Anykščių rajone liko 34 privalomi autobusų maršrutai.

Anykščių rajono savivaldybė atsisakė kai kurių vietinių autobusų maršrutų. Naujasis autobusų maršrutų optimizavimas toliau gilina kaimo gyventojų atskirties, tiesiogine šio žodžio prasme, problemas. Į ,,Anykštos“ redakciją kreipėsi surdegiečiams atstovaujanti Panevėžio gyventoja. Pasak moters, šios Troškūnų seniūnijos gyvenvietės žmonės skundžiasi, jog jau keblu visuomeniniu tarnsportu susisiekti su seniūnijos centru, jau nekalbant apie Anykščius ar Panevėžį.

 

Keleivių vežimas rajonui kainuoja beveik 400 tūkst. eurų

Anykščių rajonas - vienas didžiausių šalyje pagal plotą ir vienas rečiausiai apgyvendintų rajonų šalyje. Rečiau gyvenami tik Molėtų, Zarasų, Ignalinos, Rietavo ir Varėnos rajonai. Dėl didelių atstumų bei mažo gyventojų skaičiaus keleivių vežimo paslauga Anykščių rajone yra brangus malonumas. UAB ,,Transporto centras“ - vežėjas, kuris Anykščių rajone teikia šią paslaugą, kasmet iš rajono biudžeto gauna kompensacijas nuostolingiems maršrutams išlaikyti. Didelė dalis keleivių turi teisę pirktis bilietus, gaudami 50 ir net 80 proc. nuolaidas. Ši vežėjo negaunama suma taip pat kompensuojama iš rajono biudžeto. Kompensacijos už nuostolingus maršrutus bei lengvatiniai keleiviai kasmet Anykščių rajono biudžetui kainuoja apie 300 tūkst. eurų. Dar 70 tūkst. eurų suma rajono biudžete numatyta kaip kompensacijos už mokinių pavėžėjimą.   
Anykščių rajono savivaldybės administracijos Bendrojo ir ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Linas Šulskus, kuruojantis keleivių vežimo paslaugą, ,,Anykštai“ sakė, kad šiuo metu UAB ,,Transporto centras“  Anykščių rajone turi 34 privalomus maršrutus. Pasak jo, maršrutų skaičius, atlikus analizę, rudenį sumažintas. ,,Kam reikalingas maršrutas, jeigu juo per mėnesį 4 suaugę žmonės važiuoja?“ - retoriškai klausė L.Šulskus.
Jis tvirtino, kad vargiai  realius skaičius galėtų iškraipyti ,,zuikiai“, kuriems vairuotojai neduoda bilietų. ,,Rajone 4 ar 5 žmonės turi teisę tikrinti keleivių bilietus. Pradžioje gal ir buvo šita problema, tačiau per paskutinius patikrinimus neaptikome nė vieno keleivio be bilieto“, - ,,Anykštai“ sakė L.Šulskus.
Anykščių rajono savivaldybės administracijos darbuotojas dėstė, kad sprendimus, kuriuos maršrutus naikinti, o kuriuos palikti, priima ne vežėjas, o savivaldybė, todėl gyventojai savo pageidavimus, kaip koreguoti maršrutus, padaryti juos patogesnius žmonėms, turėtų dėstyti valdininkams.  
 
