Patvirtinus naują kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną – vaistų grupių kainos mažės 4 proc. - tokius pokyčius žada Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau kai kurios žmonių mokamos priemokos didės keliais, dešimčia ar šimtu litų.

 

Sveikatos apsaugos ministro Rimvydo Turčinsko įsakymu patvirtintas 2007 m. Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas. Po jo patvirtinimo kompensuojamųjų vaistų grupių bazinės kainos kris iki 4 proc. Kita vertus, kai kurių prekinių ženklų vaistų priemokos gali padidėti, todėl pacientai skatinami gydytojų ir vaistininkų prašyti pigiausių reikiamos grupės vaistų. Mat didėjant konkretaus vaisto priemokai, kitų tos pačios cheminės sudėties vaistų priemoka dažniausiai nesikeičia.

 Planuojama, kad įsigaliojus 2007 m. kompensuojamųjų vaistinių preparatų bazinių kainų kainynui, valstybė per metus sutaupys apie 24 mln. Lt Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. 16 mln. Lt dėl vaistų gamintojo deklaruotų kainų sumažėjimo ir dar apie 8 mln. Lt - po derybų su vaistų gamintojais. Tai pajus ir pacientai, nes kai kurių vaistų priemokos sumažės nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų litų. Labiausiai priemokų suma mažėja onkologinių ir nervų sistemos ligų vaistų grupėje.

Pvz., onkologinėms ligoms gydyti yra skirta Paclitaxelum vaistų grupė, kurią sudaro keletas konkrečių prekinių ženklų vaistai. Vienam iš šių vaistų gamintojų sumažinus deklaruojamas kainas, mažėjo ne tik kompensuojama suma, kas leido sutaupyti valstybei, bet ir paciento priemoka. Ji nuo daugiau nei poros šimtų krito iki 16 Lt.

 Hipertenzija gydyti yra skirtas vaistas Amlodipinas. Jo buvusi bazine kaina grupėje (kompensuojama suma ) 22,04 Lt. Pigiausias vaistas prekiniu pavadinimu 23,59 Lt, priemoka kompensuojant 100 % 1,55. O naujame kainyne kompensuojama suma sumažėjo iki 19,97. Pigiausias vaistas prekiniu pavadinimu atpigo iki 21,42 Lt, atitinkamai priemoka kompensuojant 100 % sumažėjo iki 1,45 Lt.

 Naujame kainyne įrašyti 1504 vaistiniai preparatai prekiniais pavadinimais, naujų įrašyta – 113, gamintojo deklaruota kaina sumažinta 185 vaistiniams preparatams. Visi vaistiniai preparatai sugrupuoti į 445 grupes.  

 

Tačiau kaip praneša dienraštis “Lietuvos žinios”, ateinantį sekmadienį įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui į vaistines užsukę žmonės gali nemaloniai nustebti, kad pabrango daugelis jų anksčiau vartotų medikamentų. Vaistinių rinkodaros specialistai apskaičiavo, kad priemokos už kompensuojamuosius vaistus vidutiniškai padidės 8,6 proc., penktadienį informuoja dienraštis "Lietuvos žinios".

Vaistininkų skaičiavimu, pacientų priemokos už kai kuriuos naujajame kainyne esančius vaistus padidės vos keliais litais, tačiau yra ir tokių, kurie brangs dešimtimis ar net šimtais litų.

Prognozuojama, kad itin jautrus turėtų būti insulinų, kurie kasdien būtini diabetu sergantiems ligoniams, priemokų didėjimas apie 8 litus.

Populiaraus vaisto nuo astmos "Seretide" priemoka gali pašokti 1,31-13,88 lito, nuo skausmo dažnai skiriamo preparato "Movalis" priemoka -0,45-4,95 lito.

Net 37-39 litais gali padidėti pacientų priemoka už kraujotakos ligoms gydyti skirtą vaistą "Ara-nesp", 39 litais - antinavikinis preparatas "Diphereline", 99 litais -priemoka už antidepresantą "Efexor", net 65-409 litais - su inkstų ligomis susijusiai anemijai gydyti skirtas vaistas "Eprex", 167 litais - hormoninis preparatas "Nutropin".

ANYKŠTA

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.