Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis sakė, kad didžiąją Anykštos upės užtvankos likučių sutvarkymo kaštų dalį finansuotų Europos Sąjungos fondai. Kiek kainuos sutvarkyti Anykštos upės užtvankos likučius, išaiškins galimybių studijos rengėjai.

Šiemet prabilta apie Šventosios upės užtvankos demontavimą Anykščiuose, tačiau taip ir neprieita prie galutinio sprendimo, kaip pasielgti, o Anykščių rajono savivaldybė užsakė galimybių studiją Anykštos upės užtvankos likučių šalinimui ar pertvarkymui.
Už 3 tūkst. 630 Eur tokią galimybių studiją parengs sostinėje veikianti UAB ,,Statybos ekspertų biuras“.
Sutvarkius užtvankos likučius, būtų sutvarkyta ne tik vaizdingos vietovės teritorija, bet ir sudarytos geresnės sąlygos lašišinių žuvų migracijai.

 

Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Virmantas Velikonis ,,Anykštai“ sakė, kad galimybių studiją rengs patyrę specialistai, kokių Lietuvoje jau nebedaug bėra likę.
,,Norime pasižiūrėti, kiek kainuotų Anykštos upės užtvankos likučių šalinimas ar pertvarkymas. Ne visai ten užtvanka, ten malūno ir hidroelektrinės likučiai. Jie yra avarinės būklės“, - pasakojo V.Velikonis.
Anykštos upės užtvanka, pasak V.Velikonio, būtų tvarkoma naudojantis Aplinkos ministerijos programos lėšomis, už kurias savivaldybės raginamos likviduoti ant upių pastatytas užtvankas.
,,Lygiai ta pati programa, kurios lėšomis siūloma pašalinti ir Šventosios upės užtvanką“, - sakė V.Velikonis.
Jeigu būtų apsipręsta šalinti ar pertvarkyti Anykštos upės užtvankos likučius, 93 proc. darbams reikalingų lėšų skirtų Europos Sąjunga, pačiai Anykščių rajono savivaldybei iš rajono biudžeto tektų pridėti 7 proc.
,,Tačiau dabar jokių paraiškų mes nesame pateikę, tiesiog iš Anykščių rajono savivaldybės lėšų esame užsakę galimybių studiją“, - aiškino V.Velikonis.
Pagrindinis priemonės, kurią finansuoja Europos Sąjunga ir su kurios parama norima tvarkyti Anykštos upės užtvanką, tikslas - užtikrinti tinkamas sąlygas lašišinių žuvų migracijai.
Pasak V.Velikonio, sutvarkius Anykštos upės užtvanką, ten neliktų ,,pagalių ir šakalių“, o pati užtvanka, kuri siekia apie 4 metrus, pažeminta nebūtų.
,,Apie pylimo ardymą ar stumdymą kalbos nėra“, - tikino Žemės ūkio skyriaus vedėjas V.Velikonis.
Galimybių studijos rangovams nurodoma, kad Anykštos upės užtvanka valstybinėje žemėje yra tik vandenyje, o aplinkui ją - privati žemė. Šalia Anykštos upės, ramioje, tačiau ne atokioje Anykščių miesto vietoje, iš abiejų pusių stovinčiuose namuose, gyvena žmonės.
Planuojama, kad UAB ,,Statybų ekspertų biuras“ Anykštos upės užtvankos sutvarkymo galimybių studiją parengs iki šių metų gruodžio vidurio.
Žemės ūkio skyriaus vedėjo V.Velikonio  duomenimis, malūnas šalia Anykštos upės buvo įrengtas 19 amžiuje. Elektrinė ant upės kranto pradėjo veikti 1961 metais, o sustabdyta buvo 1971 metais. Vėliau viename elektrinės pastate kurį laiką buvo veisiamas žuvų mailius.
Priminsime, kad  Aplinkos ministerija šiemet nuo užtvankos paragino išlaisvinti Šventosios upę. Anot aplinkosaugininkų, šliuzo tipo žuvitakio eksploatavimas kainuoja nemažai lėšų, o duoda labai menką efektą. Jį esą būtų galima rekonstruoti, pasinaudojant ES investicijomis. Tačiau ir gerai veikiančiu žuvitakiu gali pakilti tik dalis žuvų, todėl svarstoma ir alternatyva – paguldyti užtvankos skydus ir atverti laisvą kelią žuvims, o ES paramos lėšas panaudoti upės krantams sutvarkyti ir kitoms aplinkosauginėms bei estetinėms reikmėms, susijusioms su pasikeitusiomis sąlygomis, nuleidus tvenkinį.
Teigiama, kad užtvankos turi didžiulį neigiamą poveikį vandens gyvūnams ir augalams. Mažėja natūralus upės apsivalymas, kaupiasi teršalai, mažėja deguonies, didėja vandens temperatūra, nyksta šaltamėgės, tauriosios žuvys. Šventoji gamtiniu ir rekreaciniu požiūriu yra viena vertingiausių Lietuvos upių. Čia neršia lašišos, aptinkama daug kitų Europoje nykstančių, saugomų gyvūnų ir augalų.
Dėl Šventosios upės užtvankos likimo surengta bent keletas diskusijų su visuomene, kuriose gyventojų bei specialistų nuomonės dėl užtvankos likvidavimo išsiskyrė - vieni buvo už, kiti - prieš. Tvirtos pozicijos šiuo klausimu iki šiol nėra pademonstravusi ir Anykščių rajono savivaldybė: ji, ko gero, nusprendė pasirinkti paprastesnį variantą ir pirmiausia sutvarkyti Anykštos upės užtvankos likučius.

