Netekome vyriausio laisvės kovų dalyvio, Didžiosios Kovos apygardos „B“ rinktinės Audros būrio partizano, aktyvaus 1953 m. Vorkutos lagerio politinių kalinių sukilimo dalyvio, Vyčio kryžiaus ordino kavalieriaus Jono Svilainio–Liūto (1920–2020).


Jonas Svilainis gimė 1920 m. vasario 8 d. ir Kuršiškių kaime, Želvos valsčiuje, Ukmergės apskrityje.
Nuo 1945 m. – Didžiosios Kovos apygardos B rinktinės Žaibo būrio partizanas. Pasivadinęs Liūto slapyvardžiu trejus metus partizanavo Anykščių, Molėtų, Ukmergės rajonų miškuose, Didžiosios Kovos apygardos „B“ rinktinės Žaibo, Dieduko ir Audros būriuose.
Ankstyvą 1947 metų rugsėjo 19-osios rytą kartu su bendražygiais buvo netikėtai užkluptas okupantų Šilininkų kaime, J. Giedraičio sodyboje įrengtame bunkeryje. Užpuolimo metu žuvo Didžiosios Kovo apygardos B rinktinės Audros būrio partizanai Juozas Petronis–Audra, Bronius Gaidelis–Šiaudas, Juozas Stancelis–Šalna, Alfonsas Darulis–Leopardas ir dvidešimtmetė ryšininkė Marija Švoinickaitė. Gyvas liko tik Jonas Svilainis–Liūtas ir dvi ryšininkės.
1948 m. vasario 28 d. Jonas Svilainis–Liūtas nuteistas 25 m. lagerių. Kalintas Vorkutoje, sunkiai dirbo anglies šachtoje, buvo aktyvus 1953 m. Vorkutos lagerio politinių kalinių sukilimo dalyvis. Po 10 kalinimo metų grįžo į Lietuvą, netrukus vedė ir susilaukė 2 dukrų.
2010 m. lapkričio 3 d. Jonas Svilainis–Liūtas apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžiumi.

 

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Antanas Drilinga

  Nuoroda

  raše tiesa-LAISVES GYNEJAI BUVO IŠ PASLAIDUMO!!!

  Prieš mėnesį
 • Nežinau

  Nuoroda

  tokio partizano. Labai gaila. Žinau tik partizaną Kadžionį, kuris knygą neseniai išleido, o anksčiau kartu su kitais buvo gavęs Laisvės premiją. Pagal aprašymą tai labai daug nusipelnęs žmogus. Užuojauta bendražygiams ir artimiesiems. Gal spaudoje derėtų plačiau aprašyti apie Anykščių krašto partizanus.

  Prieš mėnesį
 • Senatvė...

  Nuoroda

  Na va… Šitaip gali iškristi ir jau senas, 65 metų sulaukęs Sergiejus Jovaiša. O juk jis jau net 8 metus tame Seime sėdi. Ir ką gi nuveikė? Kelis įstatymų projektus sukūrė ir pateikė? Ogi nieko apie tai negirdėti.
  Sakau jam taip, kaip sako baltarusiai Aliaksandrui Lukašenkai: Gana! Išeik !!!

  Prieš mėnesį
 • Albinas

  Nuoroda

  Narsus ir drasus buvo partizanas Tebunie lengva buna Jam Lietuvos zeme. Labai geda, Kad Anyksciu Garbes piliecio varda turi rasytoja Antanas Drilinga, nepagarbiai ir smeizikiskai rases apie Simoniu krasto partizanus knygoje Zmones prie vieskelio Si knyga dar laikoma bibliotekose ir skaitytoju skaitoma. Geda anykstename, o labiausia Savivaldybei

  Prieš mėnesį
 • Pažinojau

  Nuoroda

  Stiprus žmogus buvo, labai stiprus. Užuojauta artimiesiems.

  Prieš mėnesį