Rugsėjo 6 dieną Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje kviestiniams svečiams ir bendruomenės žmonėms koncertavo žinomi Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjai. Koncertą organizavo pianistas Darius Mažintas, išgarsėjęs visai ne savo muzikiniu talentu, o skandalu dėl išsilavinimo, kuris kilo, kai jis buvo kultūros viceministru.
D.Mažintas džiaugiasi ,,atradęs“ Troškūnus. Jis ruošiasi bažnyčiai surinkti lėšų fortepijonui pirkti ir sukurti šiame mieste erdvę pasaulinio lygio muzikantų pasirodymams. Tai sukėlė nepasitenkinimo bangą.

 

Į koncertą sukvietė žinomus žmones

Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje rugsėjo 6 dieną D.Mažinto organizuotame koncerte pasirodė Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjai: Eugenijus Chrebtovas, Viktorija Miškūnaitė, Rafailas Karpis, smuikininkai Barbora Domarkaitė ir Martynas Švėgžda von Bekker bei saksofono legenda Petras Vyšniauskas. Koncerto klausėsi kultūros atašė Švedijoje Liana Ruokytė-Jonsson, Šiaulių oro uosto direktorė Aurelija Quezada, choro „Viva“ vadovė ir kompozitorė Vilija Mažintaitė, judesio terapijos specialistė Daina Milik, žurnalistas Donatas Puslys, Anykščių kultūros centro Troškūnų skyriaus renginių organizatorė Jolanta Pupkienė, robotikos ekspertas Justinas Katkus, visuomenės veikėja Jolanta Donskienė, portalo ,,Nykščiai“ redaktorius Linas Bitvinskas bei nušalintasis Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.
Šiam koncertui iš sostinės specialiai buvo atgabentas fortepijonas, kad klausytojai galėtų mėgautis kokybiškai skambančia muzika.

Troškūnus pamilo...

,,Anykštai“ susisiekus su pianistu ir buvusiu kultūros viceministru D.Mažintu, pasidomėjome, kokie keliai jį atvedė į Troškūnus.
,,Mano pažintis su Troškūnais įvyko gan seniai. Prieš aštuonetą metų, kuomet dar dirbau Kultūros ministerijoje, Egidijus, vienas mano bičiulis, pasikvietė į šį miestą. Sakė - bus gražus renginys, atvažiuoja vokiečiai. Nusprendžiau, kad reikia atvažiuoti. Pirmasis man tada kilęs klausimas - kas tie Troškūnai? Pamačiau ir pamilau tą miestą“, - prisipažino jis.
Dar kartą  Troškūnus D.Mažintas sakė aplankęs šį pavasarį, kuomet Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje surengė koncertą.
,,Supratau, kad  šioje bažnyčioje man grojasi kiek kitaip nei įprastose koncertų salėse. Kažkas čia yra energetiško ir nepakartojamo. Sugrojau net dvigubai ilgesnį koncertą nei buvo numatyta“, - pasakojo D.Mažintas.

Fortepijoną pirks už rėmėjų lėšas

Po šio koncerto jis Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios klebonui Sauliui Filipavičiui bažnyčioje pasisiūlė surengti pasirodymą liepos 6-ąją, per Valstybės dieną.
,,Važiuodamas į tą koncertą pagalvojau - o kas būtų, jei Troškūnų bažnyčioje stovėtų fortepijonas? Jis visiškai kitaip bažnyčioje skamba nei kokioje nors koncertų salėje. Nuprendžiau suburti žmones, kurie palaikytų mano idėją atvežti fortepijoną į Troškūnų bažnyčią. Ir iš tikrųjų buvo labai didelis skirtumas, kaip bažnyčioje skamba pianinas ir fortepijonas“, - dėstė D.Mažintas.
Pianistas, buvęs kultūros viceministras D.Mažintas kalbėjo, kad jei į Troškūnus norima pasikviesti pasaulinio lygio atlikėjų, pirmiausia būtinas fortepijonas. Rugsėjo 6 dieną į Troškūnus žinomi kultūros, mokslo bei verslo žmonės buvo sukviesti neatsitiktinai, iš jų buvo tikimasi piniginių aukų, už kurias Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčiai būtų perkamas fortepijonas.
Paklaustas, kiek po šio koncerto pavyko surinkti lėšų, D.Mažintas  sakė dar nesuskaičiavęs.
,,Mes toliau ieškosime rėmėjų. Yra planas koncertiniams pasirodymams padaryti tam tikrą platformą. Tikiuosi, kad Troškūnų bendruomenę kursime visi kartu, jei norime kažkokių naujovių“, - vylėsi jis.
D.Mažintas savo feisbuko paskyroje jau paviešino Troškūnų Švč.Trejybės parapijos banko sąskaitos, į kurią galima pervesti pinigų fortepfijonui įsigyti, numerį. Kiek reikia šiam tikslui surinkti lėšų, jis neskelbia. ,,Anykštai“ susisiekus su viena Klaipėdoje veikiančia pianinų ir fortepijonų parduotuve, jos atstovas sakė, kad koncertinių fortepijonų, pagamintų ne Kinijoje, kainos svyruoja nuo 50 tūkst. iki 500 tūkst. Eur.

