Vincentas Belevičius sako, kad nešildomose buvusios ligoninės patalpose gyvena kartu su bičiuliu, kuris ketvirtadienį buvo išvykęs į „darbą“.

Žmogaus galimybės yra beribės. Šį faktą patvirtina benamis Vincentas Belevičius, kurį aplankėme šią savaitę spaudžiant 20 laipsnių šalčiui. 57-erių metų vyras įsikūręs viename iš buvusios Anykščių ligoninės pastatų.
Apie 11 valandą žmogų radome susirangiusį kambario kampe, skudurų krūvoje. Nešildomoje patalpoje vyras sakė gyvenąs ne vienas, su kolega, kuris tą dieną buvo išvykęs į ... „darbą“.

Nepatiko globėjų požiūris į Šv.Mariją

Apžiūrėti, kur per šalčius glaudžiasi Anykščių benamiai, išėjome kartu su Anykščių socialinės gerovės centro steigėjais  Sigitu Petravičiumi ir Donaldu Vaičiūnu. Kiek groteskiškai atrodo, jog V.Belevičius su bičiuliu glaudžiasi gretimame pastate, prie pat Anykščių parapijos namų, kuriuose įsikūręs Anykščių socialinės gerovės centras.
„Anykštai“ benamis, nesikeldamas iš savo guolio, draugiškai pasakojo, kad jis kilęs iš Šilutės, o persikraustęs į Anykščių rajoną gyveno Vaitkūnuose, kolūkyje dirbo traktorininku, paskui fermos darbininku. Jis sakėsi, kad benamiu jis tapo po skyrybų - namą neva paliko žmonai ir išėjo į niekur. Vaikų vyras sakė neturintis, o apie gimines dėstė: „Jiems „da lampočki“ - kam aš, invalidas, reikalingas?...“  
Praėjusią žiemą V.Belevičius praleido Troškūnuose, privačioje prieglaudoje. „Ten tas pats per tą patį. Ir Marijos jie nepripažįsta“, - apie tai, kuo nepatiko prieglauda, kalbėjo benamis.
„Kuo mes galėtume jums padėti?“ - šaltyje gulinčio benamio klausė S.Petravičius ir D.Vaičiūnas.  
„O kuo jūs man padėsite? Nieko baisaus, kad ir pavasario nesulauksiu. Užkas ir dabar, žemė nėra labai įšalus“, - Anykščių socialinės gerovės centro steigėjams atsakė benamis.
Jis sakė gaunąs neįgaliojo pensiją. Dieną eina pasišildyti į  Vilniaus gatvės „Norfą“. Parduotuvės kulinarijos skyriuje jis, kai turi pinigų, nusiperka sriubos ar kito karšto maisto. „Nespjaunu. Šilčiau išgėrus“, - požiūrio į alkoholį neslėpė benamis.  

Kiek tos žiemos...

Dar du benamius - Audrių ir Arūną - sutikome prie „Norfos“. Pusamžiai vyrai sakė, jog per šalčius buvusios ligoninės pastate nebenakvoja - glaudžiasi pas pažįtamus - tai pas vienus, tai pas kitus.
Audrius sakė, kad Anykščiuose turėjo du butus, bet „draugė numaudė ir liko ant ledo“. Arūnas dėstė, kad jis gatvėje atsidūrė po to, kai sudegė jo Kavarske turėtas namas.
Dienomis abu vyrai „dirba“ prie „Norfos“, kas centų duoda, kas vežimėlį leidžia grąžinti į prekybos salę ir iš jo išsiimti kaip užstatą paliktą pinigėlį.
„Žvejų gatvėje nusižiūrėjau butą nuomai. Už 60 eurų per mėnesį. Eisim ten abu su draugu“, - apie ateitį kalbėjo Audrius. Jis tikino, kad jau tuoj tuoj prasidės visai neblogas gyvenimas - turi pasiūlymą eiti dirbti prie statybų pagalbiniu darbininku, o pavasarį eis sraigiauti. Pasak Audriaus, per dieną jis gali pririnkti sraigių ir už 40 eurų.
„Kai įsikursite - ateikit pas mus. Padėsim kuo galėsim. Ir baldų rasim“, - Audriui ir Arūnui žadėjo D.Vaičiūnas.
Abu vyrai aiškino, kad į prieglaudą neis, nes neturi pinigų. Anykščių socialinės gerovės centro steigėjams ėmus aiškinti, kad galima sutvarkyti dokumentus, kad benamiams bus skirtos socialinės išmokos, ir Arūnas, ir Audrius mojo ranka - kiek tos žiemos beliko... O vasaromis jiems smagiau laisvėje.  