Robertas ALEKSIEJŪNAS
robertas.a@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Šytas fruktas

  Nuoroda

  paskirtas 1988 m. lapkričio 5 d., 1988–1992 m. jis buvo Elmininkų bandymų stoties eksperimentinio ūkio direktorius – diegdamas Elmininkų ūkyje naujas augalų apsaugos ir augimą skatinančias priemones. 1992 m. jo vadovaujamas ūkis buvo išformuotas ir likviduotas.
  1992–1999 m. buvo uždarosios akcinės bendrovės "Laras" (medienos gaminiai, maisto produktai, didmeninė prekyba įrankiais) generalinis direktorius. Ši įmonė bankrutavo ir 2002 m. buvo likviduota.
  1999–2007 m. buvo uždarosios akcinės bendrovės "Laukmedis" (medienos gaminiai) direktorius. Ši įmonė bankrutavo ir 2010 m. buvo likviduota.
  2007–2013 m. buvo uždarosios akcinės bendrovės "Garden supply" (medienos gaminiai) direktorius. Ši įmonė 2013 m. bankrutavo ir likviduojama.

  Nuo 2017 m. liepos dirba Anykščių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėju.

  Trys metai praėjo - kaip ir laikas jau rajoną nubankrotinti !

  Prieš 10 mėnesių
 • kita jstorija

  Nuoroda

  1902 m. Anykščiuose buvo pastatyta medinė užtvanka, 1910 m. įrengtas vandens malūnas su pirmąja Aukštaitijoje ir antrąja Lietuvoje hidroelektrine. 1919–1920 m. Jono Karvelio iniciatyva užtvanka ir elektrinė buvo rekonstruota, paskui dar kartą rekonstruota 1947 m. ir iki 1969 m. tiekė Anykščiams elektrą. Senosios medinės užtvankos vietoje 1986 m. buvo pastatyta nauja betoninė Šventosios upės užtvanka (plotis – 90 m, vandens kritimo aukštis – 1,6 m) su žuvitakiu ir dviem fontanais upės vagoje – pirmoji Lietuvoje reguliuojamo aukščio upės užtvanka.

  Prieš 10 mėnesių
 • jei bus piketas

  Nuoroda

  dalyvausiu,papilstė iš ,,tuščio į kiaurą" ir dar pinigus į balą išmes.

  Prieš 10 mėnesių
 • vedejau ,kas tersia

  Nuoroda

  profkes bala ,vanduo baisus ,kol nebuvo siltadarziu vanduo buvo skaidrus ,o dabar ,tik lieka laukti kada smirdet prades ,gal galetumet padet ,nes visiems dzin ,nebezinom ar tv kviesti ,juk sunaikis isvis

  Prieš 10 mėnesių
 • Pagaliau

  Nuoroda

  Verčiam užtvanka

  Prieš 10 mėnesių
 • nojus

  Nuoroda

  Reikia ne sutvarkyti užtvankos likučius, bet pilnai atstatyti užtvanką ir tvenkinį. Būtų nuostabi vieta,

  Prieš 10 mėnesių
 • Janis

  atsakymas į: nojus Nuoroda

  Atsipeipelek

  Prieš 10 mėnesių
 • valdininkijai iki

  Nuoroda

  to ka paraset nedaeis

  Prieš 10 mėnesių
 • Klausimas

  Nuoroda

  Viskas OK, sutvarkys Anykštos užtvanką , bet......!? .Sutvarkys tik užtvanką? Problemą reikėtų spręsti iš esmės, nes :
  1. Tvarkant užtvanką svarbiausia, kad būtų įrengtas žuvitakis.
  2. Kažkada virš užtvankos buvo tvenkinys, jei jį atkūrus būtų dar viena poilsio zona ne tik anykštėnams.
  3.Būtina sutvarkyti ir užtvarą prie Anykštos ištakų iš Rubikių ežero, įrengiant žuvitakį .
  Bijau, kad bus tik įsisavinti ES pinigai ir panaikinti Anykštos užtvankos griuvėsiai? Taigi kitos problemos bus paliktos kitos kadencijos savivaldybės Tarybai žinant savivaldybės poziciją dalyvauti bet kokiuose ES paramos programose, tik nežinant kokios naudos iš to gaus Anykščių kraštas.Puikus pavyzdys per programą gavus finansavimą nupirkta amfibija. Šventosios upės šienavimui:-)
  2.

  Prieš 10 mėnesių
 • ka cia parengs

  Nuoroda

  tai kam tokie valdininkai ,merai ,nesugebantis upelio sutvarkyt ,truksta zodziu

  Prieš 10 mėnesių