Minint Sausio 13-osios trisdešimtąsias metines, Anykščių Menų Centro savanorės Eglė Pipiraitė ir Skaistė Kirstukaitė bendravo su anykštėnais, tuo metu aktyviai dalyvavusiais įvykių sūkuryje.
Eglė ir Skaistė – devintokės, gimusios praėjus nemažai laiko nuo kruvinų sausio įvykių, todėl sunkiai įsivaizduoja, ką tuo metu jautė lietuviai. Merginos susisiekė su Sausio 13- tos įvykius Vilniuje mačiusia anykštėne Gražina Šmigelskiene, kuri mielai sutiko pasidalinti prisiminimais.


,,Apie kruvinus įvykius Vilniuje sužinojau būdama Anykščiuose. Sausio 13- tosios naktį per megafonus išgirdau šaukinius, jog Respublika pavojuje. Sąjūdžio žmonės važiavo Anykščių gatvėmis automobiliu ir pranešinėjo informaciją, kad skubiai kviečiami visi rinktis prie Seimo. Tada įsijungiau televizorių ir pamačiau kalbančią žurnalistę Eglę Bučelytę. Ji kalbėjo, kad jau girdi spaudos rūmų koridoriumi prie studijos artėjančius kareivius. Pasigirdo trenksmai. Po akimirkos ekranas užgeso. Supratau, kad omonininkai užėmė televiziją...’’, – prisimena G. Šmigelskienė.
Tuo metu dar jauna žurnalistė, ji aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, o po omonininkų įvykdyto spaudos rūmų šturmo nieko nelaukusi nusprendė vykti į Vilnių. Naktį autobusu, kuris, kaip Gražina prisimena buvo nešildomas, ji kartu su vyno gamyklos darbininkais išvažiavo į Vilnių. Autobuse ji sutiko du pažįstamus anykštėnus – Anykščiuose architektu dirbantį Vidmantą Kavaliauską ir vieną anykštėną menininką.
Nors sausio naktis buvo šalta, žmonės prie Seimo praleido visą naktį ir neišsiskirstė visą kitą dieną. Šalta nebuvo - šildė žmonių artumas ir vienybė. Tačiau įtampa tarp žmonių išliko didžiulė. Pašnekovė prisimena, kaip žmonės dalinosi žiniomis apie sužeistuosius prie spaudos rūmų, kaip buvo statomos barikados siekiant apsaugoti Seimo rūmus: žmonės krovė geležis – stengėsi padaryti viską, kad tik apsigintų nuo ginkluoto priešo.
Paklausus, kokius jausmus tuo metu išgyveno, dabar ,,Anykštos“ vyriausiąja redaktore dirbanti G. Šmigelskienė prisimena, kad buvo labai baisu. Žmonės prie Seimo stovėjo tol, kad ištindavo kojos. Gatvėse mėtėsi popieriai, ant tvorų buvo prismeigti sovietiniai pasai, kariniai bilietai. Pašnekovei taip pat įsiminė labai stiprus minios pojūtis. Ji žinojo, kad jei pradėtų šaudyti, pasprukti iš minios šansų nebebūtų. ,,Paryčiui jausmas buvo baisiausias, niekas nežinojo, kas gali įvykti. Minioje kilo kalbos, kad Seimas susidegins, jog ten yra degaus skysčio’’, – prisiminimais dalinasi G. Šmigelskienė.
Kaip vieną ryškiausių įspūdžių redaktorė įvardija tai, kad į Vilnių vykęs pažįstamas menininkas, pasakęs, jog eina į tualetą, taip ir nebegrįžo… ,,Jo su Vidmantu Kavaliausku sutartoje vietoje laukėme ne vieną valandą“, - prisiminė Gražina. Tapo aišku, kad lytis, ūgis ar jėga nieko nereiškia, nes tas žmogus greičiausiai negrįžo iš baimės. ,,Trapumas gali būti ir labai dideliame ir raumeningame kūne. Beje, žmonės, tą baisiąją naktį nuo Anykščių kultūros rūmų važiavę autobusais ginti Seimo, buvo tiesiog paprasti žmonės, darbininkai, kurie niekada nestovi pirmose eilėse.‘’, - tęsė ji.
Sakoma, kad po Sausio 13- tosios įvykių Vilniuje prie Seimo susirinko apie pusė milijono žmonių. Iš Anykščių taip pat išvažiavo daug gynėjų. O Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio Anykščių skyriaus tarybos narys Aloyzas Kvedaras bei Sąjūdžio Anykščių skyriaus atsakingasis sekretorius Audrius Vingrys buvo tie žmonės, kurie per megafonus po įvykių prie spaudos rūmų Vilniuje, kvietė žmones važiuoti prie Seimo.
Pasiteiravus, ar vėl elgtųsi taip pat, G. Šmigelskienė teigia nežinanti, nes yra pasiekusi tokį amžių, jog dabar jau greičiausiai suvoktų, kas gali įvykti ir kaip tai gali baigtis. Tačiau, kai buvo jauna, apie tai negalvojo ir šypteli, kad po tų įvykių pradėjo mažiau visko bijoti.
Baigdama pokalbį, pašnekovė užsiminė, kad dabartinė karta nesupranta ir nevertina laisvės taip, kaip turėtų: ,,Jūs laisvę priimate kaip duotybę, o laisvė yra iškovojama. Todėl gali būti ir lengvai prarandama“. Tačiau sutinka, kad nors šiais laikais žmonės ir mažiau domisi žiniomis, tačiau susiklosčius tokiai situacijai ir vėl vyktų ginti mūsų laisvės.
O mes, jaunoji Lietuvos karta, dėkojame Laisvės gynėjams ir pasižadame ginti ir saugoti Lietuvą, jei tik to prireiktų.
Kalbėjosi Eglė Pipiraitė ir Skaistė Kirstukaitė.

