Seimo nariui, konservatoriui Sergejui Jovaišai rajono Tarybos posėdyje išdėsčius poziciją, kad kultūrininkams neišmokami visi jų uždirbti pinigai, jam oponuoti buvo pavesta partijos kolegai, vicemerui Sigučiui Obelevičiui. Jono JUNEVIČIAUS nuotr.

Ketvirtadienį Anykščių rajono tarybos posėdyje apie rajono kultūros darbuotojų algas kalbėjęs Seimo narys, konservatorius Sergejus Jovaiša sulaukė ir pozicijos, ir opozicijos patyčių. Tačiau galų gale rajono meras Kęstutis Tubis pažadėjo, kad prie kultūros darbuotų algų klausimo dar bus grįžta.


Susidomėjo Valstybės
kontrolė

S. Jovaiša dokumentais įrodinėjo, kad kultūros darbuotojų algos nuo 2016 metų sausio neturėjo būti sumažintos. Jis tikino, kad net ir 2015–aisiais, kai Anykščių kultūros darbuotojų atlyginimams buvo skirta tikslinė dotacija, 10 000 eurų buvo panaudota ne atlyginimams, o „skylių lopymui“.
„Vyriausybės nutarimu nuo 2015 metų liepos didinamos kultūros ir meno darbuotojų algos visoje Lietuvoje. Kodėl Anykščių savivaldybės taryba taip keistai traktavo formuluotę? Kodėl padidinimas buvo išmokėtas kaip priedai, kai tai turėjo būti padaryta per koeficientų pakėlimą? /…/Teko bendrauti su meru šiuo klausimu, ar jis teisingai suprato, kad turėjo būti 2015 metų viduryje pakelti koeficientai, bet man buvo atsakyta, kad nėra skirti asignavimai“, – rajono Tarybai kalbėjo S. Jovaiša. Jis aiškino, kad Finansų ministerija nurodė, kad Anykščiams kultūros darbuotojų algų to paties lygmens išlaikymui 2016 metais, kaip buvo 2015 metais, papildomai skirti 85 000 eurų. „Yra opozicija, yra patarėjai, bet kažkodėl niekas nepastebėjo fakto, kad traktuotė yra iškreipta kultūros darbuotojų nenaudai. Gal kažkas bijo dėl savo vietos?” – retoriškai klausė S. Jovaiša. Pasak Seimo nario, vienintelė Tarybos narė, konservatorė Gabrielė Griauzdaitė, kuri pati yra kultūros darbuotoja, pastebėjo, kad nuo 2016 metų kultūrininkams sumažėjo alga ir iškėlė klausimą į viešumą. „Sakėt, jog yra, kaip yra. Aš sakau – kaip parašyta, taip turi būti. Nevykdant Vyriausybės nutarimo gali būti ir sankcijos. Man jau skambino iš Valstybės kontrolės”, – dėstė politikas, pridurdamas, kad kultūros darbuotojams privaloma kompensuoti tai, kas jiems neišmokėta nuo šių metų sausio 1 dienos. „Aš tai vadinu klaida, bet negyvenkime klaidoje”, – aiškino S. Jovaiša.
 
