Penkių kubinių metrų talpos požeminiai atliekų konteineriai Anykščių mieste ekploatacijai turėtų būti atiduoti šią vasarą. Kokiu būdu jie bus ištuštinami, kol kas nėra žinoma, nes Anykščių komunalininkai neturi tokio tipo šiukšliavežės.

Anykščiuose baigiamas įgyvendinti 562 tūkst. eurų vertės ES lėšomis finansuotas požeminių konteinerių atliekoms projektas. Iš viso Anykščių mieste bus 31 tokia atliekų aikštelė, tačiau šukšles Anykščių mieste ir rajone surenkantis ir į Utenos regioninį sąvartyną išvežantis UAB Anykščių komunalinis ūkis neturi technikos, kuri aptarnautų požemines aikšteles.

 

Šiukšliavežės kaina 240 000 eurų

Požeminiuose konteineriuose bus įdėti 5 kub. m. talpos maišai. Tokius maišus gali ištraukti ir į savąją talpą susipilti tik specializuotos šiukšliavežės, kurios gaminamos pagal specialiuosius užsakymus.
Laikinasis UAB Anykščių komunalinis ūkis vadovas Linas Pravilionis ,,Anykštai“ sakė, kad toks automobilis kainuoja 195 tūkst eurų, o įskaičiavus PVM, susidaro 240 tūkst.eurų. Kovo mėnesio rajono Tarybos posėdyje ,,stebuklingosios“ šiukšliavežės problema liko neatskleista, o L.Pravilionis deputatams aiškino, kad bent pradžioje pagalbos, sprendžiant atliekų išvežimo iš požeminių aikštelių problemą, prašys kaimynų - Molėtų ar Utenos komunalininkų.

Pirma konkursas, po to - pinigai

L.Pravilionis laikinuoju UAB Anykščių komunalinis ūkis vadovu buvo paskirtas tik pernai vidurvasarį.
Jis ,,Anykštai“ sakė, kad pernai pinigai moderniai šiukšliavežei įsigyti buvo numatyti Anykščių rajono biudžete, tačiau mašina nebuvo perkama. L.Pravilionis tikino, kad jis paruošė sunkvežimio pirkimo konkurso sąlygas ir kreipėsi į Anykščių savivaldybės administracijos direktorių Audronių Gališanką.
,,Man pasakė, kad 2019 metų rajono biudžete mašinai pirkti pinigų nebus numatyta. /.../ Jie negali kaltinti mūsų, juk viską žinojo“, - ,,Anykštai“ sakė LPravilionis.
Viešųjų pirkimų komisijai vadovaujantis Anykščių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Blazarėnas ,,Anykštai“ sakė, kad Anykščių komunalinis ūkis modernios šiukšliavežės dabar neturėtų pirkti, nes šiemet bus skelbiamas naujas atliekų surinkėjo konkursas.
,,Kur jie dės tą automobilį, jeigu konkurso nelaimės?“ - retoriškai klausė R.Blazarėnas. ,,L.Pravilionis buvo įgaliotas pasiaiškinti situaciją. Gali pasieškoti firmų, kurios laikinai atliktų šią paslaugą. Elementarus dalykas... “ - sakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R.Blazarėnas.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas aiškino, kad problema bus trumpalaikė - požeminiai atliekų konteineriai bus pradėti eksploatuoti tik vasarą, o iki metų pabaigos įvyks naujas paslaugos konkursas.
Bet L.Pravilionis nuogąstavo, jog apskritai kyla klausimas dėl komunalininkų galimybių varžytis konkurse, jeigu jie neturi šios paslaugos teikimui reikalingos įrangos.
Ruošiasi pralaimėjimui

