Bene skandalingiausi įvaizdžio saviveiklininkai - Anykščių bibliotekininkai. Iškaba ,,BIB OIL TEKA“ ant bibliotekos sienos žmones ir pykdė, ir juokino. „Blyno“ ant bibliotekos sienos nebeliko.

Dar visai neseniai Anykščių miesto šventinis apšvietimas žaižaravo visomis vaivorykštės spalvomis ir ryškiai plieskė, o ant Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos už 3 tūkstančius eurų buvo įrengta šypseną kelianti iškaba - „BIB OIL TEKA“.
Miesto įvaizdžio reikalus, po rajono vadovų spaudimo į Panevėžio miesto savivaldybę pasitraukus Anykščių rajono vyriausiajai architektei Daivai Gasiūnienei ir rajonui likus be vyriausiojo architekto, buvo palikta spręsti bet kaip – kaip kas supranta.
Metų pabaigoje mieste prasidėjo pokyčiai - vieni jų pastebimi, kitų akis gali net ir neužfiksuoti. Į Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrių sugrįžusi D. Gasiūnienė pasirūpino, kad nuo bibliotekos būtų nuimta masyvi iškaba, pakeistas Anykščių kultūros centro, Anykščių muziejaus ir A. Vienuolio progimnazijos apšvietimas.

 

Nebeliko skandalingosios bibliotekos iškabos

Labiausiai pastebimi pokyčiai - ant Anykščių L. ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos pastato. Ant jo nebeliko masyvios iškabos su atversta knyga bei užrašu ,,Biblioteka“.
,,Bibliotekos ženklas persikels. Užrašas ,,Biblioteka“ bus sudėliotas  kitoje pastato pusėje, o atverstą knygą, kuri buvo ženklo dalis, panaudosime interjere. Jis atras tikrąją savo vietą. Knyga atrodytų geriau atviresnėje erdvėje, pavyzdžiui, bibliotekos vestibiulyje ar salėje“, - pastebėjo D.Gasiūnienė.
Priminsime, kad prieš dvejus metus  Anykščių L. ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos sumanymas už sutaupytus 3 tūkst. eurų įsirengti naują iškabą tiesiog sudrebino Anykščius. Naujojoje iškaboje užrašas „BIB OIL TEKA“ žmonių buvo nesuprastas, be to, dar sukėlė ir daugybę pašaipų. Profesionalių architektų verdiktas apie naująją bibliotekos iškabą „BIB OIL TEKA“ buvo negailestingas: jie sakė, kad tokia iškaba ant bibliotekos yra visiškai netinkama ir darko modernaus pastato architektūrą.
Po kritikos lavinos, praėjus maždaug metams, bibliotekos iškaba buvo pakeista, užrašą ,,BIB OIL TEKA“ pakeitė žodis ,,BIBLIOTEKA“.

Bibliotekos direktorius: ,,Dėl to aš nesuku galvos“
    
Anykščių L. ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka ,,Anykštai“ sakė, kad iškabą ,,Biblioteka“ nuo pastato sienos pageidavo nuimti savivaldybė.
,,Iš savivaldybės ir viskas“, - nenorėdamas įvardyti, kas konkrečiai davė tokį nurodymą, sakė R.Kutka.
Bibliotekos direktorius R.Kutka informavo, kad kur dėti nukabintą iškabą - bus sprendžiama po Naujųjų metų.
Paklausus, ar lengvai sutikęs su Anykščių rajono savivaldybės pageidavimu nukabinti iškabą ,,Biblioteka“, R.Kutka sakė: ,,Aš esu samdomas darbuotojas. Savininkas pasakė  - ir privalau vykdyti. Tai ne mano asmeninis pastatas“.
Priminus, kad daug visuomenės dėmesio sulaukusi iškaba ,,Biblioteka“ buvo įrengta jo iniciatyva, R.Kutka prisiminė, kad prieš keletą metų kultūros centre buvo susirinkimas, kuriame  įstaigų iškabų variantus reikėjo pristatyti ir apginti. Taip esą dariusi ne tik biblioteka, bet ir Anykščių kultūros centro bei baseino ,,Bangenis“ vadovai.
,,Tada buvo taip, dabar - kitaip. Dėl to aš nesuku galvos“, - ramiai nusiteikęs samprotavo kalbinamas Anykščių L. ir S.Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka.

