Kas dešimtas rūkantysis Lietuvoje rūko nelegalias cigaretes, o kas ketvirtas nemato tame nieko blogo. Nelegalius tabako gaminius nuolatos perka vyresni nei 45 metų gyventojai, o daugiausiai nelegalių cigarečių surūko vyresnio amžiaus vyrai, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai.


Tyrėjai nustatė, kad per 2019 metus 10,7 proc. iš viso surūkytų cigarečių buvo nelegalios. Paskutinio įsigyto cigarečių pakelio apžiūros duomenimis, 9,7 proc. cigarečių pakelių buvo nelegalūs.
Nelegalius tabako gaminius nurodė nuolatos pirkę 45 metų ir vyresni, žemesnį išsilavinimą turintys, gaunantys mažesnes pajamas miestų ir kaimų gyventojai. Daugiau nelegalių cigarečių surūkė taip pat vyrai ir vyresnio amžiaus, mažiau išsilavinę, gaunantys mažesnes pajamas intensyviau rūkantys miestų ir kaimų gyventojai.
38,5 proc. apklaustų rūkančiųjų nelegalių tabako gaminių įsigijimą ir vartojimą vertino neigiamai, tačiau teigė suprantą, kodėl žmonės taip elgiasi.
Dominuoja baltarusiškos cigaretės
Kitu metodu – renkant tuščius cigarečių pakelius, nustatyta, kad net 31,5 proc. rastų pakelių buvo neapskaityti ir skirti ne Lietuvos rinkai. Daugiausiai jų rasta Panevėžio ir Vilniaus apskrityse, mažiausiai – Tauragės, Telšių ir Klaipėdos apskrityse. Daugiau neapskaitytų pakelių rasta Lietuvos pasienio savivaldybėse. Didžioji dalis (81,8 proc.) pakelių priklausė Gardino tabako fabrike Neman gaminamiems Premier, Minsk, Fest ir NZ prekės ženklams.
Šis tyrimas – pirmasis Lietuvoje nacionalinis neapskaityto tabako gaminių vartojimo vertinimas, nefinansuotas tabako gamintojų. Visgi, neapskaitytų tabako gaminių dalis rinkoje gali būti įvertinta tik apytiksliai.
„Tokie vertinimai yra metodiškai sudėtingi, prieinamų oficialių ir patikimų duomenų kiekis yra labai ribotas, daug iššūkių atsiranda stengiantis atskirti nelegalius gaminius nuo legalių. Tikimės, kad mūsų atliktas bandomasis tyrimas paskatins tolimesnį šios temos plėtojimą ir galėsime atlikti reguliarius nuo tabako pramonės finansavimo nepriklausomus tyrimus“, – teigė projekto vadovas doc. dr. Mindaugas Štelemėkas.
Tyrimas atliktas 2019 metų rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, jo metu mokslininkai apklausė virš tūkstančio rūkančių asmenų. Apklausos metu respondentų buvo prašyta parodyti paskutinį įsigytą cigarečių pakelį ar bent jau jį apibūdinti.
Mokslininkai taikė du tyrimo metodus – pakelių apžiūrą apklausiant rūkančiuosius ir tuščių cigarečių pakelių tyrimą. Iš viso ištirta arti 6 tūkst. pakelių, kurie surinkti 30-yje Lietuvos miestų ir 35-iuose miesteliuose.
Tuščių cigarečių pakelių tyrimo duomenis mokslininkai toliau analizuoja bendradarbiaudami su užsienio šalių ekspertais. Bandoma įvertinti turistų, apsipirkimo neapmuitintų prekių parduotuvėse, apsipirkimo kitose šalyse, kur tabako gaminiai pigesni, galimą įtaką tyrimo rezultatams.
LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimu institutas nuo 2018 m. vykdė Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo finansuotą projektą „Neapskaitytų tabako gaminių vartojimo tendencijos Lietuvoje“.

 

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • KOKS SKIRTUMAS KAS KOKES RUKO. TEGU KAINAS MAZINA. KIEKVIENAS SUKASI KAIP ISMANO. O BE TO KINTRABANDA MAN ASMENISKAI NEMAISO.

  Prieš mėnesį
 • Na

  Nuoroda

  Dalbajobai pradekit rankiot panaudotus prezervatyvus, atlikkdami moksline analize ka nors nustatysite

  Prieš mėnesį
 • Jo

  Nuoroda

  Man ir kiaulidžiu kvapas nepraeina, alia be šūdo sako nėra grūdo

  Prieš mėnesį
 • Rukalius

  Nuoroda

  Kazin , ar seimo narys Jovaisa isdristu pasiulyt sumazint cigaretem akciza , kad kaina butu ikandama , tada iskart kontrabanda zlugtu , Jovaisa , jeigu skaitysi tai pasiulyk , kad pakelis kainuotu apie 1,80 eu.tai balsuosim uz seimo nario kede iki gyvos galvos ir dar po to .

  Prieš mėnesį
 • Jonas

  Nuoroda

  Senai perejau prie namines varymo, ir nelegaliu cigareciu, sutaupau ir dar uzdirbu, ir kitiems patarciau pabandyt

  Prieš mėnesį
 • petras

  atsakymas į: Jonas Nuoroda

  Taip pat pereik prie nelegalios medicinos. Sako kaimo bobutės užkalbėjimais išgydo net triperį.

  Prieš mėnesį
 • Reikia

  Nuoroda

  Daugiau apmokestinti dar reikia uždėtitaršos mokestį kodėl nerukantis turi rūkančių salorka kvėpuoti

  Prieš mėnesį
 • Ir dar

  atsakymas į: Reikia Nuoroda

  Dar ir valgančius mėsą reik apmokestint. Kodėl aš nevalgantis mėsos turiu fermų kvapą uosti?

  Prieš mėnesį