Baigiantis 2020-iesiems metams, tradiciškai apžvelgiame reikšmingiausius praėjusių metų Anykščių įvykius - apie ką savo puslapiuose rašė „Anykšta“.

Rezidencija. Sausio 7-ąją „Anykšta“ pranešė apie Kalėdų rezidencijos uždarymą. 2019-aisiais Anykščių eglė buvo pastatyta Šventosios upėje, ant pontonų. Mūsų mieste veikė Kalėdų senelio rezidencija, buvo įrengtas prekybininkų miestelis, surengtas koncertų ciklas. Koncertavo ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas Modesto Pitrėno, bei operos solistė Ieva Prudnikovaitė.

Bankrotas. Sausio 11-ąją pranešėme apie UAB „Lagesa“ bankrotą. Į Panevėžio apygardos teismą dėl bankroto bylos iškėlimo kreipėsi pats šios įmonės direktorius Donatas Nargėlas. Medžio apdirbimo įmonė veikė dešimt metų, ji įkurta anksčiau bankrutavusios UAB „Baldenis“ bazėje. Pavasarį „Lagesos“ bazėje pradėjo veikti UAB „Porinda“, jos direktorius ir vienintelis akcininkas - Kipras Pakeltis.  

Seniūnas I. Sausio 21-ąją darbą pradėjo naujas Svėdasų seniūnas Saulius Rasalas. Anksčiau S.Rasalas ėjo įvairias pareigas Anykščių miškų urėdijoje, buvo Andrioniškio seniūnu, Anykščių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju. Paskutiniu metu jis dirbo VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ vadybininku.

Pasitraukė. Paskutinę sausio savaitę pareiškimą išeiti iš darbo UAB „Anykščių vandenys“ valdybai įteikė bendrovės vadovas Alvydas Gervinskas. Buvęs Anykščių rajono meras A.Gervinskas pareiškimą išeiti iš darbo parašė po rajono valdžios spaudimo.

Gaisras. Sausio 24-ąją buvo padegtos Raguvėlės vaikų dienos centro pastato durys. Apdegė pastato vidus. Pasinaudoję per gaisrą kilusia suirute, vagys  iš rūsio išnešė žoliapjovę.

Klastotė. Vasario 1 dieną rašėme, kad Lietuvos kultūros ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupė, atlikusi laikraščio „Šilelis“ tiražo patikrinimą, nustatė, kad jis „padidintas“ tris kartus. Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas dėl klastojamo laikraščio tiražo net nevertino UAB „Atvirai“ pateiktų projektų.

Planai. Vasario 8-ąją pranešėme, jog buvusį Anykščių bibliotekos pastatą ketinama pertvarkyti į šiuolaikišką daugiabutį. 442 kv. m pagrindinį pastatą, ūkinius pastatus bei 13 arų žemės sklypą savivaldybė aukcione pardavė už solidžią 134 tūkst. eurų sumą. Kompleksą įsigijo UAB „Selija“, vadovaujama Ario Azguridžio. Jis „Anykštai“ sakė, kad dviaukštį pastatą ketina rekonstruoti į keturaukštį ir jame įrengti 10 butų. Projekto įgyvendinimas šiais metais nebuvo pradėtas.

SPA. Vasario 18 dieną „Anykšta“ rašė, kad pavasarį Anykščiuose planuojamas dar vieno SPA centro atidarymas. Šią idėją įgyvendina Anykščių menų inkubatoriuje natūralios kosmetikos gamyklėlę ,,Gamtos pilnatvė“ turinti Renata Špilevskė. Gamtos SPA „Parko vila“ prie Anykščių miesto parko atidaryta, tačiau jos veiklą sutrikdė karantinas.

Piršlybos. Vasario 24-ąją „Anykštos“ redakcijoje apsilankė žymūs politikai Artūras Zuokas, Artūras Paulauskas ir Remigijus Žemaitaitis. Kartu su Anykščių svečiais į redakciją atvyko ir buvęs rajono meras Kęstutis Tubis. Žurnalistams buvo pranešta, kad K.Tubis - būsimasis kuriamos partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatas į Seimą Deltuvos šiaurinėje apygardoje. Bet vasarą K.Tubis nusprendė eiti į kairę ir pasirinko Socialdemokratų darbo partijos platformą.

Direktorius. Kovo 4-ąją Anykščių kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus konkursą laimėjo buvęs rajono sporto organizatorius, buvęs rajono tarybos narys, imtynių sporto meistras Arvydas Krikščiūnas.