Turi kardinaliai keistis požiūris

Anykščių socialinių paslaugų centre įsteigtas naujas etatas. Naujas darbuotojas turės rūpintis benamiais. D.Vaičiūnas mano, kad tokio etato išlaikymas iš rajono biudžeto yra tik tuščias pinigų švaistymas. „Ką tas žmogus galės padaryti? Ateis su jais pasikalbėti? Mes kalbamės, pats girdėjote. O kas nuo to keičiasi?“ - aiškino D.Vaičiūnas.
Jo nuomone, reikia kardinalaus sprendimo. „Galbūt reikia nupirkti butą, įsteigti mini nakvynės namus. Gal bent benamiams nuolat duoti karšto maisto.
Reikia kažkokio atspirties taško, nuo kurio jie galėtų pajudėti“, - svarstė Anykščių socialinės gerovės centro steigėjas.

Meras mato tik psichologinę problemą

Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius „Anykštai“ sakė, jog V.Belevičių jis gerai pažįsta. „Pernai buvau suorganizavęs jo apgyvendinimą Troškūnuose.

Regis, viskas buvo gerai, net gerti buvo metęs. Praėjusį ketvirtadienį ar penktadienį susitikau jį „Norfoje“. Sakau - gal reikia pagalbos. Atsakė, jog geriau duočiau jam nuvaryti vežimėlį ir pasiimti užstatą“, - „Anykštai“ pasakojo meras.
Jo nuomone, nakvynės namai benamių problemos neišspręs. „Vienas dalykas - juos išlaikyti yra brangu, o kita vertus - benamių į nakvynės namus per jėgą nesugrūsi. Esu beveik garantuotas, kad jie nakvotų ten, kur nakvoja, jeigu ir būtų Anykščiuose nakvynės namai“, - požiūrį dėstė S.Obelevičius. Jis tikino, kad įžvelgęs tik psichologines problemas, todėl Anykščių socialinės pagalbos centre ir įsteigtas darbuotojo, kuris dirbs su benamiais, etatas. „Reikia su jais nuolat dirbti. Iš karto stebuklų nebus, bet gal po kelių mėnesių darbo bus rezultatas“... - vylėsi rajono vadovas.     

Surengė Kūčių vakarienę

Prieš Kūčias lauke, šalia Anykščių socialinės gerovės centro ir Anykščių Šv.Mato bažnyčios, o drauge ir šalia benamių būsto senojoje ligoninėje, buvo pastatytas šventinis stalas. Į Kūčių vakarienę buvo pakviesti benamiai. Šv. Mato parapijos klebonas Petras Baniulis laužė plotkeles, kalbėjo maldas. Benamiams pasiūlyta geresnio maisto. „Pabuvome ir išsiskirstėme savo keliais“, - pasakodamas apie Kūčių vakarienę nelinksmai šyptelėjo D.Vaičiūnas. Socialinėje sferoje dirbantis vyras, atrodytų, yra praradęs viltį, jog kada nors kas nors pasikeis.

Po dramos benamis išvežtas į globos namus

Penktadienio rytą D. Vaičiūnas paskambino į  „Anykštos“ redakciją ir pranešė, kad V.Belevičius praėjusią naktį nakvojo Troškūnuose, prieglaudoje, į kurią ketvirtadienio rytą nenorėjo vykti.
„Ketvirtadienį Vincas gavo pašalpą. Atvažiavo jo „draugai“ ir išsivežė. Paskui atvežė, ištraukė iš automobilio ir numetė ant sniego. „Mes jį namo parvežėme“, - man pasakė ir išvažiavo“, - „Anykštai“ kalbėjo D.Vaičiūnas. Pasak D.Vaičiūno, V.Belevičiaus „draugai“ iš jo paėmė dalį gautų pinigų, neva skolą, ir už paties benamio pinigus pavaišino alkoholiu.   
Ieškodamas sprendimo, vienas iš Anykščių socialinės gerovės centro steigėjų D.Vaičiūnas paskambino policijai. Atvyko net du ekipažai. Policininkai išsikvietė „greitąją“.  „Mažiau gerk, eik nusiprausti!“ - kaip tarnybos gelbėjo benamį, perpasakojo D.Vaičiūnas.
Anykščių socialinės gerovės centro atstovas sakė, jog policininkai bandė patikrinti V.Belevičiaus girtumą, o kadangi jis tikrintis atsisakė - benamį išsivežė. „Po kurio laiko skambina Valdas Palionis, sako – pasiimkit“, - tolesnę įvykių eigą persakė D.Vaičiūnas.  Tuomet jis paskambino į Troškūnus, į privačią prieglaudą, su kurios atstove susitarė, kad benamis bus priglaustas. O ir V.Belevičius jau pats pageidavo miegoti ne skudurų krūvoje, o šiltoje lovoje.   
Anykščių rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas V.Palionis „Anykštai” sakė, jog tokiais atvejais kaip aprašytasis - pareigūnai yra bejėgiai. „Mes neturime blaivyklos, neturime kur padėti žmogaus. Medikus pareigūnai iškvietė, nes benamį ištiko epilepsijos priepuolis. Bet epilepsija - ne infarkas, užėjo ir praėjo: „greitoji“ jo neėmė“, -  „Anykštai“ sakė pareigūnas.
Pasak V.Palionio, policija gauna gyventojų skundų dėl laiptinėse nakvojančių benamių, rašo savivaldybei raštus, prašydama kažką daryti. „Būtų bent aišku, kas privalo spręsti problemą, kam skambinti. Policija nėra socialinių paslaugų įstaiga“, - aiškino vienas iš Anykščių rajono policijos komisariato vadovų. 

