Anykščiuose, UAB Anykščių komunalinis ūkis laidojimo namuose, laidojant nuo koronaviruso mirusį žmogų, jo karstą galima laikyti atidarytą, o artimiesiems bei laidotuvių dalyviams gedėti šalia karsto.

Sveikatos apsaugos ministerijai patariant vadovautis tik rekomendacijomis, kaip koronaviruso pandemijos metu turi būti šarvojami mirusieji, laidojimo paslaugas teikiančios firmos jų laikosi taip, kaip išmano. Vienuose laidojimo namuose nuo COVID - 19 mirusieji šarvojami atviruose karstuose, kituose - artimiesiems draudžiama net žvilgtelėti, kas yra karsto viduje.
Tokia tvarka tarp žmonių sėja nežinią, kelia apkalbas ir daužo artimųjų jausmus išgirdus, kad su brangiais žmonėmis teks atsisveikinti laužant nusistovėjusias tradicijas.

Nustebino, kad velionė buvo pašarvota atvirame karste

Sausio pradžioje UAB Anykščių komunalinis ūkis priklausančiuose laidojimo namuose nuo koronaviruso mirusi moteris buvo pašarvota atvirame karste. Po miestą netruko pasklisti kalbos, kad taip šarvoti velionės esą jokiu būdu nebuvo galima. Į redakciją užsukusi Ona ( moters pavardė redakcijai žinoma, tačiau jos viešinti ji nenorėjo, - red.pastaba) po šių laidotuvių stebėjosi, ar buvo galima pašarvoti nuo koronaviruso mirusią velionę atvirame karste.
„Paskambino mano sesuo komunalininkams, norėdama sužinoti, kaip šarvojami „kovidiniai nabašnikai“. Šie atsakė: „Paprastai, atvirame karste, aprengti“. Tai ji sakė paklaususi: „Kaip čia taip, juk ir patys galite apsikrėsti, ir žmonės, kurie eina į laidotuves“. O jai atsakę: „Na, čia nieko baisaus nėra“.
Antradienį (sausio 5 dieną, - red.pastaba) buvo „kavojama“ nuo koronaviruso mirusi moteris. Mačiau net nuotrauką mobiliajame telefone, kad ji guli atvirame karste. Visas miestas šneka, kad ji sirgo koronavirusu.
Prie bažnyčios, kur yra laidojimo namai, trečiadienį palaikė kelias valandas karstą, bet jo neatidarė niekas. O čia, jei atidaromas karstas, tai baisus dalykas. Kam mes tada kaukes nešiojame, saugomės?
Pati moteris, kuri dirba laidojimo namuose, sakė, kad pas juos paprastai šarvojama atdarame karste. Jei visus taip šarvoja, pasaulio pabaiga tada“, - emocingai kalbėjo Ona.

Laikosi rekomendacijų, bet atsižvelgia į artimųjų prašymus

UAB Anykščių komunalinis ūkis laidojimo namų vedėja Jolita Šimonė paaiškino, kad šarvoti nuo koronaviruso mirusius žmones atvirame karste nėra draudžiama.
„Pagal paskutinius įstatymus, rekomenduojama nuo koronaviruso mirusį velionį šarvoti uždarytame karste, bet jei žmonės prašo, kad karstas būtų atviras, atsižvelgiame į jų prašymus. Mes su žmonėmis susitariame, kad jie arti nelįstų prie pašarvoto žmogaus“, - sakė J.Šimonė.
Laidojimo namų vedėja J.Šimonė sakė, kad dėl visa pikta ji skambino Utenos visuomenės sveikatos centro Anykščių skyriaus specialistams, kad dėl mirusiųjų nuo koronaviruso šarvojimo išgirstų specialistų komentarus.
„Sakė, kad negyvas žmogus užkrėsti negali kitų, tik per paviršius. O mes dezinfekuojame“, - tęsė laidojimo namų vedėja.
Pasak J.Šimonės, Sveikatos apsaugos ministerija dėl mirusiųjų šarvojimo yra išleidusi įvairiausių rekomendacijų.
„Rekomenduojama nerengti mirusiojo, bet kas gi norės laidoti žmogų nuogą maiše? Nors kai kurie kiti žmonės prašo mirusiųjų nuo koronaviruso nerengti - bijo labai. Gal tų įstatymų neskaitę, tada nešarvojame ir tiesiai vežame laidoti. Įvairiai, žinokite, būna, žmonės išsigandę“, - kalbėjo laidojimo namų vedėja.

