Buvo planų "siaurukais" Anykščius sujungti su Kaunu, Zarasais, Vilniumi...

Nieko dabar jau nebestebina visuomenės reakcija į kai kuriuos neįprastus, keistokus politikų, valdžios vyrų ir moterų priimamus nutarimus, dažnai atvirai dėl to stebimės, piktinamės ir galvojame, kad nuostabą keliantys sprendimai gimsta tiktai dabarties politinių veikėjų vėjavaikiškėse galvose.

 

Keistokų planų, sumanymų būta, pavyzdžiui, ir „smetoniniais“ laikais. Antai, ketinta taip smarkiai išplėtoti geležinkelių tinklą, kad bėgiais mūsų Lietuvėlė tiesiog būtų vagote išvagota.

Respublikos centriniame valstybiniame archyve saugomi dokumentai byloja, kad, įgyvendinus  prieškario Lietuvos planuose numatytus darbus, traukiniai turėjo pasiekti ne vieną dabartinio Anykščių rajono miestelį.

Antai, 1922 metų sausio pradžioje Lietuvos Geležinkelių Valdybos Taryba svarstė naujų geležinkelių statybos darbo planus, patvirtino svarbiausius uždavinius. Trečiaeiliu uždaviniu buvo minimas siaurojo geležinkelio Ukmergė – Vidiškiai – Kavarskas – Anykščiai tiesimas. Tačiau sudėtinga finansinė padėtis šalyje sutrukdė tuos planus netgi pradėti įgyvendinti, nekalbant apie jų užbaigimą.

Tiktai 1937- iesiems besibaigiant vėl intensyviai pradėta svarstyti geležinkelių tinklo plėtimo planus. Net buvo sudarytas naujų „siaurukų“ tiesimo planas dvylikai metų į priekį. Pirmoje eilėje tame plane buvo įrašyta naujojo geležinkelio linija Kaunas – Ukmergė – Anykščiai – Svėdasai –Zarasai.

Darbų pradžia čia buvo numatyta 1942 metais, o 1947-aisiais šia linija jau turėjo važinėti keleiviniai ir krovininiai traukiniai.

1939-aisiais po naujų ir ilgų svarstymų buvo patvirtintas naujas dokumentas „Siaurųjų geležinkelių plėtimo reikalu“, kuriame svarstytos galimybės nutiesti siaurojo geležinkelio liniją maršrutu Kaunas – Zarasai. Tuo tikslu aptarti net trys skirtingi variantai: 1) Kaunas – Vandžiogala –Šėta – Pagiriai – Troškūnai –Viešintos – Šimonys – Skapiškis – Kamajai – Jūžintai – Dusetos –Zarasai; 2) Kaunas – Vandžiogala – Šėta – Siesikai – Ukmergė – Želva – Molėtai – Kukuciškis (Kuktiškės) –Tauragnai – Salakas – Zarasai;  3) Kaunas – Rumšiškės – Gelvonai – Pabaiskas –Ukmergė – Kavarskas – Anykščiai – Svėdasai – Užpaliai – Dusetos – Zarasai. Šio dokumento sudarytojų nuomone, būtų priimtiniausias trečiasis variantas, kadangi kai kurios šių vietovių geriausiai atitinka tas kryptis, kuriomis bus galimybė ateityje tiesti naujus geležinkelius.

Kaip ir ankstesniame variante, geležinkelio tiesimo darbai turėjo prasidėti 1942-aisiais, o juos užbaigti ketinta 1947-aisiais.

Dar kartą Lietuvos Geležinkelių Taryba pakoregavo planus 1940-ųjų pavasarį. Tuomet buvo numatyta tiesti plačiojo geležinkelio liniją Kėdainiai – Ukmergė – Pabradė ir siaurojo geležinkelio linijas: Rokiškis – Svėdasai – Anykščiai – Ukmergė –Vilnius, taip pat Ukmergė – Jonava – Kaunas ir Panevėžys – Ukmergė.

Žinoma, ir šie geležinkelio tiesimo darbai nebuvo atliekami. Viską iš esmės pakoregavo sovietinė okupacija, prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas...

O vis tik būtų įdomu, koks likimas lauktų tokių geležinkelių dabar, jeigu jie Aukštaitijoje būtų buvę nutiesti?

Vytautas BAGDONAS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Lissa

  Nuoroda

  Nori rasti moterį, vieną naktį? Sveiki atvykę į
  >>>> w­w­w­.S­e­x­c­o­s­s.c­o­m

  Prieš 2 mėnesių
 • augis

  Nuoroda

  lietuva ne tik nuostoliu nresugeba paskaiciuoti bet labiausia uzdraudusi atverti KGB BYLAS

  Prieš 3 mėnesių
 • Keistuolis

  Nuoroda

  Nelabai galejau suprasti straipsnio autoriuos mintis apie valdzios planus tiesti gelezinkeli per visa Lietuva, ir kodel(autoriaus manymu) tai buvo keistas noras,,bent jau siekti tokio tikslo.nes tik gerai issivysciusios salys gali sau leisti tokia prabanga ....kartais persasi tokia mintis kad jeigu ne vokieciai ar tie "prakeikti" rusai tai lietuviai dar iki dabar su arkliniais vezimais vazinetu :)))

  Prieš 3 mėnesių
 • Donaldas

  Nuoroda

  Ar tiktų būti meru, (ar vicemeru) asmuo kuris iš verslininkų reikalauja kyšio ? Juk tai darydamas griauna rajoną ir gyventojų gerovę ! Kitaip nepavadinsi, jis VAGIS
  AR MUMS REIKIA VAGIES - NE
  Apskritai tokiam asmeniui , kaip visuomenės dorovės kenkėjui turi buti uždrausta dalyvauti bet kokiuose konkursuose užimti valstybinius postus ! Turime pripažinti ir suvokime kad tai KENKÈJAS !