Į koncertus kvies užsienio atlikėjus

Pianisto ir buvusio kultūros viceminstro D.Mažinto užmojai dideli - jis norėtų, kad Troškūnuose vyktų pasaulinio garso atlikėjų koncertai, meistriškumo pamokos, vasaros akademijos bei maestro Ivo Pogorelich vardo fortepijono festivalis.
,,Manau, kad tai realu, svarbiausia - didelis noras. Visi dalykai Troškūnuose prasidėjo nuo didelio noro. Aš turiu daug ryšių su užsienio atlikėjais ir net neabejoju, kad, sukūrus jų pasirodymams tam tikras sąlygas, jie būtų čia. O dėl to naudos turėtų ne tik Troškūnai, bet ir visa Lietuva. Mano tikslas Troškūnus padaryti dar žinomesnius pasauliniu mastu“, - tikino pašnekovas.

Nori su bendruomene bendradarbiauti

Paklaustas, ar žinantis, kad Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje iki šiol ir taip buvo organizuojami klasikinės muzikos koncertai, D.Mažintas sakė: ,,Be abejo, žinojau, kad Troškūnų bažnyčioje ir iki tol 20 metų vyko klasikinės muzikos renginiai. Mano noras buvo daugiau su pianistais padirbėti. Žinau labai daug garsių atlikėjų, kurie taip pat galėtų pamilti Troškūnus.“
D.Mažintas sakė norintis bendradarbiauti su Troškūnų bendruomene ir į miestelį atnešti naujų dalykų.

Ateina į jau paruoštą „dirvą“

 Tiesa, Anykščių kultūros centro Troškūnų skyriaus renginių organizatorė Jolanta Pupkienė ,,Anykštai“ pasakojo, kad tarp troškūniečių kilo nepasitenkinimo banga po to, kai D.Mažintas davė interviu Lietuvos radijui.
,,D.Mažintas ateina į jau paruoštą kultūrinį lauką. Iš jo interviu supratome, kad jo komanda atrado Troškūnus. Ne jis atrado Troškūnus: juos atrado Troškūnų klebonas Saulius Filipavičius. Ir žiūrovas Troškūnus atrado per didelį, kruopštų, nesavanaudį mūsų darbą. Mums svarbiausia, kai žiūrovai sako, kad atvažiavo į renginius kaip į savo namus, o ne į valdiškus koncertus.
Mes norime, kad būtų vertinama tai, kas Troškūnuose jau padaryta. Po rugsėjo 6-os dienos koncerto per Lietuvą buvo paskleista žinia, iš kurios troškūniečiai susidarė vaizdą, kad D.Mažinto organizuotas koncertas Troškūnus gelbėjo nuo dvasinio bado.
Tačiau juk to, kas šiuo metu vyksta Troškūnuose, link mes ėjome 30 metų“, - kalbėjo J.Pupkienė.

Jei ne klebonas, tokių renginių nebūtų

Anykščių kultūros centro Troškūnų skyriaus renginių organizatorė J.Pupkienė taip pat akcentavo  Troškūnų klebono S.Filipavičiaus indėlį į Troškūnų kultūrinį gyvenimą.
,,Žmonės į Troškūnus važiuoja dėl sukurtų erdvių. Šiose Bernardinų vienuolyno erdvėse, kurias Troškūnuose atkūrė klebonas S.Filipavičius, visi koncertai skamba kitaip, dėl to čia ir važiuoja menininkai. Jie visiškai kitaip skambėtų valdiškuose kultūros namuose. Jeigu nebūtų šio Bernardinų vienuolyno ansamblio, mes neturėtume kur daryti tų gražių ir profesionalių renginių“, - sakė J.Pupkienė.

Planus kol kas vadina ,,fantazijomis“

Paklaustas, ar apie  savo planus Troškūnuose jis kalbėjęs su Anykščių rajono savivaldybės vadovais, D.Mažintas sakė, kad kol kas jiems nėra ką pristatinėti. ,,Tai yra fantazijos. Kai bus konkretūs planai, tada tai padarysiu, be jokios abejonės. Apie tai, kad Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčioje vyks Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjų koncertas, jame gros garsus saksofoninkas P.Vyšniauskas, informacija ,,Anykštos“ nepasiekė, apie tai nebuvo pranešimų Anykščių rajono savivaldybės tinklapyje, mieste apie koncertą nebuvo matyti skelbimų.
,,Buvau LRT radijo laidoje ,,Pakeliui su klasika“, prieš mėnesį buvo informacija apie planuojamą renginį ,,Delfi“ portale. Visa informacija buvo viešinama iš anksto. Kvietėme į koncertą svečius, vietos bendruomenę. Informacijos, manau, pakako - bažnyčia koncerto metu buvo pilna“, - sakė D.Mažintas.

Kultūros vicdeministro pareigose lydėjo skandalai

D.Mažintas šiuo metu yra Šv.Kristoforo kamerinio orkestro direktoriaus pavaduotojas. 2013  metais jis pradėjo eiti kultūros viceministro pareigas, tačiau po kilusios skandalų bangos jau po metų iš šių pareigų atsistatydino. Paaiškėjo, kad D.Mažintas suklastojo mokyklos atestatą. Vilniaus apygardos prokuratūra išsiaiškino, kad D.Mažintas niekada nesimokė Vilniaus „Santaros“ vidurinėje mokykloje, nors šios mokymo įstaigos atestatą pateikė stodamas į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.
D. Mažintui einant viceministro pareigas, jo kuruota Lietuvos kultūros taryba skyrė 40 tūkst. litų politiko įkurtos viešosios įstaigos „Culture live“ projektams. D.Mažintas šią įstaigą paliko prieš tapdamas viceministru, o 2013-ųjų lapkričio 25 dieną iš jos pasitraukė ir viceministro žmona. Sulaukęs priekaištų dėl galbūt supainiotų interesų, D.Mažintas atsistatydino.

Robertas Aleksiejūnas
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.