Didžiausia rizika – mirusiųjų rengėjui

J.Šimonė tikino, kad UAB Anykščių komunalinis ūkis darbuotojai imasi visų saugumo priemonių, kai susiduria su mirusiųjų nuo koronaviruso kūnais.
„Dezinfekuojame mirusiųjų kūnus, nors jų kūnai būna nupurkšti jau jiems mirus ligoninėse. Saugomės, labai saugomės, turime priemonių, drabužius. Negalime „belekaip“ dirbti, bet kažkas tokį darbą turi atlikti. Labiausiai rizikuoja mirusiųjų rengėjas, bet jis tikrai labai apsisaugojęs: su akinukais, pirštinėmis, rankogaliais, kostiumu arba chalatu“, - pasakojo J.Šimonė.
Kiek UAB Anykščių komunalinis ūkis laidojimo namuose jau buvo pašarvota mirusiųjų, J.Šimonė atsakyti negalėjo.
„Neskaičiuojame, kiek mirusių nuo koronaviruso, bet pasitaiko. Nevedu tokios statistikos“, - sakė ji.

Laikosi griežtų rekomendacijų

Kupiškėnų IĮ „Gedulo namai“, kuri turi filialą Anykščiuose, Vilniaus gatvėje, savininkė Daiva Dyrienė „Anykštai“ sakė, kad jos įmonė, šarvodama mirusiuosius nuo koronaviruso, laikosi griežtų rekomendacijų.
„Patys skambinomės į Visuomenės sveikatos centrą ir gavome atsakymą, kad žmogus, miręs nuo „kovido“, turi būti pašarvotas uždarame karste, dviejuose maišuose, o šarvoti galima tose salėse, kurios turi higienos pasą“, - aiškino ji.
D.Dyrienė sakė girdėjusi apie tai, kad nuo koronaviruso miręs žmogus buvo pašarvotas atvirame karste.
„Pas mus atidarytų karstų nebūna tikrai. Yra buvusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įstatymas. Krematoriumas net nepriima į šaldytuvą net uždarytų karstų, kuriuose guli mirusieji nuo „kovido“. O „komunalinis“ šarvoja atvirame karste (juokiasi). Žinau, kad ten dabar visi ūžia. Skambinausi į kitas firmas - Panevėžio, Vilniaus - tai ten sakė, kad jie irgi laikosi griežtų rekomendacijų. Taip pat skambinome į Vilnių ir mums sakė - net trumpam negalima atidaryti karstų, liepė perspėti žmones, kad neatidarinėtų, nes jei žmogus yra miręs nuo koronaviruso, yra infekuotas paviršius. Mums taip paaiškino Visuomenės sveikatos centras, ponia Lingienė (Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė,- red.pastaba)“, - tęsė D.Dyrienė.

Mirusio tėvo net neaprengė

Kol laidojimų namų savininkai savaip traktuoja terminą „rekomendacija“ ( šis žodis reiškia „patarimas“, „pasiūlymas“), artimųjų netekę žmonės praranda galimybę nelaužydami tradicijų surengti su jais atsisveikinimą.
Taip nutiko Panevėžio rajone, Vadoklių Švč. Jėzaus Širdies parapijos klebonui Ričardui Baniui. Praėjusių metų gruodį nuo koronaviruso mirė Svėdasuose gyvenęs jo tėvas. Atsisveikinti su brangiu žmogumi dvasininkui teko prie užverto karsto.
„Tėtis net nebuvo aprengtas, tiesiog įkištas į lavonmaišį. Buvau skaitęs, kad yra papildomas mokestis už laidojimo namų darbuotojų aprangą. Su ta papildoma apranga ir kaina jie velionį aprengia. Ta firma, į kurią kreipiausi, tokių paslaugų neteikia (kunigas kreipėsi į IĮ „Gedulo namai“ Anykščių filialą, - red.pastaba). Mano tėvelio karstas buvo uždarytas. Mes gal kokias tris valandas pabuvome prie karsto, ir viskas. Nebuvo įmanoma ir negalima karsto atidaryti. Kremacijos nenorėjome, nes mūsų šeimos į tai visai kitoks požiūris, vertybės. Pagedėjome su mamyte dviese, ir viskas“, - pasakojo klebonas R.Banys.

