Garsiausias Anykščių žemės lopinys - Šaltupio g. 6A sklypas, dėl kurio teismo slenksčius mina buvęs Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.

Ketvirtadienį, rugpjūčio 29-ąją, Utenos apylinkės teismo Molėtų rūmuose buvo tęsiama liudininkų apklausa buvusio Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio baudžiamojoje byloje. Teisme išklausyti aštuonių liudininkų parodymai. Ketvirtadienį teismas toliau nagrinėjo pirmąjį bylos epizodą, kuriame kalbama apie sklypo, esančio Šaltupio gatvėje 6A, perdavimą anykštėnui Rimvydui Kugiui. Buvęs Anykščių rajono meras K.Tubis pagal šį epizodą kaltinamas, jog prekiavo poveikiu, bandydamas padėti R. Kugiui išsinuomoti  šį valstybinės žemės sklypą, o už tai mainais turėjo gauti finansinę paramą savo vadovaujamam visuomeniniam rinkimų komitetui.

 

Pamanė, kad STT agentai yra vagys

Teisme liudijo K.Tubio visuomeniniam rinkimų komitetui ,,Anykščių krašto labui“ aukojusi kaunietė Daiva Gudavičienė, Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Anykščių skyriaus darbuotojai Renata Tubienė, Valdas Čenys ir Lina Venckienė bei Anykščių rajono savivaldybės administracijos darbuotojos Audronė Savickienė, Alvyta Vitkienė, Vida Jakniūnienė ir Rima Budreikienė.
K.Tubio visuomeniam komitetui 1000 eurų sausio mėnesį įnešusi Kaune gyvenanti, žemėtvarkos įmonę turinti D.Gudavičienė iš esmės patvirtino ankstesnių liudininkų parodymus. Ji kalbėjo panašiai, kaip ir prieš savaitę parodymus davusi anykštėnė, dantų klinikos ,,Teradenta“ savininkė Karolė Kugienė.
D.Gudavičienė teismui sakė, kad K.Kugienė jai atvežė pinigus, jos abi nuėjo iki bankomato, K.Kugienė įdėjo pinigus į D.Gudavičienės sąskaitą, o vėliau pastaroji juos pervedė K.Tubio komitetui. ,,Karolė atvažiavo, paprašė pervesti pinigus. Davė lapelį, kuriame parašyta sąskaita ir gavėjo pavadinimas. Paskui man tuos pinigus grąžino, o aš juos grąžinau Karolei“, - teismui kalbėjo D.Gudavičienė.  
Ji teismui sakė, kad yra jau kelis kartus apklausta ir namuose, ir darbe, ir STT įstaigoje. Moteris teismui aiškino, kad buvo sekama ir galvojo, kad jos namą stebi vagys. ,,Gal septintą valandą ryto per tvorą lipo du vyriškiai. Kai aš prie jų priėjau - prisistatė, jog STT pareigūnai“, - teismui guodėsi D.Gudavičienė, o bylą nagrinėjanti teisėja Monika Benetė jai nurodė savo santykių su STT toliau nebenagrinėti, nes tai nėra susiję su byla.
D.Gudavičienė vykstant ikiteisminiam tyrimui turėjo specialiosios liudinkės statusą, dabar ji yra paprasta liudininkė. Moteriai auka buvo grąžinta todėl, kad komitetui paaukoti 1000 eurų viršijo 10 proc. jos metinių pajamų.   
Ji teismui aiškino, kad K.Kugienės prašyme pervesti pinigus komitetui neįžvelgė kriminalo, pinigus moterys į bankomatą įdėjo nesislaptydamos, o kodėl K.Kugienė prašė šios paslaugos, nesiaiškino, nes ja ypatingai pasitiki.

