Kažkada Viešintų televizijos bokštas buvo vienas didžiausių miestelio darbdavių, o šiuo metu - jis pagrindinis viešintiškių nerimo šaltinis.

Visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė, kad Viešintų televizijos bokšto skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė viršija higienos normas. Tačiau bokštą eksploatuojanti AB ,,Lietuvos radijo ir televizijos centras“ ketina statyti dar galingesnius siųstuvus, o kad higienos normos nebebūtų pažeidžiamos ... bus keičiamos higienos normos.
 Į ,,Anykštos“ redakciją kreipėsi sunerimęs Viešintų bendruomenės pirmininkas Vytas Mykolas Zaikauskas, anot kurio, ir dabar ,,radiatoriai groja, o šviesos pačios užsidega“.

 

Įkaitais liko buvusių darbuotojų palikuonys

Viešintų televizijos bokšto teritorija aptverta tvora, ant vartų kabo spyna. Nuolatinių darbuotojų ,,Viešintų televizijoje“ nebėra likę. Prie bokšto veda Televizijos gatvė, o arčiausiai jo - penki aštuonbučiai namai. Šie daugiabučiai pastatyti televizijos darbuotojams. Pasak laikinosios Viešintų seniūnės Eglės Sabaliauskienės, didžioji dalis buvusių televizininkų butų yra apgyvendinti, taigi, beveik po pačia antena gyvena dešimtys žmonių.
,,Viešintų siųstuvas yra galingiausias Lietuvoje. Iki Uralo bangas perduoda. Kodėl tokie bokštai statomi gyvenvietėje, o ne laukuose?“ - retoriškai klausė V.M.Zaikauskas. ,,Žmonės blogai miega, tos bangos kenkia sveikatai“, - kalbėjo Viešintų bendruomenės pirmininkas.
Jis dėstė, kad po to, kai bendruomenės kreipėsi į Visuomenės sveikatos centro Anykščių skyrių, o šis nustatė, kad elektromagnetinė spinduliuotė viršija higienos normas, bokšto valdytojai ėmėsi atsakomųjų veiksmų - inicijavo higienos normų keitimą.

Skyrė 35 eurų baudą

Visuomenės sveikatos centro Anykščių skyriaus vedėja Danguolė Sudeikienė ,,Anykštai“ sakė, jog jos įstaiga, gavusi viešintiškių skundą, patikrino elektromagnetinę spinduliuotę Viešintose, Televizijos gatvėje, ir nustačiusi, kad spinduliuotė viršija higienos normas, AB ,,Lietuvos radijo ir televizijos centras“ skyrė pusės minimalios baudos dydžio baudą - 35 eurus. Tačiau AB ,,Lietuvos radijo ir televizijos centras“ nusprendė nemokėti šios juokingos sumos ir kreipėsi į teismą dėl nuobaudos panaikinimo. Skundą nagrinėti buvo pavesta Utenos apylinkės teismo Anykščių rūmams. Teismas konstatavo, kad bauda AB ,,Lietuvos radijo ir televizijos centras“ skirta teisėtai. Tiesa, teismo sprendimas dar nėra įsiteisėjęs, o pareiškėjas Utenos apylinkės teismo Anykščių rūmų sprendimą gali skųsti aukštesnės instancijos teismui.

Įtarimų kelia tyrimų metodika

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė Birutė Sapkauskienė ,,Anykštai“ sakė, kad elektromagnetinės spinduliuotės tyrimus Viešintose atliko akredituotos nacionalinės laboratorijos specialistai. AB ,,Lietuvos radijo ir televizijos centras“ sumokėjo jiems skirtą 35 eurų baudą, tačiau bylinėjasi dėl tyrimo metodikos, nes tik dalis parametrų yra nustatomi, o kita dalis yra išskaičiuojama.
,,Šalia Viešintų bokšto gyvena nemažai buvusių darbuotojų, kurie supranta, ką reiškia ta spinduliuotė. Viena vertus, tai yra gerai, nes žmonės neprigalvoja kažkokių mistinių grėsmių“, - ,,Anykštai“ aiškino B.Sapkauskienė. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė dėstė, kad viešintiškiams didesnį nerimą kelia ne dabartinė situacija, o tai, kas bus ateityje: kokio galingumo siųstuvai bus pastatyti, kai bus pakeistos higienos normos. O jos, tikrai tikėtina, kad bus pakeistos.

