Kunigas Algirdas Toliatas savo feisbuko puslapyje ištrynęs komentaro dalį, kviečiantį pagalvoti prieš pasirašant Stambulo konvenciją, turbūt pasijuto peržengęs raudoną liniją.

Tai  parodė , kad atėjo laikas atverti Overtono langą.   
Kas tas Overtono langas? Prieš keletą metų žuvęs JAV sociologas Džozefas Overtonas aprašė metodą, kaip nepopuliarias, doroviškai nepriimtinas idėjas galima paversti skatintinomis, remiamomis ir įtvirtinamomis įstatymu. Šia technologija mielai naudojasi politikai ir propagandistai. O jei neparanku – vadina juodosiomis technologijomis.
Naudojant Overtono lango principą galima pakeisti požiūrį ne tik į baisųjį Lietuvos priešą Filipą Kirkorovą, bet ir priimtinu dalyku paversti, pavyzdžiui,…kad ir kraujomaišą. Žinoma, kad incestas skatina ne tik apsigimimus, bet stiprina ir prigimtines žmogaus savybes. Todėl tikėtina, kad iš mokančių piešti brolio ir sesers santuokos gali gimti naujasis Leonardas.
Iš pradžių reikia panaikinti tokios temos svartymo tabu. Pirmasis Overtono langas - ,,Nuo neįmanomo iki radikalaus“: apie incestą pradeda diskutuoti mokslininkai. Neutraliai ir nešališkai. Juk pažinimui mokslo tikslais tabu neegzistuoja. Neįmanoma tema po viešų mokslinių diskusijų ir konferencijų išlieka radikali, tačiau patraukia visuomenės dėmesį kaip dalykas, apie kurį diskutuoti padorioje draugijoje nėra nepadoru. Antrasis langas - ,,Nuo radikalaus iki priimtino“. Į areną išleidžiami buliai, kurie erzina visuomenę savo radikalia pozicija ir tuomet kaip kompromisas suformuojamas nuosaikiųjų arba ,,sveiko proto“ skluoksnis. Incestas - vis dar dorovinis tabu, tačiau jo pavadinimas pakeičiamas eufemizmu – sakykim, ,,meile tarp giminaičių“. O tai jau  nesukelia atmetimo reakcijos ir net skatina užuojautą - argi jie kalti, kad myli?  Trečiasis langas - ,,Nuo priimtino iki protingo“. Pateikiami moksliniai įrodymai. Štai Egipto faraonai į žmonas ėmė savo dukteris - o  buvo sukurta neprilygstama civilizacija: piramides be kranų pastatė! Paradigma vis labiau keičiasi – kraujomaiša buvo nuo seno! Ir ką? Žemė sugriuvo? Langas prasiveria. Įsitvirtina norma - ,, Nuo protingo iki populiaraus“. Tuomet įsijungia autoritetai. Kokie nors influenceriai, kurie sako, kad tai kaip tik yra labai „cool“. Ne tik monarchai yra artimi giminės, bet ir Kiškė gyvena su tikru pusbroliu Kiškiu. Laaaabai laimingi. Bruzdantys užtyla. Kas nori lįsti po  autoritetų volu?! O tada jau švenčiama pergalė. Langas atsiverai iki galo. Įgyvendinamas principas - ,,Nuo populiaraus prie politinio“. Reiškinys tampa politiškai svarbus. Nepritarimas jau vertinamas kaip žmogaus teisių pažeidimas. Abejojantys smerkiami, kalbantys užtildomi, protestuojantys žeminami ir baudžiami. Kodeksu ar kokia Konvencija. Viskas daroma dėl bendro gėrio. Siekiant pozityvių tikslų. Žinoma, geriesiems žmoneliams tylint.
Šiukštu, netapatinkite pavyzdžio apie incestą su bandymais įteisinti vienalyčių asmenų santuokas ar socialines lytis. Tai tik pavyzdys. Overtono principu remiantis, galima įrodyti bet ką. Net ir nevertų gyventi žudymo naudą.