NŽT darbuotojai teigė tik darę savo darbą

NŽT darbuotojai teismui aiškino, kaip ir kodėl jie atliko sklypo, esančio Šaltupio gatvės 6 A, kadastrinių matavimų korekcijas, o savivaldybės valdininkai pasakojo apie savo veiksmus.
Pirmoji iš NŽT darbuotojų kalbėjo Anykščių skyriaus patarėja R.Tubienė. Ji teismui nurodė, kad giminystės ryšių su buvusiu Anykščių rajono meru neturi, o tokios pačios jųdviejų pavardės yra tik sutapimas. ,,Lapkričio mėnesį man iš savivaldybės skambino A.Vitkienė, klausė dėl to sklypo pirkimo arba nuomos. Paaiškinau, kad gali būti tik nuomos aukcionas, jeigu tas sklypas nereikalingas visuomenės reikmėms./.../Man sakė, kad pats meras teiravosi“, - teismui kalbėjo R.Tubienė. Ji dėstė, kad skambutis iš savivaldybės administracijos jos nenustebino, nes toks skambutis nei pirmas, nei paskutinis. NŽT darbuotoja teismui sakė, jog net nežinojo, kad yra sklypas adresu Šaltupio g. 6A.     
Sprendžiant iš jos ir iš kitų liudininkų parodymų, keliant dokumentus, paaiškėjo, kad sklypo matavimai atlikti prieš daugelį metų, todėl jie nebeatitiko reikalavimų, reikėjo atlikti naujus kadastrinius sklypo matavimus. Sklypas Šaltupio g.6A yra ne savivaldybės, o valstybės nuosavybė, tačiau, pasak R.Tubienės, ji nenustebo, kad savivaldybė rūpinasi svetima žeme. ,,Leidimus statyboms išduoda savivaldybė, savivaldybė turi teisę keisti sklypo paskirtį ir naudojimo būdą. /.../ Man Alvyta sakė, kad reikia greitai, bet aš atsakiau, kad padarysiu, kaip priklauso“, - teismui liudijo NŽT darbuotoja.
Liudininkės kaltinamasis K.Tubis klausė, ar nesusidarė įspūdis, kad A.Vitkienė merą prašyme minėjo tik tam, kad tas prašymas būtų svaresnis. ,,Man nebuvo svarbu, kas prašo“,  - atsakė R. Tubienė.
NŽT Anykščių skyriaus vyriausiasis specialistas V.Čenys teismui sakė, kad jo darbas - kadastrinio matavimo bylų tikrinimas ir jis, gavęs nurodymą patikrinti Šaltupio g. 6 A sklypo bylą, atliko savo darbą. ,,Eilinė byla - niekuo ji nuo kitų nesiskyrė. Niekas neprašė padaryti greičiau“, - kalbėjo V.Čenys.
NŽT Anykščių skyriaus vyriausioji specialistė L.Venckienė po V.Čenio atliktų procedūrų parengė konkretų sprendimą dėl kadastrinės bylos tvirtinimo, o jį pasirašė NŽT Anykščių skyriaus vedėjas Dainius Petrauskas. L.Venckienė nurodė, kad darbas buvęs rutininis, bylos medžiagą ji gavo sausio 7-ąją, raštą parengė sausio 14-ąją. ,,Ar tai reiškia skubą?“ - paklausė vienas iš K.Tubio advokatų. Ji atsakė, jog buvęs normalus tempas, nes tokio pobūdžio dokumentus privaloma parengti per 10 dienų.

,,Aukščiausiojo“ nurodymas...

Anykščių rajono savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vyriausioji specialistė A.Vitkienė teismui dėstė, jog jos tiesioginė vadovė, Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vedėja A.Savickienė nurodė skubiai atlikti veiksmus, kad Šaltupio g. 6A sklype būtų galimos statybos.
 ,,Turi būti skubiai atlikta, nes to prašo valdžia“, - teismui sakė A.Vitkienė. Teisėjos M.Benetės perklausta - kokia valdžia, A.Vitkienė sakė, kad jai A.Savickienė nurodžiusi, kad ,,aukščiausiasis“. ,,Supratau, kad meras“,- sakė A.Vitkienė.
A.Vitkienė tikino nežinojusi, kokios turėtų būti atliktos procedūros, todėl, gavusi skyriaus vadovės nurodymą, pirmiausia skambino į NŽT, R.Tubienei. ,,Tą pačią dieną jai skambinau. Klausiau, kaip pakeisti paskirtį, kad būtų galimos statybos, kokius turime atlikti veiksmus, kad byla ateitų iki jų. Tada parašiau užsakymą Architektūros ir urbanistikos skyriui pakeisti kadastro duomenis, kurių prašė mūsų vedėja. Pasakiau V.Jakniūnienei, kad šito sklypo pakeitimai turi būti kuo skubiau padaryti ir prašiau informuoti kas tris dienas, kas vyksta. Vedėja taip pat sakė ją informuoti kas tris dienas“, - teismui kalbėjo A.Vitkienė. ,,Ar tai įprasta praktika?“ - regis, omenyje turėdama nurodymą informaciją pateikti kas tris dienas, Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vyriausiosios specialistės paklausė teisėja M.Benetė. ,,Iš vedėjos pusės - man tai buvo pirmas kartas“, - atsakė A.Vitkienė.
Vėliau kalbėta apie Architektūros ir urbanistikos skyriaus turimą raštą, ant kurio tuometinė laikinoji skyriaus vedėja V.Jakniūnienė užrašė vizą: ,,informuoti kas tris dienas“.
,,Kodėl jūs dirbote su tuo sklypu, jeigu jis valstybės nuosavybė?“ - A.Vitkienės klausė K.Tubio advokatas Giedrius Danėlius. ,,Ir man kilo toks klausimas“, - atsakė A.Vitkienė.
 Pasak jos, dar kai Anykščių savivaldybės administracijoje vyriausiąja architekte dirbo Daiva Gasiūnienė, minėtame sklype svarstytas planas įrengti viešąją erdvę miestelėnams.
Po to advokatas G.Danėlis ir pats K.Tubis bandė atkreipti teismo dėmesį dėl A.Vitkienės interesų konflikto valstybės tarnyboje, taip suponuodami mintį, kad liudininkė gali būti pikta ant tuometinio mero K.Tubio, tačiau teismas sustabdė šios linijos rutuliojimą, kaip nesusijusį su byla.

