Trečiajai kadencijai Anykščių rajono meru išrinktas Sigutis Obelevičius sako: ,,Daugelis klausia, ar apėmė euforija po laimėtų rinkimų. Aš atsakau, kad panašiai jaučiasi Šarūnas Jasikevičius po laimėtų krepšinio rungtynių. Bet jau kitą dieną suvoki, kad tavęs laukia didžiulė atsakomybė ir sunkus darbas.“

Antradienį, balandžio 16- tąją, Rajono savivaldybės Tarybos posėdyje prisieks tiesioginiuose rinkimuose Anykščių rajono meru išrinktas gamtininkas Sigutis Obelevičius.
Konservatorius išrinktas antrajame rinkimų ture: už jį balsavus 63,8 proc. rinkėjų (pirmajame ture už S. Obelevičių balsavo 24,3 proc. rinkėjų), nurungęs nušalintąjį nuo pareigų merą Kęstutį Tubį, kuris rinkimuose dalyvavo subūręs visuomeninį komitetą.
Apie tai, kokių pokyčių galime tikėtis pasikeitus valdžiai, trečiąjį kartą meru išrenkamą merą Sigutį OBELEVIČIŲ kalbina ,,Anykštos“ vyriausioji redaktorė Gražina ŠMIGELSKIENĖ.

 - Kokiu meru save laikote? Geidžiamu, kompromisiniu ar išrinktu protesto balsais?
- Tikiuosi, kad geidžiamu.

- Pasirašėte plačią koalicinę sutartį su liberalais, ,,valstiečiais“ ir socialdemokratais. Platus pažiūrų spektras – turite 19 balsų. Ar tariatės dėl bendro darbo su Kęstučio Tubio sąrašo nariais? Juk tarp jų yra ir nesvetimų žmonių. Pavyzdžiui, Jūsų partijos draugo Sauliaus Nefo žmona Dangira Nefienė.
- Jau prieš antrą rinkimų ratą trys partijos buvo susivienijusios prieš komitetą ir nebebuvo prasmės tartis su komiteto nariais, nes eiti į koaliciją su šio komiteto nariais nebuvo jokių galimybių.

- Tačiau dabar komiteto vadovas jau nebeįtakingas, o daugiau balsų, palaikančių koalicijos sprendimus, visuomet gerai. Ar turi galimybę kas nors iš komiteto prisijungti prie Jūsų? Kas tie žmonės?
– Manyčiau, turi: matyčiau tuos žmones, kurie turi kompetencijos ir dirbtų pozityviai. Pirmiausia aš matyčiau dabartinius Savivaldybės administracijos vadovus, kurie galėtų savo kompetenciją panaudoti ne sėdėdami opozicijoje, o valdančioje koalicijoje.

- Socialdemokratiškuose Mačionyse – Donato Krikštaponio tėvonijoje - už jus balsavo daugiau rinkėjų (85,29 proc.) nei Jūsų gyvenamoje vietoje, Traupyje (84,98 proc.). Jaučiatės už pergalę skolingas partneriams?
- Ne tai, kad skolingas. Jaučiuosi dėkingas. Tikrai šį kartą partneriai padėjo ne deklaracijomis, bet nuoširdžiu darbu.

- Galbūt dėl to iš dėkingumo šią kadenciją ir atsiras trečiasis mero patarėjo etatas?
- Ne. Viena vertus, trečiasis patarėjas atsiranda ir todėl, kad yra daug koalicijos partnerių, bet mano prašymas partneriams, kad bent jau vienas iš patarėjų dirbtų su europiniais projektais ir generuotų pinigus. Dar vienas patarėjas turėtų dirbti su investuotojų paieška ir ryšiais su verslu.

- Papildomas patarėjas mokesčių mokėtojams per metus kainuos apie 12 - 13 tūkstančių eurų. Kokius darbus pavesite jam atlikti, kad šie tūkstančiai nenueitų vėjais?
- Savivaldybės istorijoje yra buvę patarėjų, kaip, pavyzdžiui, kažkada dirbęs Aidas Gilys, Neda Leonavičiūtė, buvusi Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programos koordinatorė Lietuvoje (ji patarėja dirbo, kai aš buvau pirmą kartą išrinktas meru), kurie rašė projektus, traukė į Anykščius  Europos Sąjungos pinigus.