Tarpmiestinius reisus reguliuoja šalies institucijos

Pro Anykščių rajoną pravažiuoja nemažai tarpmiestinių autobusų. L.Šulskaus paklausėme, ar, pvz., ,,Kautra“ sąmoningai nepravažiuoja prieš Anykščių autobusus ir taip nenusiveža mokių keleivių. Jis aiškino, kad tarpmiestinių autobusų maršrutus reguliuoja šalies institucijos, derinami vietinių ir tarpmiestinių autobusų grafikai, todėl laukinės konkurencijos būti negali.
Tačiau vėlgi akivaizdu, kad iš Troškūnų, Kavarsko ar Svėdasų keleiviai pasieks Anykščius ir be rajono savivaldybės rūpesčio: miesteliai, kurie yra prie didesnių kelių, sulaukia tarpmiestinių autobusų, bet rajono užkampiuose gyvenančių žmonių problemas gali išspręsti tik vietos valdžia.
Viena ,,Anykštos“ kalbinta surdegietė aiškino, kad iš šios gyvenvietės į seniūnijos centrą autobusas atvažiuoja prieš aštuonias, o grįžti namo galima tik po beveik septynių valandų, 14 val. 30 min. ,,Nei pas gydytoją tiek laiko sugebėsi užtrukti, nei kapinėse šitiek laiko išbūsi“, - kalbėjo moteris. Beje, ji atkreipė dėmesį ir į problemas, kylančias dėl vaistų įsigijimo. Kai Troškūnuose nebeliko vaistinės, iš šeimos gydytojo gavus receptą tenka keliauti iki Anykščių. Kadangi autobusų kursavimo grafikas  itin nepatogus, surdegiečiai vaistams įsigyti turi skirti dvi dienas – pirmąją dieną vyksta pas šeimos gydytoją į Troškūnus, o antrąją - važiuoja į Anykščius nusipirkti gydytojo paskirtų vaistų.

Geltonieji autobusiukai ir sprendžia problemą, ir ją gilina

Anykščių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Jurgita Banienė ,,Anykštai“ sakė, kad už mokinių pavėžėjimą iš rajono biudžeto kiekvieną mėnesį vežėjui sumokama iki 10 tūkst. eurų. Suma, palyginti su paslaugos apimtimi, nėra didelė, nes mokyklos turi geltonuosius autobusiukus ir pačios susirenka didelę dalį mokinių.
Miesto mokyklų autobusų logistiką reguliuoja pats Švietimo skyrius. Pavyzdžiui, A.Vienuolio progimnazija turi vieną autobusą, o A.Baranausko pagrindinė mokykla - tris, tačiau tai nereiškia, kad pastaroji gali susivežti trigubai daugiau mokinių - visų miesto mokyklų autobusai veža mokinius į visas miesto mokyklas.
Mokinių pavėžėjimo problemą geltonieji autobusai pusėtinai sprendžia, tačiau kai į kaimus pradeda važiuoti mokykliniai autobusai, ten nebeužsuka maršrutiniai autobusai. Žinia, mokykliniai autobusai privalo vežti tik mokinius, o suaugusių žmonių jiems vežti nevalia.
J.Banienė, ,,Anykštos“ paklausta, ar kuri nors rajono mokykla jau gali apskritai išsiversti be viešojo transporto paslaugos tiekėjų paslaugų, svarstė, jog nebent kažkuri iš mažųjų mokyklų. O  į Anykščius, nors iš miesto į kaimus kiekvieną rytą išvažiuoja 5 ar 6 geltonieji autobusai, absoliučiai visų mokinių suvežti jie nėra pajėgūs.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Vietinė

  Nuoroda

  Per Surdegį galėtų nors per savaitę 1 d iki Panevėžio važiuoti. O kitu keliu per Juostininkus važiuoja iš ryto kas valandą.

  Prieš 8 mėnesių
 • Ona

  Nuoroda

  Seniūna būtinai reikia perrinkti nes jis tik kėde užima jokio darbo rezultatu nėra nemiegokit seniūne.

  Prieš 8 mėnesių
 • A tai gelžkelia nebėr?

  Nuoroda

  Pre rusa buva geriau

  Prieš 8 mėnesių
 • surdegenas

  Nuoroda

  kieknienam kieme po dvi mašinas stovi-kam tie autobusai

  Prieš 8 mėnesių
 • Taigi

  Nuoroda

  Toliau tik bus blogiau. Dar gerai, kad Lietuvai skolina, dar ES pinigų duoda (planuojamos valstybės pajamos 2020 m. 9 562 963 EUR, plius ES finansinės paramos lėšos 1 982 356 EUR, iš jų gynybai skiriama 1 108 614 EUR), kai nebeskolins, tai Lietuvos ubagynei bus galas.

