Utenos rajone rastas ilgiausiai prieš sovietų okupaciją ginklu kovojusio partizano Antano Kraujelio-Siaubūno bunkeris-slėptuvė, pranešė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC).

 Slėptuvė aptikta Papiškių kaime, buvusioje Pinkevičių sodyboje.

Anot pranešimo, iš visų žinomų partizaninių slėptuvių ši įrengta vėliausiai – 1960 metais.

„Slėptuvė unikali ir dar dviem požymiais: jos sienos ne medinės, kaip įprasta, o sumūrytos iš akmenų, todėl slėptuvės erdvė išliko nepakitusi“, – teigia LGGRTC.

Centro tvirtinimu, netradicinė buvo ir jos įrengimo darbų seka – pirmiausiai įrengta slėptuvė, o tik paskui ant jos sumūryta duonkepė krosnis ir įrengtas namas.

Dalį slėptuvės kagėbistai buvo aptikę 1965 metais, kai ten slėpėsi A. Kraujelis-Siaubūnas. Dėl jos unikalumo slėptuvės maketas naudotas kaip mokomoji priemonė KGB aukštojoje mokykloje Maskvoje.

Remiantis kagėbistų matavimais bei slėptuvės nuotraukomis iki šiol manyta, kad slėptuvė nebuvo įgilinta į žemę, o užėmė tik vadinamojo papečkio erdvę ir buvo sunaikinta. Atlikti archeologiniai tyrimai paneigė šią versiją – rasta į žemę įgilinta slėptuvė.

Tikėtina, kad šis atradimas taps pagrindiniu naujai kuriamo partizano Antano Kraujelio muziejaus eksponatu.

Slėptuvė buvo įrengta Antano Pinkevičiaus sodyboje, jis buvo vedęs A. Kraujelio žmonos Janinos seserį Oną. Tai buvo paskutinė šio partizano slėptuvė.

Pinkevičių namą yra įsigijęs Antano Kraujelio atminimo įamžinimo labdaros ir paramos fondas. Jam pradėjus ruošti būsimo muziejaus projektą, fondo direktoriaus Viliaus Maslausko iniciatyva šį lapkritį sodyboje atlikti archeologiniai tyrimai.

A. Kraujelis-Siaubūnas į mišką kovoti prieš sovietų okupantus išėjo 1948 metais, partizanavo Aukštaitijoje.

1965 metų kovo 17 dieną KGB pareigūnams apsupus sodybą, kurioje jis slapstėsi, susišaudymo metu sužeistas partizanas nusišovė.

Šio partizano palaikų ieškota kelis dešimtmečius. 2019 metų birželį jie rasti sostinės Našlaičių kapinėse, kur taip pat anksčiau aptikti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai.

2019 metų spalį A. Kraujelis palaidotas Antakalnio kapinėse Vilniuje.

1997 metais po mirties jam pripažintas kario savanorio statusas, suteiktas vyr. leitenanto laipsnis.

Jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu, dabar šis apdovanojimas vadinamas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.

Partizanas po mirties taip pat apdovanotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu.

Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko nuo 1944 iki 1953 metų. Tačiau pavienis partizaninis pasipriešinimas tęsėsi dar ilgus metus.

BNS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • bet kas jį išdavė,

  Nuoroda

  nes jis grėsmės nebekėlė,o tik tebebuvo patriotas.

  Prieš mėnesį
 • .

  atsakymas į: bet kas jį išdavė, Nuoroda

  patriotai neplėšikavo ir aplinkinių kaimų paprastų žmonių "nerabavojo"...

  Prieš mėnesį
 • Ir pas mana seneli Burbiški

  Nuoroda

  yra da geresnis rūsys iš akmenų agurkam ir bulbam laikyt pa namu. Gal ti ir buva bunkeris, nes radau du šautuvus ir daug šaviniu, šalmus du ir batus kiaurus.

  Prieš mėnesį
 • Nu jo

  Nuoroda

  Žmonės dar prisimena,kad buvo tikras Siaubūnas.

  Prieš mėnesį
 • Kažin kodėl 1992 metais, atidengiant Kraujeliui paminklinį akmenį Papiškių kaime, nedalyvavo dar tuomet buvę gyvi vietiniai gyventojai - tie, kurie dar gerai atsiminė pregyventus pokario metus ?

  Prieš mėnesį
 • Tokie

  Nuoroda

  Rūsiai būdavo po kiekvienu namų, ar tas partizanas su tampė tokius akmenis slapsidasis eilinis sau, žmonės statėsi namus darydavo ir rūsius kur laikydavo daržovės ir kitas maisto medžiagas, darydavo iš akmenų nes plytų nebuvo

  Prieš mėnesį
 • nu

  Nuoroda

  Kovoje su "sovietais", kazkodel krito ne okupantai, o tukstanciai lietuvos kaimieciu. Dabar uz tai statomi paminklai ir kabinami apdovanojimai ???????

  Prieš mėnesį
 • Paaiškink

  atsakymas į: nu Nuoroda

  Komunistą nušauti, tai nėra kovą prieš svetimus?

  Prieš mėnesį
 • Anonimas

  Nuoroda

  Tik nereikia ateityje rašant ta tema skelbti, kad Papiškių kaimas, kur slapstėsi ir žuvo partizanas Kraujelis yra netoli Skiemonių. Kažkoks nedatiopinas apsišaukėlis vis rašo "Anykštoje" ir kitur minėdamas Skiemonis. Iš tiesų Papiškių kaimas, kur dabar steigiamas muziejus, yra netoli Utenos, važiuojant betonkeliu Utena-Vilnius yra labai aiški nuoroda. O nuo tos vietos iki Skiemonių yra kelios dešimtys kilometrų. Ir tai tik tiesiu taikymu, o važiuojant aplink gal ir koks šimtas susidarytų. Nereikia klaidinti savęs ir kitų.

  Prieš mėnesį