Eidamas 91-uosius metus, mirė istorikas profesorius Edvardas Gudavičius. Šią žinią pranešęs išrinktasis Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas teigė, kad velionis profesorius buvo „išskirtinis Istorikas ir Mokytojas, savo laikysena ir žodžiu skatinęs kritiškai mąstyti praeitį ir dabartį, atvirai žiūrėti į pasaulį ir siekti naujų tikslų“.

 

 

E. Gudavičius tyrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, buvo vienas Lietuvos moderniosios istoriografijos kūrėjų.

Profesorius nustatė tikėtiną Mindaugo karūnavimo datą – 1253-ųjų liepos 6-ąją. Ši data paskelbta valstybės švente.

E. Gudavičius kūrė visuomenėje populiarią televizijos laidą „Būtovės slėpiniai“ – 1993–2004 metais parodyta daugiau kaip šimtas laidų.

1998 metais E. Gudavičius apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

E. Gudavičius gimė 1929 metų rugsėjo 6 dieną Kaune, 1953 metais Kauno politechnikos institute įgijo inžinieriaus mechaniko specialybę, 1968–aisiais baigė istorijos studijas Vilniaus universitete.

1974–2001 metais E. Gudavičius dirbo Lietuvos mokslų akademijos Istorijos institute, 1975–2012 metais dėstė įvairias istorines disciplinas Vilniaus universitete.

E. Gudavičius įtvirtino nuostatą, kad nuo Lietuvos krikšto prasidėjo jos europėjimas, valstybė pritapo prie Vakarų civilizacijos, drauge ir prie Vidurio Europos, pabrėžė europietiškus lietuvių kultūros bruožus.

Profesorius 2003 metais apdovanotas Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

BNS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Rima

  Nuoroda

  Rimvydas Petrauskas yra skelbęs daug nesąmonių... Tarkim - "Erikas Manšteinas buvo lietuvių kilmės (visi "KITŲ" duomens skelbia ką kita - tai pilnai akimuoju išgalvota pravardė)..." KĄ GI - PAGARBA IDIOTIŽMO MOKLSLUI, kur net VU rektorius nemoka naudotis Internetu ("Erick Manstein") ir anglų, ar - vokiečių kalba... Tas pats - su E. Gudavičiumi ir jo kretiniškais nusišnekėjimais, išradinėjimais (Mindaugo katera..? Ne tik prašymuose, bet ir - jokioje Vilniaus graviūroje tokios nėra, o tai - net keli darbai). Produktyvus mokslininkas..? GAL BAIKIT TUOS KLIEDESIUS ("va, kaip produktyviai perorientavo savo Sovietinio klastotojo tipą į kitokio klastotojo... OHO..!" Pilna tokių "OHO").

  Prieš 4 savaičių
 • vietininkas

  Nuoroda

  Visiškai teisus VU rektorius Rimvydas Petrauskas, dėstydamas mums Lietuvos istorija,kiekvienoje paskaitoje dažnai cituodavo gerb. profesorių E. Gudavičių. Man, neakivaizdinio skyriaus istorijos studentui susitikus praeinantį profesorių apimdavo malonus dvasinis jausmas, pasilabinant.Išskirtinė asmenybė, eruditas, Vilniaus universiteto- Garbė. Istorikas-istorijai.

  Prieš 4 savaičių
 • Virginijus Strolia

  Nuoroda

  Su pagarba ir meile prisimenu destytoja. Profesorius ismoke mus mastyti ir nebijoti suklysti !!!

  Prieš 4 savaičių
 • As

  Nuoroda

  Iš tiesų išskirtinis, reta tokių žmonių.

  Prieš 4 savaičių