 

Pasaulio anykštėnų bendrijos inf.

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • to apie parlamento gynyba

  Nuoroda

  labai taikliai parašėte, o mes sėdime už 300 eurų pensijos., labai daug ir tiek negauna.

  Prieš savaitę
 • kaip čia pasakius, prie sovietų tėvai gavo po 60 beverčių rublių ir jeigu ne ūkelis, būtų badavę. Dabar pensininkai ūkelių neturi, bet nebadauja.

  Prieš savaitę
 • Taigi

  Nuoroda

  Dėl tų įvykių kalta tuometinė aukščiausioji valdžia, kad pati aštrino padėtį, visus metus nesikalbėjo su TSRS diplomatine kalba. Nors ir dabar mažai diplomatijos, tik nuolatinis lojimas ant Rusijos ir kurstymas ES veikti prieš Rusiją, ir taip daug metų. Paskui tegul nesiskundžia, kai Rusija nesiskaitys su Lietuva.

  Prieš savaitę
 • Tfu

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Tipinis rusiško šovinisto mąstymas, auka visada kalta, ir pirma reikia gerai sumušti kad tave gerbtų. Kitaip sovietinis zekas nemasto, jų galvose dar viduramžiai, todėl ta zekų dieržava taip mėšlinai gyvena.

  Prieš savaitę
 • Kodėl Putinas bučiuoja mažiems berniukams bambą?

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Visiškas trolinimas. Rusijos valdžia sausio 13 dieną skambino agresorių vadui. Sausio 14 Rusijos valdžios pagalba Maskvoje įvyko didžiausias mitingas prieš agresiją Vilniuje.

  Prieš savaitę
 • Prašymas

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Čia rusai prašo taip rašyti? Moka? Jei jau taip gerai tai važiuokit į Rusiją.

  Prieš savaitę
 • Lietuva

  Nuoroda

  Sakykit Tautai tiesa... Daugelis ten vaziavo-mes melioratorei irgi ten buvom-20 rubliu gaudavom uz reisa kiekvienas asmuo. Mokejo rublius ir važiavom-vieniems daugiau, kitiems mažiau... Jokio ten patriotizmo nebuvo-važiavo pažioplineti, nes buvo mokama uz tai-VA TOKIA TIESA LIETUVA!!!

