Molėtuose man gerai. Tiesa, šis miestas, mano gimtojo rajono centras, mano pasąmonėje įstrigęs 1990-uosiuose. Turiu tvardytis, kad savivaldybės administracijos pastato nepavadinčiau Tarybų rūmais, o rajoninio laikraščio ,,Vilnis“ neatkrikštyčiau į buvusį ,,Pirmyn“.
Kartą vyresnio žmogaus paklausiau, kur Molėtuose notarų biuras. Tas paaiškino, kad ten, kur buvo mokyklinių prekių parduotuvė. Pati geriausia nuoroda. Geriau už bet kokią navigaciją. Beje, Molėtuose yra 2-asis notarų biuras. Atrodytų, jog turėtų būti ir 1-asis. Bet ne. Pasirodo, yra tik 2-asis biuras, ir jis vienintelis. ,,Sodra“ veikia buvusiame viešbutyje, o teismas - buvusioje valgykloje.


Po treniruočių Molėtų sporto mokykloje likusį laiką iki paskutinio, pusę septintos ėjusio Dapkūniškių autobuso, leisdavome Molėtų valgykloje. Trys porcijos cepelinų, užgeriant juos nealkoholiniu alumi, būdavo lyg už danties. Prieš 1990-uosius jau buvo bealkoholio alus. Buvo! Tiesa, prisimenu, kad kartą man, septyniolikmečiui, antro butelio bealkoholio alaus Molėtų valgykloje nepardavė. ,,Kodėl? Juk bealkoholis...“ - stebėjausi. ,,A kas ty žina“, - atsakė generolas baltu chalatu ir riebaluotomis rankomis...
Dabar vėl dažnai sėdžiu Molėtų valgykloje. Virtuvės kvapus vėl uostau. Tik ne valgyklos virtuvės, o teismo.
Buvusio Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio baudžiamojoje byloje jau įvyko penki posėdžiai. Kuo teismas baigsis, kaltas K.Tubis ar nekaltas, - nesiimsiu analizuoti ir vertinti. Smala žino, kokia dar medžiaga bus ištraukta, kas kaip liudys, kokius gynybinius metodus naudos kaltinamojo gynėjai advokatai.
Šį kartą rašysiu tik apie porą keistokų aspektų. Vienas jų - visuomeninių rinkimų komitetų kriminalizavimas, antras - rinkiminės kampanijos pavertimas tiesiogine darbine veikla.
Paprastai (nebent tik su labai labai retomis išimtimis) valdžioje esantys merai nedalyvauja naujuose rinkimuose. Tik labai labai išskirtiniai merai rinkimų laikotarpiui pasiima atostogas (K.Tubio atveju, jam gerą mėnesį ,,atostogų“ prieš pat rinkimus ,,suteikė“ STT). Šiaip valdžios ,,chebra“ iki paskutinės dienos dirba neva rajonui, ima algas, o realiai visa energija nukreipiama į rinkėjų viliones. Ir tokia pasiutpolkė trypiama du tris mėnesius.
Iš K.Tubio byloje rodomų vaizdo įrašų akivaizdžiai matyti, kad daug savo darbo laiko politikai skyrė ir valdininkai, ne tik pats meras. Iš kur komitetui gauti pinigų, K.Tubio kabinete tarėsi ir Švietimos skyriaus vedėja Jurgita Banienė, ir Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vedėja Audronė Savickienė. ,,Vsio zakonno“? Nė velnio. Čia kaip tik visiškas ,,bespredielas“. 20, 30 gal net 50 rajono valdininkų dviem trims mėnesiams, jeigu remia tuos, kurie yra tuo metu valdžioje, prieš rinkimus išeina dekretinių atostogų. Kodėl dekretinių? Ogi todėl, kad remdamiesi žodiniu šefo dekretu jie turi dirbti ne rinkėjams, o rinkimams. Rinkiminiu laikotarpiu net pageidautina, kad seniūnai, administracijos specialistai, savivaldybės valdomų bendrovių personalas kuo mažiau savo energijos skirtų tiesioginiam darbui. Na, nebent kam kelią reikia pravalyti (žinia, dar geriau - išasfaltuoti). O visa kita, už ką šefui rinkėjas bonuso neduos, gali palaukti ir antrojo rinkimų turo pabaigos. Kiek šis ,,bespredielas“ kainuoja valstybei? Šimtus tūkstančių kiekvienoje savivaldybėje ir dešimtis milijonų Lietuvai. Garantuotai!
Visuomeniniai komitetai, kaip ir tiesioginiai mero rinkimai, totali nesąmonė. K.Tubio komiteto pavadinimas - ,,K.Tubio visuomeninis komitetas ,,Anykščių krašto labui”. Dekonstruokim, ką tai reiškia. Pirmiausia - tai personalinis darinys: tai K.Tubio, o ne Donaldo Vaičiūno ar Alfrydo Savicko komitetas. Yra kažkokia Darbo partija, ir yra sąrašas ,,Anykščių krašto labui”. Tarp abiejų darinių nėra jokio skirtumo: ir vienas, ir kitas, gavęs rinkėjų pasitikėjimą, dirba Anykščių krašto labui. Savajam, aišku, taip pat, nes ir jie iš Anykščių krašto. Tačiau rinkėjui komitetas yra patraukliau, juolab ten žodis ,,Anykščiai” įkištas. Šitie - mūsiškiai, o anie - svetimi. Nors šiaip jau ,,darbietis” Ričadas Sargūnas namo Karvyje, kuris yra prie Maišiagalos, neturi.
K.Tubis bet kurį jam nepatikusį gališanką savo nuožiūra galėjo išmesti iš sąrašo. Per ikiteisminį tyrimą D.Vaičiūnas dėstė, jog bijojo, kad bus išmestas iš žaidimo, todėl stengėsi K.Tubiui įtikti. Partiniai karaliukai, žinia, taip pat sugeba įsigalėti, bet jiems sunkiau. Partiniai gališankos gali kreiptis į savuosius landsbergius, o landsbergiai, išklausę abi puses, iš partijos gali išmesti ne ujamą partijos eilinį, o skyriaus lyderį.
Partijos gauna valstybinį finansavimą, o komitetams pinigus reikia susirinkti patiems. Bent 20 ,,štukyčių” rinkimams reikia. Iš kur tuos pinigus ištraukti? Na, žinia, - iš tų, kurie jų turi... Paprastai tie, kurie turi pinigų, nebūna idiotai ir pinigų politikams veltui netaško.O kur atsiranda sąvoka ,,ne už gražias akis”, ten atsiranda ir STT, kuriai, beje, ir esu dėkingas už galimybę sugrįžti į paauglystės Molėtus.