Daug dalykų padaryta savavališkai

Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė pasakojo, kad šiuo metu peržiūrima, kaip vizualiai pateikiamas Anykščių miestas.
,,Artėja  didžiosios metų šventės, kada į Anykščius atvyksta daug žmonių, tad yra labai svarbu, kokią žinią apie save miestas ,,transliuoja“, - sakė D.Gasiūnienė.
Anot Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos D.Gasiūnienės, pastaraisiais metais mieste nemažai dalykų padaryta savavališkai. Pavyzdžiui, pagal kiekvienos biudžetinės įstaigos darbuotojų supratimą įrengtas pastatų apšvietimas.
,,Anykščių miestas yra saugoma teritorija, kultūros paveldo objektas, tačiau, kaip paaiškėjo, įrengiant biudžetinių įstaigų apšvietimą, tokie dalykai su niekuo nebuvo derinti. Galbūt žmonės pagavojo paprasčiau -  kas čia, juk tai tik apšvietimas...“ - atkreipė dėmesį D.Gasiūnienė.
Anykščių miesto biudžetinių įstaigų apšvietimas jau pakoreguotas, jis, anot D.Gasiūnienės, priartintas prie minimalistinio stiliaus.

Pasikeitė kai kurių pastatų apšvietimas

Ko gero, daugelis net nepastebėjo, tačiau Anykščių kultūros centro pastato apšvietimas jau kurį laiką pasikeitęs.
,,Pakoregavus kultūros centro pastato apšvietimą, susitvarkė pastato  proporcijos, atsirado architektūrinė tektonika, pastatas visiškai kitaip įsikomponavo į gatves. Susitvarkė urbanistika“, - aiškino D.Gasiūnienė.
Kitaip dabar atrodo ir Anykščių Antano Vienuolio progimnazijos pastato apšvietimas.
 ,,Anykščių Antano Vienuolio progimnazija žaižaravo visomis pasaulio spalvomis ir tas apšvietimas atspindėjo  ne tai,  kas vyksta už to pastato sienų. Apšvietimas niekur nedingo - pasikeitė tik spalvų žaismas. Dabar įjungti prožektoriai, kurie apšviečia pilonus. Tai labai tinka šiam pastatui. Kiekvienas pastatas turi savo laikmetį, urbanistiką, tektoniką, dizainą. Reikia specialisto, kuris viską tinkamai sudėliotų“, - kalbėjo Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė.
Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio - Žukausko memorialinio muziejaus apšvietime - taip pat pokyčiai.
,,Tokio apšvietimo, koks anksčiau buvo muziejuje, neliko, bet jis persikėlė į pastato langines“, - sakė D.Gasiūnienė, pabrėždama, kad kuriant vizualinį šio pastato ,,veidą“, jo  struktūrai ypač yra svarbus charakteris ir nuotaika.

Klauso profesionalų patarimų

Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė sakė, kad į Anykščių mieste pradėtus vykdyti vizualinius pokyčius savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovai sureagavo ,,pakankamai normaliai“.
,,Žinoma, galbūt kai kuriems jų buvo ir neįprasta. Savu laiku jie stengėsi pastatus apšviesti, o dabar čia kažkas išjunginėjama“, - sakė D.Gasiūnienė.

Savivaldybės architektams buvo nelengva

Klausantis Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos D.Gasiūnienės pasakojimo apie šių metų pabaigoje vykstančius vizualinius  miesto ,,veido“ pokyčius, negalėjau neužduoti klausimo - ką gi per tuos metus, kai pati D.Gasiūnienė, neįtikusi tuometiniam rajono merui Kęstučiui Tubiui, dirbo Panevėžio miesto savivaldybės vyr. architekte, veikė Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistai?
,,Architektūros ir urbanistikos skyrius labai daug nuveikė, nes nederino šitų projektų. Tai buvo iššūkis išdrįsti nederinti. Aš labai didžiuojuosi skyrium, nes tai buvo nelengva“, - sakė D.Gasiūnienė.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Anykštėnė

  Nuoroda

  O šabakštynai miesto centre ir ne tik, miesto įvaizdžio nedarko? Problema tik šviečiančios lemputės? Labai geras vaizdelis seno policijos pastato vidiniame kieme. Miesto centras, bet niekam nekliūva. Čia tik vienas iš pavyzdžiu.

  Prieš 5 mėnesių
 • Centras

  atsakymas į: Anykštėnė Nuoroda

  Buvęs seniūnaitis užlipo karjeros laiptais, tai dabar iš toli nueko nebemato, kas ten žemai, už kampo...

  Prieš 5 mėnesių
 • ir

  Nuoroda

  gerai butu PINIGUU KRUVA

  Prieš 5 mėnesių
 • skaitytojas

  Nuoroda

  Grąžinkite užrašą "BIBLIOTEKA".

  Prieš 5 mėnesių
 • ilona

  Nuoroda

  profesionalui miesto įvaizdžio problema tik lemputės ir apšvietimas. O apgriuvę, pajuodę pastatai pagrindinėj gatvėj ir netik, niūrios statinių spalvos - viskas čia gerai.

  Prieš 5 mėnesių