ąją, o šiemet gegužės 18-ąją jau buvo sudraskytos 32 anykštėnų avys. 2015 metais Anykščių rajone vilkai papjovė 71 avį. Labiausiai pernai nukentėjo Svėdasų krašto ūkininkai Stanislovas ir Angelė Pikčiūnai, kurių ūkyje vilkai per du „žygius“ išpjovė daugiau kaip 60 avių.
Pernai į Aplinkos apsaugos agentūrą Anykščių rajono medžiotojams išdavė vardinius leidimus nušauti keturis vilkus, tačiau nė vienas vilkas nebuvo nušautas. Vardinių leidimų sistemą yra idiotiška, nes medžiotojai aiškina, kad vilkas labai atsargus gyvūnas ir ne kiekvienam medžiotojui per visą savo gyvenimą apskritai pasiseka jį gyvą pamatyti. Todėl šiemet meras K. Tubis bando išsiderėti, kad būtų ne vardiniai, o grupiniai leidimai visiems konkrečių būrelių medžiotojams šauti į vilkus, jei tik juos pavyks surasti.
Prisiekę medžiotojai meras K. Tubis ir Anykščių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Dainius Žiogelis „Anykštai“ sakė, kad sutikti vilką yra retas atvejis. D. Žiogelis per visą savo medžiotojo praktiką yra matęs tik vilko pėdsakus, o gyvo pilkio taip ir nesutiko. K. Tubis kalbėjo, kad lūšį matė tris kartus, o vilką - vos du kartus. Tiesa, antrasis kartas merui buvo šį savaitgalį. Grįždamas iš medžioklės, kurioje jis individualiame medžioklės vienete „Pelyša“ nušovė afrikiniu kiaulių maru užkrėstą šerną, meras pamatė bėgantį vilką.

Rado šešis vilkiukus

Kavarsko girininkas Valdas Juodviršis Dabužių miške šiomis dienomis rado vilkės guolį su šešiais vilkiukais. Girininkas „Anykštai“ sakė, kad pradžioje pastebėjo vilkę, o paskui rado guolį su vilkiukais. „Absoliučiai nepavojinga. Vilkai negina vilkiukų. Gali stovėti visai netoli, kalenti dantimis. Vilkui baisiausias yra suaugęs žmogus, nes jis - potencialus žudikas. O jei vaikai randa vilkiukus, tai vilkas ne tik kad negina, bet ir neišsigąsta”, - paklaustas, ar nepavojinga artintis prie vilkiukų, kalbėjo girininkas. Po kurio laiko grįžęs į tą pačią vietą V. Juodviršis vilkiukų nerado. Pasak miškininko, vilkai turi iš anksto pasiruošę kelis guolis ir, kai jie pamato, kad vilkiukus pastebėjo žmonės, vaikus perneša į kitą vietą.
V. Juodviršis „Anykštai“ pasakojo ir apie vilkų maitinimosi ypatumus. Pasak jo, vilkų guoliai, kuriuose atsiveda vaikus, įrengiami netoli vandens telkinių, nes pirmąsias dvi savaitės vilkės vaikų nepalieka. Vandens palakti vilkė turi nubėgti pati, o maistu pasirūpina „šeimos galva“ vilkas bei ankstesnės vados jaunikliai. Vilkai maistą kartais atryja, kartais paprasčiausiai atneša, bet pasitaiko atvejų, kad maistas iki guolio yra net… atvedamas. Vilkas, suėmęs ėriukui už ausies, jį patį verčia eiti iki vilkės guolio.