Po to, kai populiarus, iškalbus, išvaizdus, motociklu lakstantis ir ant žurnalų viršelių  vis atsiduriantis kunigas per naktį virto baisuokliu homofobu ,,Toletu” ir jį  viešai pasmerkė dvasiniai autoritetai -  humoristas, dainininkė bei madų žinovė, valdančioji dauguma jau gali imtis paskutinio Overtono lango -  įstatymu įtvirtins cenzūrą ir bausmes už neapykantos kalbos vartojimą, kai realiai tik diskutuotuojama, kuo skiriasi šeima nuo vieno namų ūkio. Su tuo ir sveikinu Lietuvos populiaciją (naujas valdančiosios daugumos terminas). Netrukus galėsime legaliai ir nebaudžiamai šniaukšti ne tik narkotikus, bet ir sveikinti pažangias šeimas, kuriose augs naujas, patriarchalinių papročių nestigmuotas homo sapiens. Iš kur homo atsiras, jei vienalyčiai negali palikti genetinių klonų? Gali būti, kad iš tamsių ir atsilikusių vatnikų bei kaimiečių šeimų, kurie dar ims ir žabine išreiks savo paaugliui požiūrį į sijoną. Homofobiškai.
Neabejoju, kad jau netrukus Ligonių kasos finansuos ir  lyčių keitimo operacijas. Dieve duok, kad tai juos padarytų mažiau įnirtusius.
Tai ne mano homofobiška fantazija, bet netolima ateitis. Kaip žinia, visos naujos mados – kaip ir viešas tyčiojimasis iš kitaip manančių - toji ,,atšaukimo“ arba ,,cancel kultūra”, kuri šiomis dienomis taikyta tiek  700 kultūrininkų rašto susilaukusiam Seimo nariui Petrui Gražuliui, tiek 365 tūkstančiais parašų paniekintam Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkui Tomui Vytautui Raskevičiui, tiek kunigui A. Toliatui, į Lietuvą ateina iš JAV.
Todėl mūsų suvokimo laukia ir daugiau Overtono langų  – JAV Kongreso Žemuosiuose rūmuose demokratai užregistravo pataisą,  kurioje, siekiant ,,išreikšti pagarbą visoms socialinės lyties tapatybėms”, siūloma įtvirtinti  neutralią lyties atžvilgiu kalbą ir keisti šeiminius santykius nusakančius terminus - ,,brolis”, ,,sesuo”, ,,motina”, ,,sūnus” - į lyties atžvilgiu neutralius žodžius. Užjaučiu Valstybinės lietuvių kalbos komisijos „tijūnus“:  teks jiems gerokai pasukti galvas, kaip neužgaunat 72 lyčių perkurti  dainelę - ,,Sėk, sesute, žalią rūtą,/ Kad Lietuva laisva būtų,/ Sėk, sesute, ir gvazdiką,/ Kad nebūtų bolševikų”, kad nesugadintų rimo.
O kalbant rimtai, žinomas Lietuvos kunigas  nepasakė nieko nauja. Jis paprasčiausiai pritarė savo dvasinės vyresnybės  Lietuvos Vyskupų konferencijoje 2018  metais  priimtam kreipimuisi nepritarti Stambulo konvencijai. Būtų keista, jeigu bažnyčios tarnas kalbėtų kitaip.
Beje, kai dėl  žeminančios kunigą pravardės („pisToletas“)retransliavimo papriekaištavau fb draugei menininkei Vilmai Fioklai Kiurei, kad taip ji skatina patyčias, žinoma Žmogaus teisių aktyvistė sureagavo akimirksniu - parašė, kad nuo noro tikėtis norminės kalbos ir prasideda cenzūra. Ir tolerantiškai išmetė mane iš draugų. ,,Manęs nemokė slėpti pykčio”, - taip apie save vasarą ji kalbėjo ,,Delfiui”. Kaip gaila. O mane mokė. Tiesa, ne visuomet tai pavyksta. Bet nors stengiuosi.