 

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Joo

  Nuoroda

  Senstelėjęs ne pagal metus. Seniai žinoma kad vyresnė moteris jaunesniam vyrui ne į naudą.O jei dar iš antrų rankų...

  Prieš 4 mėnesių
 • .

  atsakymas į: Joo Nuoroda

  Tokiomis šnekomis ir komentarais užsiima sudavatkėjusios menkaprotės davatkėlės.

  Prieš 4 mėnesių
 • Nevaryk

  atsakymas į: . Nuoroda

  Davatka -Dievą mylinti mergelė. Dičproti tu

  Prieš 4 mėnesių
 • Variantas

  atsakymas į: . Nuoroda

  Arba tie, kuriems protas leido dalyvauti rinkimuose Tubio komitete

  Prieš 4 mėnesių
 • robertas

  Nuoroda

  Malei,malei ir šūdą primalei. Varyk į Molėtus

  Prieš 4 mėnesių
 • Nu BLIAM...

  atsakymas į: robertas Nuoroda

  Varytų, bet negali. Jo Gižinskas per Balninkus nepraleis ! :)

  Prieš 4 mėnesių
 • ne bliam

  atsakymas į: Nu BLIAM... Nuoroda

  gižinskas ne alesionka - pastumsi.

  Prieš 4 mėnesių
 • Manau, kad...

  Nuoroda

  Maniau, kad straipsnis apie Šmigelsko vaikystę ir brendimo metus, paskaičiau, o pasirodo ne! Po įdomios autobiografinės įžangos dangčiu tūno užmaskuotas eilinis savaitgalinis straipsniokas tema: "Ei chebra, davai pakoliokim Tubį!" Nu, jei davai - tai davai ! Pavarom!!!

  Prieš 4 mėnesių
 • GALIMA

  atsakymas į: Manau, kad... Nuoroda

  Kaip sako liaudis, durnių ir bažnyčioje mūša. Gal dėl to Tubis deklaruoja NEMEILĘ DIEVUI ir prisiekė neminėdamas DIEVO Vardo

  Prieš 4 mėnesių
 • Taigi aha !

  atsakymas į: GALIMA Nuoroda

  O kokiam gi velniui jam prisiekinieti tuo, kieno buvimas moksliškai neįrodytas?

  Prieš 4 mėnesių
 • Tremtinys Kazys

  atsakymas į: Taigi aha ! Nuoroda

  Palaikau Tubį.Ateistai yra neišpasakytai drąsūs žmonės, nes ne kiekvienas žmogus turi tiek stiprios valios atmesti tą vidinį komfortą, kurį siūlo religijo

  Prieš 4 mėnesių
 • Tremtinys Kazys

  atsakymas į: Taigi aha ! Nuoroda

  Palaikau Tubį. Tikrai Dievo nėra.

  Prieš 4 mėnesių
 • Nu

  Nuoroda

  Visai nugrybavo rašytojas...

  Prieš 4 mėnesių
 • Tai va kaip...

  atsakymas į: Nu Nuoroda

  Persikvalifikavo į uogautojus.

  Prieš 4 mėnesių
 • senoliai sakydavo -kas skaito valgydamas, rydamas, kramsnodamas, ..., čepsėdamas, tas savo protą suvalgo :)

  Prieš 4 mėnesių
 • teisingai

  atsakymas į: . Nuoroda

  Skaitant ką kalba Tubio pusė, taip ir atrodo, kad bus suvalgę

  Prieš 4 mėnesių
 • Ploju

  Nuoroda

  Po to kaip Antonas Čechovas parašė "Žmogus futliare", visi bailiai tapo vadinami Bieliekovais. Po šitų rievių, visi politiniai šliužai bus vadinami gališankomis.

  Prieš 4 mėnesių
 • BGK

  atsakymas į: Ploju Nuoroda

  Kaip tu šitaip apie dabartinę koaliciją. Juk kai trys bajarinai prap...mero rinkimus, pradėjo šliaužiot apie obuoliuką, tas jiem gerai pavyko, įsigraužė į gerus postus, nustumdami obuoliuką vėl šonan, liko tik mero pavadinimas

  Prieš 4 mėnesių
 • Bus

  Nuoroda

  K.Tubis bus isteisintas , nes nekaltai apkaltintas.

  Prieš 4 mėnesių
 • Spėju

  atsakymas į: Bus Nuoroda

  Marijona, tu?

  Prieš 4 mėnesių
 • Spėju

  atsakymas į: Bus Nuoroda

  Marijona, tu?

  Prieš 4 mėnesių