Pernai UAB Anykščių komunalinis ūkis iš atliekų  surinkimo paslaugos uždirbo 635,4 tūkst. eurų, o tai sudarė 37 proc. visų šios Savivaldybės valdomos bendrovės metinių pajamų. Taigi, komunalininkams netekus atliekų surinkimo ir išvežimo paslaugos, įmonė, matyt, grimztų į visišką krizę. Tačiau laikinai mero pareigas einantis, netrukus nuolatiniu vadovu tapsiantis konservatorius Sigutis Obelevičius neatmetė šio scenarijaus. ,,Miegojo, miegojo, dabar atsibudo. Iš kur iškasti tuos 240 tūkstančių?  Bus konkursas, nesistebėsiu, jei jie su tokia vadybą šį konkursą pralaimės.  Kur tada mašiną, kokios tik pagal spec. užsakymus gaminamos, dėti?“ - komunalininkų veikla piktinosi S.Obelevičius.     

Konkursas galėjo vykti pernai...

Priminsime, jog tarpuvaldis UAB Anykščių komunalinis ūkis tęsiasi nuo 2017-ųjų rudens, kai iš darbo buvo atleistas ilgametis įmonės vadovas Kazys Šapoka. Laikinuoju įstaigos vadovu 2017-aisiais buvo paskirtas Savivaldybės administracijos direktoriaus Audroniaus Gališankos ,,pedagoginio“ laikų grupiokas Jonas Žukauskas. Po gero pusmečio jis bendrovės valdybos sprendimu iš darbo atleistas, nes komunalinio ūkio nuostoliai augo, prasidėjo laikinojo vadovo nesutarimai su kolektyvu ir pačia įmonės valdyba. Nauju l.e.p direktoriumi buvo paskirtas už daugiabučių renovaciją atsakingas specialistas L.Pravilionis.
2018 metais baigėsi Anykščių savivaldybės sutartis su Anykščių komunaliniu ūkiu dėl atliekų surinkimo ir išvežimo, tačiau naujas konkursas nebuvo paskelbtas, o sutartis su komunalininkais pratęsta metams. Niekas iš pašnekovų realios priežasties, kodėl pernai nebuvo skelbtas konkursas neįvardija, tačiau realiausia, kad byrančiai įmonei būtų buvę sudėtinga pasirengti konkursui.
Požeminių atliekų aikštelių projektas nenukrito iš  dangaus - visoje Lietuvoje pertvakoma atliekų surinkimo sistema.

Molėtai automobilį įsigijo

Už Anykščius pastebimai mažesni kaimyniniai Molėtai galvos skausmo dėl atliekų surinkimo neturi. Šioje savivaldybėje atliekų surinkimo operatoriaus konkursas buvo surengtas pernai, jį laimėjo savivaldybės įmonė UAB,,Molėtų švara“. ,,Molėtų švara“ sugebėjo įsigyti ir prabangiąją šiukšliavežę. Pasak UAB ,,Molėtų švara“ direktoriaus Laimučio Lapėno, požeminių atliekų konteineriams išvalyti skirtą automobilį išsimokėtinai nusipirko pati įmonė.
,,Užsitikrinome sutartį, atsirado galimybės planuoti ir investuoti. Stengsimės, kad naujosios šiukšliavežės apkrova būtų bent 60-70 proc., todėl planuojame ir pamaininį darbą“,- ,,Anykštai“ kalbėjo UAB ,,Molėtų švara“ vadovas. Jis dėstė, kad Molėtuose požeminiai konteineriai taip pat dar nėra priduoti eksploatacijai, tačiau jis sakė manąs, kad požeminiai konteineriai bus valomi tokiu pat periodiškumu, kaip dabar valomi įprastiniai konteineriai - pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. L.Lapėnas neslėpė, kad jis būtų suinteresuotas gauti papildomų užsakymų iš Anykščių ar kitų savivaldybių.
Leis dalyvauti konkurse ir
neturint šiukšliavežės