 

Gražina ŠMIGELSKIENĖ

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • konvencija man nerūpi,

  Nuoroda

  bet aš prieš lendančius iš urvų gėjus ir lesbietes.Dėl manęs ,tegu sau ramiai gyvena kaip LTSR laikais ir nelenda į akis su savo norais,ir aš daug ko noriu,bet susilaikau jei kam nors nepatinka

  Prieš 3 savaičių
 • Piatra

  Nuoroda

  Fainuole Tu Grazina, režei ka manai

  Prieš 3 savaičių
 • VK

  Nuoroda

  Puikus straipsnis

  Prieš mėnesį
 • Vilius

  Nuoroda

  geras straipsnis

  Prieš mėnesį
 • Laimutė

  Nuoroda

  Taip, reikia laikytis savo įsitikinimų, o netapti isoperuoto proto "nauju žmogumi" ono". Homoseksualai tikrai turi didžiulius tikslus, ir yra be galo agresyvūs, patys specialiai provokuoja normalios orientacijos žmones savo iškrypimo agresyviu kišimu visiems. Ir patys rėkia gaudami atatinkama atsaką. Tai yra jų programos dalis. Tokiu pat principu veikia ir radikalus feminizmas. Eskaluojamos tik moterų teisės, vyrai lyg nebe žmonės, Vienu žodžiu, tokią teisė, kaip gimti, tapti ir būti tik Žmogumi, kažkam per maža. Na dar tik vaikų teisės, tėvai daromi blogiu. Klausimas, kas yra tikrasis fašizmas ir sovietizmas?!

  Prieš mėnesį
 • Romualda

  Nuoroda

  Pritariu teksto autorei. Norėtųsi, kad Lietuvos žmonės būtų ne tik labiau apsišvietę, bet ir kritiškesni. Gaila, kad kritinio mąstymo stokojama.

  Prieš mėnesį
 • Mama

  Nuoroda

  Puikus tekstas.

  Prieš mėnesį
 • Kas prieš šeimą?

  Nuoroda
  Prieš mėnesį
 • Kestutid

  Nuoroda

  Grazina, tamstai reikia rimtai apsvarstyti Vito Tomkaus ideja ..
  Gal verta Anyksta paversti Anykscio krasto ltautos tribuna, kaip Respublika nori padaryti tautos tribuna...

  Prieš mėnesį
 • Kristina

  Nuoroda

  Dieve, visos tos Mergelės kaip Jazzu, Jagelavičiūtė ir dar daug kitų "laisvų žvaigždžių (?) Yra įtikėję savo žvaidždišku statusu, ir galvoja, kad vyrų, ar kitų lyčių partnerių ,papų, veidų ir kitų kūno dalių keitimas jas daro protingomis ir galinčiomis "įšventintas" bet kokius komentarus apie kitaip galvojančių su ir tiesiog protingesnis Cool?

  Prieš mėnesį
 • Birutė

  Nuoroda

  AČIŪ,GRAŽINA!.

  Prieš mėnesį
 • J.D.

  Nuoroda

  Tamsuma... kažkaip liūdna net... ir ne dėl kunigo ar homosexualų, o dėl "Anykstos" užstrigimo kažkur sovietmety... O kas dėl kunigo T. tai viskas OK, pareiškė vyras nuomone ir tiek, bet tada nereikia taip jautriai pačiam reguoti į kitų nuomones apie savo viešą įrašą.. Atstovėk tada savo poziciją, berk savo kontrargumentus prieš kitų argumentus...

  Prieš mėnesį
 • Argumentus?

  atsakymas į: J.D. Nuoroda

  Argumentuoti gali norintiems diskutuoti, o ne spiegiančiai inkvizicijai.

  Prieš mėnesį
 • ARVYDAS D.

  Nuoroda

  Toliatas tikrai nesuvokia.konvencijos dėl moters teisių paskirties.Po jo neargumentuotų provokacijų prieš minėtą Stambulo konvenciją,kuri gina žmogaus teises,atsisakau ir kitiems nerekomenduoju pono Toliato vadinti ir laikyti kunigu.Riaušių provokatorius.

  Prieš mėnesį
 • Ar

  atsakymas į: ARVYDAS D. Nuoroda

  perskaitėte ir išanalizavote visą Stambulo konvenciją? Jūsų komentaras suplanuotų, kad apsiribojot įžanginiu jos pristatymu

  Prieš mėnesį
 • Arūnas

  Nuoroda

  Ačiū už puikų straipsnį. Visų šimtų procentų su jumis sutinku.

  Prieš mėnesį
 • Rasa

  Nuoroda

  Aciu! Straipsnis kaip sviezio oro gurksnis!

