Papilio teritoriją suskubta užbaigti tverti po to, kai rajono valdžia prakalbo apie tai, kad medinė pilis ant Šeimyniškėlių piliakalnio bus statoma jau šiemet. Jono JUNEVIČIAUS nuotr.

Šalia Šeimyniškėlių piliakalnio, papilio teritorijoje, Anykščių muziejus tveria aikštelę, kurioje yra anykštėnui verslininkui Deividui Diliui priklausantis žemės sklypas.
Muziejininkai medinę tvorą juosia su verslininku tik pasikalbėję, bet nesudarę jokių juridinių sutarčių dėl privataus sklypo panaudos, todėl pasikeitus aplinkybėms, pavyzdžiui, verslininkui nusprendus papilėje užsiimti žemės ūkio veikla, visi darbai nueitų šuniui ant uodegos - medinę tvorą tektų tiesiog išardyti.

Užteko tik pasikalbėti...

Anksčiau už papilio tvoros atisdūręs žemės sklypas sklypas priklausė rajono Tarybos nariui Arūnui Liogei, vėliau jis tą sklypą perleido savo dukrai, o ši nusprendė sklypą parduoti. Tiesa, kalbama, kad norėjo parduoti brangiau nei rinkos kaina, o savivaldybė sklypo negalėjo įsigyti, todėl savivaldybė susirado D. Dilį ir pasiūlė jam pirkti Liogių sklypą.

Visą šią sklypų keliavimo iš rankų į rankas istoriją „Anykštai“ atskleidė pats D. Dilys, Anykščiuose turintis keletą verslų, iš kurių garsiausi yra karstyklių ir labirintų parkai. Už kiek pirko sklypą prie Šeimyniškėlių piliakalnio, D. Dilys „Anykštai“ atskleisti nenorėjo, tačiau prisipažino, kad su muziejumi jokių raštiškų susitarimų dėl jam priklausančio žemės sklypo naudojimo iki šiol nėra sudaręs.
„Yra apsitarta, kad muziejininkai gali ten savo veiklą vykdyti, sąlygos. Ir viskas. Aš toks žmogus, kuris laikausi žodžio ir nebuvo jokių keblumų“, - sakė D. Dilys, sklypą papilio teritorijoje įsigijęs dar praėjusių metų vasaros pradžioje.
Anot D. Dilio, kol kas yra tik sutarties „griaučiai“, tačiau žadama sudaryti ir jos raštišką variantą. Kada tai daryti planuojama, D. Dilys neįvardino.

Koją įkėlė ne vien iš
meilės Anykščiams

„Ne kartą su muziejaus direktoriumi Antanu Verbicku buvome susitikę ir sukirtome rankomis, kad papilio teritorijoje jie darys tą patį, ką būtų darę, jei to sklypo, kurį aš nupirkau, savininkais būtų muziejus. Jie džiaugiasi, kad sklypą įsigijau aš, o ne koks nors vilnietis, kuris galbūt trukdytų muziejui“, - pasakojo D. Dilys, pridurdamas, kad jis yra Anykščių turizmo sektoriaus plėtros šalininkas.
Vis dėlto ateityje, kai ant Šeimyniškėlių piliakalnio iškils medinė pilis, D. Dilys žada iš savo investicijos į sodo sklypą papilio teritorijoje ir užsidirbti. Pavyzdžiui, pasiūlyti prieš kelis šimtmečius gamintų patiekalų.
„Tai mano investicija bent penkeriems ar dešimt metų į priekį“, - sakė D. Dilys, žadantis, kad jo verslas šioje vietoje papildys sumanymą atgaivinti to laikmečio dvasią.

Tvorą statyti liepė
rajono Taryba

Iki šiol įvairias istorines veiklas muziejininkai vykdė 6 arų papilio teritorijoje. Verslininkui D. Diliui įsigijus paskutinį šioje teritorijoje neišpirktą sklypą, teritoriją galutinai aptvėrus, plotas išsiplės iki daugiau nei 30 arų.
„Tai, ką mes čia darome, yra patvirtinta Anykščių rajono strateginiame plane. Pernai savo sprendimu rajono Taryba yra pavedusi mums vykdyti veiklą, kuria čia ir vykdome. Žmonių išrinkta valdžia patvirtina kryptis ir kažkam jas paveda įgyvendinti“, - paklaustas apie tai, ar pačių anykštėnų klausiama, ar tokie objektai, kurie yra statomi šalia Šeimyniškėlių piliakalnio, yra reikalingi, kalbėjo A. Verbickas.
Išgirdęs klausimą apie muziejaus susitarimus su verslininku D. Diliu, A. Verbickas kiek sutriko bei atskleidė, kad verslininkui D. Diliui už sklypo nuomą bus mokami pinigai.
„Dokumentai... Jie paruošti ir dabar mes juos pasirašysime. Mūsų buvo toks susitarimas, kad kai mes pradėsime jau gauti pajamas, tada galėsime jam mokėti nuomą iš tų pinigų. Tai nuo gegužės mėnesio. Mūsų toks susitarimas galioja, tą sutartį sudarysime“, - kodėl muziejus tveria tvora svetimą sklypą, pasakojo A. Verbickas.
O jeigu verslininkas jam priklausančiame papilio teritorijos sklype vieną dieną sumanys auginti, pavyzdžiui, kopūstus?
„Jūs puikiai suprantate, kad taip nebus, tad kam tai svarstyti? Nuo pat pradžios šis reikalas buvo su aiškia perspektyva ir ji realizuojasi“, - kalbėjo A. Verbickas, pridurdamas, kad bet kuris kitas šio sklypo savininkas muziejininkams esą tik galėjęs trukdyti ir kad problemos dėl teisiškai neišspręstos nuosavybės jis neįžvelgia.