- Už ką konkrečiai bus atsakingi visi trys Jūsų patarėjai? Įvardykite, kokios partijos delegavo patarėjus?
- Kol kas dar nepatvirtintos personalijos, todėl nėra ir patvirtintų pareigybių aprašų. Bet manau, kad vienas iš patarėjų turėtų koordinuoti ,,Globalios Lietuvos“ projektą siekiant susigrąžinti emigrantus. Šią vietą galėtų užimti Gabrielė (konservatorė Gabrielė Griauzdaitė – Patumsienė, išrinkta į rajono Tarybą, - red. pastaba). Ji galėtų patarti ir kultūros klausimais. Tai konservatorių deleguotas asmuo. „Valstiečių“ deleguotas Dalis Vaiginas (buvęs Anykščių ligoninės vadovas, kandidatavęs į Anykščių merus, išrinktas į rajono Tarybą , - red. pastaba) būtų atsakingas už ryšius su verslo struktūromis ir kuruotų sveikatos apsaugą. Norėčiau, kad socialdemokratų deleguotas patarėjas dirbtų prie Europos Sąjungos fondų projektų. Šio patarėjo kandidatūra dar nepatvirtinta.

- Tai dėl socialdemokratų siūlomos Karolinos Stankevičiūtės dar nesutarta?
- Galutinio socialdemokratų partijos sprendimo dar nėra.

- Beje, ankstesnis meras Kęstutis Tubis, kurį išsivedė STT, turėjo patarėją Donaldą Vaičiūną. Teisėsaugai uždraudus Tubiui artintis prie Savivaldybės, Donaldas dar du mėnesius buvo neatleistas, gavo algą. Prašom konkretizuoti, ką per tą laiką nuveikė šis K. Tubio politinio pasitikėjimo asmuo. Ką konkrečiai jis Jums, kaip laikinai einančiam mero pareigas, per tą laiką patarė?
- Pradėsiu nuo to, kad dalis, netgi didžioji dalis, patarėjų pagal darbą ir pareigas yra ne jokie patarėjai, o padėjėjai. Patarėjas turėtų geriau už merą išmanyti tam tikras sritis. Du mėnesius Donaldas ir toliau vykdė tam tikrus mero, šiuo atveju mano, pavedimus.  

- Anykščiams jau vadovavote dvi kadencijas – rajono meru buvote išrinktas 2007 - 2011 ir 2011 - 2015 metais. Prisimename Jus kaip taikų, diplomatišką, besitariantį merą. Kęstutis Tubis buvo dikatoriško tipo vadovas. Kaip darbas su K. Tubiu pakeitė Jūsų charakterį?
- Nemanau, kad šeštoje dešimtyje jau galima keisti charakterį.

- Sakoma, kad net ir iš kiekvieno žmogaus galima išmokti ko nors gero. Ko Jūs išmokote iš K. Tubio?
- Viena iš gerųjų buvusio mero savybių – greitas reagavimas į problemas. Reiklumas.

- Jūsų siūloma Rajono savivaldybės administracijos direktorė Ligita Kuliešaitė konservatorės Janinos Kuliešienės, ilgametės Anykščių rajono rinkimų komisijos pirmininkės, dukra, o būsimoji patarėja Gabrielė Griauzdaitė – Patumsienė - konservatoriaus, buvusio vicemero Valentino Patumsio marti bei Anykščių vargoninko, buvusio rajono Tarybos nario nuo konservatorių partijos Rimvydo Griauzdės dukra. Neįžvelgiate nepotizmo?
- Ne. Tikrai ne. Tai yra politinai postai. Jei šie žmonės būtų sukišti į skyrių vedėjus, seniūnus, tai būtų nepotizmas. O šiuo atveju į politinius postus aš siūlau kompetentingus savo aplinkos žmones, kuriais aš pasitikiu.