Paguoda, kad leido pabūti prie karsto

Klebonas R.Banys stebėjosi, kad UAB Anykščių komunalinis ūkis laidojimo namuose mirusįjį nuo koronaviruso buvo leista pašarvoti atvirame karste.
„Tai skandalingai keista. Vieniems galima - kitiems negalima. Mums buvo griežtai pasakyta, kad negalima karsto atidaryti. Ir mamai buvo labai skaudu žinoti, kad tėtis net neaprengtas, maiše dvigubame su visokiais dezinfekciniais skysčiais. Karstą parinkau labiau hermetišką, kad sandariai užsidarytų, nes ir patiems buvo nejauku. Maža kas ten gali nutikti. Mes paisėme įstatymų ir gedėjome prie užverto karsto. Baisios laidotuvės, nenoriu jų net prisiminti. Visa paguoda, kad galėjome atsisveikinti ne kapuose, ant žvyro, kai karstas tiesiai atkeliauja iš morgo į kapines, bet pabūti laidojimo salėje, nusifotografuoti atminimui“, - kalbėjo klebonas R.Banys.

Apsispręsti buvo sunku

Anykštėno verslininko Kęstučio Zubricko šeimą neseniai taip pat sukrėtė skaudi netektis - mirė jo motina. Jis, kaip ir klebonas R.Banys, dėl laidotuvių organizavimo kreipėsi į D.Dyrienės individualios įmonės „Gedulo namai“ Anykščių filialą.
„Apsilankius jų ofise Anykščiuose, pasakė, kad galime rinktis iš dviejų variantų - velionę kremuoti arba laidoti įprastiniu būdu. Norint kremuoti, reikia laukti eilėje, o šarvoti galima atsižvelgiant į laidojimo salės užimtumą. Pasirinkome antrąjį variantą, nes norėjome mamą palaidoti karste. Laidojimo namų darbuotoja išaiškino, kad mirusiosios kūnas bus įdėtas į du vakuumo maišus ir bus uždarame karste. Reikėjo apsispręsti dėl tokio šarvojimo būdo ir tai padaryti, aišku, buvo sunku“, - pasakojo K.Zubrickas.

Siūlė įvairius atsisveikinimo su velioniu variantus

Verslininkas sakė, kad laidojimo namų darbuotoja jam taip pat papasakojo, kaip kiti žmonės, mirę nuo koronaviruso, buvo laidojami.
„Vieni tiesiai iš ligoninės į kapines mirusįjį veža. Kiti renkasi atsisveikinimą su velioniu laidojimo namų salėje, kuris trunka dvi valandas. Dar vienas pasirinkimas - atsisveikinti su velioniu laidojimo salėje per parą, tačiau tuomet salėje negali būti daugiau nei dešimt žmonių“, - pasakojo jis.
K.Zubrickas sakė, kad šalia Anykščių Šv.Mato bažnyčios esančioje laidojimo salėje atsisveikinimas su jo motina truko nuo 9 iki 15 valandos.

