2016 metais įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, rašytojas Valdas Papievis (dešinėje) praėjusį savaitgalį tapo ir Antano Baranausko literatūrinės premijos laureatu. Šalia laureato - Anykščių L.ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka ir bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė.

Gruodžio 28-osios, šeštadienio, vakarą Anykščių kultūros centro antrojo aukšto fojė iš Anykščių krašto kilusiam ir Paryžiuje (Prancūzija) gyvenančiam rašytojui ir žurnalistui, ,,Laisvosios Europos“ radijo bendradarbiui, 57-erių Valdui Papieviui įteikta Antano Baranausko literatūrinė premija. Šią premiją prieš devynerius metus, bendradarbiaudama su Lietuvos rašytojų sąjunga, įsteigė Anykščių rajono savivaldybė. Premija skiriama už grožinės literatūros kūrinius – knygas, skiepijančias meilę Lietuvos gamtai ir Antano Baranausko gimtinės aplinkai, atskleidžiančias žmogaus ir gamtos dvasinį ryšį, arba profesionalios literatūrologijos kūrinius, skirtus Antano Baranausko kūrybai.

 

Iškilmingame renginyje - kalbos apie bankinius pavedimus

Iškilmingame premijos teikimo vakare Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus laikinoji vedėja, viena iš šios premijos skyrimo komisijos narių Audronė Pajarskienė konstatavo, kad komisija priėmė teisingą sprendimą - Antano Baranausko literatūrinę premiją skirti rašytojui V.Papieviui ( komisijos pirmininkė - Anykščių rajono tarybos narė, Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos mokytoja Dangira Nefienė, rašytojai Vytautas Vanagas ir Vladas Braziūnas, vertėja Daiva Daugirdienė ir A.Pajarskienė, - red.pastaba).
,,Viltis yra ta, kad Valdas susisiektų, būtų su mumis, kad sugrįžtų savo kūriniais, nors ,,Brydė“ yra labai anykštietiškas, labai išgyventas, labai atpažįstamas, savas romanas“, - kodėl iš šešių pretendentų premijos laureatu buvo pasirinktas rašytojas V.Papievis, sakė A.Pajarskienė.
Vėliau Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus laikinoji vedėja A.Pajarskienė netikėtai susirinkusius pribloškė gan netaktiškais pareiškimais apie į laureato sąskaitą pervestą premiją - 3 tūkst. eurų. Savivaldybės specialistė aiškino žinanti, kad pinigai jau yra rašytojo V.Papievio banko sąskaitoje.
 „Aš tai žinau, nes kai vakar išėjau iš darbo, pavedimas jau buvo padarytas“, - džiaugsmingai pareiškė A.Pajarskienė.

Norėtų, kad laureatas taptų garbės ambasadoriumi

Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius kalbėjo, kad iki šiol girdintis kalbas, jog savivaldybės įsteigtos premijos yra nereikalingos, nes tai „pinigų mėtymas“.
„Manau, kad ši premija yra pagarbos ženklas rašytojui Antanui Baranauskui ir patiems Anykščiams. Ta premija garsina Anykščius, nes ją gauna žmonės, kurie yra žinomi toli toli už Anykščių ir Lietuvos ribų“, - sakė S.Obelevičius.
Rajono savivaldybės vadovas S.Obelevičius taip pat džiaugėsi, kad Antano Baranausko literatūrinė premija pakilo į aukštesnį lygį.
,,Šios premijos laureatai pirmiausia gauna nacionalinę premiją, o tik po to - Antano Baranausko literatūrinę premiją“, - sakė S.Obelevičius.
Įteikdamas rašytojui V.Papieviui premiją liudijantį diplomą, meras S.Obelevičius sakė jį ateityje matantis ir kaip Anykščių rajono garbės ambasadorių Prancūzijoje.

Jau gavo visas įmanomas premijas

Skambant fanfaroms, ant rašytojo V.Papievio galvos buvo uždėta karūna, tačiau laureatas labai greitai ją nusiėmė.
Vėliau kalbėjo leidyklos ,,Odilė“, kuri užsiima V.Papievio knygų leidyba, direktorė  Nijolė Kuolienė.
,,Tai yra ypatingai džiugus vakaras, nes Valdas gauna paskutinę premiją, kokią dar galėtų gauti Lietuvoje. Antano Baranausko literatūrinę premiją skirti V.Papieviui yra labai teisinga ir prasminga“, - sakė N.Kuolienė.