- Ši rajono Taryba pasipildė 8 iki šiol politikoje nebuvusiais deputatais. Kaip manote, ar pakaks šviežio kraujo naujajai Tarybai pakelti rajoną iš savivaldybių reitingų dugno?
- Aš manau, kad pakaks, tuo labiau, kad į administracijos vadovaujančius postus ateina jauni žmonės. Dar kai kuriems Tarybos nariams pereinant dirbti į administraciją ar patarėjus, Taryba dar labiau gali atsijauninti.

- Išeitų, K. Tubis savo požiūriu į pagyvenusius žmones vis dėlto padarė ir Jums įtaką. Jo reformų esmė dažnai buvo „geriau nieko, negu senas“.
- Nesutikčiau. Prisiminkime kad ir Oną Repečkienę, kuri būdama septyniasdešimtmetė vis tiek buvo geriausia rajono mokyklų direktorė. Arba buvusį Tarybos narį Algirdą Ananką, kuris nepaisant pensinio amžiaus išlieka vienu geriausių šalies sunkiosios atletikos trenerių. Kita vertus,  šiuolaikiniams administracijos vadovams jau yra būtinos tokios juridinio ir kompiuterinio raštingumo kompetencijos, kurias įvaldyti net ir mano kartos žmogui yra nelengva.

- Kaip manote, dėl kokių priežasčių partijos, taip pat ir Jūsų vadovaujami konservatoriai, vengia į rinkimų sąrašus įrašyti naujus žmones, o jeigu juos ir įtraukia, tai  dažniausiai sąrašo gale?
- Mes tikrai nevengiame jų įrašyti į priekį, tačiau partijoje vyksta sąrašo narių reitingavimas, partijos nariams nauji veidai būna nepažįstami ir nereitinguojami. Lygiai tas pats atsitinka ir per rinkimus – žmonės labiausiai reitinguoja žinomus veidus: medikus, įstaigų vadovus. Tai ne partijų problema, nors mūsų sąraše, jeigu patektų į Tarybą Šarūnas Grigonis, jis būtų jauniausiu šalyje rajono Tarybos nariu. Jis dabar yra 8 - tas, taigi, pasitraukus iš Tarybos Griauzdaitei, Šarūnas lieka per vieną žingsnį nuo mandato.

- Šiuose rinkimuose Liberalų sąjūdžio, K. Tubio visuomeninio komiteto sąrašuose buvo surašytos ištisos giminės. Jūsų sūnus Žygimantas, biologijos mokslų doktorantas, taip pat buvo konservatorių sąraše. Kokia nauda galėtų būti rinkėjui iš giminaičių ėjimo į politiką paskui daugiau pasiekusį ,,familijos“ narį?
- Manau, kad Taryboje, be buvusio profesoriaus Audriaus Bitino ar daktarės Onos Simanavičienės, Žygimantas būtų vienintelis akademinės visuomenės atstovas, turintis tam tikrų kompetencijų.

- Kalbate apie mokslininkų atstovus. O kokia nauda rinkėjams iš giminystės?
- Lietuvoje pasitikėjimas politikais devalvuotas ir žmonės, švelniai tariant, nesiveržia į sąrašus. Todėl politiškai angažuotų šeimų atstovus lengviau prisikalbinti į sąrašus.

- Kokia iš to nauda žmonėms?
- Rinkėjai balsuodami atsirenka. Išskyrus Matijošaičių šeimą (Kauno mero Visvaldo Matijošaičio sūnūs išrinkti Kauno deputatais,-  red. pastaba) į Tarybas patenka dažniausiai vienas ,,familijos“ atstovas.

- Pirmasis darbas, kurį padarysite po pirmojo Anykščių rajono Tarybos posėdžio?
- Taip susiklostė, kad bus proga jau balandžio 18 - tą dieną susitikti su Kultūros paveldo departamento direktoriumi Vidmantu Bezaru ir Valstybinių saugomų teritorijų vadovu Albertu Stanislovaičiu ir aptarti svarbius rajono klausimus.

- Bandysite pakeisti vertingąsias Šeimyniškėlių piliakalnio savybes?
- Aptarsime ir šį klausimą. Ministerijos nuomone, tų vertybių nėra. Tai tik Utenos regiono nuomonė.

- Nejau  tikrai nuoširdžiai manote, kad Šeimyniškėlių piliakalnis, ant kurio stovėjo 13 amžiaus medinė pilis, nėra Lietuvai svarbus kultūros ir istorijos paminklas?