Visi susivienijo prieš
Sergejų Jovaišą

Seimo nariui nebaigus pasisakymo, jį nutraukęs meras K.Tubis sakė, kad šis kalba per ilgai. Pasak mero, Taryba paprastai per valandą visus sprendimus priima, o S. Jovaiša vienas kalba jau ilgiau nei 15 minučių. Po K. Tubio pastabos S. Jovaiša greitai baigė kalbą, o tada klausėsi kritikos. „Jūsų pasisakymas – akivaizdus politikavimas“, – pirmasis S. Jovaišai gėlė nepartinis rajono Tarybos narys Arūnas Liogė. Jis aiškino, kad S. Jovaiša turėjo savo pranešimą vietiniams deputatams iš anksto pateikti raštu. „Kas jums trukdė medžiagą pateikti iš anksto, o dabar čia atėjote akivaizdžiai politikuoti“, – pyko nepartinis A. Liogė, galimas S. Jovaišos varžovas Seimo rinkimuose Anykščių-Panevėžio apygardoje. „Politikuojama kitaip – kažką žeminat, kažką apšmeižiant, kaip buvo padaryta prieš metus, arba reikia girtis“, – A. Liogę mokė S. Jovaiša.
„Kodėl jūs nė žodžiu neužsiminėte apie savo partijos kolegą, kuris kuruoja kultūrą?“, – omenyje turėdamas vicemerą Sigutį Obelevičių, retoriškai klausė socialdemokratas Vilius Juodelis. „Kokioje Raseinių savivaldybėje po tokio įvykio būtų ir interpeliacija sukonstruota. Bet aš suprantu, jūs esate per silpni”, – opozicijai įgėlė S. Jovaiša. “Pati Gabrielė savo rankomis užgniaužė opoziciją, o dabar iš jos daroma didvyrė”, – pyko V. Juodelis, atsimindamas rajono biudžeto svarstymą.
„Atvyko Seimo narys mokyti Tarybos narių dirbti! Nekorektiška. Mes turime gerbiamą Ričardą Sargūną!”, – „vožė“ „darbietis“, R. Sargūno padėjėjas Alfrydas Savickas. Vėliau jis pasakojo, kad turi nemažai giminių Prienų rajone. „Kodėl jūs Prienuose nedirbate?” – pyko A. Savickas, kad S. Jovaiša lenda į R. Sargūno teritoriją.
„Gal nedarykime posėdžio dviejų Seimo narių pasiginčijimu. Per biudžeto svarstymą aš klausiau visų direktorių, ar užtenka pinigų. Visi tylėjo. Įvyko, kaip įvyko, gal pilį statyti reikia, gal dviejų stadionų reikia, bet pinigus reikia atiduoti”, – S. Jovaišai atsargiai pritarė tik Anykščių socialdemokratų lyderis Dainius Žiogelis.

Konservatorius oponavo
konservatoriui

Savivaldybės poziciją pareikšti buvo deleguotas S. Jovaišos partietis, vicemeras S. Obelevičius, kuris aiškino, kad viskas su kultūros darbuotojų algomis yra gerai ir kad S. Jovaiša ieško to, ko nepametęs.
Pasak S. Obelevičiaus, Anykščių kultūros darbuotojams koeficientai vidutiniškai padidinti 17,5 procento, o ir apskritai kultūrininkams Anykščių savivaldybė niekada nemokėjo algų remdamasi mažiausiais koeficientais. „Šitą jovalą kaip visada užvirė Kultūros ministerija. /…/ Kultūros ministerija pati koeficientų nepakėlė, triukšmas dabar labai naudingas, kreipsimės į Kultūros ministeriją, kad sutvarkytų koeficientus”, – kalbėjo vicemeras S. Obelevičius. Jis aiškino, kad Anykščių kultūros įstaigos sutaupytas lėšas galės panaudoti darbuotojų atlyginimams. Meras K. Tubis vicemerui antrino: „Jeigu mes visus raštus įvykdytume, mūsų rajono biudžetas turėtų būti didesnis 3 milijonais eurų”. O S. Obelevičius savo ruožtu dar pridėjo: „Jeigu sprendimas buvo neteisėtas, Vyriausybės atstovas turėjo stabdyti rajono biudžetą.”

