Minint prieš dvidešimt devynerius metus iškovotą pilietinę pergalę prieš agresorių, 2020 metų sausio 13 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių bus uždegamos atminties, vienybė ir  pergalės žvakutės.

 Daugiau nei 1000 mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų Lietuvoje ir užsienyje jau atsiliepė į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą dalyvauti Laisvės gynėjų dienai paminėti skirtoje pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“.

Prie pilietinės iniciatyvos prisijungti ir kartu paminėti iškovotą istorinę pergalę kviečia šią iniciatyvą globojantis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, kuris žvakes uždegs kartu su  Vilniaus „Ryto“ progimnazijos mokiniais (D. Gerbutavičiaus g. 9, Vilnius).

Visoje Lietuvoje tradiciškai uždegamos žvakės simbolizuoja laisvės gynėjų laužus prie parlamento, apgintos laisvės šviesą ir pergalę prieš brutalią jėgą, atmintį ir susikaupimą pagerbiant žuvusius ir nukentėjusius.

Piliečių susitelkimas ir vienybė lėmė Lietuvos pergalę prieš agresorių. Prieš 29 metus mes nebuvome NATO ir ES narėmis, mūsų teritorijoje vis dar šeimininkavo okupacinė kariuomenė, tačiau vieninga ir laisvės trokštanti tauta tomis dienomis apgynė Lietuvos nepriklausomybę ir pasipriešino agresoriui. Mūsų kova žavėjosi ir mus palaikė demokratines vertybes išpažįstanti tarptautinė bendruomenė ir kitos iš totalitarinio režimo gniaužtų trokštančios išsivaduoti tautos.

Organizatoriai tikisi, kad kartu visoje Lietuvoje degdami žvakutes akcijos dalyviai pajus nors dalelytę to vienybės jausmo, kuris apjungė tautą 1991-ais ir siekį pademonstruoti, kad esminiais klausimais mes esame vieningi.

Anot Ronaldo Račinsko, Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos direktoriaus: „1991 m. sausio 13 d. - viena svarbiausių dienų naujausioje Lietuvos istorijoje - buvo esminis lūžio taškas nepriklausomybės atkūrimo ir įtvirtinimo kelyje. Tomis dienomis susitelkusi pilietinė visuomenė apgynė valstybės nepriklausomybę. Tomis dienomis iš esmės sprendėsi visos sovietinės imperijos pavergtų tautų ir valstybių likimai, galima sakyti, kad sprendėsi Europos ateitis. Mes privalome prisiminti šią dieną kaip mūsų istorinę pergalę ir ja didžiuotis. Tai mūsų XX amžiaus Žalgirio mūšis“.

Šią pilietiškumo iniciatyvą Tarptautinė komisija organizuoja kasmet nuo 2008 metų. Ji yra „Mokymo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmoniškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programos“ sudėtinė dalis.

Vaizdo klipas, kviečiantis prisijungti prie pilietinės iniciatyvos: https://youtu.be/ZFoQekTTzGE

Pranešimas spaudai

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Ar tam prieš tankus žmonės stovėjo?

  Nuoroda

  "IŠMIRIMO KRONIKA.
  Anykščių savivaldybės Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyrius pateikė duomenis, kaip keitėsi demografinė Anykščių rajono sudėtis.
  Anykščių rajone registruoti 25 475 gyventojai, tačiau mažėjimo tempas didžiulis. Mirusių anykštėnų registruota beveik 3 kartus daugiau nei gimusių. 2019 metais įregistruoti 533 (2018 m. – 469) mirties įrašai. Tuo tarpu per 2019 metus Anykščiuose įregistruotas tik 151 (2018 m. – 163) kūdikio gimimas."

  Prieš mėnesį
 • Nevirkauk, nes Anykštėnai gimdo Vilniuje, Kaune, Londone, Norvegijoje, Airijoje ir t,t. Jie fiziškai nemirė, tik pakeitė savo gyvenamą vietą, Jeigu pakeiti gyvenamą vietą, vadinasi pagal tave kad numirei?

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  atsakymas į: Sky Nuoroda

  Anglijoje, Airijoje, Švedijoje ir kt. - taip ir nyksta lietuvių tauta, o jos vietą gerai, jeigu rusakalbiai užims, bet greičiausiai bus užvežta afrikiečių, todėl po 30-50 metų Lietuva bus juoda, o vietiniai tarnaus atvykėliams.