- Taip, bet pastačius pilį, to piliakalnio niekas neišsineša, jis lieka.

- Tačiau panaikinus vertingąsias Šeimyniškėlių piliakalnio kraštovaizdžio ir archeologijos savybes,  piliakalnis jau būtų nebesaugomas valstybės.
- O kas iš tos apsaugos? Valstybė apsaugai pinigų skiria nulį.

- Tačiau yra draudimai piliakalnyje be leidimo vykdyti veiklas - arti, kasti, bet ką statyti. Tai juk svarbu.
- Jei ten bus Savivaldybės objektas, tai Savivaldybė tą piliakalnį prižiūrės, kaip ir prižiūrėjusi. Nei ars, nei sės.

-Vadinasi, ir Jūs statysite pilį ant Šeimyniškėlių?
– Iš Savivaldybės biudžeto lėšų tikrai ne, tačiau atsiradus kitiems finansavimo šaltiniams - taip.

-Išvardykite tris svarbiausius uždavinius, kuriuos sau keliate šioje kadencijoje?
- Pirmas uždavinys būtų darbas su emigravusiais anykštėnais, siekiant bent dalį jų susigrąžinti. Antras uždavinys būtų investicijų pritraukimas ir darbo vietų kūrimas. Trečias – sveikatos apsaugos paslaugų užtikrinimas gyventojams, išlaikant visavertę ligoninę.

- Kokią ateitį prognozuojate Anykščių ligoninei?
- Bent jau ne tokią niūrią, kaip piešia ministras rajonų ligoninėms.

- Kaip manote, ar normalu, kai įstaigos vadovas dirba tik keturias dienas per savaitę? Turiu omenyje dabartinį Anykščių ligoninės direktorių.
- Nors Darbo kodeksas šiais laikais leidžia dirbti ir nuotoliniu būdu, bet manau, kad tai nėra normalu.


- Ketinate spręsti šią problemą?
- Kai bus suformuota visa vadovų komanda, tada ir spręsime.

- Savo rinkimų programoje įrašėte pažadą Anykščiuose pastatyti daugiabutį? Tai populizmas ar realus ketinimas?
- Aš niekada nesišvaisčiau populistiniais pažadais ir nekilnojamojo turto vystytojų paieška bus vienas pirmųjų mano darbų. Nes poreikis yra.

- Ar Anykščiai pajėgūs pastatyti daugiabutį, kai 1 kv.m ploto kainuoja apie 1300 eurų. Vadinasi, 50 kv.m butas kainuotų apie 50 tūkst. eurų, arba kone tris kartus daugiau, nei toks pat senos statybos butas Anykščiuose. Koks gyventojų sluoksnis būtų tokių butų pirkėjais? Ar buvo atlikta kokia šios veiklos analizė? Jei taip, kas ją atliko?
- Čia tokia statybų kaina yra Vilniuje, į kurią įeina ir „kosminė“ žemės kaina. Pokalbiuose su galimais investuotojais ir būtų kalba apie kuo pigesnių būtų statybą, kurių dalį galėtų įsigyti Savivaldybė, kaip socialinius ir municipalinius būstus. O tokia studija nebuvo atlikta.  

- Buvote ne tik dvi kadencijas Anykščių rajono meru, o šią kadenciją konservatoriai dirbo koalicijoje su K. Tubiu.  Jūs buvote jo pavaduotojas. Kokius drauge su K. Tubiu pradėtus projektus tęsite?
- Šiais metais bus išasfaltuota maždaug  11 gatvių rajono miesteliuose iš Regionų plėtros taryboje patvirtinto finansavimo lėšų. Bus baigta Anykščių žiedinė sankryža, diskusijas keliantis projektas Anykščiuose, Dešiniajame Šventosios upės krante. Tikiuosi, kad pajudės užstrigę Anykščių daugiabučių kvartalinės renovacijos ir Tilto gatvės projektai.