Brakonieriai. Kovo 5 dieną Svėdasų seniūnijos Daujočių kaime, Pievų gatvėje, upelyje aptiktas po rąsteliais paslėptas danieliaus kailis. Vilniaus medžiotojų klubas ,,Uosinta“ išsiaiškino, kad buvo sumedžiotas praėjusių metų pavasarį klubo į laisvę paleistas danielius, kuriam buvo prisegtas GPS (globalios padėties nustatymo sistema) antakaklis.

Audra. Naktį iš kovo 14-osios į kovo 15-ąją per Anykščius praūžė audra. Anykščių centre užvirto medžiai ant kavinės „Juna“ įėjimo bei ant gretimai esančio buvusio knygyno pastato, ant vieno iš įvažiavimų į „Viados“ degalinę. Su šaknimis išrauta eglė užtvėrė įvažiavimą į Mokesčių inspekcijos automobilių stovėjimo aikštelę. Medžiais buvo užtverstas dviračių takas, vedantis link Lajų tako. Dalis Anykščių rajono  buvo be elektros. Elektros gedimus šalino šeši elektrikų ekipažai.

Pradžia. Nuo kovo 16-osios prasidėjo pirmasis karantinas. Kovo 14-ąją ir 15-ąją anykštėnai, kaip ir kitų Lietuvos vietovių gyventojai, iššlavė parduotuves. Besiruošdami karantinui žmonės ypač kaupė žalios mėsos, kruopų ir tualetinio popieriaus atsargas.

Pirmasis. Kovo 30-ąją pirmajam anykštėnui diagnozuotas susirgimas koronavirusu. Pirmasis rajone šia liga susirgo Janušavos gyventojas.

Populiariausios. Balandžio 25-ąją paskelbėme populiariausių Anykščių medikų rinkimų rezultatus. Populiariausia gydytoja išrinkta Dalia Kazlauskienė, populiariausia slaugytoja - Rūta Paciūnienė. Jos kartu jau trisdešimt metų dirba Kurklių ambulatorijoje.

Klinika. Anykščių rajono ligoninėje balandžio 15-ąją atidaryta Karščiavimo klinika. Dar po dviejų savaičių šalia Anykščių ligoninės sumontuota palapinė, kurią ketinta naudoti kaip pacientų laukiamąjį.

Pareigos. Gegužės 2-ąją paskelbėme, jog buvęs Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka tapo siuvimo įmonės UAB „Diksta“ direktoriumi. A.Gališanka be darbo buvo visus metus.  

Netektis I. Gegužės 5-ąją mirė Anykščių garbės pilietis Alvydas Bitinas. A.Bitinui ėjo 76-ieji metai. 1977-2015 metais A.Bitinas vadovavo UAB „Anykščių energetinė statyba“ . Įmonės vairą jis perėmė iš savo tėvo Teodoro, o perdavė sūnui Teodorui.  A.Bitinas buvo Anykščių verslo tarybos pirmininkas, Anykščių vadovų klubo narys, krepšinio klubo prezidentas, kultūros, sporto, švietimo mecenatas.

Pusnys. Gegužės 12 dieną Anykščių rajonas skendėjo pusnyse, neatlaikę smarkaus vėjo ir sniego naštos virto jau žaliuojantys medžiai. Vieniems jau beveik besibaigantį pavasarį pasirodęs sniegas sukėlė teigiamų emocijų, tačiau tokie gamtos kataklizmai gerokai išgąsdino sodininkus bei daržininkus.

Netektis II. Gegužės 21-ąją mirė žurnalistas, mokytojas, trumpabangininkas Danielius Binkys. Jam buvo 84-eri. D.Binkys 43-ejus metus dirbo „Anykštoje“ ir jos pirmtake - laikraštyje „Kolektyvinis  darbas“. D.Binkys buvo LSDP partijos narys, 2000-2003 metais dirbo Anykščių rajono taryboje. Ilgą gyvenimo dalį jis atidavė radijo sportui, buvo kelių kartų Anykščių trumpabangininkų mokytojas. Žurnalistas Šiaulių pedagoginiame institute buvo įgijęs lietuvių kalbos, o Vilniaus pedagoginiame institute - rusų kalbos mokytojo išsilavinimą. Jis parašė ir išleido dvi publicistikos knygas.

