Lietuvoje mažėja gyventojų, teigiančių, jog yra davę kyšį, rodo naujausias Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) skelbiamas Lietuvos korupcijos žemėlapis.

 Taip pat mažėja tvirtinančių, kad per penkerius metus korupcija išaugo. STT pastebi, kad nepaisant šių teigiamų tendencijų, silpnėja antikorupcinis potencialas, t.y. mažiau žmonių pasiryžę pranešti apie korupcinius nusikaltimus.

Tai, kad pernai bent kartą davė kyšį nurodė 12 proc. Lietuvos gyventojų – dvigubai mažiau, nei prieš ketverius metus. Taip teigiančiųjų valstybės tarnautojų buvo keturiskart mažiau, nei prieš penkerius metus, t.y. 4 proc. (2015-aisiais – 17 proc.). Tarp apklaustųjų įmonių vadovų, tvirtinančių, jog pastaraisiais metais davė kyšį, išaugo iki 8 procentų: prieš metus tai darę nurodė 5 proc., prieš penkerius metus – 6 procentai.

Penktadalis įmonių vadovų tvirtino, kad korupcija Lietuvoje neigiamai veikia jų verslo pajamas, beveik kas ketvirtas  – kad tai yra kliūtis vystyti verslą.

Lygiai ketvirtadalis apklaustųjų gyventojų mano, kad korupcijos mastai per penkerius metus išaugo, tiek pat yra manančiųjų, kad ji sumažėjo, dar 34 proc. galvoja, kad ji nepakito. Tai yra geriausias rezultatas korupcijos tyrime, pažymi STT: 2014-aisiais manančiųjų, kad korupcija išaugo, buvo 35 procentai. Kad korupcija išaugo per pastaruosius metus, mano penktadalis gyventojų – 2014-aisiais tokių buvo 36 procentai.

Tarp Lietuvos gyventojams aktualių problemų korupcija užima 4-ą vietą po mažų atlyginimų, kylančių kainų, emigracijos. Kaip labai rimtą problemą korupciją nurodė 40 proc. gyventojų (2016 metais – 56 proc.).

Atvirame klausime apie labiausiai korumpuotas institucijas, pusė gyventojų minėjo sveikatos apsaugos institucijas, 32 proc. – Seimą, 27 proc. – teismus. Įmonių vadovai ir valstybės tarnautojai dažniausiai tarp korumpuotų institucijų taip pat minėjo Sveikatos apsaugos sistemą, Seimą, tarp tokių institucijų įvardintos savivaldybės. Tuo metu pateikus respondentams konkrečių institucijų sąrašą, tarp korumpuočiausių įvardintos ir politinės partijos.

Gyventojų nuomone, tarp korumpuočiausių institucijų patenka Kalėjimų departamentas ir jam pavaldžios įstaigos, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, Muitinė, Viešųjų pirkimų tarnyba, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, ligoninės – jas, kaip „labai korumpuotas“, įvardijo po daugiau nei trečdalį respondentų.

Nors dauguma, t.y. 63 proc. gyventojų vis dar mano, kad kyšis padeda spręsti problemas, šis rodiklis taip pat gerėja: 2014-aisiais ir 2016-aisiais tokių buvo atitinkamai 69 ir 68 procentai. Šeštadalis gyventojų vis dar tvirtina, jog duotų kyšį, kad išspręstų problemas.

Vertinant korupcijos prognozes, 27 proc. gyventojų nurodė tikintys, kad korupcijos mastas per artimiausius trejus metus sumažės – dešimtadaliu daugiau, nei prieš trejus metus. Kad korupcija trauksis, manė 39 proc. verslo atstovų ir 62 proc. valstybės tarnautojų.

„Tyrimo duomenys atskleidžia, kad nors ir mažėja visuomenės tiesioginė korupcinė patirtis, tačiau asmenys turėtų labiau įsitraukti į antikorupcinę veiklą“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Anot jo, spartesnio korupcijos masto mažėjimo galima tikėtis tik išaugus visuomenės nepakantumui korupcijai.

STT užsakymu tyrimą „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2018“ atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“, tyrime pernai gruodį ir šių metų sausį apklausti 1004 Lietuvos gyventojai, 501 verslo įmonių vadovai, 507 valstybės tarnautojai.