  Prieš savaitę
 • CCCP išgamos

  atsakymas į: Lietuva Nuoroda

  Kaip čia nesuderinai savo propagandos su Maskva? Rusijos laikraščiai rašo kad mokėjo po 20 dolerių ir tai organizavo Ameriką. O tu rašai kad mokėjo po 20 rublių, tai gaunasi kad organizavo Rusija. Kitą kartą pasisteng nedaryti tokių klaidų, ir susiderint su šeimininku.

  Prieš savaitę
 • sąjūdietis

  atsakymas į: Lietuva Nuoroda

  išsigimėli kėgėbiste, tikiuosi, kad saugumas pagal IP nustato jūsų tapatybes

  Prieš savaitę
 • Tiesa

  atsakymas į: Lietuva Nuoroda

  Galėjot nevažiuoti parsidavėliai, buvo žmonių kurie važiavo iš idėjos, tie kuriems nusibodo sovietinė santvarka. o jei pasidavėt už 20 rub tai bent jau pasigėdintumėte ir nesiskelbtumėte.

  Prieš savaitę
 • :)

  Nuoroda

  veidrodėli veidrodėli - kas tarp mūsų nuostabiausia ?

  Prieš savaitę
 • Apie parlamento gynybą

  atsakymas į: :) Nuoroda

  Vytautas!

  Prieš savaitę
 • Apie parlamento gynybą

  Nuoroda

  Gyvoji žmonių grandinė buvo pasmerkta sutraiškymui po tankų vikšrais Parlamentarai nestovėjo minioje prie seimo. Landbergis irgi neišėjo į lauką o Albertas Šimėnas kažkur paslapčia iš seimo dingo. Niekas iki šiol nežino kur. Paprasti žmonės iškovojo mūsų Laisvę, bet medalius ir pencijas išsidalino patrijotai.
  Gerbiu važiavusius būdėti prie televizijos bokšto ir seimo. Gerbiu Saulių Nefą tomis dienimis įrodžiusį kad Tėvynė yra ne šiaip sau žodis.

  Prieš savaitę
 • Daug važiavo

  Nuoroda

  Mano brolis ,mama ,draugai vaziavo ,bet nesureikšmino .

  Prieš savaitę
 • parašyti,kad aš irgi

  atsakymas į: Daug važiavo Nuoroda

  važiavau ir dar daug važiavo gali kiekvienas,bet jie gal ir važiavo iki sausio 12 dienos kada nieko nebuvo,o po to lindėjo po šluota ir laukė,kad kiti už juos viską padarys.tokių daug buvo ir dabar. yra.Psakykit kas atsitiko nuvažiavus ir įėjus iminią,važiuotojai.

  Prieš savaitę
 • Vida

  atsakymas į: Daug važiavo Nuoroda

  Ačiū jums kad važiavote. Tai tikrai buvo reikšminga mūsų Laisvei.

  Prieš savaitę
 • Nuoroda

  Ir važiavau bet nesureikšminu

  Prieš savaitę
 • Kaip gaila

  Nuoroda

  Kad tų paprastų žmonių prisiminimų niekas neužrašinėja. Ačiū mokinėms už jautrų straipsnį.

  Prieš savaitę
 • TUO AUTOBUSU

  Nuoroda

  dar važiavo,,Griežos "būgnininkas Boleslovas Vilutis, trumpabangininkas Albertas Pipiras tuokart dirbę AB,,Anykščių Vynas" ir daug kitų ,,Anykščių vuno" vyno darbuotojų.Kelionė tikrai psichologiškai buvo sunki,visi važiavo tylomis ,kiekvienas su savo mintimis.Grįžome paryčiais,bet nuotaika buvo jau kita,ramiau,o iš ryto į darbą.Kas dar važiavo atsiliepkit,nes tai buvo jau seniai,veidai išsitrynė.iš atminties.

  Prieš savaitę
 • Nojus

  Nuoroda

  Koks šiltas mergaičių rašinėlis. Labai labai ačiū!

  Prieš savaitę
 • Algis

  Nuoroda

  Anyksciuose zmones buvo susirinke prie pasto pastato , buvo kalbu , kad reikia eit sturmuot karinio komisariato .

  Prieš savaitę