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  Nuoroda

  Po antros vakcinos Italijos sporto fotografei, kuri buvo didelė vakcinacijos šalininkė, socialiniuose tinkluose reklamavo vakcinavimą,sustojo širdis.
  https://m.perugia24.net/primo-piano/michela-oggi-avrebbe-compiuto-49-anni-il-destino-ci-ha-privato-per-sempre-del-suo-sorriso-49642?fbclid=IwAR1KraamZwU2tI-GH6zkdXILTZgRAawL8Kb5m8tTMIwVCxeajLepIy_O8gs

  Prieš mėnesį
 • Informacija

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Kodėl mums tegiama, kad mirčių nuo skiepų nėra fiksuojama?

  https://www.gov.uk/…/coronavirus-covid-19-vaccine…
  Oficiali vakcinų šalutinių reakcijų statistika:

  Astra zeneka:
  Mirtys – 205
  Pranešimų apie šalutinius poveikius – 31427

  Pfizer:
  Mirtys – 197
  Pranešimų apie šalutinius poveikius – 26823

  Prieš mėnesį
 • Na taip

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Likimo ironija. Kvaila teigti, kad imunitetą turintis kurti t.y. paveikti žmogaus kūną preparatas, pirma nekirs per silpnesnius organus. Bet mūsų gudručiai išaiškins, kad ne vakcina kalta.

  Prieš mėnesį
 • Veidmainystė

  Nuoroda

  Lietuvoje apie 98 proc. yra krikštyti, tai katalikai, provoslavai, protestantai ir kt.
  Logiška, kad 98 proc. turėtų būti prieš Konvenciją.
  Todėl krikštytieji, kurie pritaria Konvencijai elgiasi negarbingai, išduoda savo tėvus ir parduoda savo garbę.

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  Nuoroda

  Brangūs broliai kunigai,

  Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasklido diskusija ar kunigas ir pati Bažnyčia gali pasisakyti rūpimais klausimais? Atsakymas yra TAIP!
  Demokratinės visuomenės esmė - visi turi lygias teises, taigi ir žodžio laisvę pasisakyti, jei tai neprovokuoja smurto ar nepagarbos kitam žmogui ar visuomenės grupei.
  Jei kas neigtų tikėjimo, sąžinės ar nuomonės pareiškimo laisvę, tas palaiko totalitarinės galios ideologiją. Drausti pasisakyti yra labai pavojinga tendencija demokratinėje ir pluralistinėje visuomenėje.
  Todėl jei žmogus nepritaria Stambulo konvencijos ratifikavimui ar partnerystės instituto įteisinimui jis ar ji turi teisę apie tai pasisakyti. Tam yra įvairūs būdai ir vieši ir privatūs.
  Bažnyčia palaiko laisvę pasisakyti žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, viešuose debatuose ar renkant parašus. Drąsinkime vieni kitus būti aktyviais reiškiant savo nuomonę ir nebijoti tų kurie prieštarauja prieš teisę pasisakyti.

  Šią žinutę galite panaudoti parapijų skelbimuose.

  Pagarbiai

  † Kęstutis Kėvalas
  Kauno arkivyskupas

  Prieš mėnesį
 • Valua

  Nuoroda

  Geras straipsnis.

  Prieš mėnesį
 • Ekstrasensas

  Nuoroda

  G.Orvelas prieš 70 metų net ir nenutuokdamas apie Overtono langą aprašė
  tai, kas būna kai pasinaudojama Overtono lango principu. Taigi 1984-ieji artėja. Po jų jau panašių kaip čia komentarų, gerbiamieji, neberašinėsite, o kol kas Gražinai AČIŪ.

  Prieš mėnesį
 • tiesa

  atsakymas į: Ekstrasensas Nuoroda

  Policija jau paskelbė apie kažkokių cyberpolicininkų kūrimą komentaram tramdyti, o konservai nori keisti rinkimų įstatymą. Būkit ramūs - kol neprasuks reikaliukų tol kovidas siautės.

  Prieš mėnesį
 • Pranešk žinią

  atsakymas į: tiesa Nuoroda

  Rinkimų įstatymo pakaitas pirmas pasiūlė Tubio bendražygis kelyje į Seimą - Bernatonis. Abiem kelionė į Seimą nebuvo sėkminga. Gal ir konservatoriai nueis paskui bebrus?

  Prieš mėnesį
 • Mortonas

  Nuoroda

  O ką sako Overtonas apie lytinį santykiavimą su lavonais?Gal Laisvės partija pateiks svsrstymui tokį projektą?