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • stanislava

  Nuoroda

  labai netikslus straipsnis,iskraipyti faktai,kurie liecia,gerbiama Donalda,kuciu vakarieneje jis nedalyvavo,,prie stalo nebuvo,kuciu vakarienes nuotaiku nejuto,tad ne jam apie tai kalbeti,visas straipsnis-tarsi fanfaros,skambancios Donaldukui,gal jau rinkimai prasidejo.gerb Vidmantai reiketu tikslesniu ziniu uztektu paklaust benamiu ar jie pazysta Donalda,nes jiems pagalba teikia ne jis...

  Prieš mėnesį
 • Albinas

  Nuoroda

  Kurortinis bomzu miestelis :D

  Prieš mėnesį
 • Aga

  Nuoroda

  Juk demokratija. Kaip nori taip žmonės ir gyvena. Stebi aplinką prie PC, saugo :) :) :)

  Prieš 2 mėnesių
 • Gyventojas

  atsakymas į: Aga Nuoroda

  stebėti niekas nedraudžia. Tačiau nelegali landinių veikla turi būti uždrausta arba apmokestinta taip, kaip ir kitas verslas. Kas nemoka mokesčių, tam taikomos sankcijos. Ar "demokratija" tik oligarchams, turintiems ir naudojantiems miesto centre didžiausius NT objektus ir nemokant jokių mokesčių už jų naudojimą?

  Prieš 2 mėnesių
 • Uteniškė

  Nuoroda

  Utenoje benamiai dingo dėka vieno kunigo iniciatyvos. Jis įkūrė Sudeikiuose "Angelų pievą" ir Utenoje valgyklą.

  Prieš 2 mėnesių
 • Uteniškis

  atsakymas į: Uteniškė Nuoroda

  Tai kodėl benamiai prie Norfos ir Iki kaulija centus? Didesnė įtaką turėjo autobusų stoties panaikinimas. Kai Utenoje yra n+1 prekybos centras, tai jų tiek nesimato, nes pasidalino savo plotus.

  Prieš 2 mėnesių
 • kolonija

  Nuoroda

  cia pensininku ateitis ,europos saule vadinasi ?

  Prieš 2 mėnesių
 • Pritariu

  Nuoroda

  Marijono komentarui, šią savaitę bandysiu parašyti laišką į seimo kontrolės grupė nes atsibodo prikuria visokių etatų, priperka visokių mašinų o kaltu nėra pinigus taško nalievo ir napravo o atsakingų nėra, nor per šalčius tiems benamiams, turi būti surastas koks šildomas rūšis, koks laukinis pasaulis apie gyvūnų prieglauda diskutuoja o žmonių negali sutvarkyt visi stumdosi vienas nuo kito

  Prieš 2 mėnesių
 • Nuoroda kiek investuoja psichologiniui darbui su benamiais savivaldybė

  atsakymas į: Pritariu Nuoroda
  Prieš 2 mėnesių
 • Merui

  Nuoroda

  Mere tai jei policijoj nėr blaivyklos tai ikurkit ! O visi tie rüpintojeliai .gal padarykit bent jau “karštos sriubos lėkštę”paslaugą dienai. Bent jau karšto viralo užvalgytų ,negalima žmones palikt myriop . Esam gi europoj ,visur pirmi ,viską žinom ,skubam mokinti kitus ,o patys kaip nesugebam savo į kiemo išsikuopti ,taip nesugebam .