BNS

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Polka su ragais :)

  Nuoroda

  Ir dar su kanopomis. TSLK partija taip silpnai eina šiuose rinkimuose, kad nors kaip nors laimėti Anykščiuose jai gyvybės ir mirties reikalas. Todėl taip aršiai ir draskosi, plėšosi, tik save tesugeba girdėti. Tik kuo čia dėtas Anykščių rajonas> Kodėl jis turėtų būti paaukotas alkanoms plėšrioms kregždėms užkapoti? Ne!!! Laisvę Anykščiams! :) Lietuva Lietuva - be konservų būk laisva! :)

  Prieš 2 mėnesių
 • tai aišku kad sumažės

  Nuoroda

  Jau savivaldybėn "nešti" (pirkti Poveikio) nebereikės ! Tas kuris reikalaudavo, jau areštuotas pagaliau ?

  Prieš 2 mėnesių
 • Plauna pinigus

  Nuoroda

  Tas Joel Trent gal plauna pinigus, kad giriasi uždirbantis tūkstančius sėdėdamas namuose. Štai kuo STT ir policija turi užsiimti. O meras K. Tubis niekuo nenusikalto. Teismo nebuvo, teismas nenubaudė, neapkaltino. Jis ir vėl bus meru. Linkime laimėti.

  Prieš 2 mėnesių
 • Baikit

  atsakymas į: Plauna pinigus Nuoroda

  Nebus Tubis meru. Netiesa, įtarimai Tubiui pareikšti, teismas buvo, teismas nušalino nuo pareigų. Kituose posėdžiuose teismas nuspręs ar kaltas, kiek kaltas, kokia bausmė. Bet manau ilgai teks laukti. Ar manote, kad pvz. banditas, užmušęs žmogų lieka nekaltas, kol teismas nepasako galutinio verdikto?

  Prieš 2 mėnesių
 • Saugokites sukčių

  Nuoroda

  Paskelbus "Anykštai" bet kokio turinio rašinius, vis atsiranda kažkoks komentatorius, kas kartą pasirašydamas vis kitpokia pravarde ar slapyvarde. Ir visą laiką giriasi, kad internete uždirba tūkstančius eurų neišeidamas iš namų. Nereikia tikėti, nes gai gali būti sukčius. Jei taip pinigai būtų lengvai uždirbami, visi būgtume milijonieriai ir negyventume žemiau skurdo ribos. Jei tas skelbimas būtų teisingas, tai žmogus pasirašytų tikra pavarde. Nežinia kokiu tikslu tas pilietis po kiekvienu rašiniui tokią agitaciją spausdina ir kodėl vis kitaip pasirašo. Reikėtų, kad tuo komentatoriumi policija pasidomėtų. Tikrai tokius sukčius reikia prigriebti.

  Prieš 2 mėnesių
 • nu

  atsakymas į: Saugokites sukčių Nuoroda

  Tu ką, nežinai, kas yra BOTAS? čia juk net ne žmogus spamina :D

  Prieš 2 mėnesių
 • ale tu tikrai durna boba

  atsakymas į: Saugokites sukčių Nuoroda

  negi nežinai kas yra SPAM as ?

  Prieš 2 mėnesių
 • Gggg

  atsakymas į: ale tu tikrai durna boba Nuoroda

  STT žinau, melagį Melagelį žinau - SPAM nežinau

  Prieš 2 mėnesių
 • Marena Fergozanira

  atsakymas į: Gggg Nuoroda

  Pagalvojau ir pakeičiau tikėjimą:...
  Balsuokite už ką norite, bet vagis, kyšininkas jokiu būdu negali patekti vadovauti rajonui !
  Per 4 metus nesugebėjo langų laiptinėse daugiabučiuose sudėti už mūsų surinktus pinigus ! Gal jis tuos pinigus pasisavino ? Juk Poveikiu tai prekiauja ?

  Prieš 2 mėnesių
 • Wikipedia

  atsakymas į: Gggg Nuoroda

  Nesuprantantiems nuoroda:
  https://lt.m.wikipedia.org/wiki/Elektroninis_%C5%A1lam%C5%A1tas

  Prieš 2 mėnesių
 • lavonas

  Nuoroda

  Aseliona išprotėjo,
  Rašo jis eiles kvailas,
  Meilė Tubiui begalinė,
  kažko lenda į šikynę,
  Nekenčia jie Anykščių,
  Deda skersą ant visų.