Liko nuoskaudos…

Pasiteiravus, kaip jautėsi, kai tokią skaudžią valandą nebuvo galimybių paskutinį kartą pamatyti savo motinos, K.Zubrickas kalbėjo: „Ne tas žodis. Apie tai net negali būti kalbų. O kai dar pasakė, kad velionė negali būti aprengta drabužiais, tai visiškai buvo didžiausias nesusipratimas. Su laidojimo namų vadovu kalbėjausi, klausiau, ar mirusį žmogų jie aprengia, buvo patikinta, kad taip, dar pasitikslinau, ar tokią paslaugą teikia, jei žmogus miręs nuo koronaviruso. Man buvo patikinta, kad taip, tokia paslauga teikiama, bet po 20 min. sulaukiau telefoninio skambučio, kad šiuo klausimu pasikalbėti užsukčiau į jų ofisą Anykščiuose. Nuvykus į ofisą, darbuotojas paaiškino, kad miręs žmogus nuo koronaviruso nėra rengiamas, drabužiai gali būti padėti karste, šalia mirusiojo, arba ant jo užtiesti. Paprašiau, kad drabužiai būtų užtiesti, tačiau pageidavau pamatyti, ar iš tiesų tai bus padaryta. Sulaukiau klausimo: O ką - jūs mumis netikite? Negali ne tik pasižiūrėti, bet ir atidaryti, nors kažkiek tą karstą ir pagerbti žmogų taip, kaip priimta Lietuvoje. Skaudūs niuansai“.

Patikėjo, kad tokia laidojimo tvarka visur

K.Zubrickas sakė, kad jo motinai pernai prieš Kūčias lūžo šlaunikaulis. Iš ryto jis gavo pranešimą, kad būdama Panevėžio ligoninėje ji užsikrėtė koronavirusu.
Beje, į kitas laidojimo paslaugas K.Zubrickas sakė nesikreipęs, nes iš laidojimo namų darbuotojo paaiškinimų suprato, kad koronaviruso pandemijos metu tokia mirusiųjų laidojimo tvarka yra visur.
„Iš žiniasklaidoje skelbiamo informacijos srauto puikiai suprantame, kad situacija Lietuvoje yra sudėtinga ir ji tokia yra ne tik Lietuvoje, kad yra tokios taisyklės“, - sakė K.Zubrickas.

Į karsto vidų leidžia tik žvilgtelėti

„Anykšta“ pasidomėjo, kaip mirusieji nuo koronaviruso yra šarvojami kituose miestuose veikiančiuose laidojimo namuose.
Utenoje veikiančių laidojimo namų „Šermena“ darbuotoja pasakojo: „Taip, pageidaujama, kad karstas, kai žmogus yra miręs nuo koronaviruso, būtų uždarytas. Nėra griežtai nurodyta, kad privaloma, tai giminės atidaro ir truputį pasižiūri, ar artimasis guli, ar ne, ir vėl uždaro. Privaloma, kad karstas būtų uždarytas, kai eina visi pažįstami ir artimieji.
Prie mirusiojo kūno griežtai draudžiama prisiliesti. Patariame žmonėms atsisveikinti prie uždaryto karsto. Ir žmonės patys saugosi: juk nėra labai ištirta, kaip tuo koronavirusu galima užsikrėsti“.
Laidojimo namų „Šermena“ darbuotoja taip pat sakė girdėjusi, kad kai kurios įmonės visai nepriima šarvoti mirusiųjų nuo koronaviruso.

Rekomendacijų paisyti nėra privaloma

„Anykšta“ su atsakingais specialistais bandė išsiaiškinti, kaip iš tiesų turėtų būti šarvojami nuo koronaviruso mirę žmonės.
Utenos visuomenės sveikatos centro Anykščių skyriaus vedėja Danguolė Sudeikienė aiškino: „Pagal reikalavimus, yra tik rekomenduojama šarvoti mirusįjį nuo koronaviruso uždarame karste. Tokio privalomo, kad būtinai uždarame karste, reikalavimo nėra.
Kalbėjome su UAB Anykščių komunalinis ūkis laidotuvių namų darbuotojais, jie įspėja žmones, kad rekomenduojama su velioniais atsisveikinti prie uždaro karsto. Taip išeina, kad koks bus atsisveikinimas su mirusiuoju, prie uždaro ar atviro karsto, yra pačių artimųjų pasirinkimas.
Kai rekomenduojama - nėra privaloma. Aišku, būtų geriausia, kad būtų paisoma tų rekomendacijų“, - sakė D.Sudeikienė.
„Koronaviruso infekcija perduodama kalbant, čiaudint, bendraujant, per rankos paspaudimą. Nuo mirusiojo dėl koronaviruso užsikrėsti būtų sudėtinga, jei laikomasi visų reikalavimų: dėvimos kaukės, laikomasi saugių atstumų, atliekama dezinfekcija“, - paaiškino Utenos visuomenės sveikatos centro Anykščių skyriaus vedėja D.Sudeikienė.