Anykščių savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vedėja, UAB Anykščių komunalinis ūkis valdybos pirmininkė Audronė Savickienė,  ,,Anykštos“ paklausta, kodėl Anykščiai neišsprendė atliekų operatoriaus klausimo, sakė kreiptis į ... kitą Savivaldybės administracijos skyrių. ,,Ne mes, o Bendrasis ir ūkio skyrius konkurso nuostatas rengia“, - aiškino A.Savickienė.
Šio skyriaus vedėjas Algirdas Žalkauskas teigė, kad pernai atliekų surinkimo operatoriaus konkursas nebuvo skelbtas, nes ,,nebuvo tikslių duomenų“. ,,Pratęsėm sutartį dar metams ir jiems atsirado daugiau laiko pasiruošti konkursui“, - ,,Anykštai“ kalbėjo A.Žalkauskas. Deja, ,,jie“, t.y. Anykščių komunalinis ūkis, nei konkursui, nei pasikeitusios paslaugos teikimui taip ir nepasiruošė.
Pasak A.Žalkausko, Savivaldybės administracija nėra suinteresuota iš rinkos išstumti pačios Savivaldybės valdomą įmonę. ,,Nebus komunalininkams uždrausta dalyvauti konkurse, jeigu neturės specialiojo automobilio“, -   žadėjo Bendrojo ir ūkio skyriaus vedėjas.
Bet UAB Anykščių komunalinis ūkis laikinasis vadovas Linas Pravilionis abejojo, ar konkurso, jeigu jį laimės specialiosios šiukšliavežės neturintys komunalininkai, neapskųs kiti konkurso dalyviai.  

Pernai gal nereikėjo...

UAB Anykščių komunalinis ūkis turi keturias įprastas šiukšliavežes - vieną naujesnę, 2016-ųjų gamybos, už kurią dar moka ,,lizingą“, bei tris senas, nuolat gendančias. Jei Anykščių komunalinis ūkis toliau teiks atliekų išvežimo paslaugą - senosios šiukšliavežės išliks reikalingos atliekoms iš seniūnijų gyventojų surinkti. Modernioji šiukšliavežė būtų universali, ji tiktų ir atliekoms iš požeminių konteinerių, ir iš įprastinių konteinerių surinkti.
UAB Anykščių komunalinis ūkis jau su trečiuoju įmonės vadovu (vienu nuolatiniu ir dviem laikinaisiais) dirbantis Anykščių rajono tarybos narys Alfrydas Savickas ,,Anykštai“ sakė, kad jis žinąs, jog 2018 metais buvo skirtos rajono biudžeto lėšos naujajai šiukšliavežei pirkti, tačiau kodėl pirkinys nebuvo įsigytas, jis teigė nežinąs. Požeminių konteinerių projektas pernai strigo. Nebuvo aišku, ar jis šįmet bus baigtas. Tad pernai tos mašinos lyg ir nereikėjo“, - svarstė politikas ir komunalininkas. Pasak jo, komunalininkams 2018-ieji buvo blogi metai: reikėjo galvoti ne apie investicijas, bet apie išgyvenimą.,,Po rinkimų pas S.Obelevičių mes su direktoriumi buvome nuėję kalbėtis apie šiukšliavežę. Jis sakė, kad pagalvosiąs apie tai“, - kalbėjo UAB Anykščių komunalinis ūkis darbuotojas A.Savickas.