  Prieš 2 mėnesių
 • nu

  atsakymas į: lavonas Nuoroda

  LENDA Į ŠIKYNĘ - tai reiškia, kad yra nertadicinės orientacijos?

  Prieš 2 mėnesių
 • Cha cha cha!

  atsakymas į: lavonas Nuoroda

  Tikras jau tu poetinis lavonas... :) :) :)

  Prieš 2 mėnesių
 • Būkite budrūs

  Nuoroda

  Įtariamasis kyšio ėmimu nesuimtas, jis vaikšto po butus. Būkite budrūs! Pamatę laiptinėje besisukiojantį aukštą, kresno sudėjimo apie 50-60 metų vyriškį pilka striuke skambinkite į policijos komisariatą arba tel. 112.

  Prieš 2 mėnesių
 • nebijokite, jis nieko nevagia

  atsakymas į: Būkite budrūs Nuoroda

  Tik visiems siūlo ir pardavinėja POVEIKĮ....:-)
  Dabar parduoda labai pigiai (su akcija), nebedaug jau to Poveikio liko pas jį....
  https://vilniausginklai.lt/antrankiai.html

  Prieš 2 mėnesių
 • manau

  Nuoroda

  Nesamonių nereikia rašinėti.Jeigu medikai neima tai aš esu šventas ir jų niekas negaudo.. Patys žmonės kalba ir patys duoda.

  Prieš 2 mėnesių
 • JoelTrent

  Nuoroda

  „Google“ šiuo metu moka $ 17,000 iki $ 22,000 per mėnesį namuose. Prie šio darbo prisijungiau prieš 2 mėnesius ir per pirmuosius savo darbo mėnesius uždirbau $ 20,544. Galiu pasakyti, kad mano gyvenimas visiškai pagerėjo! galite jį patikrinti

  >>>>>>>>>>> w­w­w­.­W­e­b­J­o­b­9­8­.­C­o­m

  Prieš 2 mėnesių
 • tokioj lietuvelej ,tik

  Nuoroda

  neduoda ,kas neturi o neima tik kam neduoda

  Prieš 2 mėnesių
 • Nesamonė

  Nuoroda

  Toks tyrimas, tai gryna nesamonė. Ims mat žmonės ir prisipažins, kad davė kam nors kyšį. Tuo labiau, kad vis gasdinama didžiulėmis baudomis ir net kalėjimu, kas duoda ir kas ima kyšius. O dėl gerbiamo mero Tubio, tai nereikia jo šmeižti. Jei būtų kaltas, tai nebūtų laisvėje. Po rinkimų visi kaltinimai subliukš. Todėl reikia už jį balsuoti, nedaleisti, kad nekaltai apkaltintas žmogus dar ir rinkimus pralaimėtų.

  Prieš 2 mėnesių
 • ??

  atsakymas į: Nesamonė Nuoroda

  Iš kur žinai, kad nekaltas? Kol kas, kol teismas neįrodė kitaip - kaltas, nes jam pareikšti įtarimai, o laisvėje tik todėl, kad iš areštinės paleistas tik už milžinišką užstatą, net trims mėnesiams nušalintas nuo pareigų. Balsuodamas už nušalintą niekini Lietuvos valstybę ir kuri precedentą.

  Prieš 2 mėnesių
 • Aišku, komitetčike

  atsakymas į: Nesamonė Nuoroda

  Masiulis nekaltas. Kurlianskis nekalta. Net Burokevičius buvo nekaltas, kol nesugavo.

  Prieš 2 mėnesių
 • Tai

  Nuoroda

  Tubis sugautas, tai neber kas ima kysius

  Prieš 2 mėnesių
 • gal

  atsakymas į: Tai Nuoroda

  specialusis liudytojas pratęs kasininko darbą ?

  Prieš 2 mėnesių
 • Pastaba

  atsakymas į: gal Nuoroda

  Specialusis liudytojas yra tik Gališanka, kiti tik liudytojai.

