Gražią, šiltą pasavario dieną, turėdama laiko, vaikštinėjau netoli nuo Kavarsko pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro ir pastebėjau Kavarsko gaisrinės pastatą.
„Kaip įdomu būtų pakalbinti čia dirbančius! Apie gyvenimą, apie jų darbo specifiką“, – pagalvojau ir ilgai nelaukusi pasukau link pastato. Viduje du vyrai ramiai leido laiką, žiūrėdami televizorių prikūrentoje patalpoje.
Prisistačiusi ir maloniai pakviesta į vidų, praeinu pro dvi didžiules gaisrines mašinas. Kodėl gi nepakalbėjus, jei jie turi, pasirodo, visą parą laiko? Jei tik nebus jokių iškvietimų, žinoma.


 


- Kaip jūs gyvenate, kaip sekasi, kuo savitas jūsų  darbas? – klausiu vyresniojo darbuotojo, 64 metų Vytauto Jasikonio.
- Mūsų tarnyba pavojinga, bet įdomi. Gesinam gaisrus, padedam žmonėms gaisro vietoje. Be to, pasitaiko gelbėjimo darbų ekstremaliose situacijose. Turim du kovinius automobilius.

- Kodėl kovinius?
- Einame į kovą su ,,raudonuoju gaidžiu“. Reikia  saugotis jo, to raudonskiauterio, ant stogo užskridusio, nes ugnis visada per stogą pereina.

- Kokia darbo specifika?
- Atidirbam visą parą, tada trys paros laisvos. Dabar prasidėjo žolės, krūmų deginimai, rudenį, būna, nemažai bėdų nutinka dėl kaminų. Kartais būna taip, kad visą mėnesį nėra jokio iškvietimo, o būna, kad vos ne per kiekvieną budėjimą tenka važiuoti. Gaisro gesinti išsiruošiam per minutę. Norėdamas dirbti tokį darbą, turi turėti pašaukimą padėti žmogui. Be to, reikia turėti tokių universalių savybių, kaip vikrumas, organizuotumas, gera  ir greita orientacija.

- Ar tikrai įmanoma išsiruošti per minutę, jei jums paskambina naktį?
- Taip, viskas paruošta, sudėta (kitas kolega gaisrininkas atsineša ir pademonstruoja aprangą – red. past.). Negesinamas gaisras labai greitai išsiplečia, negalim užtrukti nė vienos sekundės. Dabar, kai toks sausas pavasaris, gaisrai labai negailestingi, ypač jei kyla ir įsiplieskia naktį, o ugniagesiai ne iš karto gauna pranešimą.

- Kokio dydžio yra ši ugniagesių įstaiga?
- Be mūsų – Kavarsko – komandos, Anykščių rajone dar yra šie ugniagesių padaliniai: Debeikių, Kurklių, Troškūnų, Skiemonių, Svėdasų, Traupio, Viešintų. Kavarsko ugniagesių komandoje dirba devyni žmonės. Jei nuvykę į iškvietimo vietą matom, kad reikia daugiau pajėgų, turim iš kur kviestis pagalbos.

- Budėsite parą, o tada?
- Po budėjimo bus trys laisvos paros.

- Visada dirbate po du?
- Mes dviese taip dirbame jau beveik 15 metų. Mano, kaip gaisrininko, darbo stažas jau gal net 20 metų siekia. Visą parą esame lyg uždaryti – negalim nė žingsnio žengti iš darbo vietos, turim būti pasirengę reaguoti. Pažiūrim televiziją, paskaitinėjam ką nors. Neretai tenka „atsėdėti“ tą laiką, o kartais labai įtemptas laikas būna ir fiziškai, ir psichologiškai. Retai, bet būna budėjimų, kai ir po vieną dirbame.