  Prieš 8 mėnesių
 • Vazelionka

  atsakymas į: Taigi Nuoroda

  Tavo Rusijai bus galas, bet ne Lietuvai. Lietuvos Bvp gyventojui 20 tūks . Dolerių, o Rusijos Bvp 10 tūks. Dolelių
  Lietuboje minimali 400 eurų ı rankas, Rusijoje - 139 eurų ı rankas. Tai kas čia yra ubagas? Atsakyk vatnike.

  Prieš 8 mėnesių
 • Nunu

  atsakymas į: Vazelionka Nuoroda

  Vokietijos BVP gyventojui 44 tūkstančiai, Lietuvoje - 29 tūkstančiai. Ne toks didelis skirtumas. O atlyginimai? Kur dingsta pinigai? Atsakyk trisdešimtcentininke.

  Prieš 8 mėnesių
 • BGK

  atsakymas į: Vazelionka Nuoroda

  Klausyk, avine, būtume su ruskiais, tada ir lygink, dabar 15 metų eurosojūze, tad prašom ir lygint su kitomis sojūzo šalimis, gal tada pripažinsi vilkimąsi uodegoj

  Prieš 8 mėnesių
 • Zienka

  atsakymas į: BGK Nuoroda

  Ką tu nori lyginti Vokietiją,Pranzūziją, kurios ES yra 60 metų, ir Lietuva, kuri ES yra tik 15 metų, vat tau ir gaunsi skirtumas 4 kartus.

  Prieš 8 mėnesių
 • augis

  Nuoroda

  tyciojasi atvirai is tautos-ziauru bet tauta tikriausiai to nusipelne

  Prieš 8 mėnesių
 • Gaugis

  atsakymas į: augis Nuoroda

  Taip tauta nusipelnė važinėti asmeniniais automobiliais, todėl jais ir važinėja, o ne pazikais. Atimkite iš kaimiečių automobilius, ir jie vėl bus priversti važiuoti autobusais, vėl atsiras maršrutai, ir visi bus patemki. Atgal į sovietų sąjungą, valio.

  Prieš 8 mėnesių
 • Taigi

  atsakymas į: augis Nuoroda

  Nusipelnė savo begaliniu kvailumu.

  Prieš 8 mėnesių
 • Kaip susiradus darba ne turint savos technikos pasiekti darba -išvada pašalpinis ,žiauru

  Prieš 8 mėnesių
 • Jo

  Nuoroda

  Prie ruso buvo tautai rojus ? Prie jankiu skurdas

  Prieš 8 mėnesių
 • tvaju ma

  atsakymas į: Jo Nuoroda

  Mažai prisikomunizdinai iš kolchozo, gailiesi kad dabar negali vogti? Pasiilgai kelionių gazelkos priekaboje? Nebeįtinka asmenis Passatas? Sėsk ant arklio, tikriausiai dar pasikinkyti moki, bus tavo patogus susisiekimas, užsimanė dar keleivinės, nors 15 metų su ją nevažiavo, nori kad tušti autobusai orą vežiotų.

  Prieš 8 mėnesių
 • Anupras

  Nuoroda

  o tai ne laikas kaimiokams teises išsilaikyt ir mašinas nusipirkt? Kol dar neapmokestino... Arba susimetus keliems kaimynams nusipirkt ir važiuot kai reik.

  Prieš 8 mėnesių
 • Bronka

  atsakymas į: Anupras Nuoroda

  Tai kad passižiūrėk kievieno kaimiečio kieme po 3 mašinas stovi. Nieko nereikia pirk, visi seniausiai prisipirkę.