Sveikatos apsaugos ministerija: karstas gali būti atviras

Šiuo klausimu komentaro „Anykšta“ taip pat paprašė ir iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Ministerijos Spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis pateikė tokį oficialų Sveikatos apsaugos ministerijos komentarą:
„Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rekomendacijomis, mirusiuosius nuo COVID-19 galima laidoti ir kremuoti įprastai. Tai reiškia, kad karstas gali būti ir atviras. Visgi Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) laikosi pozicijos, kad atsargumo dėlei karstą rekomenduojama būti uždarius, juolab Lietuvoje vis dar gajos atsisveikinimo su mirusiuoju tradicijos, kai nevengiama kontakto su velionio palaikais. Tai gali kelti tam tikrą minimalią riziką.
Svarbu pažymėti, kad papildomų atsargumo priemonių turėtų laikytis mirusiojo kūną prieš šarvojimą ar kremavimą ruošiantys specialistai. Kai kurių procedūrų apskritai nerekomenduojama atlikti, pavyzdžiui, skrodimo ar balzamavimo, nebent tai yra būtina.
Taip pat primename, kad Lietuvoje, galiojant karantinui, laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos ir (ar) namų ūkio narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis“.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyskta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Aišku

  Nuoroda

  bent vieni nenužmogėję.

  Prieš mėnesį
 • netiesa

  Nuoroda

  prie Šereikienės tai buvo viskas labai gerai,viskas tvarkingai sudeliota, išlydint ir kapuose ar biednas,ar turtingas, o paskutiniu laiku, nėra taip. Ne vieni sakė,bet ir pati mačiau. Prie bažnyčios tai labai darbuotoja ne švelni,pradžioje ,kai pradėjo dirbti atsiliepimai buvo geri, bet žmogus gal su metais pasikeičia ar dar kas pakeičia?.

  Prieš mėnesį
 • ona

  Nuoroda

  Tik su privatininkais.Turejau reikalų su kamunalšcikais -apsaugok dieve nuo jų betvarkes

  Prieš mėnesį
 • Juodas jumoras

  Nuoroda

  Jei tas kur atgulė koso, tai galima kaukę uždėti, nes žinia, kad kaukė saugo aplinkinius, o ne tą kuris ją dėvi.

  Prieš mėnesį
 • Cirkas...

  Nuoroda

  Cirkai vyksta su "nabašnikų"šarvojimais,kai palydinčių skaičius ribojamas?O dar didesnis cirkas,kai kapinėse kunigas/klebonas su baltu abitu plėvesuoja su 5-6 laidotuvininkais ir 2 pagrabinių giesmėmis.Kai dabar,pandemijos metu, ar reikalingas toks"cirkas"tuščiose kapinėse?Ar negalima kukliau ar ramiau?

  Prieš mėnesį
 • Zmogau

  Nuoroda

  Bijai vilko neik į mišką Komunalinis dirba liuks Sėkmės jiems .

  Prieš mėnesį
 • Vyžot

  Nuoroda

  Nu kas per briedai ! Nabasniko bijo kad neužkrėstu !!! Iki kokio lygio nupušimas ,štai ką padare avių bandai smegenų plovimas . Žmones,galvokit smegenim savo ,o ne ką pasakys iš TV ekrano ! Gana klausyt ir bijot ,nieko nėra tik gąsdinimas .Plaukit rankas ir gyvenkit normalu gyvenimą !
  Išmarins mus daugiau baime nei korona.

  Prieš mėnesį
 • Vyžot

  Nuoroda

  Nu kas per briedai ! Nabasniko bijo kad neužkrėstu !!! Iki kokio lygio nupušimas ,štai ką padare avių bandai smegenų plovimas . Žmones,galvokit smegenim savo ,o ne ką pasakys iš TV ekrano ! Gana klausyt ir bijot ,nieko nėra tik gąsdinimas .Plaukit rankas ir gyvenkit normalu gyvenimą !
  Išmarins mus daugiau baime nei korona.