  Prieš mėnesį
 • Žabalai vištai

  atsakymas į: Sky Nuoroda

  Negi neįžlibini, kad pateikiau citatą iš oficialios statistikos? Joje mano asmeninės nuomonės nėra.

  Prieš mėnesį
 • Atmintis

  Nuoroda

  Puikiai atsimenu tuos įvykius. Sausio 11 (penktadienį) pats buvau Vilniuje. Nuėjau prie Seimo, keletą valandų pavaiščiojau, pabendravau. Sutikau ir anykštėnų. Sausio 13 (sekmadienį) Anykščiuose prie TV sėdėta, visi įvykiai matyti, viskas pergyventa. Pamenu, kaip per LNK tuometinis gyd.Audrius Butkevičius reportaže klausė: "Kraujas. Kur kraujas? Kodėl nėra kraujo?" Bandžiau jam prisiskambinti ir paklausti: "Audriau, kokio dar kraujo tau reikia? Ką tu šneki?" Bet jo telefonas tylėjo.

  Prieš mėnesį
 • Alzaimeris

  atsakymas į: Atmintis Nuoroda

  Ale matai, pasirodo Butkevičius tuo metu vadovavo sovietų armijai, ir įsakė sovietų kariams šaudyti į beginklius žmones. O aš visalaik galvojau, kad jis vadovavo Lietuvos krašto apsaugai. Kur tu anksčiau buvai kad nepasakei, jog Butkevičius dirbo sovietų armijoje.

  Prieš mėnesį
 • Tikrai?

  atsakymas į: Alzaimeris Nuoroda

  Neapsimetinėk durniumi! Ir neiškraipyk minties.

  Prieš mėnesį
 • fr

  atsakymas į: Tikrai? Nuoroda

  Tavo mintys ir taip kreivos, nieko nereikia iškreipinėti

  Prieš mėnesį
 • Sutapimai

  atsakymas į: Atmintis Nuoroda

  Vat įdomu, kodėl net kalėjime sėdėjęs buvęs Krašto apsaugos ministras A.Butkevičius, visą laiką pradėdavo rodytis ten, kur vykdavo perversminiai įvykiai: tai Gruzijoje, tai Ukrainoje. Ką veikia, iš ko pragyvena jis dabar? Kas jam pinigėlius ir už ką moka?

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  atsakymas į: Sutapimai Nuoroda

  Tikriausiai signataro rentą gauna, nemanau, kad jis jos būtų atsisakęs.

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  Nuoroda

  Sausio 13-oji -tai tuo metu Lietuvai vadovavusių vadovų gėda, kadangi jie nesugebėjo diplomatiniu keliu, be konfliktų išspręsti Lietuvos tapimo nepriklausoma valstybe klausimą. Gerai reikėtų paanalizuoti A.Terlecko, kuris, pasak Jasukaitytės, dirbo Landsbergiui, vaidmenį tomis dienomis, kodėl ir kokiais tikslais jis išjudino rusakalbius protestuoti prieš kainų pakėlimą, tai jis intensyviai kurstė žmones eiti protestuoti, ar jis proto neturėjo, kad esant sudėtingai politinei padėčiai, ją stengėsi įkaitinti, ar vis tik buvo kitas tikslas.

  Prieš mėnesį
 • Kaipgi

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  O Estai sugebėjo be kraujo to paties pasiekti!

  Prieš mėnesį
 • LT

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Tipinis rytų bandito mastymas, auka visalaik kalta, ir ypač jeigu ji yra beginklė.

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  atsakymas į: LT Nuoroda

  Nereikia purkštauti, bet pripažinti, jog tada buvo kažkas negerai. Štai dar vienas parašęs komentarą apie Butkevičiaus žodžius, prideda dar daugiau abejonių dėl tuometinių įvykių ir iškelia klausimą - kodėl nesugebėta išvengti konfliktinės situacijos, kai Estija ir Latvija sugebėjo be aukų gauti nepriklausomybę.

