Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pirmadienį atveria duomenis apie 1940–1953 metais sovietų represuotus asmenis.

 Viešoje prieigoje http://www.lietuviaisibire.lt/lt/represuotieji pateikiami duomenys apie šiuo laikotarpiu sovietų okupacinės valdžios represuotus – ištremtus, įkalintus, nužudytus – Lietuvos gyventojus.

Kaip pranešė LGGRTC, šie duomenys pradėti rinkti 1988-aisiais susikūrus Sąjūdžio komisijai stalinizmo nusikaltimams tirti, jos pirmininkas buvo vienas iš Sajūdžio steigėjų Julius Juzeliūnas.

Kito Sąjūdžio veikėjo, vėliau Valstybės saugumo departamentui vadovavusio Mečio Laurinkaus vadovaujama komisijos narių grupė platino Lietuvoje Sąjūdžio anketas apie Lietuvos gyventojų trėmimus, lagerius, žudynes. Užpildytas anketas analizavo, sistemino, sudarė kartotekas.

Iš viso apie Lietuvos gyventojų patirtas represijas, ginkluotą ir pilietinį pasipriešinimą sovietų okupaciniam režimui surinkta daugiau kaip 150 tūkstančių liudijimų – anketų, dokumentų, laiškų, trumpų ir didesnės apimties pasakojimų.

Didžioji dalis šių liudijimų komisiją pasiekė Atgimimo ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais. Kartu su archyviniais dokumentais, įvairių autorių publikuota medžiaga šie liudijimai sudarė tęstinio leidinio „Lietuvos gyventojų genocidas“ I–V tomų pagrindą.

Prieigoje (http://www.lietuviaisibire.lt/lt/represuotieji) pateikiama svarbiausia informacija apie represuotą asmenį: vardas, pavardė, gimimo metai, gyvenamoji vieta represijų metu, patirtos represijos pobūdis, metai, tremties ar kalinimo regionas SSRS, asmens likimas – grįžo, negrįžo, mirė represijos vietoje. Prieigos lankytojai galės daryti atranką pagal įvairius kriterijus, bus galimybė prieigos duomenis tikslinti ar papildyti.

BNS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Geriau

  Nuoroda

  Atvertų duomenis apie šiuolaikinius korupcionirius ir nebaudžiamus teisėjus

  Prieš mėnesį
 • reikia

  Nuoroda

  visus duomenis paskelbti ir apie ištremtus ir kurie trėmė, apie kagebistus, stribus, žydšaudžius ir kt. Visur turi būti tiesa, nereikia nieko slėpti.

  Prieš mėnesį
 • O kada gi

  Nuoroda

  atvers duomenis apie tuos, kurie represavo?

  Prieš mėnesį
 • tai kas saude

  Nuoroda

  mokytojus ,seimas kas draugavo su nacikais ir bendradarbiavo su kgb ,kabina makaronus

  Prieš mėnesį