Lietuvos merai kreipiasi į aukščiausius šalies vadovus ragindami imtis politinės lyderystės ir leisti savivaldybėms pasinaudoti unikaliomis Europos Sąjungos (ES) suteiktomis galimybėmis investuoti į ekonomikos gaivinimą, regioninės atskirties mažinimą ir viešųjų paslaugų kokybę.


Visų 60-ies Lietuvos savivaldybių vadovai trečiadienį, vasario 24 dieną, išplatino kreipimąsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą, Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę kviesdami imtis konkrečių veiksmų suteikiant savivaldybėms daugiau savarankiškumo ir įgalinant jas vykdyti regionų plėtrai būtinas investicijas.
„Laiku nesuteikus galimybių savivaldybėms pačioms investuoti, Lietuva rizikuoja prarasti didelę dalį ES lėšų, kurių pagalba galėtume mažinti regioninę atskirtį, stiprinti regionų ekonomiką, kurti palankesnę verslo aplinką ir darbo vietas, gerinti švietimo kokybę, plėtoti infrastruktūrą ir socialines paslaugas, inicijuoti išmaniuosius projektus,“ - teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Dabartinė savivaldybių finansinių išteklių formavimo sistema nesudaro galimybių planuoti ir įgyvendinti investicijas, nes savivaldybių savarankiškų pajamų šaltiniai yra labai riboti, o skolinimasis itin suvaržytas dėl griežtų fiskalinių taisyklių. Kyla reali grėsmė, jog savivaldybės negalės pasinaudoti ES fondų lėšomis ir nebus pajėgios įgyvendinti nei regioninių, nei individualių savivaldybių investicinių projektų.
Vyriausybei rengiant savo programos įgyvendinimo bei ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus, merai ragina svarbiausių šalies institucijų vadovus priimti sprendimus dėl kompleksinės savivaldybių finansų sistemos reformos. Kreipimesi nurodomi trys pagrindiniai siūlymai sukurti tvarų ir skaidrų finansinį pagrindą regioninės politikos įgyvendinimui. Tai - savivaldybių pajamų formavimo peržiūra išplečiant nuosavų pajamų šaltinius ir didinant investicinį pajėgumą, savivaldybių skolinimosi ir skolos valdymo reglamentavimo peržiūra bei tvaraus finansinio instrumento savivaldybių investicijoms finansuoti sukūrimas, panaudojant ES struktūrinių fondų ar (ir) ES ekonomikos gaivinimui ir atsparumo didinimui skirtos priemonės (angl. Recovery and Resilience Facility) lėšas.
Merai atkreipia dėmesį ir į tai, kad savivaldybių ekonominio savarankiškumo stiprinimas yra vienas iš šios Vyriausybės programos prioritetų. Be to, pernai Prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva buvo pasirašytas Seimo politinių partijų vadovų ir Lietuvos savivaldybių merų memorandumas, kuriuo įsipareigota siekti „glaudesnės centrinės ir vietos valdžios partnerystės siekiant stiprinti Lietuvos savivaldos savarankiškumą ir atsakomybę“.
Susirūpinimą Lietuvos savivaldybių biudžetų formavimo praktika įvairiuose formatuose išreiškia ir Europos Komisija. Jos užsakymu Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) atliko ir kaip tik šiomis dienomis pristato savo rekomendacijas Lietuvai imtis esminių pokyčių savivaldybių finansų srityje.

 

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • rinkėja

  Nuoroda

  Dėl ir balsuojame už Obelevičių, nes jis nežiūri partinių interesų, kovoja už rajoną ir jo žmones.

  Prieš mėnesį
 • Be kaminų

  Nuoroda

  Taip koncervatorius Jovaiša pliurpt sugebejo ,kad Anykščiams kaminu nereikia .

  Prieš mėnesį
 • Earn money

  Nuoroda

  Mane atleido mano viršininkas ir kelis mėnesius buvau be darbo, nei mano bičiulis pasakojo apie šią svetainę, kad galėčiau dirbti. Per mėnesį aš galiu uždirbti gražų paketą. Norėdami gauti daugiau informacijos, apsilankykite ....... http://bit.ly/3rgMKrL

  Prieš mėnesį
 • Vanda

  Nuoroda

  gal reiktu koki nedideli fabrikeli pastatyt kur gamintu koki tai daikta kurio pasaulis da negamina , ot ce galva reiktu pasukt valdzei.

  Prieš mėnesį
 • Realiai

  atsakymas į: Vanda Nuoroda

  Jokia valdžia nieko negamina, fabrikų nestato ir to daryti įstatymai neleidžia. Galvą turi sukti verslas, o vsldžia turi netrukdyti ir padėti

  Prieš mėnesį
 • B

  atsakymas į: Vanda Nuoroda

  Dar niekas pasaulyje nebuvo ir nebus valdžios, kuri sugalvotų gaminti daiktą, kurio nebuvo pasaulyje. Išimtis tik atominė bomba. Laisva rinka tegali sugalvoti naują produktą. CCCP vogdama iš laisvojo pasaulio technologijas pavirti milžinu su molinėmis kojomis ir išsidrėbė. Prieš dėsnius nepapusi.

  Prieš mėnesį
 • mere

  Nuoroda

  kada zmones gales patekti pas gydytojus ,o ne telefonu ,nes ir telefonu uzregistravusius ,jau sesute atsiliepia o ne gydytoja jums tas turbut neaktualu ,nes jus turbut priima asmeniskai

  Prieš mėnesį
 • B

  atsakymas į: mere Nuoroda

  Eini ir nueini. Bet jei noryte tik pasikalbėti, tai gydytojai naudojasi proga ir negaišta laiko tuščioms kalbom.

  Prieš mėnesį
 • mere

  Nuoroda

  pasakyk kiek musu pinigais investuota i turizma ir kiek is turizmo ,mes gavom realiai pajamu

  Prieš mėnesį
 • Turizmas

  atsakymas į: mere Nuoroda

  Valdžia į turizmą praktiškai nieko neinvestavo. Negali sakyt, kad pvz dviračių takas turistams. Tai mums, anykštėnams. Dėl naudos. Dabar pusė visų darbo vietų Anykščiuose susiję su turizmu. Apgyvendinimas, maitinimas ir kt. Tik idijotas to gali nematyti.

  Prieš mėnesį
 • Kas skleidžia?

  atsakymas į: Turizmas Nuoroda

  Sovietinių laikų propaganda

  Prieš mėnesį
 • ekonomistas

  atsakymas į: Kas skleidžia? Nuoroda

  Sovietinių laikų propaganda yra, kad žmonės dirbti ir uždirbti gali tik fabrikuose. Pasaulis jau senokai senokai nuėjo kitu keliu. Ir Lietuvoje turizmas sukuria tiek pat BVP, kiek žemės ūkis, nors realiai kelis kartus daugiau, nes žemės ūkis remiamas ES išmokomis, o turizmas neremiamas ir moka didesnius mokesčius.

  Prieš mėnesį
 • durnius

  atsakymas į: ekonomistas Nuoroda

  tai kodėl Anykščių ekonomika dugne, jei turizmas klesti?

  Prieš mėnesį
 • Jooo

  atsakymas į: mere Nuoroda

  Investuoti milžiniški pinigai, o grąžos beveik nėra. Tai rodo prastą vadybą.

  Prieš mėnesį
 • Antanas

  Nuoroda

  Tuščios kalbos, nes Vilniaus ar Kauno verslo lobistai to niekada nedaleis.

  Prieš mėnesį