Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2019 metais Lietuvoje ŽIV infekcija nustatyta 151 asmeniui, iš kurių 110 vyrų ir 41 moteris. Tai devyniais atvejais mažiau nei 2018 m. (160) ir 112 atvejų mažiau nei užpernai.

  Pagal ŽIV plitimo būdą pernai kas antras (78) ŽIV infekcija užsikrėtė per lytinius santykius, iš kurių – 58 asmenys per heteroseksualius bei 20 per homoseksualius santykius, dar 47 žmonės užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus bei 26 asmenų – užsikrėtimo būdas nežinomas.

 Nauji ŽIV infekcijos atvejai pernai užregistruoti visose apskrityse:  Vilniaus – 72, Kauno – 22, Klaipėdos – 18,  Šiaulių – 12, Panevėžio – 5, Alytaus – 3, Marijampolės – 4, Tauragės – 2, Telšių – 6, Utenos – vienas. Visose apskrityse dominuojantis ŽIV plitimo būdas – lytiniai santykiai, išskyrus Vilniaus. Pernai ŽIV infekcija išaiškinta 6 užsieniečiams.

 Vertinant situaciją pagal amžiaus grupes, dauguma užsikrėtusiųjų (62,9 proc.) ŽIV pernai nustatyta 30–49 metų amžiaus asmenų grupėje.

 „Antri metai iš eilės dominuojantis ŽIV plitimo būdas – lytiniai santykiai, kas rodo, jog Lietuvoje keičiasi ŽIV epidemijos profilis, o tai aktualu planuojant prevencijos priemones, ypač tarp jaunimo. Visuomenės informavimas, atsakingo lytinio elgesio ugdymas, jaunimo švietimas, lytiškumo ugdymas – tai tos priemonės, kurios gali sumažinti ŽIV plitimą lytinių santykių metu“, – situaciją aiškino ULAC gydytoja, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ŽIV ir hepatitų stebėsenos ekspertė Irma Čaplinskienė.

 Pasak gydytojos, pernai dauguma naujų ŽIV užsikrėtusiųjų nustatyti kai jie dėl patikros kreipėsi patys, kas rodo didėjantį gyventojų informuotumą apie ŽIV bei budrumą dėl savo sveikatos. Taip pat pažymėtina, jog pernai 6 asmenims diagnozuota ŽIV kraujo donorystės įstaigose (kai šie asmenys ketino tapti kraujo donorais), vienas naujas ŽIV atvejis diagnozuotas nėščiųjų patikros metu ir tai mažiau nei užpernai (4).

 Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pažymi, kad pagal ŽIV plitimo kelius ES/EEE šalyse daugiausia (arti 40 proc.) naujų ŽIV atvejų pastaraisiais metais registruojama tarp vyrų, turinčių lytinius santykius su vyrais, tačiau Lietuvoje pastarosios tendencijos nestebimos. Pavyzdžiui, pernai šioje tikslinėje grupėje ŽIV užsikrėtusieji tesudarė 13 proc., iš kurių dauguma gyvenantys Vilniuje.

 „Nors pernai užsikrėtusiųjų ŽIV per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą, lyginant su užpernai, sumažėjo, tačiau šis plitimo būdas išlieka aktualus. Siekiant situacijos pagerėjimo, tikslinga nedelsiant plėsti priklausomybių gydymo paslaugas bei narkomanijos prevenciją tarp jaunimo“, – pažymėjo gydytoja I.Čaplinskienė.

 Pasak jos, nors ŽIV tyrimus atliekančių įstaigų kasmet daugėja, tačiau viena iš pagrindinių problemų Lietuvoje išlieka nepakankamas ŽIV ligos gydymo geografinis prieinamumas, nes tik penkiuose didžiuosiuose miestuose teikiamos ŽIV ligos gydymo paslaugos, nors ŽIV užsikrėtusieji registruoti visose savivaldybėse. Tai neabejotinai viena iš priežasčių, dėl kurių ŽIV ligos gydymo aprėptis Lietuvoje yra nepakankama ir viena iš mažiausių, lyginant su kitomis ES šalimis.

 Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iš viso, iki šių metų sausio 1 d., Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 3322 asmenims, iš kurių beveik kas septintas yra miręs nuo įvairių priežasčių, įskaitant AIDS.

 ULAC primena, kad ŽIV infekcija plinta trimis būdais: 1) visų rūšių lytinių santykių metu, 2) kraujo keliu (per injekcinių narkotikų vartojimą, susižeidimus, perpylimus ir pan.), 3) užsikrėtusi ŽIV moteris virusą gali perduoti nėštumo, gimdymo ir kūdikio žindymo metu.

Įveikti AIDS epidemiją iki 2030 metų – tai Jungtinių Tautų suformuluotas globalus tikslas, siekiant tvaraus vystymosi tikslų, sveikatos ir gerovės.

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Pyt

  Nuoroda

  Reiškia gerti, tai jau mižalus pradėsi gerti

  Prieš 4 savaičių
 • robertas

  Nuoroda

  Nemoki py.t nereiki lyst

  Prieš mėnesį
 • Kur galima Anykščius guminė mergyte nusipirkti su balionėlis da į dangų pakilsi

  Prieš mėnesį
 • Nuoroda

  Jauni būdavo praeinu į diena bent keturias tai būdavo nespėji gyd nuo tryperio, arba mandavoškiu

  Prieš mėnesį
 • Onute

  Nuoroda

  kiek par mana gyvenumu pereja visokiu ir nei as nei anys nesiskundze , viska buva ir pakrumej ir int siena presla , gal kad jauni buvam tai niekas ir nelypa a dabar visokiais tepalais issitepa katrie gal jau buva kita panaudoti .

  Prieš mėnesį
 • VSB

  Nuoroda

  Anykščių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena , kad nuo lytiškai plintančių ligų skiepų nėra. Būtina naudoti fizines, išorines apdaugos priemones.
  Dėl Anykščių bendruomenės prevencijos nuo LPUL centras planuoja ne tik švietėjiškas veiklas, bet ir įrengti savitarnos automatus labiausiai lankomose vietose dėl vienkartinių apsaugos priemonių įsigyjimo.
  #ANYKŠČIAI

  Prieš mėnesį
 • Žiniai

  Nuoroda

  Socialinės gerovės centre Donaldas ves konsultacijas tuo klausimu

  Prieš mėnesį
 • Tikrai?

  atsakymas į: Žiniai Nuoroda

  A tai jis gal vietoje pamokins bei parodys kaip tą prezervatyvą užsimauti?

  Prieš mėnesį
 • robertas

  Nuoroda

  Mažiau santykiaukit ir viskas bus OKEY. O jeigu labai norit ,tai nusipirkite MAKSIMOJE prie kasos aparatų -prie KRAMTOŠKĖS balioniukų ir pirmyn.

  Prieš mėnesį