Birželio 23-osios vakarą, nuo 20 val., rašytojo Jono Biliūno tėviškėje prie garsiojo Beržų kalnelio rinksime gražiausius Niūronių pievų žiedus.


Joninių išvakarėse čia linksminsimės kartu su uteniškių kapelomis „Muzikontai iš pa Utenas“ ir „Sietynėlis“ (vadovė Rima Garsonienė), senojoje Niūronių sodyboje žaisime apeiginius žaidimus. Pasklidę po pievas, rinksime gražiausius žiedus vainikams pinti, o paskui prie laužo pasitiksime šviesiausią ir trumpiausią metų naktį. Kantriausiems net ir papartis Jono Biliūno tėviškėj pražys...
Vasaros saulėgrįža lietuvių yra švenčiama nuo seniausių laikų, o dalis senųjų papročių išsilaikė ir iki šių dienų. Žymiausi papročiai, iliustruojantys trumpiausią naktį ir ilgiausią dieną metuose, yra vainikų pynimas, meilės bei vestuvių burtai, žoliavimas, paparčio žiedo ieškojimas, laužų kūrenimas, šokinėjimas per ugnį. Šventinę nuotaiką kurs, eiti ratelius, dainuoti, šokti šiemet kvies net dvi uteniškių kapelos.
Kapeloje „Muzikontai iš pa Utenas“ groja etnomuzikologai Rima ir Raimondas Garsonai su dukra, profesionalia pianiste Aušrine. Jie kasmet nuo 1995 m. dalyvauja instrumentologinėse ir folklorinėse ekspedicijose Utenoje ir Lietuvoje, rūpinasi Utenos krašto tradicinio instrumentinio repertuaro perėmimu, išsaugojimu ir populiarinimu. Muzikuoja ne tik vieni, bet ir su vyresnės kartos muzikantais. Įvairiuose tradicinio muzikavimo kursuose ir seminaruose moko groti jaunimą.
Rimos Garsonienės vadovaujamos Utenos meno mokyklos kapelos „Sietynėlis“ jaunimas turi galimybę atskleisti ir lavinti muzikinius gabumus, mokydamiesi savo krašto, tautos muzikos. Mokiniai mėgsta dainuoti, groti keliais muzikos instrumentais: tradicinėmis aukštaitiškomis kanklėmis, mažuoju būgneliu su kūlele, Peterburgo ir rusiškomis armonikomis, cimbolais ir kt. Jaunieji kapelos muzikantai yra įvairių liaudiško muzikavimo konkursų laureatai, diplomantai ir dalyviai.
Abiejų šių kapelų grojimas įrašytas keliose kompaktinėse plokštelėse, filme „Lietuvių liaudies muzikos instrumentai“. Kolektyvai koncertuoja Utenos miesto, rajoninėse, regioninėse, respublikinėse, tarptautinėse šventėse, užsienyje bei įvairiose TV ir radijo laidose: „Duokim garo“, „Vakaro autografas“, „Meile mano“, „Ryto suktinis su Zita Kelmickaite“, etnologės G. Kadžytės radijo laidoje „Aukštaičių deimančiukai", Utenos TV, Utenos radijo laidose, INFO TV laidoje „Mano kiemas“ ir kitur.
Joninių vakaras Niūronyje tęsia šių metų Muziejaus renginių ciklą „Literatūros akiračiai nuo Anykščių kalvų“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivaldybė.

 

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.