- Kokias klaidas jaučiatės padaręs būdamas K. Tubio pavaduotoju? Juk jį sulaikė STT. Nejau kasdien dirbdamas su juo nematėte, kad ne viskas rajone vyksta skaidriai?
- Man labai pasisekė, nes apie tuos dalykus, jeigu jų neskaidrių buvo, meras su manimi žiniomis nesidalijo. Galbūt todėl man ir neteko garbė susipažinti su STT pareigūnais, kaip liudininkui. Aš ir dabar esu iš tų, kuriems nedraudžiama bendrauti su Tubiu. Galbūt todėl, merui aptariant kai kuriuos klausimus su administracijos vadovais, manęs ir patarėjų prašydavo pasitarimuose nedalyvauti.

- 2015 - 2019 – aisiais, Jūsų ir K. Tubio valdymo metais, pasikeitė visų Anykščių savivaldybės administracijos skyrių vedėjai. Kaip manote, kodėl?  
- Visi pasikeitė? Galbūt vieni pasikeitė natūraliai, kiti, kaip, pavyzdžiui, vyriausioji rajono architektė Daiva Gasiūnienė, patys išėjo, neatlaikę spaudimo, dar kiti keitėsi dėl Savivaldybės administracijos vadovų vykdomos skyrių reorganizacijos.

- Gal kažkuris ar kažkurie  iš naujųjų vedėjų Jus džiugina?
- Šiaip administracija yra pakankamai darbinga ir bent jau aš esu patenkintas ir Jurgitos Banienės, ir Socialinio skyriaus vedėjos, ir Žemės ūkio skyriaus vedėjų kompetencija.

- Gal jau žinote, kokiems statytiniams artimiausiu metu pasakysite,,atia“?
- Aš tikrai niekam nepasakysiu ,,atia“, nes nei aš turiu teisę žmones priimti, nei atleisti. Galbūt kažkam ,,atia“ pasakys nauji administracijos ar įstaigų vadovai. Dabar svarbiau lipdyti komandą, nes trys svarbiausi skyriai yra be vedėjų, o komunalinis ūkis - be direktoriaus.

- Neskuklinkite, Mere. Esate senas politikos vilkas. Visiems aišku, kad rajono Taryba suformuluoja užduotis administracijai. O kadrų klausimais mero nuomonė ne paskutinėje vietoje.
- Man svarbiausia yra kompetencija, o ne partiškumas, nors neketinu rizikuoti prekyba poveikiu ir kištis į administracijos darbuotojų skyrimo ar atleidimo reikalus, tačiau bendromis jėgomis ieškome aukščiausios kompetencijos specialistų, kurie galėtų dalyvauti konkursuose užimant laisvas vietas.

- Investicinių projektų varikliai yra Investicijų ir projektų valdymo, Architektūros ir urbanistikos bei Statybos skyriai. Visi šie skyriai per pastaruosius ketverius metus labiausiai nukraujavo. Abu pastarieji neturi nuolatinių vedėjų, o Investicijų ir projektų valdymo skyriaus sudėtis pasikeitė 200 procentų. Turite planą, kaip užpildyti trūkstamų specialistų spragas?  
- Jau minėjau, kad ieškome galimybių galbūt kažką susigrąžinti perkėlimo būdu, galbūt kitus aukštos kvalifikacijos specialistus galėtume prisivilioti Darbo kodekse suteikta galimybe dirbti nuotoliniu būdu. Dar labai tikiuosi, kad specialistų paiešką palengvins pasikeitusi atmosfera Savivaldybėje.

- Ar ketinate kviesti sugrįžti ilgametę rajono vyriausiąją architektę Daivą Gasiūnienę, kuri buvo priversta palikti darbą Anykščių savivaldybėje? Juk žinote jos didžiulius nuopelnus Anykščiuose įkuriant Menų inkubatorių, Lajų taką. Tai buvo projektai, atvėrę galimybes Anykščiams tapti kurortine teritorija. Dabar D. Gasiūnienė, tapusi Panevėžio miesto vyriausiąja architekte, milijonines investicijas atveda į Panevėžį – ten iškils Stasio Eidrigevičiaus menų centras, bus tvarkomas senamiestis, statoma nauja autobusų stotis.
- Pokalbiai su ja jau buvo. Ji kol kas nėra apsisprendusi, nes turi rimtų įsipareigojimų Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui ir suburtai Panevėžyje komandai, tačiau, priėmusi teigiamą sprendimą, Gasiūnienė galėtų grįžti perkėlimo būdu nors ir šiandien.