Įsikišo ir Užsienio reikalų ministerija

Viešintų bendruomenės atstovai, prašydami pagalbos, kreipėsi ir į Seimo narį, ,,valstietį“ Antaną Baurą. Pastarasis parašė raštą Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, kuriuo prašė neužmiršti, kad šalia Viešintų televizijos bokšto gyvena žmonės. Tačiau kalbėdamas su ,,Anykšta“ A.Baura neslėpė, kad greičiausiai higienos normos bus sušvelnintos, nes Lietuvoje jos vienos griežčiausių Europoje. Pasak A.Bauros, Viešintų bokštas svarbus ir dėl užsienio politikos: per jį retransliuojamas radijas užsienio šalių gyventojams bei užtikrinamas 5G interneto ryšys.
Higienos normų keitimui sudaryta komisija iš įvairių sričių specialistų ir  ministerijų atstovų. Šioje komisijoje dirba ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė B.Sapkauskienė. Pasak jos, greičiausiai higienos normos bus išplėstos, taigi viešintiškių nuogąstavimai turi pagrindą. B.Sapkauskienė taip pat kalbėjo apie Užsienio reikalų ministerijos raginimus sudaryti tinkamas sąlygas retransliuotojams.
Tiesa, visuomenės sveikatos specialistė tikino, kad viešintiškiams nereikėtų baimintis, mat didesnę grėsmę žmonių sveikatai keliantys mobilieji telefonai nei televizijos bokštas. ,,Kad retransliacijos bokštų skleidžiama spinduliuotė kelia grėsmę žmonių sveikatai, neturime jokios pagrįstos informacijos“, - dėstė V.Sapkauskienė. Tačiau akivaizdu ir tai, kad pagrįstos informacijos, jog ši spinduliuotė nėra kenksminga, taip pat nėra...
Klausimus apie Viešintų televizijos bokštą išiuntėme ir AB,,Lietuvos radijo ir televizijos centras“ atstovui. Retransliuotojų klausėme ir apie galimybes bokštą pastatyti kur nors laukuose, o ne prie gyvenamųjų namų. Atsakymo iki penktadienio nesulaukėme.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Klausimas

  Nuoroda

  Negirdziu Marijos radijo kodel Viesintu bokstas neleidzia Marijos radijo?

  Prieš 9 mėnesių
 • Atsakymas

  atsakymas į: Klausimas Nuoroda

  Anykščiuose
  95.0 MHz

  Prieš 9 mėnesių
 • Geras

  Nuoroda

  Klausymas dėl perstatymo. Kaip kaliausę , pernešei į kitą dirvos galą ir vsio. Begyvenant Tubio gyvenimą varžteliai atsipalaiduoja...

  Prieš 10 mėnesių
 • A Vešintos

  Nuoroda

  yra gaistrine, nesudege dar?

  Prieš 10 mėnesių
 • Trakuos sudege

  atsakymas į: A Vešintos Nuoroda

  gi

  Prieš 9 mėnesių
 • Mieli anykščiu žmogai

  Nuoroda

  aš esu vatnikas, i klausau tik radija "Majak". Klausima: a vyriausia lietuvos kulkosvaidinyke da gyva, nebezgirdi

  Prieš 10 mėnesių
 • bet

  atsakymas į: Mieli anykščiu žmogai Nuoroda

  kaip tu pagauni tą ,,majak"

  Prieš 10 mėnesių
 • Antenu pasukioju

  atsakymas į: bet Nuoroda

  Lauki i pagaunu. Da panešioju ju

  Prieš 9 mėnesių
 • Dede

  atsakymas į: Mieli anykščiu žmogai Nuoroda

  Kulkosvaidininke su kitom jaunom kulkosvaidininkem zaidzia su gilzem guminio typo

  Prieš 10 mėnesių
 • Stato

  Nuoroda

  Ne mums televizija žiūrėtiir radiją klausyti o varyti propagandai prieš rusus ir slopinti jradijo ir TV laidas, svarbu politika o ne žmonių sveikata

  Prieš 10 mėnesių
 • Stienka

  atsakymas į: Stato Nuoroda

  Atsijunk WiFi, nes panašu kad tau kenkia belaidžio interneto bangos.