Darbų sąmata neaiški

Mediena dar pernai šioms statyboms, anot Anykščių muziejaus direktoriaus A. Verbicko, nupirkta už lėšas, kurios buvo surinktos muziejui lankytojams teikiant įvairias paslaugas.
„Muziejus didesniąją savo pusę biudžeto renka už suteiktas paslaugas – bilietų, suvenyrų pradavimą. Iš tų pinigų ir vykdome įvairias veiklas kiekvienais metais. Tos sąnaudos neskaičiuojamos dešimtimis tūkstančių. Vienais metais nusipirkom medienos po tūkstantį, kitais. Tokias mūsų jėgas atitinkančias išlaidas darome ir krutame į priekį“, - apie pradėtus naujus pilies tvoros statybų darbus pasakojo A. Verbickas. Paklaustas apie šių darbų sąmatą, A. Verbickas konkrečios sumos įvardinti negalėjo ir aiškino, kad pinigai bus suskaičiuoti po to, kai darbai bus užbaigti.
Medinę papilio teritorijos tvorą projektavo anykštėnas architektas Vidas Kavaliauskas bei konstruktorius Virginijus Žalkauskas (UAB „Romas ir Virgis“). Už tvoros projektavimą sumokėti 635 eurai.

Pluša dviese ir už
minimalią algą

Medinę papilio tvorą tveria iš darbo biržos atsiųsti du darbininkai, esant reikalui, prie jų prisijungia ir kiti viešuosius darbus muziejuje dirbantys žmonės. Dirbantys viešuosius darbus gauna minimalų atlygį.
„Ką reiškia iš darbo biržos? Jeigu yra nagingi žmonės, tik registruoti darbo biržoje, tai savotiškai atrodo lyg žmogaus pažeminimas, bet čia taip nėra. Mums šiuo atveju yra labai smagu, kad yra pora labai nagingų žmonių, kurie gali tą darbą daryti. Dalinai darbo birža finansuoja, mes prisidėsime ir tikiuosi, kad iki gegužės mėnesio pabaigos tvorą apsitversime“, - darbininkų kvalifikaciją įvertino A. Verbickas.
Muziejininkų planuose – galerijos įrengimas ir dar vieno medinio bokšto statybos, tačiau tam, anot A. Verbicko, reikalingos ženklesnės investicijos, todėl abejojama, ar bokšto statybas pavyks pradėti šiemet.

Turistai randa įdomesnių
objektų

Muziejaus direktorius A. Verbickas, paklaustas, ar vis dar išlieka lankytojų susidomėjimas papilio teritorija ir čia vykdomomis veiklomis, prabilo apie iškylančius iššūkius.
„Didžiausia Anykščių problema, kad jei žmogus atvažiuoja vienos dienos fiksuotam laikui, dėl labai išaugusios pasiūlos jis jau turi apsispręsti, ką rinktis. Dėl to ne visi važiuoja į tokią vietą, kuri dar yra neišbaigta“, - apie papilio teritorijos populiarumą tarp turistų kalbėjo A. Verbickas.
Medinę tvorą papilio teritorijoje planuojama užbaigti juosti iki gegužės vidurio.

Robertas ALEKSIEJŪNAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • reikia nacionalizuot

  Nuoroda

  ir paimti valstybes reikmems o po metu gales duoti i teisma ,kaip visiems mirtingiems ,o po to senatis ir vertes nebeliks ,idomu ar visiems istatymas vienodai veiks

  Prieš 5 metų
 • Tvoros projektas600 euru

  Nuoroda

  Neblogai Kai uż projekta? A? O Dilys ka nores ta ir padarys su savo sklypu,net ir kopūstus gales augint .Tvarkele tokia tik lietuvelej.

  Prieš 5 metų
 • ......

  Nuoroda

  nu jaigu cia tiesa ir dar paskui jam mokes uz nuoma tai tikrai nesuprantu, tai tikrai ir as buciau nupirkes.....

  Prieš 5 metų
 • gaga

  Nuoroda

  Savivaldybe susirado Dili ir pasiule jam pirkti.O kodel pavyzdziui nepasiule Petrui,ar Jonui.Kazkodel Dilys labai proteguojamas Anyksciuose.Manau,kad atitinkamoms tarnyboms butu ne pro sal pasidometi kai kuo.

  Prieš 5 metų