  Prieš 3 mėnesių
 • PatriciaRam

  Nuoroda

  „Google“ sumokėjo kasdienį darbą, kuris svyruoja nuo $ 500 iki $ 1000. Aš gavau $ 23,749 už pirmąjį mėnesį ir $ 32,854 už praėjusio mėnesio atlyginimą iš „Google“, kuris namuose dirbo 3 valandas per dieną. Netgi tie, kurie yra nauji, gali lengvai užsidirbti 200 JAV dolerių per valandą, O laimėjimai Laikui bėgant gali būti dar didesni. daugiau čia ...

  >>>>>> w­w­w­.­w­e­b­j­o­b­3­3­.­c­o­m

  Prieš 3 mėnesių
 • o kas skaiciuoja kiek

  Nuoroda

  per28 metus zmonems ir lietuvai nuostoliu partijos ir partiniai pridare ir dar mano nuomone daro

  Prieš 4 mėnesių
 • atsakymas į: o kas skaiciuoja kiek Nuoroda

  paskaičiavau, kad tu ir panašūs į tave ne tik nuostolius daro bet ir kenki. Net valstybės pavadinimo nepripažindamas, kiši trigrašį.

  Prieš 4 mėnesių
 • Auksinis protas

  Nuoroda

  Kuo viščiukas tapo užaugęs?

  Prieš 4 mėnesių
 • Jonas

  Nuoroda

  Čia visiškai neišnaudotas Anykščių potencialas ir tik Tubio ambicijų neaiškių ir nesuprantamų dėka.

  Prieš 4 mėnesių
 • viska

  Nuoroda

  isvoge isgriove ,butu ir platus gelezinkelis buve,dar zymes yra ir stoti butume tureja ,prasykom viska ,tik kruva partiniu zadetoju ir komitetu del lovio ir saves

  Prieš 4 mėnesių
 • Pritariu

  atsakymas į: viska Nuoroda

  Komunistai daug bėdos padarė Lietuvai. Estija ir Latvija jau paskaičiavo , kiek žalos padarė per okupacija, o Lietuva tik skaičiuoja.

  Prieš 4 mėnesių
 • Vartala

  atsakymas į: Pritariu Nuoroda

  Todėl negalima balsuoti už komunistus.
  Tubiui ir Obelevičiui balso neatiduosime.

  Prieš 4 mėnesių
 • nzrurz

  Nuoroda
  Prieš 5 mėnesių
 • Klausimas

  Nuoroda

  Ar tiesa, kad siauruką išlaiko Anykščiai, o prie jo darbo vietų Panevėžys turi 16, o Anykščiai tik 4 ?

  Prieš 5 mėnesių
 • Atsakymas

  atsakymas į: Klausimas Nuoroda

  Pusė tiesos. Biudžete net nėra eilutės siauruko išlaikymui. Išlaiko ministerija. Savivaldybė tik gautus pinigus iš ministerijos, perveda siaurukui.

  Prieš 5 mėnesių
 • pastaba

  atsakymas į: Atsakymas Nuoroda

  netikslus atsakymas. Savivaldybės taryba 2018 vieningai pritarė siūlymui skirti papildomų savivaldybės biudžeto lėšų XXXXX ... sumą dėl "Aukštaitijos siaurasis geležinkelis" veiklos.

  Prieš 5 mėnesių
 • Prašau

  atsakymas į: pastaba Nuoroda

  Kaip atrodė sprendimas, koks jos numeris, kada tai buvo ?

  Prieš 5 mėnesių
 • nuoroda

  atsakymas į: Prašau Nuoroda

  jeigu esate registruotas Anykščių rajono gyventojas, kreipkitės į savo rinkiminės apylinkės deputatą, tarybos narį šiuo ir ar kitais Jums aktualiais klausimais. Jie pagal savo veiklos pareigas turi atsiskaityti už praėjusius metus su rinkėjais, pristatydami veiklos ataskaitą. Už tai jiems mokami pinigai iš rajono biudžeto.
  Kitas kelias - susirask pats savivaldybės tarybos sprendimų archyve už 2018m.
  Sėkmės.

  Prieš 5 mėnesių
 • Nejuokaukite

  atsakymas į: nuoroda Nuoroda

  Už 9 ar 11 eurų algos niekas nedirbs

  Prieš 5 mėnesių
 • Esmė

  atsakymas į: Nejuokaukite Nuoroda

  galimybė valdyti duoda kitą, nevisiems paprasta akimi pastebimą, ir nevisiems grubiais pirštais apčiuopiamą uždarbį ir atlygį.

  Prieš 5 mėnesių
 • keleivis

  Nuoroda

  eisiu pescias i vilniu

  Prieš 5 mėnesių
 • istorija

  Nuoroda

  verta pasididžiuoti nepriklausomos Lietuvos valstybės planais plėtoti tuometinės pažangios susisiekimo infrastruktūros įgyvendinimu. Deja okupacijos ir karo veiksmai bei pokarinė valstybės okupantų sovietizacija šalies ūkį dar dešimtmečius murgdė skurde.
  Dabartiniu metu, pasauliniu mastu buvo labiau plėtojama automobilių transporto infrastruktūra, kuri galimai vėl gali būti kuo nors keičiama dėl oro taršos mažinimo ir kt.

  Prieš 5 mėnesių