  Prieš 2 mėnesių
 • Merui

  Nuoroda

  Mere tai jei policijoj nėr blaivyklos tai ikurkit ! O visi tie rüpintojeliai .gal padarykit bent jau “karštos sriubos lėkštę”paslaugą dienai. Bent jau karšto viralo užvalgytų ,negalima žmones palikt myriop . Esam gi europoj ,visur pirmi ,viską žinom ,skubam mokinti kitus ,o patys kaip nesugebam savo į kiemo išsikuopti ,taip nesugebam .

  Prieš 2 mėnesių
 • Sibiras

  Nuoroda

  Redakcijon priimkit naktimis .Namukas didelis ,šilta.Kompiuteriai yra susikurtų jie twitter ar Facebook .Zek ir darbus susrastu atsistotu kaip mat ant kojų :-)

  Prieš 2 mėnesių
 • Marijona

  Nuoroda

  Gėda dėl pono Mero tokių pavyzdžių, suorganizuotų apgyvendinimo būdų ir pasiūlymų pagelbėti asmeniui, neturinčiam pastovios gyvenamos vietos.
  Politikas ir miesto vadovas turėtų problemą spręsti radikaliai valkataujančių asmenų klausimus įvardindamas tvarkos nuostatais visame rajone.
  Dabar vieni nuo kitų stumdo šią opią problemą ir nieko nekeičia ir tvarkos nedaro.
  Meras šioje kadencijoje jau du metai, tai gali pasirūpinti, kad prokuratūra tą areštuotą ligoninės pastatą susitvarkytų jo valdomame mieste. Negi kokia pencininkė Marijona turi rūpintis ir kreiptis į Vyriausybę ar į Seimą vietoje rajono mero ir savivaldybės administracijos direktorės?
  Gali gi ir su Vidaus reikalų ministre pasitart ir užkalt vieną kartą tą landinę, o už darbą sąskaitą pateikt pastato valdytojui.
  Dėjonės, kad prieglaudos ar nakvynės namus išlaikyti brangu taip pat iš piršo laužtos, kaip ir Kalitos kalno valdovės,- vidury žiemos sniego trūksta, kai jo pusnys iki klyno šakių...
  Pradėkite dirbti, o ne sau ptogias sąlygas kurti ir tvirtinti su rajono tarybos pritarimu. Jeigu trūksta išmanymo, pasikvieskit patarėjus, konsultantus ir žinovus, o ne politikuokite apie psihologines problemas.

  Prieš 2 mėnesių
 • Juozas

  Nuoroda

  Mano nuomone šioje socialinių reikalų srityje rajono vadovai netuti su koalicijos partneriais suderinto plano todėl nesiima žengti jokių žingsnių, darančių esminius pasikeitimus. Pasiriktas lengviausias biurokratinis kelias įstegiant biudžetinėje įstaigoje etatą su miglotomis funkcijomis.
  Mano nuomone rajono vadovai turėtų įsiklausyti į šešėlinės vyriausybės socialinių reikalų ir darbo ministro pasiūlymus dėl jo rinkėjų rajone reikalų sprendimo.
  Savivaldybė irmėras neturėtų sudaryti sąlygų nelegalioms landinėms privačiuose, apleistuose pastatuose veikti. Turto savininkai tokiu atveju turėtų mokėti į rajono biudžetą mokesčius už laikinos prieglaudos vykdymą ir užtikrinti tos veiklos sanitarines, higienos ir priešgaisrines normas.
  Manau reikia kreiptis į Seimo nario padėjėjus, kad padėtų suorganizuotų susitikimą su rajono vadovais ir Seimo nariu, šešėlio ministru socialinių reikalų, kuris išjudintų savildybės tarnautojus imtis darbo dėl anykštėnų gerovės, turizmo ir verslolo plėtros, sukuriant benamių turistinių pažinitinių kelių maršrutus ir kitas edukacines veiklas.
  Riebių blynų ir gero savaitgalio visiems!
  Būkite sveiki, nesušalkite.

  Prieš 2 mėnesių
 • Ats.

  atsakymas į: Juozas Nuoroda

  Vaičiūnai, nieko neveiki, o kitus kritikuoji. Tuos Europos pinigus gariau panaudoti benamiams paremti

  Prieš 2 mėnesių
 • Jonas

  atsakymas į: Juozas Nuoroda

  Kas tas Juozas? Manau, kad jis 100 kartų durnesnis už tuos benamius ir jam pagalba labiau reikalinga

  Prieš 2 mėnesių
 • Ats.

  atsakymas į: Jonas Nuoroda

  ančiukas donaldas

  Prieš 2 mėnesių
 • čia specialiai vasario 16 proga šis rašinėlis ?

  Prieš 2 mėnesių