  Prieš 10 mėnesių
 • jo bokstas

  Nuoroda

  yra o televizijos kokybes neturim ,puliuoja daug programu ,tik lt ne

  Prieš 10 mėnesių
 • Omas

  Nuoroda

  Pats galingiausias siųstuvas į Viešintas buvo perkeltas iš Kauno rajono Sitkūnų stoties prieš 2,5 metų. Reikėtų paklausti A. Bauros ar toks spendimas priimtas ne dėl R. Karbauskio užgaidų-pavojingą taršos šaltinį iškelti kuo toliau nuo jo "Observatorijos".

  Prieš 10 mėnesių
 • Vietiniu vyru raik

  atsakymas į: Omas Nuoroda

  paklaust i pasakys kaip raikalai. Veikia a ne

  Prieš 9 mėnesių
 • bet

  atsakymas į: Omas Nuoroda

  pagerėjimo tai nesijaučia,kaip signalo antrame aukšte ,,elmos"sb nėra, taip ir nėra.Dumblą rašinėji

  Prieš 10 mėnesių
 • Omui

  atsakymas į: Omas Nuoroda

  Baura buvo, yra ir bus politinis nulis. Eik geriau medžio ko nors paklausk. O Karbauskiui vienodai kas stovi Sitkūnuose ar Viešintose. Ankščiau bokšte buvo keturi tv siųstuvai, iš kurių LNK lyg tais galingiausias Lietuvoje. Dabar stovi vienas skaitmeninis tv siųstuvas ir kažkoks radijos galingesnis. Bet bendras galingumas mažesni už ankščiau būtą.

  Prieš 10 mėnesių
 • anykšta savamale lygyje

  Nuoroda

  paklausė ar nėra galimybės bokšto laukuose pastatyti. Yra, tegu pati anykšta nueina ir pastato. Čia nesuprantama kokia to perstatymo kaina ar kvailais apsimetama?

  Prieš 10 mėnesių
 • LOL

  atsakymas į: anykšta savamale lygyje Nuoroda

  Jei viršija spinduliuotę - jis negali veikti žmonių sveikatų sąskaita. Gerai, kad anykšta rašo.

  Prieš 10 mėnesių
 • gudruoliui

  atsakymas į: LOL Nuoroda

  Anykšta tegu rašo ką tik nori. Tik klausiau, kodėl Anykšta uždavinėja durnus klausimus dėl bokšto perkėlimo.

  Prieš 10 mėnesių
 • Viešintos

  atsakymas į: gudruoliui Nuoroda

  Tai perkelkit Viešintas. Kokios problemos?

  Prieš 10 mėnesių
 • utena

  Nuoroda

  Utenos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento direktorė B.Sapkauskienė turėtų susidomėti,kiek Utenoje Dauniškio kvartale ant devynaukščio,kuris stovi šalia mokyklos ir net trijų vaikų darželių,stogas aplipdytas antenomis.Dauniškio parke žaidžia vaikai ir niekam nerūpi,kur mes gyvename.Kaip galima leisti vidury miesto,stogus apkarstyti nuodais.Juk ir taip vėžys jau pjauna,o kas laukia toliau?Ponai verslinykai prilenda prie namų pirmininkų,kurie parduoda už grašius velniui dūšią.

  Prieš 10 mėnesių
 • na

  Nuoroda

  reik siustuvus galingesnius statyt ,A nyksciuose nei radija groja nei televizorius normaliai rodo

  Prieš 10 mėnesių
 • Antenu pasukiok

  atsakymas į: na Nuoroda

  i radiju panesiok. Ar pas tavy radija taškus?

  Prieš 10 mėnesių
 • tikrai

  atsakymas į: na Nuoroda

  Pritariu

  Prieš 10 mėnesių
 • :)

  atsakymas į: na Nuoroda

  Bet ruseliai girdi teisingą radiją

  Prieš 10 mėnesių