Tautodailininkas Bronius Tvarkūnas juokauja, kad dabar prižiūri Debeikiuose ištuštėjusį administracinį pastatą, nes jame veikia jo muziejus. Bažnyčių maketai eksponuojami nuosavoje klėtelėje.

Debeikių seniūnijos Meldučių kaime gyvenantis 88-erių tautodailininkas, kraštotyrininkas ir fotografas Bronius Tvarkūnas, net ir sulaukęs garbaus amžiaus, nesiliauja stebinti savo užmojais ir kūriniais.


Jo iniciatyva Debeikiuose atidarytas muziejus, o medinės Anykščių krašto bažnyčios virto įstabaus grožio maketais.

 

„Krutu dar, krutu, televizorių dabar žiūriu", - vieną popietę paskambinęs B.Tvarkūnui, išgirdau jo vis dar energingą balsą kitame laido gale.
Tautodailininkas prisipažino, kad šiuo metu šiek tiek „čėdosi", nes turi problemų dėl širdies, todėl jo dirbtuvės, kuriose gimė daugybė išskirtinių meno kūrinių, uždarytos.
Paskutiniai B.Tvarkūno  kūriniai nustebino ir visko mačiusius - jis savo rankomis sukonstravo šešių Anykščių rajone stovinčių medinių bažnyčių maketus.
„Rajone yra šešios medinės bažnyčios - Skiemonių, Burbiškio, Debeikių,Kurklių, Užunvėžio ir Raguvėlės. Nusprendžiau padaryti jų visų maketus“, - pasakojo buvęs tremtinys.
Visas šešias bažnyčias B.Tvarkūnas sumeistravo per pusantrų metų. Jų 60x70 cm dydžio maketai pagaminti iš faneros.
„Važiavau tų bažnyčių fotografuoti. Kiekvieną bažnyčią stengiausi nufotografuoti mažiausiai 16 kartų. Stengiausi, kad bažnyčių maketai praktiškai nesiskirtų nuo originalių šventovių. Tik langų apdaila kiek nepavyko, nes tai smulkios detalės“, - pasakojo jis.
Meistras sakė, kad jo sukurtų bažnyčių paroda pernai buvo surengta Anykščiuose, Gatvės galerijoje. Už šiuos kūrinius jis net gavęs Padėkos raštą.
„Pamatė buvęs Debeikių kunigas Vydas Juškėnas, įvertino. Debeikių bažnyčioje dirbu zakristijonu, giedu chore", - tęsė jis.
Beje, tautodailininkas pasakojo, kad Sibire gyvena jo brolis Povilas. Jis ten pasistatė dviejų aukštų namą ir atsiuntė jam nuotraukų  parodyti, kaip atrodo jo namai. Ir ką gi - neilgai trukus B.Tvarkūnas pagamino ir brolio namų maketą...
B.Tvarkūno kūrinius galima pamatyti tik jį aplankius. „Atvažiuok, pamatysi, kas čia daros“, - net ir per karantiną svetingumu spinduliuoja jis.
Debeikių miestelyje esančiame administraciniame pastate, kuriame anksčiau veikė kultūros namai, biblioteka, paštas, minėtų įstaigų jau nebeliko, tačiau pastatas nėra visiškai tuščias. Trečiajame jo aukšte veikia B.Tvarkūno prieš keletą metų įkurtas sendaikčių muziejus.
„Reiks išsikelti iš ten, tik nežinau, kur reiks dėtis. Debeikių klebonijos pastatas tuščias stovi, reiks kalbinti kunigą, gal duos pinigų. Susiremontuočiau patalpas ir muziejų persikelčiau“, - svarstė B.Tvarkūnas, juokaudamas, kad jis dabar bent kiek tą ištuštėjusį pastatą prižiūrintis.
Beje, B.Tvarkūno muziejus išties įdomus. Jame galima rasti ir labai netikėtų eksponatų. Tarp sendaikčių galima išvysti Seimo nario Sergejaus Jovaišos, Anykščių rajono mero Sigučio Obelevičiaus ar nušalintojo Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio portretus, kurie įmontuoti senųjų televizorių „Šilelis“ ekranuose...
Pasiteiravus, ar tautodailininkas neplanuoja iš medžio išdrožti...koronaviruso,  B.Tvarkūnas juokėsi:„Kaip čia jis turėtų atrodyti? Gal kaip koks ubagas?“.
Debeikių seniūnijos seniūnas Alvydas Simonavičius sakė, kad B.Tvarkūnas yra aktyvus seniūnijos ir bendruomenės pagalbininkas.
„Jis visų galų meistras ir visų pagalbininkas. Jei kažką remontuojam, kokį kryžių ar virstančią tvorą, B.Tvarkūnas visada pagelbėja ir patarimais, ir ne tik patarimais“, - sakė seniūnas.
A.Simonavičius pabrėžė, kad net ir sulaukęs garbaus amžiaus B.Tvarkūnas yra „ypatingai energingas ir sumanus“.
„Metraštį rašo, nuotraukas kaupia, kiekvieną renginį fotografuoja, nuotraukas deda į albumus, kurie eksponuojami bibliotekoje“, - vardijo jis.
Debeikių seniūnijos seniūnas A.Simonavičius sakė, kad ir seniūnijai galvos skausmas, kur įkurdinti B.Tvarkūno Debeikiuose įkurtą muziejų.
„Kiek žinau, su parapija jis kažką sutaręs. Kol pastatas, kuriame veikia muziejus, neprivatizuojamas – viskas gerai, bet jei atsirastų pirkėjas, reikėtų persikelti“, - kalbėjo A.Simonavičius.
B. Tvarkūnas yra kryžių meistras, sukūręs  keliolika monumentalių kryžių, dešimtis kryželių ir bareljefų. Jis taip pat yra aistringas fotografas, sukaupęs daugybę archyvinių kadrų apie Anykščių kraštą. Buvęs tremtinys yra išleidęs bent  keletą knygų, kuriose dalijasi savo išgyvenimais.
B.Tvarkūnas  buvo  apdovanotas Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos medaliu „Už nuopelnus Lietuvai“, Lietuvos Respublikos 100-mečio proga jis apdovanotas Anykščių rajono savivaldybės „Šimtmečio anykštėno“ atminimo ženklu.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
  • Nesupratau

    Nuoroda

    tai seniokas tube abrazdėlį iškirpis ir in seną teliką ekranu inklijavis. Nu jau nupreo diedas visiškai.

    Prieš 3 mėnesių
  • Debeikiu baznycia murine , o parasyta kad raj. yra 6 medines baznycios , pamineta ir Debeikiu , gal cia klaida isivele .

    Prieš 3 mėnesių