Terminas atsirado po pokalbio su meru

Buvusi laikinoji Anykščių rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja V.Jakniūnienė teismui liudijo, kad, gavusi A.Vitkienės prašymą patikslinti sklypo Šaltupio g. 6A kadastrinius matavimus, jį nukreipė savo skyriaus darbuotojai R.Budreikienei bei ranka ant to rašto užrašė: ,,informuoti kas 3 dienas“. V.Jakniūnienė teismui nurodė, kad šis užrašas atsirado ne dėl jos pokalbio su A.Vitkiene, o po pokalbio su tuometiniu meru K.Tubiu. ,,Ne mano terminas sugalvotas, jis atsirado po pokalbio su meru. Viza tam, kad specialistas atkreiptų dėmesį, jog darbą skubiai reikia daryti“, - teismui sakė V.Jakniūnienė.
Po to ji gyrė K.Tubį, sakė, jog rajonui mirtinai reikia investuotojų, o ,,merui K.Tubiui rūpėjo savivaldybės reikalai“.  ,,Ar K.Tubis būdavo operatyvus sprendžiant klausimus?“ - V.Jakniūnienei klausimą pateikė K.Tubio advokatas Arūnas Petrauskas. ,,Manau, kad taip“, - atsakė V.Jakniūnienė.
K.Tubis V.Jakniūnienei taip pat uždavė kelis klausimus, kurių esmė - iliustruoti, kad savivaldybėje visus klausimus buvo stengtasi spręsti kiek įmanoma greičiau.   
Architektūros ir urbanistikos skyriaus  darbuotoja R.Budreikienė savo parodymuose dėstė, kad savivaldybėje buvę skubių darbų, tačiau ji sakė neatsimenanti, kad ant kito kurio rašto būtų nurodytas terminas atsiskaityti kas tris dienas. Pasak R.Budreikienės, Šaltupio g. 6 A sklypo kadastriniai matavimai buvo atlikti gal 1993 ar 1995, todėl juos reikėjo atlikti iš naujo. ,,2016 metais dalyvavote sklypų planavime, ar atsimenate, kokie ten buvo sklypai? Ar atsimenate pokalbį dėl Sportininkų g. 21 sklypo?“ - liudininkės klausė kaltinamasis K.Tubis. ,,Atsimenu, jog jūs mane spaudėte, pokalbis buvo griežtas“, - atsakė R.Budreikienė.   
 