- Papasakokit dar ką nors apie savo darbo specifiką.
- Pagalbos centras 112 iškviečia gaisrininkus, jei reikia – ir policiją, greitąją. Jei namas dega, tada visada važiuoja gaisrinė iš Anykščių bei iš ten, kur arčiau. Tie, kurie pirmi nuvažiuoja, mato, ar reikia dar didinti pajėgas. Turim radijo stoteles, jos susietos su Pagalbos centru. Vartai atsidaro automatiškai. Mašinoje sudėta visa reikalinga įranga. Turim devynių metrų ilgio kopėčias, rezervuare vežamės tris kubinius metrus vandens. Jei neprivažiuojam, tiesiam linijines žarnas.
Patys žmonės nesisaugo ugnies. Juk reikia dūmų detektorius įsirengti, o ar visi turi? Kitam, žiūrėk, nesvarbu, kur parūkyti, kad ir lovoje... Gaisras labai greitai viską pasiglemžia. Kiekviena minutė matančiam gaisrą, bet laukiančiam gaisrinės, atrodo kažin kokia ilga. Būna, nulekiam į įvykio vietą, o žmonės pykdami klausia: „Kodėl taip ilgai važiavot?“ Visi, regėdami gaisrą, labai matuoja laiką. O juk mes darome viską, kad atvyktume kaip įmanoma greičiau.

- Ar yra amžiaus limitas ir vadinamoji gaisrininkų pensija?
- Gaisrininkų pensija yra sukarintoje tarnyboje, čia tokios nėra.  
 
- Ar atsimenate patį pirmąjį šiame darbe iškvietimą?
- Ne, matyt, tai buvo eilinis nedidelis gaisras. O štai mano kolega iki šiol atsimena pirmąjį išvažiavimą, nes buvo minus 28 laipsniai.

- Ar sunku dirbti gaisrininku? Gal dažnai vyksta kokie nors patikrinimai?
- Kai pripranti – nesunku, bet, nuvykus į gaisro vietą, būna visokių situacijų. Pasitaiko ir melagingų iškvietimų, tiesa, vis mažiau, nes šiais laikais jau nesunkiai viskas atsekama, nustatoma. Vyksta mokymai prie vandens telkinio, teoriniai ir praktiniai užsiėmimai.
 
- Kada statytas šis gaisrinės pastatas?
- Aš dar į mokyklą ėjau, kai statė. Apžvalgos bokštas jau nenaudojamas pagal paskirtį -  būtų pavojinga net bandyti į jį įkopti.

- Ar jūsų šeimoje, giminėje yra daugiau gaisrininkų? Ir kaip reaguoja žmona, kai vyras visai parai išvažiuoja iš namų? Ar labai jaudinasi?
- Mano tėtis dirbo gaisrininku „Gintaro“ kolūkyje, buvo atsakingas už priešgaisrinę būklę. Tuo metu kiekvienas kolūkis turėjo gaisrinę. Žmonai, kad vyro nebus namie visą parą, privilegija - gali daryt, ką tik nori (šypsosi – red. past.).  
Dėkoju už pokalbį! Sėkmės ir ramių dienų bei naktų, be ,,raudonojo gaidžio” keliamų gaisro pašvaisčių!
Lina DAPKIENĖ

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Ttt to55

  Nuoroda

  Tu matomai jau prisizegnojas ir pradek rasyti be klaidu

  Prieš metus
 • 55

  Nuoroda

  Jei atrodo tai žegnokis ant keliu atsiklaupk ir užpakakius ...........

  Prieš metus
 • Ttt

  Nuoroda

  Man tai atrodo kad cia visi komentarai beveik rasyti vieno zmogaus kuris labai nemegsta gaisrininku

  Prieš metus
 • Geras

  Nuoroda

  Šia gaisrine ir jos darbuotojus reiktu kad visos tarnybos patikrintu daug trukumu rastu

  Prieš metus
 • 55

  Nuoroda

  Kavarsko du gaisrininkai ne gelbeja žmones o kaimynu daiktus laužo ir meto ir dar dirba gelbejimo tarnyboj

  Prieš metus
 • Jonka

  Nuoroda

  Jo čia būtinai reik tikrinti ir atleidineti...Kai tokie sulinde tai kaip pasitikesi gaisrine. Kai gaisrininkas per 2min iš savo mašinos islipa ir da 2 dūsauja kad pavargo

