Teisingumo ministerija, Notarų rūmai ir valstybės įmonė Registrų centras jau sausį suteiks galimybę nekilnojamojo turto sandorius atlikti pasinaudojant „vieno langelio“ paslauga – visas reikalingas operacijas atliks notarai.

 

Didžiausia naujovė laukia tų, kurie perka, parduoda ar kitaip pas notarą tvarkosi nekilnojamojo daikto sandorius. Kaip žinia, šiuo metu notarai tvirtina pirkimo-pardavimo, dovanojimo ir kitas turto perleidimo sutartis. Tačiau prie sudarant tokius sandorius, pilietis turi kreiptis į registrų centrą ir gauti pažymą apie nekilnojamojo daikto būklę iš nekilnojamojo turto registro kurį tvarko valstybės įmonė Registrų centras. Tokią pažymą galima užsakyti elektroniniu būdu naudojantis internetu arba pačiam atėjus į Registrų centro skyrių ar filialą. Praėjus pažymai parengti reikalingam laikui, ją reikia atsiimti vėlgi pasirinktame registrų centro skyriuje. Iš esmės tai reiškia, kad ketinantis parduoti, dovanoti ar kitaip perleisti nekilnojamąjį turtą asmuo turi bent vieną arba du kartus apsilankyti Registrų centre, laukti eilėse ir taip gaišti laiką. Tik gavus pažymas ir jas pristačius notarui galima formalizuoti nekilnojamojo turto perleidimo procedūras. Nuo 2006 m. pradžios buvo nustatyta tvarka, kai tokias pažymas galėjai užsakyti ir Registrų centre, ir notarų biuruose.

 Eksperimentas pasiteisino, todėl jau 2007 metų sausį ketinantiems sudaryti sandorius dėl nekilnojamojo turto nebereikės vaikščioti į Registrų centrą dėl jokių pažymų. Visas šias procedūras atliks notarai, į kuriuos dėl sandorio sudarymo kreipsis klientai. Tokia sistema naudojasi ne vienos Europos šalies piliečiai.

 Teisingumo ministras P.Baguška savo įsakymu pakeitė ir notaro pakeitimo tvarką išduodant paveldėjimo teisės liudijimą. Nuo sausio tokį leidimą išduos Notarų rūmų prezidentas, o šiuo metu tai daro teisingumo ministras. Tikimasi, kad tokai procedūra bus paprastesnė, nes pvz., teisingumo ministrui išvykus į užsienį tektų kreiptis į ministrą pavaduojantį kitą ministrą ir pan.

 Be to, keičiasi ir notarų imamų atlyginimų dydžiai. Šiuo metu yra nustatytas dvigubas atlyginimas už veiksmą atliktą ne darbo vietoje. Todėl notaras net ir norėdamas imti mažesnį atlyginimą už savo paslaugas negali to daryti, jei paslaugas suteikia ne savo biure. Nustatyta, kad nuo sausio notaras už paslaugas ne savo biure galės imti iki 2 kartų didesnį atlygį. Tai turėtų skatinti notarų konkurenciją ir teikti paslaugas atsižvelgiant į realius papildomus kaštus, o ne vien formalų reikalavimą.

 Mažės  ir nekilnojamojo turto sandorių parduodant turtą įkainiai. Šiuo metu tokios paslaugas pas notarus kainuoja nuo 50 litų ir papildomai reikia mokėti nuo 1 iki 0,7 proc. nuo turto vertės. Teisingumo ministro įsakymu pakeisti šie dydžiai. Nepriklausomai nuo turto vertės toks sandoris kainuos 100 litų ir 0,5 proc. nuo turto vertės.

Be to, ilginamas notarų biurų darbo laikas – notarai turės dirbti po 40 val. per savaitę, o tikslus darbo laikas bus nurodytas Notarų rūmų svetainėje www.notarai.lt.

 

 

Anykšta

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.