  Prieš mėnesį
 • Valdas

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Nemeluok, Latvijoje per šturmą taip pat žuvo žmonės. Po aukų Lietuvoje ir Latvijoje, kremlius nebedryso šturmuoti Talino. Taip kad Estų laisvę apmokėjome mes.

  Prieš mėnesį
 • Tikra ir žiauri tiesa...

  Nuoroda

  O Kijevo Maidane į žmones, kad lietųsi kraujas ir įsisiautėtų minia, šaudė snaiperiai! Ir vietiniai ir atvežti (su Sakašvilio žinia) net iš Gruzijos. Šimtas aukų turėjo atsirasti! Tai ir atsirado. Faktai nustatyti, yra filmuota medžiaga. Prancūzijos ir JAV TV tuos video rodo. Mačiau. Lietuvos TV - ne. Tik nusikaltėliai ki šiol ne kalėjime, o laisvėje. Kaip ir tie, kurie sudegino ir šaudė žmones Odesoje. Kaip ir Kryme, kur mitinge į žmones buvo aerozoliu purškiamas sutrintas atliekinis stiklas, kad įkvėptų ir vėliau kančiose numirtų. Kokie panašūs "sąjūdžių" ir "spelvotų revoliucijų" bei "arabų pavasarių" kruvinieji scenarijai,a ?! Ar žinome kas juos kūrė, režisavo ir finansavo dar nuo "Prahos pavasario" laikų? Snoudenai, kur tu? Ko tyli Vikiliksas?

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  atsakymas į: Tikra ir žiauri tiesa... Nuoroda

  Snoudenas, kaip ir Asanžas, yra Amerikos užtildyti, tiesos nebegausime.

  Prieš mėnesį
 • Masonas

  atsakymas į: Tikra ir žiauri tiesa... Nuoroda

  Paleckiuk čia tu iš zonos rašinėji savo ligotus kliedesius?

  Prieš mėnesį
 • Masonui

  atsakymas į: Masonas Nuoroda

  Tai tu esi ir aklas, ir kurčias, ir ligotas. Nenori faktams žvelgti į akis. Už tai tas "paleckiukas" tau visur ir vaidenasi. Palygink visus perversmus, spalvotas revoliucijas, arabų ir Pragos pavasarius nuo pat Sąjūdžio laikų iki dabar ir pamatysi stebėtinai vienodai sutampančius įvykius. Susirenka minia į mitingą. Jai diriguoja, ją įkaitina oratoriai. Valdo gerai paruošti instruktoriai. Tada pradedama į žmones šaudyti. Žūsta atsitiktinės aukos, liejasi kraujas. Apkaltinama valdžia, policija, armija, omonas, Kijeve -"Berkutas" ir t.t. ir pan. Toks vaizdas, lyg visi šitų įvykių scenarijai rašyti vieno ir to paties autoriaus. Instruktoriai - minios dirigentai - slaptai paruošiami spec.stovyklose, apmokami per Soroso ir kitokius fondus, dažnai usd per paramą opozicijai. Juk tai pasaulyje vyksta! Nematai ar nesupranti? Juk pasaulio žiniasklaida apie tai rašo ir kalba vis atviriau. Laikas išslaptinti tokias veiklas.

  Prieš mėnesį
 • DS

  atsakymas į: Masonui Nuoroda

  Vatnykai paaiškinkite logiškai, viską organizuoja JAV, bet visalaik į žmones šaudo tik Rusija. Vadovaujatės logika, kad geriau pirmiems nušauti, kad neatitektų Amerikai?

  Prieš mėnesį
 • Moika

  atsakymas į: Masonui Nuoroda

  Čemodan - Vokzal - Moskva, neždinkis ten kur niekada nebus spalvotų revoliucijų, kur visada valdys žmogėdros ir klestės gulagai, kur už savo nuomonę būsi sodinamas į kalėjimą.

  Prieš mėnesį
 • Taigi

  atsakymas į: Moika Nuoroda

  Keisas, šteišina ir Čikaga, ten jūsų vieta.

  Prieš mėnesį
 • Troika

  atsakymas į: Moika Nuoroda

  Kaip įdomiai tu Rusiją reklamuoji! Kas ir kiek tau už tai moka? :)

  Prieš mėnesį
 • Moika

  atsakymas į: Troika Nuoroda

  Man moka Gosdepas

  Prieš mėnesį