  Prieš mėnesį
 • Kaimynas

  Nuoroda

  O jazu pasirodė tikra nevykėlė ,ir garbes Anykščiams nedaro ,o mūsų šeima ir draugai pas plikę nesilankys.Atgrasi boba .

  Prieš mėnesį
 • Oho

  atsakymas į: Kaimynas Nuoroda

  Kokia tolerancija demonstruojama!

  Prieš mėnesį
 • senjorė

  Nuoroda

  padorūs vienalyčiai partneriai ir dabar gyvena ir nerėkia, bet už rėkimą jiems moka pinigus

  Prieš mėnesį
 • Nuoroda

  Straipsnis geras, bet vienalyčiai partneriai pasinuodos suragatinėm motinom ir už pinigus turės vaikų, kaip dabar užsienį

  Prieš mėnesį
 • Ploju

  Nuoroda

  Atsistojus uz puiki straipsni. Aciu

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  Nuoroda

  Morališkai degraduojančioje Lietuvoje viskam pritars. Gyvename baisiuose laikuose ir panašu, kad bus daug baisiau. Moralines vertybes reikia pamiršti, žmogaus darymo gyvuliu procesas tik spartės ir abejoju, jog prieš tai įmanoma pasipriešinti, nes už to stovi galinga pasaulio jėga. Besipriešinantys buldozeriu bus pervažiuoti.

  Prieš mėnesį
 • Profsąjungos narys

  Nuoroda

  Super! Pagarba autorei.

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  Nuoroda

  Štai taip ateityje reikės kreiptis, sakant kalbą.
  https://www.youtube.com/watch?v=b8sWBVNgeW0

  Prieš mėnesį
 • Skaitanti

  Nuoroda

  Aciu,laukiu Jusu ''rieviu'' ir eilini karta zaviuosi.minciu destymu,taiklumu.Pulsim ant keliu ''visi varguoliai'',kad tik greiciau butu pasirasyta STAMBULO KONVENCIJA [nors iki Velyku,kad galetume ramiai ridenti margucius]

  Prieš mėnesį
 • Kolonija

  Nuoroda

  Konserfašistai naikina tauta, į kovą kils tauta ??

  Prieš mėnesį
 • cha

  atsakymas į: Valdas Nuoroda

  Prisijuokiau. Ačiū už gerą nuorodą.

  Prieš mėnesį
 • Viltis

  Nuoroda

  Kad A. Maldeikienės isišokimai kaip" istorijos prie Laptevų jūros yra lėkštos "ir kt. sulauks ir Anykščių žurnalistų dėmesio!

  Prieš mėnesį
 • Aha

  Nuoroda

  Aciu uz drasa sakyti savo nuomone, tokiu zmoniu daugiau reikia

  Prieš mėnesį
 • Kristina

  Nuoroda

  Dėkui ir už puikiai išdėstytą temą, ir už Jūsų nuostatą. Stipru. Visi, dar yra vilties, kad bent jau dalis seimo išsiblaivys, ypač iš konservatorių gretų..JUk mato koksvisuomenėje sujudimas ir kad didžiulė visuomenės dalis neremia Stambulo konvencijos priėmimo. Nors matant tendencijas, kad partijos pirmininko rinkimų kampanijoje neatsiranda nei vieno, pasiryžtančio varžytis su dabar esančiu pirmininku, suprantu, jog ši viltis gana naivi.

  Prieš mėnesį
 • Oi

  Nuoroda

  Nesitikejau.Šiaip tai darosi baisoka.maniau,kad nebus jau tamsumu, nebus vienos tiesos.Nejau 10 laisve mylinciu yra vertesni uz 60 proc. Lietuviu.

  Prieš mėnesį
 • Ačiū,

  Nuoroda

  puikiai, motyvuotai,aiškiai išdėstyta. Na,o apie p.Vilmą Fioklą ką bepridursi,- jos performansai su LR himno interpretacijom ją pilnai atskleidė

  Prieš mėnesį
 • Giedrė

  Nuoroda

  Dieve, saugok Lietuvą ir jos vaikus nuo visokio blogio nešamo ir pristatomo kaip gėris. Ar atsimenate: „Gerais norais kelias į pragarą grįstas“ Tegul nušvinta valdžios akys, prabyla širdys ir sąžinės. Mes stovime to baisaus kelio pradžioje. Amen.

  Prieš mėnesį