Atleido. Gegužės 28-ąją iš darbo atleistas Anykščių rajono ligoninės direktorius dr.Audrius Vasiliaukas. A.Vasiliauskas pats įteikė pareiškimą išeiti iš darbo. Laikinuoju įstaigos vadovu paskirtas Dalis Vaiginas. D.Vaiginas Anykščių ligoninei vadovavo daugiau nei dvidešimt metų.

Dvarelis. Gegužės 29-ąją Anykščiuose atidarytas Istorijų dvarelis - naujas turistinis objektas, edukacinė erdvė Okuličiūtės dvarelyje. „Anykštoje“ rašėme, jog verslininkas Rokas Galvonas per iškilmingą renginį pažadėjo dvarelyje atidaryti prabangią desertinę. Vasarą verslininkas savo pažadą įvykdė.  

Žirgelis. Pirmąjį birželio šeštadienį Niūronyse tradiciškai įvyko „Bėk bėk, žirgeli“ šventė. Tiesa, renginys buvęs kitoks nei ankstesniais metais: šventė buvo mažesnio mastelio, beveik nereklamuota, dėl koronaviruso apribojimų beveik pogrindinė.

Paroda. Birželio 12 dieną Anykščių Koplyčios kieme atidaryta anykštėno skulptoriaus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Leono Striogos paroda „Geležies žaismas“. Ši paroda skirta menininko 90-ies metų jubiliejui paminėti. Parodą žinomas skulptorius parengė kartu su sūnumi Aidu Strioga. Koplyčios kieme skulptūros iš metalo buvo eksponuojamos iki spalio vidurio.

Garbės pilietis. Birželio 13 dieną rašėme, kad Anykščių rajono garbės piliečio vardo suteikimo komisija nusprendė Anykščių rajono garbės piliečio vardą suteikti praeityje garsiam krepšininkui, buvusiam Anykščių rajono mero Sigučio Obelevičiaus patarėjui, Seimo nariui, konservatoriui Sergejui Jovaišai. Antrasis kandidatas tapti Anykščių rajono garbės piliečiu ,,Anykštos” žiniomis, buvo metalo skulptorius, profesorius Romualdas Inčirauskas, tačiau jį premijai siūliusi įstaiga prie paraiškos nepridėjo skulptoriaus sutikimo, todėl R.Inčirausko kandidatūra net nebuvo svarstyta.

Motokrosas. Birželio 27-28 dienomis Mickūnų trasoje vyko Lietuvos motokroso čempionato I-ojo etapo varžybos.

Nameliai. Birželio mėnesį Anykščiuose, A.Baranausko aikštėje, pastatyti prekybiniai nameliai. Juose įsikūrė „Anykščių vyno“, „Arbatos magijos“, „Roko virtuvės“ bei Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro prekybos taškai.

Jubiliejinė paroda. Liepos 24 dieną Anykščių koplyčioje-pasaulio anykštėnų kūrybos centre atidaryta Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto profesoriaus Romualdo Inčirausko kūrybos paroda, skirta autoriaus 70-mečiui.

Šventė. Liepos 24-26 dienomis įvyko Anykščių miesto šventė. Tarpkarantininiu laikotarpiu šventė rengta be apribojimų.

Dovana. Liepos 28-ąją pranešėme, jog SPA „Vilnius Anykščiai“ įkūrėjas, UAB „Translinija“ direktorius Valdas Trinkūnas Anykščių savivaldybei dovanoja tris žemės sklypus.

Bausmė. Liepos 31-ąją Utenos apylinkės teismo Anykščių rūmų teisėja Zita Gavėnienė paskelbė sprendimą Troškūnų parapijos klebono Sauliaus Filipavičiaus byloje. Klebonas pripažintas kaltu pagal du iš trijų bylos epizodų. Už aplaidų ūkininko ūkio bei parapijos buhalterijos tvarkymą jam skirta 3012 eurų bauda.  S.Filipavičius Anykščių rūmų sprendimą apskundė aukštesnės instancijos teismui. Panevėžio apygardos teismas apeliacinio skundo iki Naujųjų metų neišnagrinėjo.

Tubingas. Liepos 31-ąją ant Kalitos kalno atidaryta nusileidimo padangomis - tubingo trasa. Atidarymo juostelę kirpo pats rajono meras Sigutis Obelevičius. Rudenį paaiškėjo, kad trasa įrengta be statybos leidimo ir jos veikla sustabdyta.
„Velniai“. Tradicinis sunkiosios muzikos festivalis „Devilstone“ šiemet Anykščiuose nevyko. Tačiau festivalio organizatoriai surengė mažesnį renginį - rugpjūčio 7-9 dienomis stovyklavietėje „3 kilometras“ vyko minifestivalis - stovykla „Popskull“, kurį organizatorių skaičiavimais aplankė 700-800 žmonių.  