- Rajone mažėja gyventojų. Kaimyninė Utena jaunus žmones vilioja sugrįžti suteikdama kreditus gyvenamajam plotui. Ką esate numatęs nuveikti, kad žmonės norėtų gyventi Anykščiuose?
- Yra įvairių minčių, kartu su Luku Pakelčiu apie tai jau diskutavome šiuo klausimu, pavyzdžiui, ar patrauklumo suteiktų Anykštėno kortelės įvedimas. Man labai imponavo vieno Japonijos mirštančio miestelio pavyzdys, kai miestelio, kuriame gyventojų skaičius buvo sumažėjęs nuo 30 iki 10 tūkstančių, meras ir taryba priėmė tokį drastišką jaunų šeimų skatinimo planą, kad į miestelį per maždaug 20 metų atvyko  tiek jaunų šeimų, kad gyventojų skaičius padvigubėjo.

- Tai ką ketinate daryti?
- Aišku,  būtų diskusijos su koalicijos partneriais, Taryba ir mūsų biudžeto galimybių ribose būtų galima ieškoti galimybių įvairiomis išmokomis paremti vaikus auginančias šeimas. Matau ir teigiamą privačios Gamtos mokyklėlės iniciatyvą.

- Ar Savivaldybė keis savo atvirumo ir skaidrumo strategiją, bendraudama su žurnalistais? Ar vėl vyks uždaros seniūnų sueigos ir rajono Kultūros tarybos posėdžiai?
- Savivaldybės patvirtintos bendravimo su žiniasklaida ir visuomene strategijos keisti nereikia. Ji gera. Reikia keisti taktiką. Aš neturiu ko slėpti nuo žiniasklaidos, nebent kad neišluptų kokio reto augalo. Dėl uždarų posėdžių nemanau, kad jie tokie turėtų būti, nebent tai visuomeninių organizacijų posėdžiai.

- Pažadėkite, ko tikrai tikrai nepadarysite.
 - Per ketverius metus tikiuosi neišgriauti Šventosios užtvankos ir susipažinti su STT pareigūnais.

Gražina ŠMIGELSKIENĖ
grazina.s@anyksta.lt

Palikite komentarą

Sąlygos ir terminai.
 • keista atejo

  Nuoroda

  balsuoti tik 25 procentu o ,balsavo virs 60 procentu ,blefas

  Prieš metus
 • Juozas

  Nuoroda

  Man regis merui reikia ir ketvirtojo patarėjo. Jis būtų vyriausiasis. Kas bus, jei trys, turintys vienodą statusą staiga susipeš? Kas spręs jų ginčą? Kas pavaduos atostogų metu, kas sudarys darbo grafiką ir pasirašys tabelį... Matot, kiek daug darbų. Antra, kada merui dirbti, jei visi trys patarėjai lįs patarinėti. Kitas dalykas, niekados negausim kurorto statuso ir nepriartėsim prie Londono ar Niujorko su vienu ar dviem patarėjais. Faktas!!!

  Prieš metus
 • nu

  Nuoroda

  kaip ten su mergoms buvo ???

  Prieš metus
 • Anykštietė

  Nuoroda

  Viskas labai gražu, puiki iniciatyva, bet Gerb. Mere Siguti, galbūt galėtumėte padaryti ką nors dėl "tėviškės" kvapo, kuris sklinda iš neaišku kur, jau net vaikai į lauką nebenori kartais eit, nes kai paklausi, kas nutiko? Atsakymas: mama, ten labai smirda..

  Prieš metus
 • x.

  atsakymas į: Anykštietė Nuoroda

  Pampersa pasikeisk.

  Prieš metus
 • o gal?

  atsakymas į: x. Nuoroda

  Jei nuo tavęs smirda - nepadės.

  Prieš metus
 • Ferma Elminyku

  atsakymas į: Anykštietė Nuoroda

  Srautas pila i laukus jau visa savaite, bega jos net upeliais Ankšton..

  Prieš metus