Merui Seimo narys – ne
autoritetas

Meras K. Tubis porą kartų pakartojo, kad Seimo narys jam - ne autoritetas. „Seimo narių – 141-as, jei visų nurodymus merai vykdys, tai merai tik pasiutpolkę šoks“, – kartą pareiškė K. Tubis. O kitą kartą sakė: „Raštų gali prirašyti ir ministrai, ir Seimo nariai – tik spėk vyniotis.“
Meras kontratakuodamas pateikė skaičius, kad Anykščių rajonas procentais daugiau išleidžia kultūros darbuotojų atlyginimams nei aplinkiniai rajonai, taip pat sakė, kad kai kas iš kultūrininkų dirba pusantro etato. Priminė jis, kad Anykščių kultūros centre per šalčius rado atidarytą liuką - buvę taip šalta, kad net sušalo vaisiai. „Kultūros įstaigų vadovai turi susirūpinti, kaip efektyviau veiklą organizuoti“, – griežtai kalbėjo meras. Žodžiu, norit algos, tai gausit auditą...

Ričardas Sargūnas kalbėjo
atsargiai

Diskusiją stebėjusiam Kultūros ministro Šarūno Biručio partiečiui, Darbo partijos nariui, parlamentarui Ričardui Sargūnui pasisakyti pasiūlė pats meras K. Tubis. R. Sargūnas kalbėjo, kad Darbo partijos frakcijos Seime dėka „padidintos algos“. „Prašau, kad būtų susėsta prie bendro stalo su ministerijos atstovais“, – kvietė R. Sargūnas. Meras K. Tubis sutiko, kad galima ir sėsti prie to bendro stalo. „Viską mes išsiaiškinsim“, – kažką keisti lyg ir žadėjo meras.
R. Sargūnas kalbėjo labai atsargiai. Gal išsigando, kad ir jam bus užkurta tokia pat pirtis kaip S. Jovaišai. Kita vertus, jei jis pralaimės 2016 metų Seimo rinkimus, teks R. Sargūnui grįžti į Anykščius. Greičiausiai jis taptų mero K. Tubio patarėju vietoj „darbiečio“ Donaldo Vaičiūno, o patarėjus - asmeninio pasitikėjimo pareigūnus - meras įdarbina (arba neįdarbina) savo nuožiūrą. Rajono Taryboje sėdintys liberalai diskusijose nedalyvavo. Nė žodžio nepratarė ir liberalų kandidatas į Seimą mūsų apygardoje Lukas Pakeltis.

Bet sau algas pasididino

Išėjęs iš rajono Tarybos posėdžio Seimo narys S. Jovaiša neslėpė nusivylimo Anykščių rajono tarybos nariais ir rajono vadovais. „Meras sako, kad Vyriausybės nutarimų nebūtina laikytis. Bet prisiminkit, kaip mikliai Anykščių meras Kęstutis Tubis įgyvendino nutarimą, kuriuo buvo padidintos algos merams ir vicemerams. Dėl Tarybos narių elgesio aš nesistebiu. Žmonės paprasčiausiai bijo. Net būdami opozicijoje jie bijo dėl savo darbo vietų, dėl savo aplinkos žmonių darbo vietų...“ – „Anykštai“ kalbėjo S. Jovaiša. Seimo narys tikino, kad valdžios aiškinimas, kad pinigai, skirti kultūros darbuotojų algų padidinimui, nėra „įdėti“ į rajono biudžetą, yra paprasčiausias „trynimas“ ir savo klaidų nepripažinimas.

Vidmantas ŠMIGELSKAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Sulaukėm

  Nuoroda

  Atsakymas paprastas. Jei ministerija būtų skyrusi pinigų, tai kam juos skirti liepos 1 dienai. Išsidavė, kad bando meluoti. Niekas netikėjo, o Jovaiša patikėjo. Arba naivus, arba taip jam naudinga.

  Prieš 5 metų
 • Laukiam,

  Nuoroda

  kaip gi vis del to issispres sis atlyginimu klausimas.Kaip ten yra Sekspyro-"Buti ar nebuti-stai kur klausimas?",o cia -"Buvo skirti pinigai kulturos darbuotoju atlyginimams ar ne-stai kur klausimas?.Idomu kada bus teisingasis atsakymas,....

  Prieš 5 metų