Rezultatai. Rugpjūčio 8 dieną rašėme apie Anykščių rajono mokyklų abiturientų egzaminų rezultatus. J. Biliūno gimnazijos abiturientas Gabrielius Keibas - gavo tris šimtukus už valstybinius egzaminus. Anykščių istorijoje tai antrasis tiek šimtukų surinkęs abiturientas.

Griuvėsiai. Rugpjūčio 18-ąją „Anykšta“ pranešė, kad senosios ligoninės pastatai tebėra areštuoti. Pastatus įsigijusi įmonė bankrutavo, jos turtas buvo areštuotas. Taigi, formaliai griūvančius ligoninės pastatus, kuriais naudojasi tik valkatos, kelinti metai valdo teisėsaugos organai.

Amfibija. Rugsėjo 2-ąją Anykščių miesto tvenkinyje eilinį kartą išbandyta legendinė amfibija. Paaiškėjo, jog 75 tūkst. eurų kainavusi amfibija nepageidauja dirbti ir stovinčiame vandenyje. „Kai įjungi vikšrus, nebeužtenka galios dalgiui“, - konstatavo amfibiją eksploatuoti bandančios UAB Anykščių komunalinis ūkis direktorius Kazys Šapoka.

Gelbėtojai. Per Lietuvą ritantis šunų gelbėtojų akcijų bangai, rugsėjo 6-ąją būrys aktyvistų atakavo Debeikių seniūnijos Rašimėlių kaime esantį šunų veislyną. Ūkininkas Dainius Žiukas turėjo reikiamus dokumentus, kontroliuojančios institucijos didesnių pažeidimų nerado, tačiau aktyvistai kurį laiką budėjo prie jo sodybos ir smerkė per socialinius tinklus.

Premija I. Rugsėjo 12-ąją Vaižganto literatūrinė premija įteikta filosofijos mokslų daktarui, VDU Švietimo akademijos profesoriui Liutaurui Degėsiui.    

Varpas. Rugsėjo 23 dieną Anykščių Šv.Mato bažnyčios šventoriuje buvo atkastas varpas. Varpas buvo rastas  po to, kai Anykščių tremtiniai susiruošė šventoriuje statyti paminklą, skirtą Moteriai, ir jo pamatui reikėjo iškasti duobę.

Plaukikė. Rugsėjo mėnesį į Anykščius persikraustė geriausia Lietuvos plaukikė Ugnė Mažutaitytė. Sportininkė mūsų miestą pasirinko todėl, kad norėjo treniruotis pas Redą Pivoriūną.

Avarija. Rugsėjo 27-ąją Italijoje per pasaulio motokroso taurės varžybas avariją patyrė anykštėnas Arminas Jasikonis. Po avarijos sportininkas buvo panardintas į dirbtinę komą. Laimei, A.Jasikonis atsigavo ir po keleto dienų buvo perkeltas iš reanimacijos palatos. Anykščiuose už jo sveikatą buvo aukojamos šv.Mišios. Sportininkas po avarijos sveiksta.

Geriausia. Spalio 5-ąją, minint Traptautinę mokytojų dieną, apdovanoti geriausi Anykščių mokytojai. Metų mokytoja šiemet paskelbta Antano Vienuolio progimnazijos informacinių technologijų ir matematikos mokytoja Violeta Raugalienė.

Rekonstrukcija. Spalio 6-ąją „Anykšta“ pranešė, jog po ilgų biurokratinių kliūčių pagaliau pradėtas rekonstruoti verslininkams Ritai ir Algirdui Šimkams priklausantis pastatas Vilniaus gatvėje, kuriame prieš kurį laiką veikė laidojimo prekių parduotuvė. Pastatas buvo nugriautas ir prieš Naujuosius metus jau stovėjo naujas, tokios pat formos, tik kiek aukštesnis namas.

