Lietuvos ūkininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkas Žilvinas Augustinavičius sakė, kad laukuose labai menkai teželianti žolė, todėl kai kurie ūkininkai galvijams jau pritrūko pašaro.

Šį pavasarį Anykščių rajone lietus – itin retas svečias. Jo ypač laukia ūkininkai.
Lietuvos ūkininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininko Žilvino Augustinavičiaus teigimu, pavojaus varpais dėl žemdirbiams nepalankių oro sąlygų skalambyti dar anksti, tačiau jei sausringas periodas dar užsitęstų bent mėnesį, lauktų „liūdnas reikalas“.

 

„Nelabai kokia ta situacija. Ypač sausas pavasaris. Labai to lietaus laukiame. Kas pasėta, tas šiek tiek dygsta, bet... net ir pati žolė šį pavasarį labai vangiai auga“, - apžvelgdamas sąlygas, kokiomis nuotaikomis šiomis dienomis gyvena rajono ūkininkai, kalbėjo Ž.Augustinavičius.
Rajono ūkininkai atidžiai seka orų prognozes.
„Savaitgalį lyg ir palijo pietinėje bei vakarinėje Lietuvoje, o šiaurės rytų kraštas taip ir liko be lietaus visiškai“, - kalbėjo Ž.Augustinavičius.
Kai kurie galvijų augintojai jau baigė pernai ruoštus pašarus, o laukuose žolė želia ypač skurdžiai.
„Žolė lauke dar nelabai kokia, kad galvijai galėtų kažką „prisigraibyti“, - pastebėjo pats avis auginantis Ž.Augustinavičius.
Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininko Ž.Augustinavičiaus, kalbėti apie galimus ūkininkų nuostolius dar anksti.
„Kol kas dar niekas neprarasta, bet jei sausi orai užsitęs, išdygę augalai skurs, gali būti liūdnas reikalas. Kiekvienam augalui yra laiko tarpsniai, kada jie auga, vystosi ir vėliau tai gali atsiliepti derliui“, - aiškino Ž.Augustinavičius.
Nors orai jau keletą metų iš eilės ūkinininkams kiša koją, apsidrausti dėl galimų nuostolių jie neskuba.
„Nelabai kas draudžiasi, tai tikrai nėra masinis reiškinys. Draudimas yra brangus, o kitas dalykas, kad draudiminis įvykis yra tuomet, kai žūva augalas. Jei augalas nežūva, draudimas nieko nekompensuoja“, - skeptiškai apie galimybę apsidrausti nuo galimų nuostolių kalbėjo Ž.Augustinavičius.
Besikeičiantis klimatas gali gerokai pakoreguoti Anykščių rajono ūkininkų ateities planus.
„Dveji metai tikrai buvo labai prasti ir kai kuriems ūkiams tai netgi labai liūdnai baigėsi. O jei dar vieni kiti metai tokie, tai tikrai nebus linksma. Toks dalykas, kad prie to nelabai galima pristaikyti. Kas užsiima augalininkyste, ji yra neįmanoma be vandens. Javų tikrai neprilaistysi, daržoves nedideliame plote dar galima palaistyti. Tačiau ir laistymui reikalingo vandens resursus reikia turėti. Ir savikaina užaugintos produkcijos labai ženkliai išauga“, - sudėtingą ateitį žemdirbiams prognozavo Ž.Augustinavičius.
Tačiau yra ir gerų naujienų.Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad palyti gali jau ateinantį savaitgalį.
Pastarieji dveji metai buvo ypač nepalankūs žemdirbiams. 2017 skelbta ekstremali situacija dėl drėgmės pertekliaus, o 2018 metais - dėl sausros. Dėl nepasėtų ar žuvusių pasėlių Anykščių rajono ūkininkams išmokėta per 850 tūkst. eurų kompensacijų. Patirti nuostoliai yra vieni didžiausių visoje Lietuvoje.

-ANYKŠTA

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.