Genuose įrašyti Anykščiai

Rašytojas V.Papievis po premijos įteikimo prisipažino, kad jam lengviau rašyti nei kalbėti ir perskaitė  savo kalbą, iš anksto Paryžiuje parašytą.
„Su „Bryde“ išėjau iš Anykščių, su „Bryde“ čia sugrįžtu. Šiuos puslapius, neįtardamas, kad tai bus ir mano gyvenimo ,,brydė“, parašiau prieš kokius 30 metų. Išvažiavęs į Paryžių, juos apleidau, jie gulėjo stalčiuje kaip paukščiai nuleistais sparnais, kol ,,Odilės“ leidykla jų nepakvietė išskristi. Kai kurios jų vietos jau buvo išblukusios, dar kiek - ir viskas būtų išnykę. Reikėjo tuos puslapius perkelti į šiuolaikines laikmenas. Nei Paryžiuje, nei Vilniuje neradau žmogaus, kuris gebėtų tai padaryti. Atsirado Anykščiuose. Kadangi man norisi viską šiek tiek mistifikuoti, to žmogaus neįvardysiu, bet esu jam labai dėkingas. Kaip ir visiems, kurie šią knygą leido ir padėjo jai iki jūsų ateiti. Atvirai sakant, neką atsiminiau iš tų kelių šimtų puslapių, vos keletą vietų. Kai pradėjau skaityti, pasidarė labai įdomu. Ką pasakysiu toliau, ką dar išgalvosiu? Nors viskas mano paties jau buvo parašyta ir sugalvota. Ir dar viena intriga - iš kur visa tai žinojau? Apie partizanus, jų kovas, bunkerius. Jokiame bunkeryje juk nebuvau, kaip mokėjau tuos miškus, pelkes ir net Sibirą aprašyti. Miglotai atsimenu, kaip tėvas su motociklu mane po Anykščių apylinkes vežiojo. Šeimyniškiai, Dabužiai, Kavarskas...Jie knygoje nepaminėti - šios vietos teksto audinyje. Kartais pamanau, o neurologijos mokslas kartais patvirtintų, jog istorinė atmintis iš tiesų egzistuoja, ji į mūsų DNR dar prieš mums gimstant yra įrašyta. Jeigu taip yra iš tikrųjų, ji į mano genus įrašė ,,Anykščiai“,- apie knygą ,,Brydė“, už kurią jam buvo įteikta Antano Baranausko literatūrinė premija, sakė V.Papievis.
Rašytojas V.Papievis su nostalgija prisiminė tų laikų Anykščių ,,gastronomą“, ledinukus po 8 kapeikas, ,,gelažų“ krautuvę ir kitas krašto įžymybes.
,,Kai sakau - gimtasis miestelis, galvoje turiu man brangiausius pasaulyje žmones - motiną, tėvą, seserį, brolį, vaiksytės ir jaunystės draugus, mokytojus ir visus Jus, skaitančius mano knygas. Man ši premija labai svarbi ir aš už ją labai dėkoju“, - sakė V.Papievis.
Premijos įteikimo vakaro metu koncertavo vokalinis ansamblis „Non Vibrato“, kuriame dainuoja ir Anykščių kultūros centro režisierius Julius Jokubauskas.

Devintasis premijos laureatas

Rašytojas ir žurnalistas V. Papievis yra parašęs romanus ,,Ruduo provincijoje“, ,,Vienos vasaros emigrantai“, ,,Eiti“, ,,Odilė, arba Oro uostų vienatvė“, ,,Brydė“, taip pat apysakų rinkinį ,,Užmaršties slėnis“ bei apsakymų rinkinį ,,Žiebtuvėliai anarchistai“.
Rašytojas ir žurnalistas V. Papievis tapo devintuoju Antano Baranausko literatūrinės premijos laureatu. Jais taip pat yra tapę prof. Paulius Subačius, anykštėnas rašytojas Rimantas Vanagas, rašytojas Algimantas Zurba, poetas Gintautas Dabrišius,  dr.Viktorija Daujotytė, poetė Erika Drungytė, dr. Inga Liepaitė ir Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas bei poetasVladas Braziūnas.
2013 metais Antano Baranausko literatūrinė premija, įvertinus pretendentus, neskirta.

Mano, kad informacijos pakanka feisbuke

Beje, apie tai, kad gruodžio 28 dieną vyks reikšmingas Anykščių rajono įvykis - bus teikiama Antano Baranausko literatūrinė premija, oficiali informacija skelbta tik ,,žinybiniuose“ tinklapiuose ( Anykščių rajono savivaldybės, Anykščių L. ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos ir kt. interneto svetainėse). Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos laikinosios vedėjos A.Pajarskienės pasiteiravus, kodėl apie premijos teikimo renginį visuomenei nepaskleista platesnė informacija per viešosios informacijos rengėjų kanalus, ši sakė: ,,Visuomenė tikrai plačiai apie renginį sužinojo. Informacija buvo skelbiama socialiniuose tinkluose. Pilna planuota erdvė, kurioje buvo teikiama premija, parodė, kad žmonės apie renginį sužinojo.“
Paskutiniai visuomenės apklausų dumenys rodo, kad inetrnetu Lietuvoje kasdien naudojasi tik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų, ne visi jie turi socialinių tinklų paskyras, todėl logiška, kad tiek informacija apie Antano Baranausko literatūrinės premijos teikimo renginį, tiek ir kita svarbi Anykščių rajono savivaldybės informacija internetu pasiekia labai ribotą kiekį Anykščių rajono gyventojų.

Kultūros tarybos narių į ceremoniją nekvietė

Į Antano Baranausko literatūrinės premijos įteikimo ceremoniją kvietimų nesulaukė Anykščių rajono savivaldybės Kultūros tarybos nariai. Pasiteiravus, kodėl jie į renginį nebuvo pakviesti asmeniškai, A.Pajarskienė kalbėjo: ,,Niekaip nesuprantu, kodėl dabar kievieną personaliai Kultūros tarybos narį turime informuoti. Viešoji informacija yra viešoji. Jeigu jūs renginyje buvote, vadinasi, apie jį sužinojote, kolegiškai tą informaciją galėjote perduoti ir kitiems. Kiekvieno lūkesčių mes negalime atspėti, informacija eina plačiai“.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.