Pernai pinigai šiukšliavežei buvo skirti, bet ne visai

UAB Anykščių komunalinis ūkis valdyba buvusio laikinojo bendrovės vadovo J.Žukausko suvaldyti nepajėgė. Valdybos pirmininkė A.Savickienė neslėpė, kad direktorius įmonės reikalus sprendė ,,aukštesniu lygiu.“
A.Savickienė ,,Anykštai“ sakė, kad modernios šiukšliavežės klausimas svarstytas UAB Anykščių komunalinis ūkis valdybos posėdyje pernai balandžio 12-ąją, kai įmonei dar vadovavo J.Žukauskas. ,,Priimtas sprendimas - leisti įsigyti gavus finansavimą“, - ką nusprendė UAB Anykščių komunalinis ūkis valdyba dėl 240 tūkst. eurų kainuojančio automobilio, sakė A.Savickienė.
Komunaliniame ūkyje dirbantis politikas A.Savickas ir dabartinis laikinasis įmonės vadovas L.Pravilionis teigia, kad pernai pinigai šiukšliavežei pirkti  rajono biudžete buvo numatyti, taigi, bendrovės valdybos sprendimas buvęs palankus, tad kodėl tas automobilis liko nenupirktas?
A.Savickienė dėl pinigų skyrimo ar neskyrimo šiukšliavežei įsigyti ,,Anykštos“ žurnalistui patarė paskambinti Savivaldybės administracijos Finansų ir apskaitos skyriaus vedėjos pavaduotojai Danutai Grudzinskienei. Pastaroji dėstė, kad pinigai iš rajono biudžeto Uždarosios akcinės bendrovės reikmėms iš esmės negali būti skiriami, tačiau yra metodikos, kaip galima šitai ,,apžaisti“. Tradiciškai, jeigu Savivaldybė numato paremti jos valdomas akcines bendroves, Taryba priima sprendimą dėl įstatinio kapitalo didinimo. Pernai rajono biudžete buvo numatytos lėšos UAB Anykščių komunalinis ūkis įstatiniam kapitalui didinti, tiesa, pasak D.Grudzinskienės, komunalininkams numatyta skirti suma buvusi mažesnė nei šiukšliavežės kaina. Savivaldybės administracijos darbuotoja aiškino, kad komunalininkai, ir gavę biudžeto lėšas įstatinio kapitalo didinimui, paprastuoju būdu negali imti ir pirkti ką panorėję, tačiau, pasak D.Grudzinskienės, yra mechanizmai, kuriais galima legaliai išspręsti inventoriaus pirkimo klausimus - tereikia pasukti galvą ir pasitarti su specialistais.

Vidmantas ŠMIGELSKAS
vidmantas.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • Betvarke

  Nuoroda

  Daug kvailu galvu todel ir ner šeimininko .Vienas šeimininkas ,tada ir tvarka būtu ,o dabar palaida bala,kooks meras ,tokia ir tvarka .Gelytes ,o nešiukšlytes jam rūpi,o prie jo dar gvardija besmegeniu ,tai ko tiketis?

  Prieš metus
 • Oyee

  Nuoroda

  „Google“ šiuuo metu moka $ 17,000 iki $ 22,000 per mėnesį namuose. Prie šio darbo prisijungiau prieš 2 mėnesius iir per pirmuosius savo darbo mėnesius uždirbau $ 20,544. Galiu pasakyti, kad mano gyvenimas visiškai pagerėjo! galite jį patikrinti

  ------------>>>>> w­­w­­w.W­­e­­b­­J­­o­­b­­9­­9.C­­o­­m

  Prieš metus
 • Dar

  Nuoroda

  tikrai tokio neūkiško vadovo nebuvo Anykščiuose. Įdomu kaip savo ūkyje tvarkosi?

  Prieš metus
 • As

  Nuoroda

  Kam tos siuksliadėžės kam žiesinė sankryza prie bikuvos,kam suniokojo šventosios pakrante,debilu ir vagiu valdzia ir tiek.

  Prieš metus
 • As

  atsakymas į: As Nuoroda

  Kiek metų sėdės Tubis kalėjime?

  Prieš metus
 • dar

  Nuoroda

  tokio neūkiškumo neteko matyti.prie naujų konteinerių klojo plyteles liko visai nedaug viskas kaip numesta taip ir stovi jau 2 savaitės, nei darbai baigti nei medžiagos sutvarkytos . Trinkeles tai mažėja nebeliks kuo ir baigti, o gal tiek daug turi kad neskaičiuoja. Atvažiuokit į Ramybę pamatysit.

  Prieš metus
 • Laikas

  Nuoroda

  paskirti normalų kom. ūkio vadovą ir viskas susitvarkys savaime ,o ne kažkokį ūkininką kuris nesugeba suktis.

  Prieš metus
 • Kada bus atleistas

  Nuoroda

  i vandenu kontorą, ten per klaidą paskirtas juristas ?