Yra 292 oficialūs vilkai

Pagal oficialią statistiką, Lietuvoje gyvena 292 vilkai. Pernai iki rugsėjo 1 dienos, savivaldybių administracijų pateiktais duomenimis, Lietuvoje buvo užregistruoti 192 atvejai, kai vilkai padarė žalos ūkiniams gyvūnams – 32 proc. daugiau nei per tą patį laiką 2014 metais.
Ūkininkams kompensuojama laukinių gyvūnų padaryta žala. Jiems skiriamos išmokos, jei šernai išknisa pasėlius, jei vilkai sudrasko gyvulius. Anykščių rajone yra sudaryta komisija, kuri važinėja pas ūkininkus ir skaičiuoja laukinių gyvūnų padarytą žalą. Už vieną vilkų sudraskytą avį pernai Anykščių ūkininkams vidutiniškai buvo išmokėta po 84-85 eurus.
Vilkų gynėjų organizacijos kovoja, kad kuo labiau būtų varžoma šių plėšrūnų medžioklė, tačiau faktai byloja, jog vilkų skaičius auga. Anykščių savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Antanas Baura „Anykštai“ sakė, kad ketvirtadienį netoli Pagojės tvenkinio su komisijos nariais, vertinančiai ūkininkams laukinių gyvūnų padarytą žalą ir apžiūrėdamas žirnių laukus, aptiko penkių vilkų pėdsakus.

Kaltina pačius ūkininkus

Kavarsko girininkas V. Juodviršis „vilkų klausimu” yra suinteresuotas asmuo – jis ir medžiotojas, ir ūkininkas, laikantis avis. Miškininkas juokėsi, kad vilkai kiškio kopūstais neminta ir natūralu, kad jie ieško mėsos.
V. Juodviršis šalia Dabužių miško aptvare augina per 90 avių. Kartais jo avys taip pat nukenčia nuo vilkų, tačiau paskutiniais metais pavyko apsisaugoti. Miškininko avys aptvertos elektrine tvora, kurioje net penkios vielos. Elektros srovės girininkas negaili. Taip pat jis laiko ir skalikus, kurie perspėja, kad prie avių artinasi vilkai. Kalbant apie šunų santykį su vilkais, medžiotojai dėsto, jog dauguma šunų, artėjant vilkams, nutyla. Tai, jog nutyla ir kitų gyvūnų skleidžiami garsai, yra ženklas, jog netoliese yra vilkas. Tuo tarpu, pasak V. Juodviršio, skalikai elgiasi atvirkščiai – artinantis vilkui jie įspėja apie pavojų.
O pati originaliausia V. Juodviršio avių apsaugos priemonė – Marijos radijas. Šalia aptvaro miškininkas yra pritvirtinęs radijo imtuvą, kuris dieną naktį kalba. V. Juodviršis aiškino, kad Marijos radijo stotį jis nustatęs ne tam, kad pajuokautų, o todėl, jog per ją mažiausiai transliuojama muzikos. Avių augintojo įsitikinimu, iš radijo sklindanti žmogaus kalba gąsdina vilkus, tuo tarpu muzikos jie gali nelaikyti potencialiu pavojumi.
V. Juodviršis tikino, kad nėra korektiška vilkus kaltinti dėl to, kad jie pjauna avis. „Prie pat mano avių bandos gyvena vilkai. Reikia su jais sugyventi, nuo jų savo turtą apsaugoti. Negalima vilkų kaltinti dėl to, kad jie nėra vegetarai”, – aiškino miškininkas ir ūkininkas V. Juodviršis, tikindamas, kad norint auginti avis, reikia investuoti ir į jų apsaugos priemones.
Avių augintojų Anykščių rajone pastebimai daugėja. Dėl afrikinio kiaulių maro didelė dalis Anykščių rajono smulkių ūkininkų vietoj kiaulių ėmė auginti avis. Šiuo metų Anykščių rajone iš viso auginama apie 8000 avių. Pagal avių skaičių mūsų rajonas jau antras Lietuvoje. Be abejo, auginant dešimt avių, investuoti tūkstančius eurų į jų apsaugą nuo vilkų nėra galimybių.

Vidmantas ŠMIGELSKAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • nusisnekanciam ukininkui

  Nuoroda

  jis elektros negaili, penkios virves - zmones avis tinklu elektriniu tveria, o ne keliom virvelem. O vilkas per tinkla persoksta. O del sunu tai gal greit nebetures, nes laksto palaidi po apilinkes, zmones gasdina. Negalima kad ir girininkas istatymams nusizengt. Sunis susitvarkyt reikia.

  Prieš 5 metų
 • Makaronai

  Nuoroda

  Gal reiktu tuos sunis, ar vilkus nufotografuot. Bet gali neapsimoket jei sunys ir pinigu nieks nesumokes.

  Prieš 5 metų