Rinkimai. Spalio 11-ąją vykusiuose Seimo rinkimuose Deltuvos šiaurinėje apygardoje į antrąjį turą pateko „valstietis“ Tomas Tomilinas ir konservatorius Sergejus Jovaiša. Po dviejų savaičių vykusiame antrajame ture T.Tomilinas įveikė varžovą, o į Seimą pateko abu „finalininkai“. S.Jovaiša į parlamentą „įkrito“ pagal partijos sąrašą.

Avarijos. Spalio 10-11 dienomis tame pačiame kelyje Radiškis-Anykščiai-Rokiškis įvyko trys didelės avarijos. Jose sužeisti keturi žmonės, apgadinti arba visiškai sudaužyti 9 automobiliai.

Sudegino. Spalio mėnesį profesorius Romualdas Inčirauskas sudegino Anykščių Šv.Mato bažnyčios durų maketą. Profesorius sakė, jog suprato, kad brangus bažnyčios durų projektas nebus įgyvendintas, ir nusprendė kūrinį palaidoti meno kūrinių kapinėse, kurios įrengtos Plungės rajone.

Seniūnas II. Lapkričio mėnesį Troškūnų seniūnu pradėjo dirbti Rimantas Sereičikas. Konkurse į antrąjį turą R.Sereičikas pateko kartu su Alvydu Janicku. Abu jie per savivaldos rinkimus į rajono tarybą kandidatavo „valstiečių“ sąraše ir abu į tarybą nepateko. Iš dviejų finalininkų seniūną savo nuožiūra rinkosi savivaldybės administracijos direktorė Ligita Kuliešaitė.

Petrauka. 2020 - ųjų pavasarį ir rudenį Utenos apylinkės teismo Molėtų rūmai toliau nagrinėjo buvusio Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio baudžiamąją bylą. Spalio pabaigoje K.Tubio atstovų prašymu teismas paskyrė STT įrašų ekspertizę, kuri gali tęstis daugiau nei pusmetį. Kol nebus ekspertų išvadų - bylos nagrinėjimas nebus atnaujintas.

Punktas. Lapkričio pabaigoje Anykščiuose, Vairuotojų gatvėje, šalia „Anykščių šilumos“ kontoros pardėjo veikti mobilusis koronaviruso patikros punktas.

Netektis III. Lapkričio 16-ąją, eidamas 98-uosius metus, mirė Arklio muziejaus įkūrėjas, buvęs ilgametis Elmininkų bandymų stoties  ir jos eksperimentinio ūkio direktorius  Antanas Puodžiukas.

Auka. Lapkričio viduryje nuo koronaviruso mirė pirmasis Anykščių rajono gyventojas. Liga pasiglemžė garbaus amžiaus Anykščių miesto gyventojos gyvybę.

Premija II. Lapkričio 21-ąją paskelbėme, jog A.Baranausko literatūrinė premija atiteks  profesoriui Vytautui Martinkui. Premija jam skirta už romaną „Tavo bažnyčios rūsys“. V.Martinkus yra buvęs Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininku ir šios sąjungos valdybos pirmininku. Jis yra išleidęs per 20 grožinės literatūros kūrinių. 2018 metais prof. V.Martinkui skirta Lietuvos nacionalinė premija.

Žvejys. Anykščiuose, dešiniajame Šventosios upės take, bažnyčios kalvos ūksmėje, gruodžio 12 - 13 dienomis ant vieno iš apšvietimo stulpų pažymėta legendinio žvejo Albino Tamulio, daugelį metų meškeriojusio toje pačioje vietoje, žvejybos vieta. Paklaustas „Unt ka gaudai?“, - žvejas anykštėnų tarme atsakydavo: „Unt kantrybes“. Atminimo ženklą šiemet mirusiam žvejui sukūrė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius, skulptorius, medalininkas ir tapytojas Romualdas Inčirauskas.

Premija III. Gruodžio 28-ąją nuotoliniu būdu pagerba 2020-ųjų metų Anykščių T.Mikeliūnaitės kultūros premijos laureatė dr.Jolanta Zabulytė. Iš Anykščių kilusi, čia gyvenanti Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dėstytoja dr.J.Zabulytė užsiima XIX-XX a.Lietuvos medinių ir geležinių kryžių analize pasauliniame kontekste, populiarina liaudies meną, baltų kultūrą. Ji vykdo projektą „Anykščių krašto senųjų paminklų rekonstrukcijos“, kurio metu Anykščių rajone atstatomi krašto paminklai. 2018 metais dr.J.Zabulytė išleido knygą „Anykščių krašto kryždirbystė: mediniai paminklai“.

-ANYKŠTA

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.