Dabar geriau atsimena nei prieš pusmetį

Paskutinė  liudijusi Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vedėja A.Savickienė tikino, kad K.Tubio ,,aukščiausiuoju“ ji nevadina.  Į K.Tubį oficialioje aplinkoje A.Savickienė sakė kreipdavusis tik ,,mere“, o neoficialioje - vadindavo ir Kęstučiu, mat jiedu buvę bendraklasiai. Atsakydama į teisėjos M.Benetės klausimą, liudininkė pripažino, kad buvo K.Tubio visuomeninio komiteto ,,Anykščių krašto labui“ narė, tačiau rinkimuose nedalyvavo.
A.Savickienė teismui nurodė, kad 2018 metų pabaigoje buvo iškviesta į mero K.Tubio kabinetą, kuriame sėdėjo interesantas, kuris domėjosi patalpų, esančių Šaltupio g. 1 (DPC klinika - aut. past.) nuoma. ,,Paaiškinau, kad nuoma sudaryta gal iki 2023 m. Interesantas pasiūlė nutraukti sutartį su nuomininkais. Tą pačią ar kitą dieną mane meras pakvietė ir paprašė išsiaiškinti dėl Šaltupio g. 6A sklypo. Išsiaiškinome, kad sklypas suformuotas, bet seniai, jau nebeatitinka dabartinių reikalavimų“, - teismui liudijo A.Savickienė.
Vėliau ji sakė, kad, kas buvo tas interesantas, sužinojusi tik iš STT. ,,Atsimenu, kad jaunas žmogus ir kad jam labai reikėjo to Šaltupio g. 1 pastato. Aš to jaunuolio ir dabar neatsiminčiau. /.../Įdomi buvo jo laikysena: man įėjus į mero kabinetą jis net nepasuko galvos“, - apie susitikimą su R.Kugiu teismui kalbėjo A.Savickienė.
Ji tvirtino, kad K.Tubis jos nei spaudė, nei skubino spręsti Šaltupio g. 6A sklypo klausimą. Taip pat ji aiškino, kad savo pavaldinės A.Vitkienės irgi neraginusi. ,,Žemės sklypai nėra mano skyriaus kompetencija. A.Vitkienė labiau specializuojasi šituose dalykuose, tai pavedžiau jai išsiaiškinti. Ne mūsų skyriaus kompetencija -  ir man buvo visai neįdomu“, - tvirtino A.Savickienė, o A.Vitkienė, pasak jos, dirbo operatyviai ne todėl, kad kas jai taikė spaudimą, bet todėl, jog ,,ji visas užduotis atlieka greitai“.
Visos apklausoje dalyvavusios savivaldybės administracijos darbuotojos tikino, kad nesilaikė to trijų dienų termino: nei ką nors apie sklypo formavimo eigą informavo, nei kas nors jų apie tai klausė.
Byloje valstybinį kaltinimą palaikanti Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokurorė Dalia Markauskienė A.Savickienei priminė, kad ji per ikiteisminį tyrimą ir teisme liudija skirtingai. ,,Tada buvo šokas -  ne kasdien STT klausimus užduoda“, - apie tai, kad po įvykių praėjus daugiau nei pusmečiui jos parodymai yra teisingesni, sakė A.Savickienė.
Prokurorė D.Markauskienė teisme perskaitė ištrauką iš telefoninio pokalbio tarp K.Tubio ir A.Savickienės  scenogramos ištrauką. Jiedu kalbėjosi laidiniu telefonu pernai metų lapkričio 27-ąją. ,,Inicijuojam biški tada to sklypo pajudinimą“, - per tą pokalbį A.Savickienei sakė K.Tubis.
O teisėja M.Benetė stebėjosi, kodėl A.Savickienė, tikinanti, kad visuomet stengiasi gerai atlikti darbą, nesidomėjo žemės sklypo proceso eiga.    
Molėtų rūmuose teismo posėdis buvo suplanuotas ir penktadienį, tačiau ketvirtadienį pavykus apklausti visus liudinikus pagal pirmajį bylos epizodą, posėdis buvo atšauktas. Kitas posėdis planuojamas rugsėjo 16-ąją.  
Priminsime, jog K.Tubis STT pareigūnų buvo sulaikytas šių metų sausio pabaigoje. Jam pareikšti įtarimai prekiavus poveikiu - kyšio ėmimu siekiant sudaryti išskirtines sąlygas įsigyjant žemės sklypą bei išasfaltuoti keliuką į įmonės teritoriją Antrųjų Kurklių kaime bei nematerialaus kyšio ėmimu.  Vėliau K.Tubiui buvo paskirtos kardomosios priemonės. Viena jų - nušalinimas nuo mero pareigų. Į mero kabinetą po nušalinimo jis nebegrįžo. Vykstant šiems procesams, K. Tubis pralaimėjo tiesioginius Anykščių rajono mero rinkimus.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.