  Prieš 2 mėnesių
 • Eks policinikas

  Nuoroda

  Kodėl nebalsuosiu už K.Tubį. Tenka apgailestauti, kad šie savivaldos rinkimai nepasižymėjo lygiaverte politikų konkurencija agituojant rinkėjus savo programomis, siekiais bei ateities vizijomis. Ir toliau išlieka tendencija kviesti ir agituoti balsuoti ne už save dėl tam tikrų konkrečių įsipareigojimų, bet prieš oponentus, nes jie neva blogesni.
  Tubis paleido gandus, kad jei laimės ne jis, tai bus uždaromas kaimų bibliotekos.
  Tubis policijos komisariate pareiškė, kad vandentiekis bus tik jei jis laimės.
  Tubis apsimelavo, kad Biržinkos kelias bus pabaigtas, jei tik jis bus išrinktas meru.
  Tubis dabar grasina, kad įsidarbins Vilniuje ir kenks rajonui, jei tik bus neišrinktas.
  Bukime vieningi ir balsuokime, už tuos kurie negrasina ir nemeluoja.

  Prieš 2 mėnesių
 • Feik njuz! Melas

  atsakymas į: Eks policinikas Nuoroda

  Konservatoriau, nemeluok ir nešmeižk! K.Tubis niekada taip nekalbėjo. Konservams nieko švento! Dėl valdžios jie ir vienas kitam gerkles perkąstų.

  Prieš 2 mėnesių
 • Eks policinikas

  atsakymas į: Feik njuz! Melas Nuoroda

  Taip jis kalbėjo policijos komisariate. Adresas Troškūnų gatvė 3.

  Prieš 2 mėnesių
 • DĖMESIO! NAUJA IR SVARBU!

  Nuoroda

  KONSERVUOTŲ KREGŽDŽIŲ INTERNACIONALAS

  Pirmyn, kregždutės konservuotos,
  Išalkusios valdžios, pirmyn!
  Sukilkit, Lansbergio anūkai,
  Tubį sutrypt išvien smarkyn!

  Anykščių kraštą išardysim,
  Iš pačių pamatų ir tuo
  Nieko naujai neatstatysim–
  Kas buvo nieks, nebus viskuo.

  priedainis (2 kartus):
  Tai jau yr paskutinė
  Sprendžiamoji kova
  Koncervinės kregždės –
  Anykščiams bus chana!

  Prieš 2 mėnesių
 • lavonas

  atsakymas į: DĖMESIO! NAUJA IR SVARBU! Nuoroda

  Aseliona išprotėjo,
  Rašo jis eiles kvailas,
  Meilė Tubiui begalinė,
  kažko lenda į šikynę,
  Nekenčia jie Anykščių,
  Deda skersą ant visų.

  Prieš 2 mėnesių
 • Cha cha cha!

  atsakymas į: lavonas Nuoroda

  Na tikras jau tu poetinis lavonas! :) :) :)

  Prieš 2 mėnesių
 • baisiausias virusas

  Nuoroda

  konservatorius ,praskolino rajona o kysius kaip eme taip ir ima ,nereikia cia iliuziju

  Prieš 2 mėnesių
 • Geras

  atsakymas į: baisiausias virusas Nuoroda

  Obelevičius niekada neėmė kyšių, jeigu būtų ėmęs, STT būtų sulaikę, bet kažkodėl sulaikė Tubį...

  Prieš 2 mėnesių
 • jis nevogė

  atsakymas į: Geras Nuoroda

  jis tik prekiavo Poveikiu (nu supraskite - savivaldybės vyr. "verslininkas")

  Prieš 2 mėnesių
 • Eks policinikas

  atsakymas į: baisiausias virusas Nuoroda

  STT vadovaujant Valstybei valstiečių deleguotam ir asmeniniam Tubio draugui S.Skverneliui, sulaiko ne konservatorius, ne liberalus ir net ne darbiečius. Sulaiko K.Tubį.

  Prieš 2 mėnesių
 • BGK

  atsakymas į: Eks policinikas Nuoroda

  Tai čia kartais ne tave Tubis prieš dvi desėtkas metų kartu su kitais pijokais išspyrė

  Prieš 2 mėnesių
 • Ačių GKG

  atsakymas į: BGK Nuoroda

  Pasirodo Tubis veikdamas draugę su kartu su pijokais išspirt kokį tai policininką?

  Prieš 2 mėnesių
 • Anykstenas

  Nuoroda

  Jeigu nelaimės Tubis, tai dar sumažės. Už skaidrią Lietuvą. Neleiskime korupcijos virusu sergančių prie valdžios.

  Prieš 2 mėnesių