  Prieš metus
 • Tevas

  Nuoroda

  Vienas gaisrininkas malkas pardavineja pas ji žmones dirba nelegaliai visas Anyksciu gaisrines aprupina malkomis vienas tai padaryt negaletu o daro nelegalai patikrinkit ponai darbo inspektoriai gaisriñinkas gelbetojas o valstybe apgaudineja

  Prieš metus
 • Tadas

  Nuoroda

  Reiktu ka kadu iskviest kad nufilmuotu slaptai ka jie veikia sokas jums istiktu

  Prieš metus
 • As

  Nuoroda

  Norėčiau pazet kaip tas kur kažkas minėjo malkas daro prabegtu testą kur priklauso...Juokinga yra jaunų neispampusiu ,norinčių dirbt o sulinde tokie

  Prieš metus
 • Ot

  atsakymas į: As Nuoroda

  Kitus peikti mokam, o į save pažiūrėti pamirštam. Sakot sulindę visokie, o Jūs jaunam pasiūlykit dirbti už 400 Eur. tai pamatysit tik padus. Geriau kiekvienas savo reikalus žiūrėkim ir baikim pilti visokias pamazgas ant kitų. Nemanau, kad Jūs esate šventuolis tad geriau patylėkit

  Prieš metus
 • pritariu manau

  Nuoroda

  nesvarbu sukarinta ar ne visur turetu dirbti jauni turintys fizini pasiruosima vyrai ,turetu buti amziaus limitas ,

  Prieš metus
 • Juozas

  atsakymas į: pritariu manau Nuoroda

  Ne amžiaus cenzas svarbu, o sveikatos stovis ir fizinis pasiruošimas. Yra 30- mečių su nutįsusiu snargliu ir yra 60-mečių, besivartančių ant skersinio ar bėgančių maratonus. Tad...

  Prieš metus
 • Vyrei ar pamenat

  Nuoroda

  kaip Traku gaisrtininkai savo gaistrini supleskina kazkadu

  Prieš metus
 • reikia džiaugtis ,kad mažai gaisrų,gerai yra gaisrininkai,kai nebūtų,tai visi rėktu ,kad nėra,patys komentatoriai nepletkavokit ...

  Prieš metus
 • Tu

  Nuoroda

  Saugi tarnyba o garaže ruko patys gaisriminkai pletkininkai susirinke

  Prieš metus
 • As

  Nuoroda

  Gaisrininkas pasakoja kad bokštas nesaigus o tarnyba skaitosi pati saugiausias detektorius tikrina del saugumo o patys sedi nesaugiame pastate

  Prieš metus
 • Gaisrininkas

  Nuoroda

  Miega visa para nuimkit laika ar per minute jie išvažiuoja i gaisra

  Prieš metus
 • Mykolas

  Nuoroda

  Vienas gaisrininkas bilieteni turi o miške malkas daro už ka jam sodra moka o virsininkas laiko toki ligoni

  Prieš metus
 • Kavarskietis

  Nuoroda

  Apie dumu detektorius pasakoja o patys sedi pastate kuriame nera a
  Apie dūmų detektorius pasakoja o patys pastate sedi kuriame nera reaguliariai atliekami varžų matavimai

  Prieš metus
 • Ceslovas

  Nuoroda

  Nu a KU tie riebuiliukai kiti veikia ten...Reikia LB reikia viską keisti...

  Prieš metus
 • Ceslovo zmona

  atsakymas į: Ceslovas Nuoroda

  "Česlovai" o Jus kartais žinote kas yra skersinis? bandėte kada? 1 padarote prisitraukimą? Komentuoti lengva o prisitraukti? Mažiau reikia pustis ir liežuviu plakti.

  Prieš metus
 • manau

  Nuoroda

  ugnegesiais turetu dirbti jauni vyrai,o kai jau virs 60 koks gali buti vikrumas

  Prieš metus
 • Vikrus

  atsakymas į: manau Nuoroda

  Vikrumas ne nuo metų priklauso. Pamastykite yra ir daugiau kriterijų.

  Prieš metus
 • Dar gaistrininkus

  atsakymas į: Vikrus Nuoroda

  turi būti ir gerus šposininkus, makėti daug anikdotų, kad kaliegom būt nenabodu kadu gaistra nėr. Sėdint pre dežurkas stala

  Prieš metus