  Prieš mėnesį
 • anykštėnė

  Nuoroda

  pagarba komunalininkų laidojimo namų darbuotojams, kad karantino metu stengiasi kiek įmanoma išlaikyti žmogiškumą ir pagarbą mirusiam, o jeigu šių namų darbuotojai laikosi visų rekomenduojamų tokiom paslaugom saugumo reikalavimų, taip išeina kad nieko nepažeidžia. Tarp kitko prieš pora metų teko laidoti artimą žmogų, tai komunalinio ūkio laidojimo namų suteiktos paslaugos buvo nepriekaištingos, viskuo buvo pasirūpinta ir tikrai lengviau tuo metu buvo išgyventi sunkią netektį

  Prieš mėnesį
 • stase

  Nuoroda

  rašinys patiko/

  Prieš mėnesį
 • Tiesa

  Nuoroda

  Ačiū už laiku ir tinkamą paaiškinimą, nes nelaimės ištiktiems artimiesiems labai dažnai nėra tinkamai suteikiama informacija. O komunalininkai tiegiog dirba dorai savo darbą.

  Prieš mėnesį
 • once

  Nuoroda

  Šaunuoliai abykštėnai komunalininkai.

  Prieš mėnesį
 • covidu uzsikresti galima per iskvepta ora,o mirusysis deja, jau nebekvepuoja. taigi uzsikresti, nera jokiu galimybiu.

  Prieš mėnesį
 • Šeip

  atsakymas į: o Nuoroda

  Jei nabašniką čiupinėsi, galimybių bus.

  Prieš mėnesį
 • savybledoj

  Nuoroda

  apie tai nieko turbut nezinojo ,kaip visada

  Prieš mėnesį
 • Ao

  atsakymas į: savybledoj Nuoroda

  Pasirodo Komunalinis ūkis žino geriau nurodymus, nei privatininkai. Įdomu , kiek kainavo Šapokai tokį jo vadovaujamą ūkį reklamuojantį straipsnį užsakyti. Ar tikėti , kad Anykščių komunalinis ūkis gavo reklamos už dyką?

  Prieš mėnesį
 • bledžiui

  atsakymas į: savybledoj Nuoroda

  o ką turėjo žinoti ?

  Prieš mėnesį
 • Užuojauta.

  Prieš mėnesį
 • Pencinykas

  Nuoroda

  Labai laiku šis rašinys, padėka autoriui. Dabar bus aišku, kur kreiptis atsitikus bėdai- tik į Anykščių komunalininkus. Kupiškėnai perdaug uolūs ir perteklinius reikalavimus vykdo. Pagal juos tai reikia nabašnykus nuogus laidot polietileno maišuos ir uždaruos karstuos. Juk reikia nors truputį gerbti mirusiuosiius. Kas gi atsitiks, jei miręs žmogus bus aprengtas tinkamai ir šiek tiek atidarytame karste pagulės? Jei taip bijome viruso, tai po prekybos centrus nesivalkiokim, nepletkaukim sustoję ratu, kaukes ant veido nešiokim, nosis, burnas užsidengę, o ne klynus, laikykimės visur atsargumo. Ačiū autoriui už tokį išsamų straipsnį ir gėda tiems, kas prigalvoja visokiausių kvailų taisyklių ir rekomendacijų.

  Prieš mėnesį
 • Cha

  atsakymas į: Pencinykas Nuoroda

  Liuks komentaras????????????pagarba

  Prieš mėnesį
 • Cha

  Nuoroda

  Šaunu kad paaiškino nes labai liūdna kad laidojimo paslaugas atliekančios įmonės painiojasi ir savaip interpretuoja rekomendacijas. Žmogui turėtų paaiškinti kas ir kaip ir zmogus ringtusi. O dabar patys nežino klaidina ir artimuosius.

  Prieš mėnesį
 • Komunalininkams

  Nuoroda

  Pagarba, nes teisingai išsiaiškino ir suprato mūsų šalies painius įstatymus!

  Prieš mėnesį