  Prieš metus
 • lauksim

  Nuoroda

  maišai sudėti,bet kur ką pilti neaišku. Reiktų užrašo ant kiekvieno konteinerio. ir kuo greičiau.

  Prieš metus
 • Mokesciu moketojas

  Nuoroda

  7747eurai uz viena konteineri? :D du konteinerei buto vertes, kur pamatyti pirkimu dokumentus is kur pirkta?

  Prieš metus
 • Skaičiuotojui,

  atsakymas į: Mokesciu moketojas Nuoroda

  Gal galite pakomentuoti kaip gavote tokią sumą? Viešai ne kartą buvo skelbta, kad už tą sumą įrengiama 31 aikštelę, kurią sudarys 174 konteineriai. Tau kokia vieno konteinerio kaina įskaitant ir įrengimą, trinkelių aikštelę ir pan.?

  Prieš metus
 • Tiesiog

  atsakymas į: Mokesciu moketojas Nuoroda

  Auksiniai konteineriai gali turėti savo poveikį.

  Prieš metus
 • Aha

  Nuoroda

  Pakels ir taip kosminius mokescius uz siuksles ir nupirks masina.aiskiau nebegali but

  Prieš metus
 • Pranas

  Nuoroda

  Ir siaip ir taip galvoju , kaip reiks ispilt siuksles , labai jau auksti tie nauji konteineriai , gal laiptai bus kokie .

  Prieš metus
 • Darius

  Nuoroda

  Galetume grizti is migracijos ir nusipirkti masyna bet musu niekas neprileis prie ju lovio

  Prieš metus
 • vietinė

  atsakymas į: Darius Nuoroda

  už ką tu nusipirksi, ari kokioj vištų fermoj, ką per savaitę uždirbi, susimoki už ėdesį, bendrabutį, likusius pub-e prapili, tai iš kur gali būti pas tave nors kiek pinigėlių?

  Prieš metus
 • Darius

  atsakymas į: vietinė Nuoroda

  Zmogus nusiviles gyvenimu..nebegerk ip adresa paziuri tai juokas ima komentatoriaus kelnes nusipirk pirma...

  Prieš metus
 • na

  Nuoroda

  a ko cia Obeliavicius dabar putoja,tai pats buvo vicemeru ir nieko nezinojo,reiskia nieko neveike it nieks nebuvo idomu

  Prieš metus
 • bana

  atsakymas į: na Nuoroda

  čia ne jo kuruojama sritis buvo, Obelevičius už kultūrą ir švietimą buvo atsakingas, buvęs meras Tubis komunalinį prižiūrėjo.

  Prieš metus
 • As

  Nuoroda

  Nebus masinos reikes ismontuot? Kiek tai kainuos? O pridavus siuksliadezes i metala, gaus grasius. Tai miegantiems, kad pernai nenupirko, net papeikimo, nei baudos niekas neisrasys? Karsciai jau balandi virs 20, o prognozuoja sausa ir karsta vasara tai cia dideles fantazijos nereikia kuo viskas gresia.

  Prieš metus
 • Tai rodo

  Nuoroda

  Kokie besmegeniai buvo buvusioje rajono Taryboje

  Prieš metus
 • Onute

  Nuoroda

  savycku atlaide ir dabar visi suka galvas, a butu anas vienas tik sukys galvu ir int gala atvarys butu situ masinu .

  Prieš metus
 • Beatvarkė

  Nuoroda

  Paskirkite normalų komunalinio ūkio vadovą, o priešingai tęsis, beatvarkė, chaosas,o tik ir toliau gyventojus piktins neišmanymas , neveiklumas... Beatvarkė.

  Prieš metus
 • jo papa

  Nuoroda

  koks bardakas toj savibledoj,kak jie ten sedi ir nieko nesprendžia normaliai

  Prieš metus
 • jo

  Nuoroda

  kažkaip visam pasauly tai ne problema. O pas mus tai geriau tegu smirdi ir matosi.

  Prieš metus