  Prieš 8 mėnesių
 • Nu

  atsakymas į: Bronka Nuoroda

  Tai su ožio myzalu nevažiuoja reikia kuro

  Prieš 8 mėnesių
 • True

  atsakymas į: Nu Nuoroda

  Tai kam 3 mašinos, parduok dvi ir turėsi pinigų ant kuro.

  Prieš 8 mėnesių
 • durniaus logikai

  atsakymas į: True Nuoroda

  Gyvendamas kaime ir dirbdamas mieste privalai dvi mašinas turėti.

  Prieš 8 mėnesių
 • True

  atsakymas į: durniaus logikai Nuoroda

  Ir studentas šiais laikas į paskaitas turi važiuoti tik su mašina, negi kaip bomžas važiuos su troleibusu. Todėl pro studentų bendrabučius neįmanoma prasibrauti. Todėl neverkit kad nėra autobusų, vistiek jūsų ten nepasodinsi.

  Prieš 8 mėnesių
 • Ne true - false

  atsakymas į: True Nuoroda

  jei nebūtum kaip koks primyžtgalvis trisdešimtcentininkas suprastum. Palyginimas tūpas iki imbecilizmo. Kur kaime kieme nestovi bent dvi mašinos, ten beveik garantuotai, bedarbiai pašalpiniai arba pensininkai gyvena. Bet tau galvoj tik putin ir huilo.

  Prieš 8 mėnesių
 • Jo

  Nuoroda

  Kam tie autobusai..Čia jum ne prie vanios..Europos saj visi vaikšto pėsti,negeria ir nevalgo ,taip tausoja gamta

  Prieš 8 mėnesių
 • Pastaba

  Nuoroda

  Maźiau švaistykit nereikalingoms kelionems,tada užteks .

  Prieš 8 mėnesių
 • Oi vai a ja jai

  Nuoroda

  SURDEGYJE EUROSOJŪZINĖ LAISVĖ NUO AUTOBUSŲ! Ko norėti, kai meras buvęs komunistas? Matyt penktoji kolona taip veikia... Ne?

  Prieš 8 mėnesių
 • Ona

  Nuoroda

  Straipsnio parašymad problemos nesprendžia o kaip žmonėms pasiekti Anykščius iš Surdegio niekam neidomu nes kėdė prilipo prie užpakalio . Kur savivalda žiuri kur seniunija ka seniunas veikia . Seniunas tai aplamai neveiklus žmogus turėtu žmonės perrinkti .

  Prieš 8 mėnesių
 • Anupras

  atsakymas į: Ona Nuoroda

  a nėr ko iš Surdegio važinėt į Anykščius!

  Prieš 8 mėnesių
 • Ona nebūk Balvona!

  atsakymas į: Ona Nuoroda

  Joks seniūnas neturi įgaliojimų, lėšų ir teisės teikti keleivių vežiojimo paslaugų! Nesikabinėk prie žmogaus. Įstatymas nustato, kad už susisiekimą rajono ribose atsako savivaldybė. Jei nesugeba to padaryti autobusais - tegu tiesia troleibusų liniją. Arba vežioja siauruku.:)

  Prieš 8 mėnesių
 • XD

  Nuoroda

  " Kaimas kaimu ir lieka. "

  Prieš 8 mėnesių
 • Valstiečių politikieriu šūkis ..

  Nuoroda

  "..išrinkite mus ir padarysime visuomeninį transportą nemokamą.."
  :-):-):-)

  Prieš 8 mėnesių
 • galėtų taip būti

  atsakymas į: Valstiečių politikieriu šūkis .. Nuoroda

  ir padarytų. tik prieš tai likusius maršrutus panaikintų.

  Prieš 8 mėnesių
 • koks buvo

  Nuoroda

  susisiekimas prgeras prie okupantu ,prie savu niekada nebebus

  Prieš 8 mėnesių
 • Vadzyla

  atsakymas į: koks buvo Nuoroda

  Arklys visalaik geriau nei mašina.

  Prieš 8 mėnesių